kırmızı benlerKırmızı benler nasıl geçer, kırmızı benlerin oluşma sebebi ve tedavi nedir içeriğimizden detaylı olarak öğrenebilirsiniz.

Kırmızı benler vücudumuzda ortaya çıktığında bunun altında farklı nedenler vardır. Herhangi bir hastalığın habercisi olabilecekleri gibi basit nedenlerden dolayı da ortaya çıkabilmektedir. Çoğu zaman kırmızı lekeler doğum lekeleri ile karıştırılabilmektedir. Rengi nedeniyle vücutta ortaya çıktığında hemen fark edilebilen kırmızı benler diğer benlere göre daha az görülen ben çeşitleridir. Büyüklükleri ise ortalama olarak 2-5 mm arasında değişkenlik göstermektedir. Sonradan büyüme eğilimi göstermezler genelde aynı boyutta kalırlar. Kırmızı benlerin sayısı bazı kişilerde fazla olarak görülebilmektedir. Ama çoğunlukla az sayıda görülürler. Kırmızı benlere kan beni veya damar beni de denilmektedir.

Kırmızı Benler Neden Oluşur?

Kırmızı ben oluşumunun altında genellikle genetik özellikler yer almaktadır. Ebeveynlerde veya aile üyelerinden birinde kırmızı ben var ise genetik yatkınlıktan dolayı sizde de görülebilmektedir. Fakat kırmızı ben oluşumunda net bir bilgi yoktur. Özellikle ilerleyen yaş ile birlikte vücudumuzda oluşan deformasyonlarda kırmızı ben oluşumuna sebeptir. Çocuklarda damar yapıcı maddenin fazlalığı nedeniyle kırmızı benler ortaya çıkmaktadır. Erken tanı ile çocuklarda bu nedenden dolayı oluşan benler ilaç tedavisi ile kolayca tedavi edilebilmektedir.

Vücudumuzda ortaya çıkan kırmızı benler farklı şekillerde olabilmektedir. Kırmızı lekeleri tür ve şekillerine göre ayırmak gerekir ise;

Kan Beni

Genellikle dudak çevresinde görülür. Kan beni olarak adlandırılmasının sebebi daha yoğun ve daha büyük bir yapıda olmasından dolayıdır. İçerisinde kan olan ve damar yumaklarının gelişmesi ile ortaya çıkmaktadır. Özellikle çocuklarda ortaya çıktığında tedavi edilmesi şart olan bir durumdur.

Şarap Lekesi

Genellikle doğum lekesi olarak bilinir. Daha çok küçük boyutlarda görülür. Ama bazı kişilerde bu kırmızı şarap lekeleri büyük bir doğum lekesi olarak vücudun belli bir alanında da görülebilmektedir. Küçük boyutta olan şarap lekesi sorunları kolayca tedavi edilebilmektedir. Ama büyük boyutlu olanların tedavisi daha zor ve uzun zaman almaktadır. Lazer tedavisi ile kırmızı şarap lekesinin görünümü azaltılabilmektedir. Ama sonuç yüzde yüz başarılı olmamaktadır.

Gül Lekesi

Daha çok örümcek ağına benzeyen, kılcal damar görüntüsünde bir kırmızı leke türüdür. Orta kısmı daha kırmızıdır. Kılcal damar görüntüsünde olduğu için çoğu kişi bu lekenin farkına varmayabilir. Genellikle daha çok çocuklarda görülmektedir. Erkeklerde kadınlara kıyasla daha sık görülür. Ortaya çıkma nedeni ise çok fazla alkol tüketimi ve karaciğer hastalıklarıdır.

Kırmızı Ben Tedavisi

Kırmızı benler herhangi bir sağlık riski oluşturmamaktadır. Fakat vücudunuzda çok fazla var veya estetik açıdan görünümünüzün kötü olduğunu düşünüyorsanız tedavisini yaptırabilirsiniz. Kırmızı benlerin tedavisinde günümüzde birden fazla yöntem kullanılmaktadır. Bu yöntemlerden hangisinin yapılacağına doktorunuz sizi muayene ettikten sonra karar vermektedir. Kırmızı ben tedavisinde kullanılan yöntemler;

Elektrokoterizasyon

Adından da anlaşılacağı üzere elektrik akımı ile kırmızı benlerin olduğun sorunlu bölgeleri tedavi etmek amaçlanmaktadır. Elektrokoterizasyon cihazı ile benlerin tabanına elektrik akımı verilir. Elektrik akımından vücudunuzun diğer alanlarının etkilenmemesi için ise topraklama pedleri kullanılmaktadır. İşlem acısız ve kısa sürmektedir. İşlem sonrası normal hayata aynı gün içerisinde dönebilirsiniz.

Kriyocerrahi

Tek bir seans halinde yapılan Kriyocerrahi tedavi yönteminde sorunlu alana sıvı azot uygulanır. Sıvı azot ile kırmızı ben dondurulur. Bu yöntemde amaç beni dondurup vücuttan atılmasını sağlamaktır. Yaklaşık 10 saniye süren bu işlem oldukça başarılı ve kısa zaman almaktadır. Sıvı azot ile dondurulan kırmızı ben ilk olarak yara halini alır. Ama kısa zamanda iyileşir ve kırmızı ben yok olur.

Lazer Cerrahi

Lazer cerrahi yöntemi ile benlere lazer işlemi uygulanır. Genellikle ayakta ve pratik bir şekilde yapılabilmektedir. Benlerin büyüklüğü ve yoğunluğuna göre seans sayısı değişkenlik göstermektedir. Kaç seans lazer yönteminin uygulanacağına doktorunuz karar vermelidir. İşlem sonrası bir yara izi kalır. Bu iz hafif ve ortalama 0 gün gibi kısa bir sürede tamamen geçecektir.

Cerrahi olarak çıkarılması

Cerrahi olarak kırmızı ben kesilerek deriden uzaklaştırılır. Fakat bu yöntem sonrasında kırmızı benin alındığı noktada kalıcı leke oluşması olasıdır. Bu nedenle kesme işlemi yerine yukarıda yer alan diğer alternatif yöntemler daha çok tercih edilmektedir.

Kırmızı Ben Tedavi Fiyatları

Kırmızı ben tedavi fiyatlarında internet üzerinden bir fiyat vermek doğru değildir. Hastanın ben yoğunluğu, hangi yöntem ile benlerin temizleneceği, doktor tecrübesi, klinik donanımı gibi konular fiyatı etkileyebilmektedir. Sağlık Bakanlığı kuralları gereği internet sitelerinde fiyat vermek doğru değildir.

Kırmızı ben tedavi fiyatları ve muayene ücretleri hakkında daha fazla bilgi almak için bize iletişim sayfamızda yer alan bilgilerden ulaşabilir kolayca randevu oluşturabilirsiniz. Randevu aldıktan sonra kliniğimizde yer alan çalışan ve doktorlar Kırmızı ben tedavi fiyatları hakkında aklınıza takılan tüm soruları cevaplayacaktır. Daha sağlıklı olmanız ve kendinizi daha mutlu hissetmeniz için birçok hastalığın tedavisinde alanında uzmanlarımız ile hizmet veriyoruz. +902122414624 no’lu telefondan polikliniğimizi arayarak Kırmızı ben tedavi fiyatları hakkında bilgi alabilirsiniz.

Bir yanıt yazın