Bişektomi en basit açıklaması ile yanaklardaki yağ yastıkçıklarının cerrahi olarak alınması prosedürüdür. Yanakların içindeki iki yağ bölmesinde yer alan Bichat’ın yağ torbalarının oluşturduğu bu yağ yastıkları bazı kişilerde daha minimal iken bazı kişilerde daha büyük olması sebebi ile yüzün daha tombul ve çocuksu görünmesine sebep olabiliyor. Genellikle genetik veya kilo alımına bağlı olabilen tombul yanakları inceltmek ve konturlamak için tek yol bişektomi cerrahisidir.

Günümüzde kadın ve erkeklerin fiziksel özelliklerinde, ideallerine ulaşabilmek için birçok estetik ve kozmetik işleme başvuruyor. Fakat en önemli estetik bakış açısının yüzümüze odaklandığını biliyor ve bu yüzden de Hollywood starları kadar etkileyici ve çekici bir yüz estetiğine sahip olmak istiyoruz. Bişektomi, elmacık kemiklerini ortaya çıkarıp, yüzü daha ince göstererek hayal edilen kalp yüz şekline kavuşmanızı sağlar. Diyet ve egzersizlerle sağlayamayacağınız tek sonuç yanaklardaki yağ kaybıdır. 

Bişektomi Nasıl Yapılır?

Bişektomi, yanakların iç kısmında, yağ torbalarının yakınında küçük bir kesi yapılarak, yanak yağ yastıkçıklarının çıkarılmasına dayanan nispeten kolay bir cerrahi prosedürdür. Bir saatten fazla sürmeyen hızlı bir işlemdir. Yanak içlerindeki “Bichat” torbaları vücut için aslında gerekli değildir; bebekler için çiğnemek ve emmek gibi reflekslerin gelişimini destekleyen bu yastıkçıklar ileride sizin görünümünüzü desteklemiyor ise onlarla yaşamak zorunda değilsiniz! İşlem ağız içinden yapılır ve yüzde gözle görülür izlere neden olmaz. 

Bişektomi Prosedürü Sonrası İyileşme Süreci!

Bişektomi prosedürü sonrası ameliyat bölgesinin etrafında 3-4 hafta takip eden, ödem ve şişlik meydana gelebilir. Buz kompresi ile şişlik ve ödemin en düşük seviyede kalmasına destek olabilirsiniz. Prosedür takibinde ağız içinde minik dikişler olduğu için, ilk gün kesinlikle katı gıda tüketilmemelidir. İlk 3 gün sıvı gıdalar ile beslendikten sonra 3. günden itibaren hafif katı gıdalara ve devamında tam katı gıdaya geçebilirsiniz. Prosedür takibindeki en az üç gün boyunca ağız gargarası kullanılmalıdır. Bişektomi prosedüründe kullanılan dikişler sonrası ilk haftalık süreçte neredeyse hiç hissedilmez. Enfeksiyon oluşmaması için ağız temizliğine çok dikkat edilmelidir. Birkaç gün içerisinde yanaklardaki dikişler erir ve yok olur. Yanaklardaki tüm hassasiyet de zamanla azalır.

Bişektomiden hemen sonra hastaların çoğu günlük rutinlerine dönebiliyorlar. Bişektominin net sonuçları 1-1.5 ay tamamlandığında gözlemlenir.

Bişektomi Prosedürü Öncesi Nelere Dikkat Etmeli!

Bişektomi prosedürü öncesinde sigara ve alkol tüketimini minimum bir hafta önceden bırakmanız yada azaltmanız gerekir. Bu, iyileşme sürecinin daha hızlı gerçekleşmesi oldukça hassas ve önemlidir. Ayrıca operasyon öncesi aspirin gibi kan sulandırma özelliği olan ilaçların kullanılmaması gerekir. 

Bişektomi Prosedürü İçin En Uygun Yaş Nedir?

Yağ yastığının çıkarılması yani bişektomi prosedürü için en uygun yaş, hastaya ve tedavi hedeflerine göre değişir. Yanak yağı aldırma, bir hastanın yüzün alt yanak bölgesini zayıflatarak yüz şeklini geliştirilmesine yardımcı olur. Sonuç; çene çizgisi ve yanaklar daha belirgin görünür ve hasta konturlü bir yüz görünümünden yararlanır.

Bişektomi prosedürünün; kişi kendinin dengeli, doğal görünümlü bir yüz estetiği elde etmesine yardımcı olmak için iyi bir seçenek olduğuna inanıyorsa, hastanın yaşı 18 yaş sonrasında ne olursa olsun prosedür için uygundur.

Bişektomi  Prosedürü Riskleri Nelerdir?

Yanak yağ aldırma ameliyatıyla ilişkili riskler şunları içerir:

 • Kanama
 • Enfeksiyon
 • Sıvı birikimi
 • Uyuşma
 • Devam eden ağrı
 • Tükürük kanalı yaralanması
 • Yüz kası zayıflığına yol açabilen yüz sinir hasarı

Bişektominin Avantajları!

Yanak küçültme ameliyatı aşağıdakiler dahil birçok fayda sağlar:

 • Daha belirgin yanaklar
 • Geliştirilmiş yüz hatları
 • Yenilenmiş yüz şekli
 • Estetik yüz görünümü
 • Özgüven artışı

BİZE SORUN

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir