Genital Estetik, Genital bölgeye yapılacak estetik girişimler laser ve cerrahi tedavi yöntemleri kullanılarak uygulanabilir. Bu bölgede yara iyileşmesinin hızla olması nedeniyle diğer estetik ameliyatlarla beraber uygulanabilir. Labioplasti ve vajinoplasti en sık uygulanan yöntemlerdir.
Kadın dış genital organları; göbek altında olan mons pubis adı verilen kemikli kısım, dış dudaklar (labia major),iç dudaklar (labia minor),labia minörün üst birleşim yeri (klitoris) kızlık zarı diğer adı hymen olan zardan oluşmaktadır. Cinsel bölgede oluşan sorunlar doğum sırasında ve sonrasında birde gelişimsel olarak üç bölüme ayrılmaktadır.
Doğumsal sorunlar, dış ve buna bağlı olarak iç genital organ anormallikleri, hiç gelişmeme, fazla gelişme veya anormal gelişme tarzında olabilir. Bu durum doğumda fark edilebilir veya ergenlik döneminde regl problemleriyle kendini gösterebilir.
Gelişimsel problemler hormonsal etkilerin sonucunda ortaya çıkan başta çok normal yapıdaki genital anatominin fazla veya az gelişmesidir. Bu durum, ergenlik dönemindeki şahsın psikolojisini doğrudan etkiler.
Gebelik döneminde iyice artan hormonsal etkiler, doğum ve sonrasında hormonsal etkinin çekilmesi, doğum travması ya da epizyotomi dediğimiz cerrahi müdahale genital bölgede istenmeyen görüntülere yol açar. Ayrıca, yaşın ilerlemesi ile bu bölgede elastikiyet kaybı ve sarkma meydana gelir.

Genital bölgeye yapılacak estetik girişimler laser ve cerrahi tedavi yöntemleri kullanılarak uygulanabilir. Bu bölgede yara iyileşmesinin hızla olması nedeniyle diğer estetik ameliyatlarla beraber uygulanabilir. Labioplasti ve vajinoplasti en sık uygulanan yöntemlerdir.

Genital Estetik

Ameliyat hakkında daha fazla bilgi almak, önce ve sonrası uygulamaları görmek için bize ulaşabilir ve uzmanlarımızla görüşebiliriz.

Vajinoplasti (Vajina Daraltma Operasyonu) Nedir?

Vajina sıkılığının azalması, gevşemesi, esnekliğinin azalması cinsel tatminsizliği, duyarlılık ve his kaybını beraberinde getirebilir. His kaybı da orgazm olamama sorununu ortaya çıkarır. Genişlemiş vajinaya yeniden sıkılık vermek için yapılan ameliyatlara vajinoplasti denir.
Vajinoplasti ameliyatları hem işlevsel hem de estetik açıdan kişilere faydaları olan, hasta memnuniyetini sağlayan bir estetik operasyondur.
Bu ameliyatın asıl amacı gevşek ve genişlemiş vajinayı sıkılaştırmak, vajina darlığını sağlayarak gerginliğini arttırmak ve bu şekilde hem kadında hem de erkekte cinsel ilişki sırasında hazzı arttırmaktır.

Vajinoplasti’nin Faydaları Nelerdir?

  • Vajinal estetik operasyonu ile hem görünüm, hem de şekil düzeltilir.
  • Gevşemiş vajen kaslarının fonksiyonları düzene girer.
  • Vajen kanalındaki gerginlik, direnç ve tonus arttırılır.
  • Vajen kanalının gergin olması, kadın ve erkekte hazzı arttırmaya yardımcı olur.

Vajinoplasti Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Vajinoplasti ameliyatı lokal anestezi (bölgesel uyuşturma) veya sedasyon yöntemi (hafif uyutma) ile ortalama olarak 45 dakika- 1 saat kadar sürmektedir. Atılan dikişlerin çoğu altta olduğu için görünmez, oldukça rahat ağrısız ve risksiz bir ameliyattır. Bu genital estetik operasyonundan 2 gün sonra günlük rutinize dönebilirsiniz. Bu ameliyat sonrasında hastalarda ciddi bir ağrıya rastlanmamaktadır. Verilen ağrı kesicilerle dindirilebilir.

Vajinoplasti Ameliyatı İyileşme Süreci Nasıldır?

Vajinoplasti sonrası kişisel temizliğinize dikkat etmeniz oldukça önemlidir. Dikişlerinizin pansumanları düzenli olarak yapılmalı ve doktor tarafından verilen ilaçlar düzenli olarak kullanılmalıdır. Dikişler 15-20 gün sonrasında kendiliğinden dökülür.

Labioplasti (İç ve Dış Dudakların Küçültülmesi) Nedir?

Labioplasti ameliyatı,vajinanın iç veya dış dudakların küçültülmesi sarkıklığının giderilmesi ameliyatıdır.
İç dudaklar ter bezi acısından zengindir ve ve bazı durumlarda nemden dolayı mikropların o bölgede üremesi kolaylaşır. Oluşan enfeksiyonlar ise ağrı ve kokuya neden olabilir bu da çiftlerin cinsel hayatını olumsuz etkiler.
Bu operasyon, dıştaki büyük ve içteki küçük dudakların normalden büyük olması ve sarkması sonucunda yapılır. Dış dudaklar, pubisin devamı olarak şekillenir, ayakta dururken, dudakların 1/3 veya 1/4′ ü karşıdan görünür şekildedir ve üzeri kıllarla kaplıdır. İç (küçük) dudakların büyük kısmı dış dudaklar tarafından örtülmüş halde olan klitorisi kaplayan mukozal yapılardır. Bu bölgeler vagen çevresini sarar ve üzerinde kıl olmaz. Dış dudakların ayakta duruşta aşağı sarkması ve içinin boşalması, karşıdan bakıldığında kitle görüntüsü yaratması veya iç dudakların, dış dudakların arasından dışarı çok fazla çıkması en sık rastlanan estetik problemlerdir. Bu sorun genellikle ileri yaş ve doğum sonrasında ortaya çıkar ama bazen gençlerde de görülebilir.

Labioplasti Operasyonu Nasıl Gerçekleştirilir?

Labioplasti operasyonu, yaklaşık 30-40 dakika sürer ve hasta ve hekim kararı ile sedasyon (sakinleştirici ilaçlar) veya genel anestezi altında gerçekleşebilir. Labioplasti sonrasında yaklaşık 15 gün süre ile batikonla oturma banyosu temizliği önerilir. Dikişler, 3 hafta içinde kendiliğinden düşecektir. Genital estetik ameliyatından sonra hafif olmakla birlikte kan sızıntıları yaklaşık 1 hafta sürebilir. Yaklaşık 3 hafta sonra cinsel hayata dönülebilir.

Labioplasti Operasyonu Sonrasında Nelere Dikkat Etmek Gerekir?

  • Hasta ameliyattan sonraki ilk 48 saatte, bu bölgeye  buz kompresi yaparsa, şişlik ve kan sızıntısı daha aza iner.
  • Kişinin yaklaşık olarak 1 hafta-10 gün kadar hafif sızıntılara karşı hijyenik ped kullanması gerekebilir.
  • Ameliyat sonrası 10 gün,hasta tuvalet temizliğini serumla seyreltilmiş batikon ile yapılmalıdır.
  • Operasyonun ertesi günüden itibaren duş alınabilir ancak 3 hafta kadar küvette banyo yapılmaması, genital bölge temizliği için yine seyreltik batikon kullanılması önerilir.
  • Kişinin ameliyat öncesi 3 gün ve sonrası 3 hafta kadar beslenmesine dikkat etmesi ve kabız olmaması gerekir, çünkü ıkınma genital bölgeyi gerecektir. Bu durumda ağrıya yol açar.
  • Hastanın, 3-4 hafta kadar cinsel ilişkiye girilmemesi gerekir.

Genital Estetik Fiyatları Nedir?

Sağlık Bakanlığı onaylı merkezlerin internet sitelerinde fiyat belirtmeleri yasal değildir. Bu nedenle 0212 241 46 24 no’lu telefondan polikliniğimizi arayarak Genital Estetik fiyatları hakkında bilgi alabilirsiniz.

Op.Dr. Leyla Arvas’ın sitesini ziyaret etmek için tıklayınız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir