Genital Estetik, Genital bölgeye yapılacak estetik girişimler laser ve cerrahi tedavi yöntemleri kullanılarak uygulanabilir. Bu bölgede yara iyileşmesinin hızla olması nedeniyle diğer estetik ameliyatlarla beraber uygulanabilir. Labioplasti ve vajinoplasti en sık uygulanan yöntemlerdir.
Kadın dış genital organları; göbek altında olan mons pubis adı verilen kemikli kısım, dış dudaklar (labia major),iç dudaklar (labia minor),labia minörün üst birleşim yeri (klitoris) kızlık zarı diğer adı hymen olan zardan oluşmaktadır. Cinsel bölgede oluşan sorunlar doğum sırasında ve sonrasında birde gelişimsel olarak üç bölüme ayrılmaktadır.
Doğumsal sorunlar, dış ve buna bağlı olarak iç genital organ anormallikleri, hiç gelişmeme, fazla gelişme veya anormal gelişme tarzında olabilir. Bu durum doğumda fark edilebilir veya ergenlik döneminde regl problemleriyle kendini gösterebilir.
Gelişimsel problemler hormonsal etkilerin sonucunda ortaya çıkan başta çok normal yapıdaki genital anatominin fazla veya az gelişmesidir. Bu durum, ergenlik dönemindeki şahsın psikolojisini doğrudan etkiler.
Gebelik döneminde iyice artan hormonsal etkiler, doğum ve sonrasında hormonsal etkinin çekilmesi, doğum travması ya da epizyotomi dediğimiz cerrahi müdahale genital bölgede istenmeyen görüntülere yol açar. Ayrıca, yaşın ilerlemesi ile bu bölgede elastikiyet kaybı ve sarkma meydana gelir.

Genital bölgeye yapılacak estetik girişimler laser ve cerrahi tedavi yöntemleri kullanılarak uygulanabilir. Bu bölgede yara iyileşmesinin hızla olması nedeniyle diğer estetik ameliyatlarla beraber uygulanabilir. Labioplasti ve vajinoplasti en sık uygulanan yöntemlerdir.

Genital Estetik

Ameliyat hakkında daha fazla bilgi almak, önce ve sonrası uygulamaları görmek için bize ulaşabilir ve uzmanlarımızla görüşebiliriz.

Vajinoplasti (Vajina Daraltma Operasyonu) Nedir?

Vajina sıkılığının azalması, gevşemesi, esnekliğinin azalması cinsel tatminsizliği, duyarlılık ve his kaybını beraberinde getirebilir. His kaybı da orgazm olamama sorununu ortaya çıkarır. Genişlemiş vajinaya yeniden sıkılık vermek için yapılan ameliyatlara vajinoplasti denir.
Vajinoplasti ameliyatları hem işlevsel hem de estetik açıdan kişilere faydaları olan, hasta memnuniyetini sağlayan bir estetik operasyondur.
Bu ameliyatın asıl amacı gevşek ve genişlemiş vajinayı sıkılaştırmak, vajina darlığını sağlayarak gerginliğini arttırmak ve bu şekilde hem kadında hem de erkekte cinsel ilişki sırasında hazzı arttırmaktır.

Vajinoplasti’nin Faydaları Nelerdir?

  • Vajinal estetik operasyonu ile hem görünüm, hem de şekil düzeltilir.
  • Gevşemiş vajen kaslarının fonksiyonları düzene girer.
  • Vajen kanalındaki gerginlik, direnç ve tonus arttırılır.
  • Vajen kanalının gergin olması, kadın ve erkekte hazzı arttırmaya yardımcı olur.

Vajinoplasti Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Vajinoplasti ameliyatı lokal anestezi (bölgesel uyuşturma) veya sedasyon yöntemi (hafif uyutma) ile ortalama olarak 45 dakika- 1 saat kadar sürmektedir. Atılan dikişlerin çoğu altta olduğu için görünmez, oldukça rahat ağrısız ve risksiz bir ameliyattır. Ameliyattan 2 gün sonra günlük rutinize dönebilirsiniz. Bu ameliyat sonrasında hastalarda ciddi bir ağrıya rastlanmamaktadır. Verilen ağrı kesicilerle dindirilebilir.

Vajinoplasti Ameliyatı İyileşme Süreci Nasıldır?

Vajinoplasti sonrası kişisel temizliğinize dikkat etmeniz oldukça önemlidir. Dikişlerinizin pansumanları düzenli olarak yapılmalı ve doktor tarafından verilen ilaçlar düzenli olarak kullanılmalıdır. Dikişler 15-20 gün sonrasında kendiliğinden dökülür.

Labioplasti (İç ve Dış Dudakların Küçültülmesi) Nedir?

Labioplasti ameliyatı,vajinanın iç veya dış dudakların küçültülmesi sarkıklığının giderilmesi ameliyatıdır.
İç dudaklar ter bezi acısından zengindir ve ve bazı durumlarda nemden dolayı mikropların o bölgede üremesi kolaylaşır. Oluşan enfeksiyonlar ise ağrı ve kokuya neden olabilir bu da çiftlerin cinsel hayatını olumsuz etkiler.
Bu operasyon, dıştaki büyük ve içteki küçük dudakların normalden büyük olması ve sarkması sonucunda yapılır. Dış dudaklar, pubisin devamı olarak şekillenir, ayakta dururken, dudakların 1/3 veya 1/4′ ü karşıdan görünür şekildedir ve üzeri kıllarla kaplıdır. İç (küçük) dudakların büyük kısmı dış dudaklar tarafından örtülmüş halde olan klitorisi kaplayan mukozal yapılardır. Bu bölgeler vagen çevresini sarar ve üzerinde kıl olmaz. Dış dudakların ayakta duruşta aşağı sarkması ve içinin boşalması, karşıdan bakıldığında kitle görüntüsü yaratması veya iç dudakların, dış dudakların arasından dışarı çok fazla çıkması en sık rastlanan estetik problemlerdir. Bu sorun genellikle ileri yaş ve doğum sonrasında ortaya çıkar ama bazen gençlerde de görülebilir.

Labioplasti Operasyonu Nasıl Gerçekleştirilir?

Labioplasti operasyonu, yaklaşık 30-40 dakika sürer ve hasta ve hekim kararı ile sedasyon (sakinleştirici ilaçlar) veya genel anestezi altında gerçekleşebilir. Labioplasti sonrasında yaklaşık 15 gün süre ile batikonla oturma banyosu temizliği önerilir. Dikişler, 3 hafta içinde kendiliğinden düşecektir. Ameliyattan sonra hafif olmakla birlikte kan sızıntıları yaklaşık 1 hafta sürebilir. Yaklaşık 3 hafta sonra cinsel hayata dönülebilir

Labioplasti Operasyonu Sonrasında Nelere Dikkat Etmek Gerekir?

  • Hasta ameliyattan sonraki ilk 48 saatte, bu bölgeye  buz kompresi yaparsa, şişlik ve kan sızıntısı daha aza iner.
  • Kişinin yaklaşık olarak 1 hafta-10 gün kadar hafif sızıntılara karşı hijyenik ped kullanması gerekebilir.
  • Ameliyat sonrası 10 gün,hasta tuvalet temizliğini serumla seyreltilmiş batikon ile yapılmalıdır.
  • Operasyonun ertesi günüden itibaren duş alınabilir ancak 3 hafta kadar küvette banyo yapılmaması, genital bölge temizliği için yine seyreltik batikon kullanılması önerilir.
  • Kişinin ameliyat öncesi 3 gün ve sonrası 3 hafta kadar beslenmesine dikkat etmesi ve kabız olmaması gerekir, çünkü ıkınma genital bölgeyi gerecektir. Bu durumda ağrıya yol açar.
  • Hastanın, 3-4 hafta kadar cinsel ilişkiye girilmemesi gerekir.

Pubis Estetiği Nedir?

Pubis bölgesi, göbeğin altındaki, kemikli, çıkıntılı, büyük dudaklar ile devam eden ve ayakta iken tümünün dışarıdan görülmesi mümkün olan tek bölümdür. Bu bölge, genç yaşlarda sert ve gergin iken ilerleyen yaş ile birlikte sarkabilir, içi boşalabilir veya yağ kitlesi çoğalarak daha çıkıntılı bir hale gelebilir.
Pubis estetiğinde, eğer bir sarkma söz konusu ise, pubis bölgesinin yukarı asılması ve fazla derinin çıkarılması gerekmektedir. Bu ameliyat, karın germe ameliyatı ile kombine edilebileceği gibi, kişinin karın germe ihtiyacı yok ise tek başına da yapılabilir. Bu ameliyatın izi sezaryen izi kadardır ve iz iç çamaşırı bölgesinde gizlenmektedir. Eğer pubisin içi boşaldıysa, ameliyat esnasında germe işlemi yapıldıktan sonra, yağ enjeksiyonu da yapmaya karar verilebilir. Bu tarz bir operasyon, çoğunlukla genel anestezi altında yapılmaktadır, özellikle germe ameliyatına yağ enjeksiyonu eklenirse genel anestezi hastanın konforu açısından daha uygundur.
Eğer pubis bölgesi çok belirgin ise (bu durum gençlerde de görülebilir) hastanın en büyük şikâyeti pantolon giyince ortaya çıkan görüntü olmaktadır. Bu durumda pubis bölgesine yapılacak liposuction, sorunu büyük ölçüde çözecektir. Bu operasyon lokal anestezi ve sedasyon ile uygulanabilir. Sedasyon ile, damar yoluna verilecek olan sakinleştirici ilaçların etkisi ile kişi işlem anını hatırlamaz ve ameliyatı ağrısız, acısız bir şekilde tamamlar. Pubis estetiğinde en büyük sorun teşkil edecek unsur, bölgenin fazla yukarı kaldırılması olur böylece büyük dudakların yukarı çıkmasıyla oluşan görüntüdür. Bu nedenle operasyon bilinçli, uzman bir hekim tarafından yapılmalıdır.

Pubis Estetiği Nasıl Yapılır?

Puboplasti yani pubis estetiği, bu bölgenin aşırı düzeyde yağlı ve kalın oluşu durumunda sezaryen operasyonu için yapılan kesiye benzer bir cerrahi kesi yapılarak yağların çıkartılması olabilmektedir. Günümüz teknolojisinde en çok tercih edilen yöntemler ameliyatsız olan lazer lipoliz ve liposuction yöntemleridir.
Pubis estetiği (puboplasti) ameliyatları genelde liposuction yöntemi ile bu alandan yağ alınarak yapılmaktadır. Böylece o bölge küçültülerek estetik olarak daha güzel bir görünüm kazanması amaçlanmaktadır

Ameliyatsız Genital Estetik

Zamanla, doğum ve yaşlanmayla birlikte gelen hormonal değişiklikler gibi kadın yaşam döngüsünün doğal süreçleri, fizyolojik değişimlerle birlikte istemsiz idrar kaçırma, vajinal gevşeklik, vajinal kuruluk ve tekrarlayan enfeksiyonlar gibi çeşitli sağlık sorunlarına sebebiyet verebilir. Bu şekilde hastalık belirtileri kadınların hayat kalitesini olumsuz etkileyebilir ve kaliteli  yaşam tarzı sürdürmelerine engel olabilir. Yaşam döngünüz hangi aşamada olur olsun Femirenew, kendinize olan güveninizi yeniden kazanmanızda ve özel hayatınızı iyileştirerek eski formuna kavuşmanızda size destek sağlar. Femirenew uygulaması kadın sağlığı ile ilgili çeşitli sorunlara karşılık çabuk, güvenli, oldukça etkili ve minimal seviyede cerrahi müdahale gerektiren çözümler sunan ayakta tedavi esaslı, hastaya zaman kaybı yaşatmayan, anestezi gerektirmeyen bir uygulamadır

Genital Bölge Beyazlatma

Kadın dış genital bölgesinin rengi zamanla gebelik, doğum kontrol hapı kullanımı, polikistik over sendromu gibi kistik hastalıklar, hormonal düzensizlikler gibi kadınlık hormonu olan östrojen miktarındaki artışlar ve bazı cilt hastalıkları sonrasında koyulaşabilir. Özellikle gebelik sonrasında ve koyu renk tene sahip olan kişilerde bu koyulaşma daha belirgin görülmektedir. Bu tip sebepler olmasada doğuştan gelen yatkınlık ve genital bölgeye yapılan epilasyonlar koyulaşmaya yol açabilir. Epilasyon yöntemlerinin de bazıları ciltteki ‘melanin’ pigmentininin üretimini artırmak suretiyle genital bölgenin rengini koyulaştırabilir. İstenmeyen renk değişimi, fiziksel olarak herhangi bir sorun ortaya çıkarmaz ancak eski hallerine dönmek ve genital bölge estetik görüntüsünü sağlamak isteyenler için lazer ile yüz güldürücü sonuçlar almak mümkündür.Genital bölgede rengin açılması fraksiyonel karbondioksit lazer ile soyma işlemi yapılarak sağlanabilir. Kullanılan lazer ışığı sayesinde cildin dermis tabakasında yer alan ve rengin koyulaşmasına neden olan melanin pigmentini üreten ‘melanosit’ hücreleri inaktive edilmektedir. Lazer ile yapılan yüzeysel bir soyma işlemi ile genital bölgenin rengi 2-3 tona kadar açılabilmektedir.

Menapoz Sonrası

Menopoz ile birlikte hormonlarda oluşan değişimler vajinal dokunun incelmesine, kurulaşmasına, esnekliğinin azalmasına ve şişkinliğe neden olur. Vajinal dokuyu yenileyen gençleştiriren vajina duvarlarının kalınlaşmasını ve kayganlığın yeniden kazanılmasını sağlayan femirenew uygulamasıdır. Tedavinin amacı kaşınma, yanma ve sürtünme gibi rahatsız edici etkileri azaltmak ve cinsel aktivitenin iyileşmesine katkı sağlamaktır.

Doğum Sonrası Rehabilitasyon

Yaşamın en önemli bir parçası olan doğum, kadın bedeninde birçok fizyolojik değişikliğe de neden olur. Gebelik sonrasında  vajinal bölgede gerginlik ve kuruluk hissi oluşabilir ve pelvik taban direnci zayıflayabilir. Femirenew uygulaması, vajinal dokuyu güçlendirerek  form kazandırır ve vajinal bölgenin iyileşmesini doğum öncesi haline dönmesini sağlar.

Genital Estetik fiyatı nedir?

Sağlık Bakanlığı onaylı merkezlerin internet sitelerinde fiyat belirtmeleri yasal değildir. Bu nedenle 0212 241 46 24 no’lu telefondan polikliniğimizi arayarak Genital Estetik fiyatları hakkında bilgi alabilirsiniz.

Op.Dr. Leyla Arvas’ın sitesini ziyaret etmek için tıklayınız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir