Göz kapağı estetiği (Blefaroplasti), yaşın ilerlemesi ile birlikte yaşlanma belirtilerinin ilk çıktığı bölgenin eski formuna kazanmasına yönelik gerçekleştirilen operasyondur. Yaş ilerledikçe deri altındaki yağ dokusu azalır. Yağ dokusunun azalması cildin sarkmasına neden olur. Göz kapağı da bu süreçte yer çekimine karşı koyamaz ve sarkmaya başlar. Sarkık göz kapağı görüş kalitesini etkiler, yüzün daha yaşlı görünmesine yol açar. Genellikle yaşın ilerlemesiyle ya da genç yaşlarda da görülen göz kapaklarında yağ birikmesi sonucu oluşan rahatsızlıklar göz kapağı estetiği operasyonu ile giderilebilir. Göz kapağının aşağı doğru sarkması göz kapağı estetiği ile çözülerek hastalara daha genç ve sağlıklı bir görünüm kazandırılır. 

Göz kapağı estetiği (Blefaroplasti), yaşın ilerlemesi ile birlikte yaşlanma belirtilerinin ilk çıktığı bölgenin eski formuna kazanmasına yönelik gerçekleştirilen operasyondur.

Yaş ilerledikçe deri altındaki yağ dokusu azalır. Yağ dokusunun azalması cildin sarkmasına neden olur. Göz kapağı da bu süreçte yer çekimine karşı koyamaz ve sarkmaya başlar. Sarkık göz kapağı görüş kalitesini etkiler, yüzün daha yaşlı görünmesine yol açar. Genellikle yaşın ilerlemesiyle ya da genç yaşlarda da görülen göz kapaklarında yağ birikmesi sonucu oluşan rahatsızlıklar göz kapağı estetiği operasyonu ile giderilebilir. Göz kapağının aşağı doğru sarkması göz kapağı estetiği ile çözülerek hastalara daha genç ve sağlıklı bir görünüm kazandırılır.

Göz Kapağı Düşüklüğüne Çözüm

Ameliyat hakkında daha fazla bilgi almak, önce ve sonrası uygulamaları görmek için bize ulaşabilir ve uzmanlarımızla görüşebilirsiniz.

Blefaroplasti nedir?

Göz kapağı estetiği (Blefaroplasti) ,alt ve üst göz kapaklarında gerçekleşen, sarkan deri ve fazla olan kas dokusunun çıkarılması ile meydana gelen bir estetik operasyondur. İhtiyaca göre, göz kapağı estetiğinde göz çevre dokusu gerilerek gözlere daha genç ve sıkı bir görünüm de katılabilir. Blefaroplasti cerrahi bir müdahaledir. Ameliyat sonrasında iz kalır fakat bu izler göz kapağının kıvrımlarına gizlendiği için çok belli olmaz. İhtiyaç durumunda göz kapağı estetiği tekrarlanabilir. 

Göz kapağı neden sarkar?

Göz kapağı yaşın ilerlemesi ve yer çekiminin birleşmesi ile cilt doğal olarak sarkmaya başlar. Sarkmaya başlayan göz kapağında torbalanma, bollaşma, renk değişikliği, gevşeklik, ince kırışıklık gibi sorunlar ortaya çıkar. Bunlarla birlikte eğer kişiler yoğun olarak güneşe, hava kirliliğine maruz kalıyorsa, alkol ve sigara tüketiyorsa, göz çevresindeki yaşlanma etkileri de hızlanmış olur. Göz kapağı sarkmasında genetik faktör de önemli bir rol oynar. Genetik olarak bazı kişilerde göz kapağı düşük veya sarkık olabilir. Bu gibi durumlarda kadınlar için göz makyajı yapmak zor olur ve yüz hatları hep asık görünür. Göz kapağı estetiği sayesinde bu etkilerden kalıcı olarak kurtulabilir ve daha genç, kalkık göz kapağına sahip olabilirsiniz. 

Göz kapağı estetiği kaç yaşında önerilir?

Göz kapağı estetiği yaşlanma sürecinin başından itibaren yapılabilir. Göz kapağı estetiği yaptırmak isteyen hastaların çoğunluğu 35 yaş ve üzeridir. Fakat bazı kişilerde genetik olarak göz kapağı sarkması olduğu için ihtiyaç doğrultusunda daha erken yaşlarda da göz kapağı estetiği yapılabilir. 

Göz kapağı estetiği yaşlanma süresini durdurmaz. Göz çevrenize ortalama 7-8 sene boyunca genç ve sağlıklı bir görünüm katar. Zamanla göz kapaklarınız tekrar kırışmaya ve sarkmaya doğal olarak başlayabilir. Göz kapağı estetiğinin etkisini arttırmak ve daha uzun sürekli sonuç almak için 6 ayda bir göz çevrenize botoks veya iple askı yaptırabilirsiniz.

Göz Kapağı Estetiği Nasıl Gerçekleşir?

Alt ve üst göz kapağı üzerindeki fazla cilt ve yağ çıkartılarak yapılan işlemdir. Çıkarılan doku miktarının çok iyi ayarlanması hastanın görüntüsünü direk etkileyen bir etkendir. Cerrahın konusunda uzman olması çok önemlidir. Göz estetiği girişimi lokal anestezi altında gerçekleştirilir. Üst göz kapağı için kesi göz kapağındaki katlanan kısmın altından yapılır. Bu nedenle göz açıkken hiç bir iz görünmez. Alt kapağın onarımında ise kirpiklerin hemen altında olacak kesi ile hiç bir iz gözükmez. Göz kapakları derimizin en az iz kalan bölgesidir. Göz kapağı estetiği ameliyatı öncesinde göz kapak fonksiyonlarını etkileyen diğer problemler oldukça önemlidir. 

Göz kapağı estetiğinde nelere dikkat etmek gerekir?

Operasyon sırasında kapak düşüklüğü ya da gevşekliği gibi problemlerinde işlem esnasında onarılması gerekir. Aksi takdirde, işlem sonrasında kapaklarda çekinti, pozisyon bozukluğu ve ya göz sulanması gibi şikayetler gelişebilir. Göz kapağı estetiği işlemi ortalama 1,5 – 2 saat sürmektedir. Birlikte yapılacak hastanın problemine göre şekillenecek diğer işlemlerle zaman biraz daha uzayabilir. İşlem ağrılı değildir. Göz kapağı estetiği sonrasında oluşacak hafif ağrılar, doktorunuzun vereceği ağrı kesicilerle kontrol altına alınabilir.

Göz kapağı estetiğinden sonra beni neler bekliyor?

Operasyon sonrasında hasta gerginlik ve şişlik hissedecektir. Şişliğin düzelmesi yaklaşık 2 hafta sonra düzelecektir. Dikişlerin alınması 3- 7 gün sonra olacaktır. Dikişlerin alınmasından itibaren göz kapağı ve çevresindeki şişlik ve morluk giderek kaybolacaktır. Hemen normal hayatınıza dönebilir, dikişler alındıktan sonra çok daha rahat bir şekilde günlük aktivitelerinizi yapıyor hale geleceksiniz. Operasyon sonrasında yaklaşık 3 ila 5 gün kadar günlük aktivitelerden 3 hafta kadarda ağır ve sizi zorlayacak aktivitelerden uzak durmanız gerekmektedir. Kan basıncının artmasına sebep olacak eğilme, kaldırma ve ağır sporlardan da uzak durmanız çok önemlidir.

Göz kapağı estetiğinde iz kalır mı?

Göz kapağı estetiğinin izleri, göz kapağının doğal girintilerinin arasına gizlenir. Böylece sizinle göz teması kuran bir kişi ameliyat izlerinizi kolayca göremez. Üst kapak estetiğinde, göz kapağının doğal kıvrımlarının içine bir kesik atılarak göz kapağı estetiği gerçekleşir. Bu kesik sayesinde yağ birikintilerinin temizlenmesi, göz kapağının yeniden şekillenmesi, kasların sıkılaşması ve fazla derinin kesilerek sarkmaların ortadan kaldırılması sağlanır. 

Alt göz kapak ameliyat izi ise kirpik çizgisinin hemen altına gizlenir. Kirpik çizgisinin hemen altına atılan kesik sayesinde buradaki sarkan deri çıkartılır, alt göz kapağı biriken fazla yağlardan temizlenir. Göz kapağı ameliyatından sonra gözlerinizi ovuşturmamalı, kesilerin olduğu bölgeleri darbelerden korumalısınız. 

Göz kapağı estetiği ile hangi sorunları çözebiliriz?

Üst göz kapağının sarkması ile birlikte gözün doğal ve estetik görünümü bozulur. Aynı zamanda görme eylemi zorlaşır ve cilt daha sarkık görünür. Bazı hastaların göz kapaklarında şişlik şeklinde yağ birikintileri de görülebilir. Bu yağ birikintileri de göz kapağı estetiği ile alınarak göz kapağına daha pürüzsüz bir görünüm kazandırılır. 

Operasyon sonrası iyileşme dönemi

Göz kapağı estetiği sonrasında fazla bir ağrınız olmaz, oluşacak hafif ağrılar, verilen ağrı kesicilerle kontrol altına alınabilir. Operasyon sonrasında hasta gerginlik ve şişlik mutlaka hissedecektir. Operasyon sonrası olan şikayetler yaklaşık 2 hafta sonra düzelecektir. Kullanılan dikişler 5-7 gün sonra alınacak, alındıktan sonra şişlik ve morluklar kendiliğinden yavaş yavaş kaybolmaya başlayacaktır. Operasyon sonrası hasta hemen normal hayatına dönebilir. Dikişlerin alınmasından sonra günlük aktiviteleri daha rahat bir şekilde yapmaya devam edebileceksiniz. Operasyon sonrasındaki 1 hafta boyunca kan basıncını artırıcı eğilme, kaldırma ve ağır spor aktivitelerinden uzak durmak oldukça önemlidir. 

Alt göz kapağında en sık görülen sorunların başında cilt fazlalığı ve ince kırışıklar yer alıyor. Göz estetiği ameliyatında ince çizgiler gerilerek alt göz kapağı daha gergin ve sıkı görünür. Göz kapağı estetiğinde hastaların cilt fazlalığı ve torbalanmaları tedavi edilerek daha sağlıklı bir göz yapısı elde edilir.

GÖZ KAPAĞI ESTETİĞİ HAKKINDA

 

Amaç

Üst ve alt göz kapağındaki fazla derinin alınması
8-10 yıl, yaşlanma ile tekrar gerekebilir
45-90 Dakika
Lokal veya Genel Anestezi Uygulanır.
5 – 7 Gün
Ağrı kesiciler ile kontrol altına alınır
Gözlerin açık kalma riski
Sonuçlar 2 Hafta
İz Kalır Mı? İz kalmaz.
Öncesi sonrası fark Göz şeklinde büyüme ve görmede netlik
Fiyat Üst ve alt beraber yapılmasına ve doktora göre değişken

Göz Kapağı Estetiği fiyatı nedir?

Sağlık Bakanlığı onaylı merkezlerin internet sitelerinde fiyat belirtmeleri yasal değildir. Bu nedenle 0212 241 46 24 no’lu telefondan polikliniğimizi arayarak Göz Kapağı Estetiği fiyatları hakkında bilgi alabilirsiniz.

Op.Dr. Leyla Arvas’ın sitesini ziyaret etmek için tıklayınız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir