Fokuslu Ultrason (HIFU), cildin genç yaşlardaki gibi canlı ve dinç görünmesini sağlayan ameliyatsız bir yüz gençleştirme uygulamasıdır. Bazen kendimize ne kadar iyi baksak da cildimizin yıpranmasına engel olamayız. Çeşitli sebeplerden dolayı yüzümüz sıkılığını kaybeder ve sarkmaya başlar. Ancak herkes cildinin genç yaşlardaki gibi canlı ve gergin görünmesini arzu eder.

Sizin de sürekli yorgun göründüğünüzü söyleyen birileri varsa, cildinizde oluşan kırışıklıklardan ve sarkmalardan dolayı kendinizi yaşlı ve hissediyorsanız HIFU mucizesiyle tanışmanızın vakti gelmiştir. HIFU, ciltteki elastin ve kolajen üretimini artıran, cildi canlandıran ve sıkılaştıran çok etkili bir medikal tedavi yöntemidir. Ciltte yarattığı mucizevî etkiler sayesinde kişiyi eskiden olduğu gibi genç, canlı ve mutlu gösterme gücüne sahiptir.

Fokuslu Ultrason-HIFU: Genç ve Sıkı Görünen Bir Cilt Mümkün!

Ameliyat hakkında daha fazla bilgi almak, önce ve sonrası uygulamaları görmek için bize ulaşabilir ve uzmanlarımızla görüşebilirsiniz.

Yüz Sarkması ve Tedavisi

Yaş almayla birlikte ciltteki elastin ve kolajen seviyesi azalmaya ve böylece cilt yıpranmaya başlar. Yaşlanmanın yanı sıra genetik yapı, güneşe maruz kalma, beslenme, yaşam tarzı, stres, alkol ve sigara kullanımı gibi faktörlerde cildin canlılığını kaybetmesine ve sarkmasına neden olur.

Yüz, ince ve hassas bir cilt yapısına sahip olduğu için yaşlanma belirtileri kendini ilk olarak burada gösterir; zamanla alında ve göz çevresinde kırışıklıklar meydana gelir, dudak çevresindeki çizgiler belirginleşir, cilt altındaki yağ dokusu erimeye başladığı için yanaklar sakar. Peki, cildin sağlıklı ve genç kalmasını sağlamak ve yüzde oluşan yaşlanma belirtilerini önlemek ve mümkün mü?

Henüz, cildi yaşlanmanın etkisinden koruyabileceği düşünülen, etkisi kanıtlanmış bir tedavi yoktur ama elbette ki cildi çevresel faktörlerden korumak yaşlanma belirtilerini geciktir. Fakat cildi koruyarak yüzde oluşan yaşlanma belirtilerinin ortaya çıkmasını geciktirmek mümkün olsa da sonuç kaçınılmazdır; zamanla yüz sıkılığını kaybeder, kırışıklıklar oluşur ve sarkar. Yüzde oluşan bu belirtilerden kurtulmanın tek yolu estetik bir uygulamalardan yararlanmaktır.

Yüz sarkması, yaşlanma ile gelişen bir sorun olduğu için genellikle ileri yaşlardaki kadın ve erkeklerin kurtulmak istediği bir sorundur. Bu kişiler uzun süreli bir gençlik etkisi aradıkları için genellikle yüz germe ameliyatlarından faydalanırlar ama özellikle son dönemlerde ameliyatsız yüz germe uygulamaları daha popüler hale gelmeye başladı; yüzde herhangi bir iz kalmaması, işlem sonrasında bir tedaviye ihtiyaç duyulmaması cerrahi olmayan yöntemlere olan ilgiyi her geçen gün artırıyor.

Ancak, günümüzde o kadar çok gençleştirme uygulaması var ki kişinin kendine uygun olan yöntemi bulması oldukça zor. Her yöntemin kendine özgü özellikleri ve avantajları var ancak son zamanlardaki en etkili ve en başarılı sonuçları ortaya çıkaran ameliyatsız yüz gençleştirme uygulaması, HIFU olarak bilinen Fokuslu Ultrason uygulamasıdır.

HIFU, sahip olduğu üstün teknoloji sayesinde cildin görünümünü önemli ölçüde değiştirir ve kişinin genç görünmesi sağlar. Bu sayede özellikle son dönemlerde cerrahi yöntemlerle yapılan yüz germe uygulamalarına karşı güzel bir alternatif olarak karşımıza çıkar. Peki, Fokuslu Ultrason nedir ve ne işe yarar?

Fokuslu Ultrason (HIFU) Nedir?

hifu HIFU yüksek yoğunluklu odaklanmış ultrason ve Fokuslu Ultrason gibi isimlerle de anılan, cerrahi olmayan bir yüz gençleştirme tedavisidir. Fokuslu ultrason (HİFU) cildin gençleştirilmesinde son derece etkili, güvenilir ve basit bir operasyon olarak öne çıkmaktadır. Cerrahi olmayan bir gençleşme uygulaması olduğu için ciltte kesi izi oluşmaz, bu sebeple iyileşme sürecine ihtiyaç duyulmaz.

Çeşitli sebeplere zarar görmüş ciltlerde mükemmel değişimlere imza atan HIFU, yüksek frekanslı ultrason dalgalarının kullanıldığı bir uygulamadır. Yoğunlaşmış odak özelliği sayesinde diğer gençleşme uygulamalarından ayrılır. Bu özellik cildin bütün katmanlarının uyarılmasını mümkün kılar. Farklı teknolojiler kullanan gençleşme uygulamalarının aksine cilde derinlemesine nüfuz eder ve cildin SMAS denilen derindeki tabakasına dahi ulaşır.

Fokuslu Ultrason (HİFU), aslında ultrasonik ses dalgalarının gücünden yararlanan bir tedavi yöntemidir. Piyasada bu teknolojiyi kullanan birden fazla cihaz olduğu için HIFU estetik dünyasında çok farklı isimlerle de tanınabilir.

Ultherapy, Ultraskin, Ultraformer, Duoblo gibi daha birçok cihaz yüzde genç bir görünüm elde etmek için ses dalgalarından faydalanır.  Her ne kadar bu cihazlar aynı teknolojiye sahip olsa da ciltte yarattığı etkiler aynı değildir; aralarında en başarılı sonuçları veren Ultherapy’dir.

Fokuslu Ultrason (HİFU) Nasıl Yapılır?

Herhangi bir ağrıya sebep olan bir uygulama olmadığı için Fokuslu Ultrason uygulaması öncesinde anesteziye ihtiyaç duyulmaz. Uygulamaya başlamadan önce cilt temizlenir ve özel bir jel sürülür. Uygulamaya başlamadan önce cihazda kişiye uygun düzenlemeler yapmak gerekir ve yüzde uygulama yapılacak alanlar da önceden belirlenmelidir. İşlem öncesi gerekli ön hazırlıklar tamamlandıktan sonra uygulamaya başlanır.

Cilt altı doku çeşitli katmanlardan oluşur; uygulamanın ilk safhasında smas adı verilen tabaka uyarılır. Smas tabakasında etki oluşturmak için 4,5 mm’lik başlıklarla atışlar yapılır ve ses dalgaları gönderilir. Öncelikle yüz bölgesine 4.5 mm’lik başlıklı fokus ultrason ile atışlar uygulanır. Daha sonra 3 mm’lik başlıklarla daha yüzeysel atışlar yapılır ve son olarak ise 1.5 mm’lik başlıklar ile en yüzeyde bulunan katmana atışlar yapılır ve işlem sonlanır. Böylece cilt altındaki bütün tabakalara gerekli uyarılar yapılmış olur.

Fokuslu Ultrason, genellikle bir yüz gençleştirme uygulaması olarak bilinir ancak bu teknolojinin genel amacı yaşlanma etkilerini azaltmak ve cildin görünümünü iyileştirmektir. Bu nedenle yüz dışında vücudun genelinde yaşlanma karşıtı bir uygulama olarak kullanılır. Cihazın uygulama yapılacak bölgeye özel başlıkları vardır. Uygulama sırasında başlıklar doğrudan ciltle temas ettiği için her uygulamada kişiye özel başlıklar kullanılır.

Fokuslu Ultrason (HİFU) Ne İşe Yarar, Gerçekten Etkili Bir Yöntem Mi?

Fokuslu Ultrason ses dalgalarının etkisiyle bir ısı yaratarak cilt altı tabakada kontrollü bir doku hasarı yaratır. Hedef noktada bulunan katmandaki doku yaklaşık olarak 65 dereceye kadar ısıtılır. Böylece kolajen ve elastin üretimi tetiklenerek cildin kendini yenilemesi sağlanır.

Herhangi bir cerrahi müdahalenin yer almadığı HIFU’da ağrı ya da acı hissedilmez. Cildin her bir katman için özel bir başlık kullanılarak cilt altı dokuda derinlemesine bir onarım süreci başlatılır. Uygulama sırasında cihazın sahip olduğu tam odaklı çalışma prensibi sayesinde her bir başlıkla cilt altındaki farklı bir katmana doğrudan odaklanılabilir. Bu sayede cilt yüzeyine bir müdahalede bulunmamış olunur, cilt altına yapılan işlemlerse odak özelliği sayesinde kontrollü olarak ilerler.

Lazer teknolojisi kullanan gençleştirme uygulamalarının aksine bu süreçte cilt yüzeyine herhangi bir zarar verilmez. Bu sebeple cilt yüzeyinde kızarıklık ya da morarma gibi şikâyetler oluşmaz. Tek seans uygulamanın yeterli olduğu bu yüz gençleştirme uygulamasının etkisi yaklaşık olarak 18-24 ay devam eder.

Uygulamanın hemen ardından cilt, kendini toparlamaya başlar ancak gözle görülür sonuçlar 3 ay sonra görülmeye başlanır, 6. aya gelindiğinde ise etkisi zirveye ulaşır. Bu süreç sonucunda ciltteki kırışıklıklar yok olur, sarkmalar gün geçtikçe azalır ve cilt çok daha sağlıklı, çok daha sıkı ve genç görünmeye başlar. Yaşlanma belirtilerinin adeta yok edildiği bu uygulamada cilt eski günlerindeki gibi sımsıkı ve canlı bir görünüm kazanır.

Fokuslu Ultrason (HİFU) Uygulamasının Yararları Nelerdir?

  • Yüksek Fokuslu ultrason (HİFU) uygulandığı bölgede anti-aging görevi görür; ciltteki kollajen ve elastin seviyesini artırır, cildin sıkılaşması sağlar ve böylece yaşla birlikte gelen sarkmaların toparlanmasına yardımcı olur.
  • Kaş ve göz çevresinde de etkili olan bir uygulamadır. Göz çevresinde beliren çizgiler, yanaklar, boyun, dekolte ve çene altı bölgesinde meydana gelen sarkma ve gevşemeler tek seanslık Fokuslu Ultrason (HİFU) uygulaması ile yok olur
  • Fokuslu Ultrason (HİFU), 1.5mm, 3mm ve 4.5mm özel başlıkları sayesinde doğrudan cilt altı katmanlara odaklanabilir bu sayede cilt yüzeyinde herhangi bir hasar meydana gelmez
  • Anestezi gerektirmez, cerrahi bir işlem değildir; kesi yapılmaz, yara izi oluşmaz, iyileşme sürecine ihtiyaç duyulmaz, operasyonun hemen ardında gündelik yaşama dönülebilir.
  • Klinik çalışmalarla etkinliği kanıtlanmış, FDA onaylı, etkili ve güvenli bir uygulamadır.
  • Tek seansta mükemmel sonuçlar yaratır, bu etki iki yıl boyunca devam eder.

Fokuslu Ultrason (HİFU) Vücudun Hangi Bölgelerine Uygulanabilir?

HİFU (High Intensity Focused Ultrasound) yani yüksek yoğunluklu odaklanmış ultrason, ameliyatsız yüz germe uygulaması olarak öne çıkar ancak gıdı toparlama ve kaş kaldırma gibi işlemlerde de kullanılabilir. Ayrıca yaşlanma ve çok sık kilo alıp verme gibi nedenlerden ötürü vücudun genelinde meydana gelen sarkma sorunuyla da mücadele eder. Kol sarkmaları, karın cildindeki sarkmalar, bacak sarkmaları ve diz üstündeki sarkmalar da başarılı bir şekilde HIFU ile toparlanabilir.

Fokuslu Ultrason (HİFU) Uygulamasının Zararları Nelerdir?

Son zamanların en popüler gençleşme uygulamalarından bir olan Fokuslu Ultrason, dünya çapında bir yaygınlığa sahiptir. Cilt germe ve sıkılaştırma, kırışıklıkları giderme, cilt kaldırma ve toparlama gibi amaçlarla birçok kadın ve erkek tarafından gençleşmek için kullanılır. Bu kadar sık tercih edilmesinin en büyük sebebi herhangi bir zararının olmamasıdır.

Diğer gençleşme uygulamalarının aksine cilt yüzeyine değil doğrudan cilt altına etki eder bu nedenle deriye zarar vermez. Ameliyatsız bir işlem olduğu için de deride yara veya kesi gibi izler oluşturmaz. Uygulama sonrası hassas yapıdaki ciltlerde nadiren de olsa kızarıklık meydana gelebilir ancak bu durum geçicidir.

Fokuslu Ultrason (HİFU) uygulamasının herhangi bir zararı yoktur fakat HIFU teknolojisine sahip birden fazla cihaz vardır. Bu cihazlar arasında gerçek bir gençleştirme etkisi yaratan FDA onaylı tek sistem Ulthera dır. Ulthera dışındaki cihazlar cilt üzerinde istenmeyen sonuçlara sebep olabilir.

Fokuslu Ultrason (HİFU) Uygulaması Öncesi ve Sonrası Neler Yapılmalı?

Fokuslu Ultrason (HİFU) uygulaması cerrahi işlem yaptırmak istemeyen ve yüzünde yaş aldıkça bir gevşeme ve sarkma oluşmuş kişiler tarafından tercih edilir. HIFU ciltte meydana gelen bu deformasyonları 1 saat gibi çok kısa bir sürede yok eder ancak uygulamadan başarılı bir sonuç alabilmek için dikkat edilmesi gereken bazı noktalar vardır.

Fokuslu Ultrason (Hifu) öncesinde kişinin herhangi bir rahatsızlığı varsa mutlaka doktora bildirmesi gerekir. Uygulamadan bir iki gün önce glikolik asit içeren kremler kullanılması zararlı olabilir. Sigaranın cilt üzerindeki olumsuz etkileri çok fazladır. Bu nedenle operasyon öncesinde bırakılmalı ve sonrasında tekrar başlanmamalıdır.

İşlem sonrasında ise uygulama yapılan bölge 2-4 saat su ile temas edilmemelidir. Uygulama sonrası bir hafta boyunca ise glikolik asit içeren kremler kullanılmamalı, 15 gün boyunca da cilt yüksek koruyucu güneş kremleri ile korunmalıdır.

HIFU Hakkında Sıkça Sorulan Sorular

Fokuslu Ultrason (HİFU) Etkisi Ne Kadar Sürer, Kalıcılığı Ne Kadardır?

HİFU, cildin bütün katmanlarını uyaran ve cildin kendi kendini yenilemesini sağlayan bir uygulamadır. Cilt altında başlatılan onarım süreci kolajen ve elastin üretimi artmaya devam ettiği için yaklaşık olarak 3- 6 ay devam eder. Ciltteki sıkılaşma ve gerilme 6. ayda en üst seviyeye ulaşır. Fokuslu Ultrason (HİFU) sonrası elde edilen bu etki kalıcılığını ortalama olarak 2 yıl boyunca korur.

Fokuslu Ultrason (Hifu) İçin Uygun Bir Aday Mıyım?

Yüzünde ve vücudunda sarkma meydana gelmiş herkes HIFU uygulamasından yararlanmayı düşünebilir ancak cilt elastikiyeti kaybı olmuş, derisi çok fazla sarkmış kişiler de HIFU istenilen sonucu vermeyebilir. Böyle durumlarda yüz ve vücut germe estetikleri ile daha başarılı sonuçlar alınabilir.

Focus Ultrason (Hifu) Kimlere Yapılmaz?

Yüzünde veya tedavi bölgesinde aktif olarak cilt enfeksiyonu bulunan kişilere, uygulama alanında dolgu maddesi bulunan kişilere, yara iyileşmesine ya da kanın pıhtılaşmasına engel teşkil edici bir kronik hastalığı olanlara, çocuklara, gebelere ve vücudunda kalp pili veya metal stend bulunanlara  Fokuslu Ultrason (HIFU) uygulanmamalıdır

Fokuslu Ultrason (HIFU) İşlemi Ne Kadar Sürer?

Fokuslu Ultrason (Hifu) uygulamasının süresi tedavi alanının büyüklüğüne göre değişir ancak genellikle 30-60 dakika arasında sürer.

Fokuslu Ultrason Yaptıranlar İşlemin Etkisini Ne Zaman Görür?

Fokuslu Ultrason (Hifu), işlemden sonra hemen etkisini gösterir ancak uygulama sonrasında gözle görülür bir sonuç elde edebilmek için 3 ay geçmesi gerekir.

Uygulamanın çalışma prensibi kolajen ve elastin üretimini tetiklemeyle ilişkilidir; uygulama sırasında cilt altı doku uyarılır ve kolajen ve elastin üretimi artırılır ancak bu etki yaklaşık olarak 6 ay devam eder. Bu sebeple uygulama sonrası tam etkiyi görmek 6 ayı bulur.

Fokuslu Ultrason (HIFU) Acıtır mı?

Fokuslu Ultrason (Hifu) yaptıranlar genellikle uygulamanın ağrısız ve acısız olduğunu belirtir. İşlem sırasında genellikle ciltte sıcaklık sebebiyle hafif bir karıncalanma hissi oluşur, bazı kişiler ısı kaynaklı oluşan bu hissi iğne batması olarak tarif eder.

Fokuslu Ultrason (HIFU) Kaç Seans Yapılır?

Fokuslu ultrason uygulaması genellikle tek seans olarak uygulanan bir işlemdir. Hafif veya orta düzeyde cilt gevşekliği ve sarkması bulunan kişilerde tek seans uygulama yeterli olur ancak şiddetli derece sarkma veya deri fazlası bulunan kişilere bu yöntem önerilmez.

Fokuslu Ultrason (HIFU) Nasıl Çalışır?

Fokuslu Ultrason (Hifu) uygulaması sırasında uygulama yapılan cihazın sahip olduğu başlıklar sayesinde cildin bütün katmanlarına ses dalgası gönderilir. Bu ses dalgaları cilt altındaki dokuyu 65 dereceye kadar ısıtarak uyarır ve kolajen üretimini tetikler. Kolajen üretimi arttıkça cilt kendi kendini yeniler, toplanır ve zamanla sıkılaşır.

Fokuslu Ultrason (HIFU) Kaç Yaş Gençleştirir?

Özellikle erken yaştaki sarkmalara yönelik yapılan bir tedavidir. Hızlıca çene kontürünü toparlar ve yaklaşık 5-10 yaş arası gençlik etkisi yaratır. Ancak yüzü ağır kişilerde etkinliği bir miktar daha az olabilir.

Fokuslu Ultrason (HIFU) Kalıcı Mıdır?

HIFU uygulamasının etkisi uzun bir süre boyunca devam eder, son derece başarılı bir kalıcılık oranı sergiler. Tek seans sonrasında elde edilen etki 2 yıl boyunca etkisini sürdürür fakat bu uygulamanın yaşlanmayı engellemesi mümkün değildir. Bu nedenle yaş ilerledikçe Fokuslu Ultrasonu tekrar etmek gerekebilir.

Sigara kullanımı, düzensiz beslenme alışkanlığı, uyku düzensizliği ve zamana bağlı diğer değişkenler kalıcılık seviyesini etkilemektedir. Ayrıca belirli bir sarkma düzeyinden sonra cerrahi işlemlere yönelmek gerekebilir.

En Etkili Fokuslu Ultrason Cihazı Hangisidir?

En etkili hifu cihazı FDA onaylı ULTHERA’dır. Ulthera tedavisi kendi adı ile de bilinen bir yüksek frekanslı bir ultrason tedavisidir. Ulthera değişik boy başlıkları ve etkin yüksek ultrason sistemi ile etki eder. Yapılan pek çok çalışmada etkinliği kanıtlanmış bir yüz germe tedavisi sunar.

Fokuslu Ultrason (HIFU) Fiyatları

Kliniğimizde HIFU uygulaması Ulthera cihazı ile yapılmaktadır. Fokuslu ultrason (HIFU) fiyatları tedavi bölgesinin fazlalığına göre farklılık gösterir.

Sağlık Bakanlığı onaylı merkezlerin internet sitelerinde fiyat belirtmeleri yasal değildir. Bu yüzden 0212 241 46 24 no’lu telefondan bizleri arayarak ya da İstanbul- Nişantaşı’nda yer alan polikliniğimizi ziyaret ederek Fokuslu Ultrason (HIFU) fiyatları hakkında bilgi alabilirsiniz.