Hifu (Ameliyatsız Yüz Germe) Nedir? 

HİFU, fokuslu ultrason ve ameliyatsız yüz germe olarak da bilinir. Yorgun yüz hatlarından kurtulmak ve daha gergin bir cilde kavuşmak için uygulanan bir tedavi çeşididir. Fokuslu ultrason (HİFU) ameliyatsız yüz germe işlemidir. Cerrahi işlem gerektirmemesi açısından ameliyatsız yüz germe yöntemleri arasında son derece önemli bir yeri vardır. Ameliyatsız yüz germe (HİFU) uygulaması FDA onaylı bir tedavidir ve yüz ve dekolte bölgesinde çizgi ve kırışıklıkların giderilmesi açısından son derece etkilidir. Günümüzde HİFU uygulaması, fokuslu ultrason ve ameliyatsız yüz germe gibi farklı adlar ile de bilinmektedir.

HİFU uygulaması ciltte etkili bir gerginlik ve sıkılık sağlamak için ultrasonun gücünden faydalanır. 

HİFU, fokuslu ultrason ve ameliyatsız yüz germe olarak da bilinir. Yorgun yüz hatlarından kurtulmak ve daha gergin bir cilde kavuşmak için uygulanan bir tedavi çeşididir. Fokuslu ultrason (HİFU) ameliyatsız yüz germe işlemidir. Cerrahi işlem gerektirmemesi açısından ameliyatsız yüz germe yöntemleri arasında son derece önemli bir yeri vardır.

Ameliyatsız yüz germe (HİFU) uygulaması FDA onaylı bir tedavidir ve yüz ve dekolte bölgesinde çizgi ve kırışıklıkların giderilmesi açısından son derece etkilidir. Günümüzde HİFU uygulaması, fokuslu ultrason ve ameliyatsız yüz germe gibi farklı adlar ile de bilinmektedir. HİFU uygulaması ciltte etkili bir gerginlik ve sıkılık sağlamak için ultrasonun gücünden faydalanır. 

HIFU ile Ameliyat Olmadan Yüz Gençleştirme!

Ameliyat hakkında daha fazla bilgi almak, önce ve sonrası uygulamaları görmek için bize ulaşabilir ve uzmanlarımızla görüşebilirsiniz.

HİFU (Ameliyatsız Yüz Germe) – uygulaması nasıl yapılır?

HİFU (ameliyatsız yüz germe) uygulamasında herhangi bir anestezi işlemi uygulanmaz. Önce kişinin cildi temizlenerek jel sürülür. HİFU cihazında ilgili ayarlar yapıldıktan sonra işlem başlatılır. Öncelikle yüz bölgesine 4.5 mm’lik başlıklı fokus ultrason ile atışlar uygulanır. Daha sonra 3 mm’lik başlıklarla daha yüzeysel atışlar yapılır. En sonuncu aşamada ise 1.5 mm’lik başlıklar ile en yüzeyde bulunan katmana atışlar yapılarak işlem sonlanır. Sonuç olarak cildin üç tabakasında da iyileşme sağlanarak cildin toparlanması sağlanır.

Yüz bölgesi hariç diğer bölgelerde ise farklı başlıklar kullanılarak atış yapılır. Bu uygulama cildin yüzeyi uygulamadan etkilenmemektedir. Bununla birlikte cilt altından gelen enerji nedeniyle ciltte bir uyarılma meydana gelir ve bu sayede yeni kollajen üretimi sağlanır. İşlem sonucunda güçlü bir sıkılaşma etkisi meydana gelir ve böylece ameliyatsız yüz germe işlemi başarıyla tamamlanmış olur.

HİFU uygulaması etkili midir?

hifuFokuslu ultrason (HİFU) uygulaması cildin gençleştirilmesinde son derece güvenilir cerrahi olmayan işlem olarak öne çıkmaktadır. Ameliyatsız yüz germe işlemi, cildin üst tabakalarına zarar vermeden etkisini derin SMAS denilen bağ dokuda etki gösteren ve yüksek frekanslı ultrason dalgaları kullanan bir uygulamadır. Hedef noktada bulunan doku yaklaşık olarak 65 dereceye kadar ısıtılır. Bu ısıtma işlemi dokuya zarar vermez ve herhangi bir ağrı da oluşturmaz. HİFU uygulaması sayesinde meydana gelen kontrollü ısı ciltte bu derin bağ dokularında sıkılaşmaya, kollajen ve elastin üretimini sağlar. Bu sayede 2-6 ay boyunca devam eden ciltte sıkılaşma ve gerilme işlemi sağlanır. Fokuslu ultrason yaptıran hastaların çoğu uygulamanın etkisinin 2 yıl boyunca hissedildiğini belirtmektedir.

Fokuslu ultrason (HİFU) aynı zamanda kaş ve göz çevresinde de etkili olan bir uygulamadır. Göz çevresinde beliren çizgiler, yanaklar, boyun, dekolte ve çene altı bölgesinde meydana gelen sarkma ve gevşemelere savaş açan bir uygulamadır HİFU uygulaması. Ameliyatsız yöntemlerinden başında gelen fokuslu ultrason uygulamasında herhangi bir hasar meydana gelmez ve iz gibi riskleri de bulunmamaktadır.

HİFU uygulamasında ağrı veya acı hissedilir mi?

Ağrı veya acı hissi kişiden kişiye farklılık gösterebilir ama HİFU uygulaması genellikle ağrısız bir işlemdir Anlık olarak hissedilen kemiğe yakın bölgelerde bir ağrı oluşabilir. Uygulama esnasında ise iğne batması şeklinde hissedilen bir durum meydana gelebilir. Fakat bu his HİFU enerjisinin hedeflenen dokuya ulaştığını gösterir. 

HİFU uygulaması nasıl etki eder?

Fokuslu ultrason uygulamasında cildin farkı katmanlarına derinlemesine ultrason enerjisi verilir. 65-70 derece sıcaklıklarda verilen bu ısı derinin farkı katmanlarına ulaşır.

Cerrahi işlem gerektirmeyen diğer cilt gençleştirme ve sıkılaştırma tedavileri dokuları HİFU uygulaması kadar sağlam etkilemez. Ses dalgaları cilt yüzeyini atlayarak cilde zarar vermeden dermal ve alt-dermal dokuları hızlıca ısıtır ve dokudaki kollajen üretimini uyarır. Doku ise kendini iyileştirme dönemindeyken kollajen liflerinin üretimini uyararak tedavi bölgesinin sıkılaşmasına ve gençleşmesine yardımcı olur. Yeni kollajen oluşumu ile beraber cilt daha genç ve gergin bir görüntüye sahip olur. Fokuslu ultrason uygulamasının etkinlik düzeyini artırmak için ihtiyaç duyulan bölgeye uygun miktarda atış sayısı verilmelidir.

HİFU uygulaması faydaları nelerdir?

Yüksek Fokuslu ultrason (HİFU) uygulaması tedavinin uygulandığı bölgede anti-aging görevi görür ve ciltteki kollajen seviyesini artırır. Cildin elastikiyet seviyesinde artış sağlayarak yaş geçtikçe ortaya çıkan sarkmaların toparlanmasına yardımcı olur. Cerrahi işlem gerektirmemesi ayrıca pratiktir. HİFU uygulaması faydaları aşağıda sıralanmıştır:

 • Cerrahi işlem gerektirmemesi diğer işlemlere oranla daha çok avantaj sunar.
 • FDA onaylı bir yöntemdir. Klinik olarak etkinliği kanıtlanmıştır.
 • Son derece güvenli ve konfor açısından yüksek bir uygulamadır.
 • Anestezi gerektirmeyen bir uygulamadır. Dolayısıyla ağrısız ve acısız bir işlemdir.
 • İşlem sonrasında gündelik yaşama rahatça dönülebilir.
 • Tek seanslık bir uygulama olması nedeniyle konforludur.
 • Etkinliği 2 yıla dek sürebilir.
 • Üç farklı başlığı (1.5 mm, 3 mm ve 4.5 mm) bulunur. Bu sayede derinin farklı katmanlarına kolayca uygulanır. Ayrıca farklı yüz yapıları için de etkilidir.
 • Deride herhangi bir yaralanma veya zarar gibi yan etkiler oluşturmaz. İz kalma riski yoktur.

HİFU uygulaması aşamaları ve süresi nedir?

Uygulama süresi uygulamanın yapıldığı bölgeye göre farklılık gösterir fakat genellikle ortalama yarım saat ya da bir saat sürmektedir. Kişi istediği sonuca ulaşmak için 1-3 seans arasında işlem görebilir. Bu uygulamanın etkileri herkese göre değişiklik gösterir. Uygulamaya başlamadan önce cilt güzelce temizlenerek ultrason cihazının başlığına jel sürülür ve o şekilde işleme başlanır. Uygulama esnasında cilt dokusu işlemden etkilenmez. İşlemin etki göstermesi bir haftayı bulur. 1 ay sonra ise etkiler gözle görülür hale gelir. 2 ay sonunda ise sonuç iyice fark edilmeye başlar.

Kimler HİFU uygulaması yaptırmalı?

Cerrahi işlem yaptırmak istemeyen ve yüzünde yaş aldıkça bir gevşeme ve sarkma oluşmuş, bu gevşeme ve sarkmaları toparlamak isteyen kişiler fokuslu ultrason uygulaması yaptırabilir. Ancak sarkma derecesi fazla ise HİFU tedavisinden yeterince fayda göremezler.

Kimler HİFU uygulaması yaptırmamalı?

 • Yüzünde veya tedavi bölgesinde aktif olarak cilt enfeksiyonu bulunan kişilere,
 • Uygulama alanında dolgu maddesi bulunan kişilere,
 • Yara iyileşmesine ya da kanın pıhtılaşmasına engel teşkil edici bir kronik hastalığı olanlarda.
 • Çocuklara ve gebelere,
 • Vücudunda kalp pili veya metal stend bulunan kişilere uygulanmamalıdır.

HİFU uygulaması yan etkileri nedir?

HİFU uygulaması sonrası yüzde nadiren bir kızarıklık görülebilir. Genellikle bu kızarıklık bir iki saat içerisinde yok olur. Bunun dışında uygulama bölgesinde geçici bir uyuşukluk hissi de meydana gelebilir. Ameliyatsız yüz germe (HİFU) uygulaması son derece güvenli bir uygulamadır ve başarılı sonuçlar elde edilir. Ameliyat olmak istemeyen ve yüzünün daha genç ve sıkı görünmesini isteyen kişiler rahatlıkla uygulayabilir.

HİFU kalıcı mıdır?

HİFU uygulaması son derece uzun ve başarılı bir kalıcılık oranı sergiler. Ancak yıllar içinde zamanın etkisiyle yaşlanmayla birlikte yeni seanslara ihtiyaç duyulabilir. Yaşlanma belirtileri, yerçekimi, sigara kullanımı, düzensiz beslenme alışkanlığı, uyku düzensizliği ve zamana bağlı diğer değişkenler kalıcılık seviyesini etkilemektedir. Yukarıdaki değişkenler dikkate alındığında araştırmalara göre hufi uygulaması kalıcılık seviyesi 2 yıla dek sürebilmektedir.

HİFU uygulamasından nasıl sonuç alınır?

Son zamanların en popüler ve en çok tercih edilen ameliyatsız işlemlerinden olan fokuslu ultrason uygulaması dünya çapında ciddi anlamda müşteri memnuniyeti oluşturmuş bir uygulamadır. Ciltte ciddi bir toparlanma ve gençleşme etkisi sağlar. Cilt germe, sıkılaştırma, kırışıklıkları giderme, cilt kaldırma ve toparlama gibi cilt üzerinde oldukça faydalı sonuçlar verir.  HİFU uygulaması ile daha genç bir görüntüye sahip olmak mümkündür.

HİFU hangi bölgelere uygulanır?

Özellikle yüz bölgesine uygulanan ameliyatsız yüz germe işlemi, formunu kaybetmiş ve eski sıkılığını geri kazanması gereken diğer tüm bölgelere uygulanabilen bir işlemdir. Yüz başta olmak üzere boyun, gıdı, dekolte, bacak ve kol gibi bölgelere kolayca uygulanır.

HİFU uygulaması işlem süresi ne kadar sürer?

İşlem süresi tedavinin uygulandığı bölgenin büyüklüğüne göre farklılık gösterebilir. Mesela yüz bölgesi için ortalama uygulama süresi 1 ila 1,5 saat arasında değişiklik gösterebilmektedir.

HİFU uygulaması hemen etki eder mi?

Fokuslu ultrason uygulaması sonrasında bir miktar etki hissedilir. Fakat asıl gözle görülür sonuçlar vücudun kollajeni yeniden üreteceği 2-3 ay içinde belirginleşir. Bu uygulama kendi kolajen üretiminizi teşvik eder. Böylece sonuçlar 2 ila 6 ayda etkinliğini gösterir.

HİFU uygulaması öncesi ve sonrası neler yapılmalı?

Uygulamadan bir iki gün önce glikolik asit içeren kremler kullanılması zararlı olabilir. İşlem sonrasında ise uygulama yapılan bölge 2-4 saat su ile temas edilmemelidir. Uygulama sonrası bir hafta boyunca ise glikolik asit içeren kremler kullanılmamalıdır. 15 gün boyunca cilt yüksek koruyucu güneş kremleri ile korunmalıdır.

HİFU uygulaması zararlı mıdır?

Fokuslu ultrason (HİFU) uygulaması deriye zarar vermeden etki eder. Ameliyatsız bir işlem olduğu için de deride yara veya kesi gibi izler oluşturmaz. Uygulama sonrası nadiren de olsa deride kızarıklık meydana gelebilir ancak bu durum geçicidir. İşlem sonrasında bazı kişilerde elmacık kemikleri gibi beliren ödem oluşur. Bu ödem cildi daha parlak ve güzel gösterir. 

HİFU uygulaması kaç seans yapılır?

Fokuslu ultrason uygulaması genellikle tek seans olarak uygulanan bir işlemdir. Hafif veya orta düzeyde cilt gevşekliği ve sarkması bulunan kişilerde tek seans uygulama yeterli olmaktadır. Şiddetli derece sarkma veya deri fazlası bulunan kişilere bu yöntem önerilmez. Bu kişiler yüz germe ameliyatı olmalıdır.

En etkili HİFU cihazı hangisidir?

En etkili hifu cihazı FDA onaylı ULTHERA dır. Ulthera tedavisi kendi adı ile de bilinen bir yüksek frekanslı ultrason tedavisidir. Ulthera değişik boy başlıkları ve etkin yüksek ultrason sistemi ile etki eder. Yapılan pek çok çalışmada etkinliği kanıtlanmış bir yüz germe tedavisi sunar.

HİFU fiyatları ne kadar?

Kliniğimizde HIFU uygulaması Ulthera cihazıyla yapılmaktadır. Fokuslu ultrason fiyatları tedavi bölgesinin fazlalığına göre farklılık gösterir. Fiyatlandırmayı belirleyen bir diğer unsur ise yüzdeki deformite miktarına oranla yapılması gereken atış miktarıdır. Doğru yönde, doğru miktarda doğru bölgelere yapılacak olan atışlar da sonucu belirler. Doğru hasta seçimi ve doğru uygulama çok önemlidir. Sağlık Bakanlığı onaylı merkezlerin internet sitelerinde fiyat belirtmeleri yasal  değildir. Sizin için en uygun tedavi yöntemini saptamak ve diğer tüm merak ettikleriniz için kliniğimize 0212 241 46 24 adlı numaradan ulaşabilirsiniz.

Op.Dr. Leyla Arvas’ın sitesini ziyaret etmek için tıklayınız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir