iple kaş kaldırma

İple Kaş Kaldırma, kişinin cilt yapısı, kaş düşüklüğü miktarı ve yaşı gibi faktörler göz önünde bulundurularak ve özel ipler kullanılarak yapılan, yüzün yapısına en uygun kaş şeklinin uygulanıp kaşlar arasındaki asimetrinin ortadan kaldırılmasını sağlayan bir kaş asma yöntemidir.

Kaş kaldırma estetik ameliyatlarından korkanlar veya genel anestezi almak istemeyen hastalar için oldukça iyi bir alternatiftir ve yüz güldürücü sonuçlar sağlar. Bu işlem sayesinde yüz ifadesi ve mimikler kusursuz bir görünüme kavuşurken, kişi yorgun ve yaşlı yüz ifadesinden kurtulmuş olur.

İp askı ile kaş kaldırma uygulaması, lokal anestezi altında yapılır ve istenen bölgeye uygulanan iplerin yukarıya doğru asılmasıyla kaşlarda istenen kalkıklık sağlanırken, yüz ifadesinde canlanma, kırışıklıklarda azalma ve cilt elastikiyetinde artış da sağlanmış olur. Oldukça risksiz ve sıklıkla yapılan bir uygulamadır. En belirgin etkisi iple kaş kaldırma uygulamasının üzerinden yaklaşık bir ay geçmesiyle beraber ortaya çıkar. Kalıcılığı ise yeni geliştirilen Fransız askıların kullanılması halinde yaklaşık olarak 3-5 yıl arasında sürmektedir. Alın bölgesindeki hafif kızarıklık ve şişme dışında herhangi bir yan etkisi olmadığından dolayı, uygulamanın ardından maksimum 2 gün içerisinde hasta günlük yaşamına dönüş yapabilir.

İp Askı ile Kaş Kaldırma Nasıl Yapılır?

Lokal anestezi altında, hasta hiçbir ağrı hissetmeden klinik konforunda uygulanabilen bir işlemdir. İşlem yapılacak olan bölge özel solüsyonlarla kir ve makyajdan arındırıldıktan sonra lokal anestezi ile uyuşturulur. Ardından saç çizgisi ön sınırından deri içinden geçirilen insan vücuduyla tamamen uyumlu ipler cilt altına yerleştirilip gerilir ve kaş istenilen pozisyonda asılır. Kaş düşüklüğü nedeniyle ifade ve mimik bozukluğu yaşayan kişiler için ideal bir yöntemdir. Derin kesiler olmadığı için sonrasında herhangi bir pansuman sürecine de ihtiyaç olmamaktadır. İple kaş kaldırma işleminin kalıcılığı ise yaklaşık 6-12 ay arasında olmaktadır. Bu süre sonunda lifting etkisi kaybolur ve kaşlarda düşme başlar. Ancak bu sorunun üstesinden gelebilmek için yeni geliştirilmiş Fransız iplerin kullanıldığı uygulamalarda iple kaş kaldırma işleminin etkisi yaklaşık 3-5 yıl kadar sürmektedir. Etkisi geçmeye başladığında eğer hasta isterse işlem tekrarlanabilir.

İple kaş kaldırma işlemi sayesinde gözler daha çekik hale gelirken kırışıklıklar ve kaş çizgileri giderilmiş, sarkık kaşlar düzeltilmiş ve kaş düşmesi sonucunda ortaya çıkan istenmeyen görünüm ortadan kaldırılmış olur.

İple Kaş Kaldırma İşleminde Hangi İpler Kullanılır?

İple kaş kaldırma işlemlerinde insan vücuduyla tamamen uyumlu ve zaman içerisinde eriyen ipler ve erimeyen kalıcı ipler kullanılmaktadır. Eriyen ipler cilt dokusu altında kolajen üretimini tetikler ve bu sayede kaş kaldırma işlemine ek olarak cilt dokusu ve cilt hücreleri aktive edilerek mevcut kırışıklık ve deformasyonların giderilmesi de sağlanmış olur. Kalıcı ipler ile daha uzun dönemde istenen etki sağlanır. Kullanılan iplerin çeşidi hastaya ve isteklerine göre seçilir.

İple kaş kaldırma işlemi sayesinde hasta çok daha diri ve genç bir cilt ile canlı bir yüz ifadesine kavuşur.

İple Kaş Kaldırma Yönteminin Avantajları Nelerdir?

 • İple kaş kaldırma işlemi lokal anestezi altında yapıldığından dolayı genel anestezi ile yapılan yöntemlerin taşıdığı riskleri taşımaz.
 • İşlem yaklaşık 20-40 dakika kadar sürer.
 • İple kaş kaldırma işleminin ardından maksimum 2 gün içerisinde hasta günlük yaşamına dönüş yapabilir.
 • İple kaş kaldırma işlemi esnasında iplerin asılması için kesi yapılmaz. Bu sayede iyileşme süresi pansuman gerektirmez ve oldukça kısadır.
 • Uzman kişiler tarafından yapıldığı takdirde diğer dokulara zarar verme ihtimali olmadığından his kaybının oluşma ihtimali de yoktur.
 • İple kaş kaldırma işlemi sayesinde göz çevresindeki ince çizgiler yok edilirken cilde canlılık ve dirilik kazandırılır.
 • İple kaş kaldırma işlemi sayesinde kaşlar arasındaki mevcut asimetri düzeltilip yüzün daha genç görünmesi sağlanır.
 • Bu yöntem sayesinde gözlerde çekik görünüm de elde edilir.
 • Bıçak altına yatmaya ve büyük bir cerrahi işleme gerek kalmadan istenen kalkıklıkta ki kaşlara sahip olunması sağlanır.
 • İple kaş kaldırma uygulaması kolajen üretimini de destekleyen ipler kullanıldığında, bu bölgedeki yaşlanma etkilerinin ortadan kaldırılmasına destek olur.
 • Yorgun ve düşük kaşlara sahip olan kişiler, bu yöntem sayesinde enerjik ve estetik bir görünüm elde etmiş olurlar.
 • İple kaş kaldırma işlemi sayesinde göz kapağı düşüklüğünün de kısmen önüne geçilmiş olunur.
 • Kaşlarının sarkıklığından ve yüz ifadesinden rahatsız olan ancak maliyet olarak kaş kaldırma ameliyatını karşılamayacak olan kişiler için daha uygun fiyatlı bir alternatiftir.

İple Kaş Kaldırma Yönteminin Dezavantajları Nelerdir?

 • İple kaş kaldırma işlemi emilen iplerle yapıldığında kalıcılığı 6-12 ay arasında süren geçici bir işlemdir.
 • İple kaş kaldırma işlemi, bu işlem için özel olarak üretilmiş Fransız ipleriyle yapıldığı takdirde kalıcılığı 3-5 yıl arasında süren bir işlemdir. Ancak bu sürenin sonunda yerçekimini etkisi ile yeniden düşme olabilir.
 • İple kaş kaldırma işleminden fayda gören kişilerin yaş aralığı genellikle 35-55 yaş arasındadır. Bu yaşın üstündeki kişilerde cilt elastikiyetinin eksikliği, sarkma ve kırışıklıklar ile göz kapağı düşüklüğünün fazlalığı nedeniyle işlemden tam olarak istenen verim alınamayabilir.
 • Çok nadir olmakla beraber iple kaş kaldırma işlemi bu alanda uzman kişiler tarafından yapılmadığı takdirde işlem sonrasındaki morarma ve şişmelere ek olarak, işlem esnasında açılan küçük kesi yerinin enfeksiyon kapma ihtimali olabilmektedir.
 • İple kaş kaldırma işlemi, kaş kaldırma ameliyatlarından farklı olarak çok radikal değişimler yerine kişiyi memnun edecek küçük farklar yaratmaktadır. Bu nedenle yüz ifadesinde ve kaş bölgesinde çok radikal değişim bekleyen hastalar uygulamanın sonucundan memnun olmayabilirler.
 • İple kaş kaldırma işlemi maliyet açısından bakıldığında kaş kaldırma ameliyatlarından çok daha uygun fiyatlıdırlar; ancak kaş kaldırma ameliyatları kalıcı etki sağlarken, iple kaş kaldırma işlemi maksimum 3-5 yıl arasında değişen bir kalıcılık süresine sahiptirler.

İple Kaş Kaldırma Uygulaması Sonrasında Oluşabilecek Yan Etkiler ve Hastanın Dikkat Etmesi Gereken Noktalar Nelerdir?

 • İple kaş kaldırma uygulamasının sonrasında alın bölgesinde kızarıklık, hafif bir şişme veya sızı olabilir. Ancak tüm bu hafif yan etkiler 1-2 gün içerisinde tamamen kaybolur.
 • İple kaş kaldırma uygulamasının ardından yaklaşık 48 saat boyunca makyaj yapılmaması, yüze basınç uygulanmaması ve kasları zorlayacak egzersizlerden uzak durulması tavsiye edilir.
 • İple kaş kaldırma uygulamasının ardından yaklaşık bir hafta boyunca hastanın sırt üstü uyumasında fayda vardır. Yüz üstü yatış şekli yüzdeki ödemi arttırabilir.
 • İple kaş kaldırma uygulamasının ardından 3 hafta boyunca hasta sert kaş hareketlerinden ve mimiklerden uzak durmalıdır.
 • İple kaş kaldırma işleminin ardından yaklaşık 3 hafta boyunca sauna, spa, hamam gibi sıcak ortamlardan uzak durulmalıdır. Sıcak, yüzdeki ödemin artmasına neden olabilir.
 • İple kaş kaldırma uygulamasının ardından yaklaşık bir ay boyunca hasta alın bölgesini ovalamamalı ve bu bölgeye doktora sormadan masaj yaptırmamalıdır.
 • Uygulamanın ardından 3 gün boyunca duş alınması veya bölgeye su değdirilmesi tavsiye edilmez.
 • İşlemin ardından yaklaşık bir ay boyunca güneş ışınlarına karşı korunmak için yüksek faktörlü güneş koruyucu kremler kullanılmalı, güneşin zararlı ışınlarına direkt olarak maruz kalmaktan kaçınılmalıdır.

İple Kaş Kaldırma Uygulaması Kimlere Yapılabilir?

iple kaş kaldırmaİple kaş kaldırma işlemi 18 yaşını doldurmuş ve mevcut kaş görüntüsünden memnun olmayan herkese yapılabilir. En verimli zaman ise yaş alınmayla ve yer çekimiyle beraber yüz hatlarında ve kaşlarda sarkmaların başladığı 30’lu yaşlardan sonrasıdır. Yaşın ilerlemesiyle beraber kaşların görünümünde oluşan sarkma ve deformasyonlar, yüzün tüm ifadesini etkilemektedirler. İple kaş kaldırma işlemi sayesinde kişinin ifadesi canlanırken özgüveninde de artış sağlanmış olur. Hastanın yüzündeki cilt sarkma ve deformasyonunun seviyesine göre, iple kaş kaldırma işlemi diğer medikal estetik işlemlerle kombine olarak da uygulanabilir.

İple Kaş Kaldırma Uygulaması Kimlere Yapılamaz?

 • Cildinde aktif enfeksiyon olanlara,
 • Otoimmün bir hastalığı bulunanlara,
 • Kanser hastalarına,
 • Pıhtılaşma sorunu bulunanlara,
 • Hamilelik veya emzirme süreçlerinde olanlara,
 • Cilt yapısı çok hassas olanlara,
 • Yara iyileşmesinin geç olduğu ileri diyabet hastalarına iple kaş kaldırma işlemi yapılamaz.

İple Kaş Kaldırma Uygulamasının Riskleri Nelerdir?

İple kaş kaldırma işlemi düşük risklere sahip minimal invaziv bir işlemdir. Öncesinde yapılan klinik muayene ve kişiye özel hazırlanan tedavi planı sayesinde potansiyel riskler elenmiş olur. Muayene esnasında hasta ayna karşısında dik bir şekilde oturarak işlem sonrası oluşacak olan görüntüye dikkat eder ve iple kaş kaldırma işleminden beklentilerini şekillendirir. Bu demo süreci atlanırsa işlem sonrasında hastanın beklentileri karşılanmayabilir ve hasta uygulamadan dolayı memnuniyetsiz olabilir. Sonuçta her yüz ve cilt kişinin kendisine özeldir ve hastanın iple kaş kaldırma uygulamasından olan beklentisinin yine kendi mevcut durumuna göre değerlendirilerek oluşturulması gerekir. Başkalarında gördüğü sonuç ile uygulama sonrası kendisinde gördüğü sonuç aynı olmayacak, kişinin kendi yüz şekline ve mevcut durumuna özel olacaktır.

İşlem sonrasında giriş bölgelerinde morarma, şişme ve ağrı gibi hafif yan etkiler görülebilir. Ancak tüm bu hafif yan etkiler ağrı kesicilerle kontrol altına alınıp kısa süre içerisinde de kaybolurlar.

İple kaş kaldırma işlemi yapılırken dikkat edilmesi gereken en önemli nokta yüz analizinin doğru yapılıp en doğal kaşın elde edilmesidir. Bu nedenle işin uzmanları tarafından yapılması oldukça önemlidir. Aksi halde yüz hatları ile uyumsuz duran ve doğallıktan uzak kaşlar, kişinin genel yüz ifadesini ve mimiklerini bozabilmektedir.

İple Kaş Kaldırma Uygulamasının Endoskopik Kaş Kaldırma Ameliyatından Farkı Nedir?

İple kaş kaldırma uygulaması genel anestezi ve cerrahi bir işlem gerektirmediğinden dolayı iyileşme süreci çok daha kısadır. İple kaş kaldırma uygulaması lokal anestezi altında yapıldığından dolayı hem daha acısız ve ağrısızdır hem de morarma, yara izi, şişme vs gibi komplikasyon riskleri taşımamaktadır. İple kaş kaldırma işlemi steril klinik ortamında işin uzmanı tarafından uygulanabilirken, endoskopik kaş kaldırma uygulamaları ameliyathane ortamında yapılmaktadır. İple kaş kaldırma işlemi esnasında açılan kesi çok küçük olduğu için dikiş ve pansuman gerektirmez; ancak endoskopik kaş kaldırma ameliyatlarında saçlı derinin iç kısımlarında birkaç farklı noktadan minik kesiler açılır ve uygulamadan yaklaşık 10 gün sonra dikişler alınır. İple kaş kaldırma işlemi yeni geliştirilen özel Fransız ipleri ile yapıldığı takdirde 3-5 yıl arasında bir kalıcılığa sahipken, endoskopik kaş kaldırma ameliyatı ise işlemin düzenli olarak tekrar edilmesine gerek duyulmayan kalıcı bir uygulamadır.

İple Kaş Kaldırma Fiyatları

İple kaş kaldırma işleminin fiyatı, uygulama yapılacak olan hastanın mevcut durumuna, beklentilerine, kullanılan ip çeşidine, markasına ve doktorun tecrübesine göre değişkenlik göstermektedir. Bu nedenle iple kaş kaldırma işleminin fiyatı kişiye özel olmaktadır. İple kaş kaldırma işlemi için Sağlık Bakanlığı onaylı merkezlerin internet sitelerinde fiyat belirtmeleri yasal değildir. +902122414624 numaralı telefondan polikliniğimizi arayarak iple kaş kaldırma uygulaması için fiyat ve bilgi alabilirsiniz.

Bir yanıt yazın