”Androgenetik alopesi’’ olarak da adlandırılan kadınlarda görülen erkek tipi kellik, kadınları etkileyen saç dökülmesine verilen isimdir. Kadınlarda saç dökülmesi problemini sık sık görebiliyoruz. Kadınların üçte iki kadarında menopoz sonrası saç dökülmesi görülür. Kadınların yarısından azı, 65 yaşında kadın tipi saç dökülmesine maruz kalırlar. Kadınlarda görülen erkek tipi saç dökülmesi problemi erken teşhis ile tedavi edilebilir veya saç ekimi yapılabilir.

Kadınlarda erkek tipi saç dökülmesinin sebepleri nelerdir?

Erkek tipi kellik kalıtsaldır. Menopozdan sonra daha sık görülür, bu yüzden hormonlar bu dökülmeden sorumludur. Saçlarınızı kaybettiğinizi fark ettiğinizde, doktorunuza veya bir dermatoloğa mutlaka gitmelisiniz. Dişi tipi kellik veya başka tipte bir saç dökülmesinin olup olmadığını yapılacak testlerle birlikte doktorunuzun teşhis etmesini beklemelisiniz. Her kadında saç dökülmesi görülebilir, ama bunun erkek tipi saç dökülmesi olup olmadığını mutlaka doktor eşliğinde takip etmelisiniz.

Ne kadar erken tedavi görülürse, o kadar çabuk dökülmeyi durdurabilir ve hatta belki de saçların yeniden çıkması sağlanabilir.

Erkek tipi kellik nasıl görünür?

Kadınlarda görülen erkek tipi saç dökülmesinde, saçların büyüme hızı yavaşlar. Yeni saçların büyümeye başlaması da daha uzun sürer. Saç folikülleri küçülür, saç telleri incelerek zayıflar. Bu adımların sonucunda kişilerin saç telleri kolayca kırılır bir hale gelir.

Kadınların her gün 50 ila 100 saç kaybettikleri normaldir, ancak erkek tipi kellik olanlar çok daha fazla saç teli kaybedebilir.

Kadın tipi saç dökülmesi erkek tipinden farklı mıdır?

Erkeklerde saç dökülmesi başın önünde başlar ve ense bölgesinde kadar açıklık ilerler. Kadınlar ise ön taraftan başlayarak saçlarını her taraftan kaybederler.

Kadınların tamamen kel olma olasılığı daha azdır, ancak saçlarınızda çok fazla incelme olabilir.

Kadınlarda görülen saç dökülmeleri üç tipe ayrılır:

Tip I, başınızın etrafında başlayan az miktarda incelme görülür.

Tip II, Açıklık genişler ve etrafına daha fazla ince saç teli görülür.

Tip III, kafa derisinin üst kısmındaki bölge açılır ve saç telleri incelir.

Genetik faktörü dişi saç dökülmelerine neden olabilir mi?

Saç dökülmesi ebeveynlerden çocuklarına aktarılır ve birçok farklı gen söz konusudur. Bu genleri ebeveynlerden miras alabilirsiniz. Annenizin, babanızın veya diğer yakın akrabalarınızın saç dökülmesine maruz kalması durumunda kadın tipi kellik olma olasılığınız daha yüksektir.

Dişi kelliklerine başka ne sebep olur?

Kadın tipi kellik genellikle altta yatan bir endokrin durumundan veya hormon salgılayan bir tümörden kaynaklanır. Düzensiz bir süre, şiddetli akne veya istenmeyen tüyler gibi başka belirtileriniz varsa doktorunuza danışın. Farklı türde bir saç dökülmesi yaşıyor olabilirsiniz.

Kadınlar 20’li yaşlarında kadın tipi kellik yaşayabilir mi?

Kadınlar, orta yaştan önce kadın tipi kellik geliştirmeye daha az eğilimlidir. Erkekler gibi, kadınlar da 40’larına, 50’lerine ve sonrasında saçlarında kellik görmeye başlarlar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir