‘Androgenetik alopesi’ olarak da adlandırılan genetiğe bağlı saç dökülmesi, kadınlarda görülen erkek tipi saç dökülmesine verilen isimdir.  Kadınlarda saç dökülmesi problemini sık sık görebiliyoruz. Saç dökülmeleri kişisel özelliklere bağlı olduğu için farklı yoğunluk ve hızda saç dökülmesi ile karşılaşmaktayız. Kadınlarda erkek tipi saç dökülmelerini kişisel özelliklere, mevsimsel geçişlere, ağır diyetlere, beslenme bozukluklarına,  hamileliğe ya da ilaç kullanımına bağlı olarak görmekteyiz. Erkek tipi saç dökülmesinde alındaki saç çizgisi geriye doğru çekilerek yavaş yavaş başın tepe bölgesine doğru ilerlemektedir. Bu şekilde önlerden arkaya doğru açılarak giden bir saç yapısıyla kişilerin dış görüntüsünde çok önemli bir boşluk ve eksiklik görülmektedir. ‘Androgenetik alopesi’ problemi yaşayan kadınların neredeyse tamamı kendilerini güzel ve çekici hissetmediklerini ve özgüven kaybı yaşadıklarını belirtmişlerdir. Kadınların üçte ikisi kadarında menopoz sonrası saç dökülmesi görülür. Kadınların yarısından azı, 65 yaşında kadın tipi saç dökülmesine maruz kalırlar. Kadınlarda görülen erkek tipi saç dökülmesi problemi erken teşhis ile tedavi edilebilir veya saç ekimi yapılabilir. 

Kadınlarda erkek tipi saç dökülmesinin sebepleri nelerdir?

Kadınlarda erkek tipi saç dökülmelerinin ana sebebi kalıtımsal yatkınlıktır. Erkek tipi saç dökülmeleri kadınlarda menopozdan sonra daha sık görülmektedir. Yaşın ilerlemesiyle beraber kadın hormonlarındaki düşüş doğal olarak bu tür bir probleme sebep olmaktadır. Genel olarak kadınlarda erkek tipi saç dökülmesinin birçok nedeni olabilmektedir. Bu nedenlerin hangisinin erkek tipi kelliğe neden olacağını işinde uzman, tecrübeli bir dermatolog tarafından değerlendirilmeli ve alanına hakim bir estetik cerrah tarafından tedavi edilmelidir.

Kadınlarda erkek tipi saç dökülmeleri;

 • Kalıtımsal özellikler 
 • Hormon problemleri
 • Yanlış ve yetersiz beslenme alışkanlıkları
 • Mineral ve vitaminden eksik beslenme şekilleri
 • Sistemik hastalıklar
 • Testosteron duyarlılığı ve testosteron seviyesindeki yükseklik
 • İlaçların yan etkisi(Tansiyon, diyabet, doğum kontrol hapları, kemoterapi, akne ve kalp hastalığı için kullanılan ilaçların yan etkisi olarak)
 • Uygulanan yanlış diyet programları
 • Cilt hastalıkları
 • Yoğun stres ve depresyon
 • Gebelik
 • Mevsimsel geçişler
 • Ağır diyetler
 • Menopoz
 • Tiroid bezi sorunları
 • Renk açıcılar, saç boyaları gibi saç bakımında kullanılan kimyasal ürünler
 • Sıcak fön, düzleştirici gibi saç şekillendirme teknikleri
 • Uzun süren açlıklar ve sıkı zayıflama rejimleri
 • İç bone kullanımı
 • Klorlu suyun baş derisinde kalması
 • Saçları gerdirerek bağlamak
 • Demir eksikliği

Saçlara zarar vererek dökülmesine sebep olmaktadır.

Saçlarınızı kaybettiğinizi fark ettiğinizde, saç dökülmesi tedavisine başlamadan önce mutlaka doktorunuza veya bir dermatolog hekime gitmelisiniz. Uzman hekim muayenesinden ve yapılacak analiz ve laboratuar testlerinden sonra hangi tip saç dökülmesi yaşadığınız teşhis edilmektedir. Her kadında saç dökülmesi görülebilir, ama bunun erkek tipi saç dökülmesi olup olmadığını mutlaka doktor eşliğinde takip etmelisiniz. Kaybedilen saçlar ne kadar erken tedavi görülürse, o kadar çabuk dökülme durdurulabilir ve hatta belki de saçların yeniden çıkması sağlanabilir.

Erkek tipi kellik nasıl görünür?

Kadınlarda görülen erkek tipi saç dökülmesi bir anda yaşanan bir olay değildir. Belli bir sürece yayılan saç dökülmesinde öncelikle saçların büyüme hızı yavaşlar. Androjenik alopesi genellikle hormonal ya da genetik aktarım yoluyla ortaya çıkar. Yeni saçların büyümeye başlaması da daha uzun sürer. Dihidrotestosteron hormonunun kıl köküne etki etmesiyle beraber, kıl çapı ufalır, kılın boyu kısalır ve kıl rengi açılır. Saç folikülleri küçülür, saç telleri incelerek zayıflar. Bu adımların sonucunda kişilerin saç telleri kolayca kırılır bir hale gelir. Daha ileri aşamalarda kıl kökü kaybolur ve seyrekleşme yaşanan alanda hiç saç kılı çıkmaz. Kadınların her gün 50 ila 100 saç kaybettikleri normaldir, ancak erkek tipi kellik yaşayanlar çok daha fazla saç teli kaybedebilir. Dökülen saçların yerine yeni saçlar çıkmıyorsa kellik problemi başlamış demektir. Alın bölgesindeki saç çizgisinin taç biçiminde seyrelmesi, başın tepe bölgesine doğru çekilmesi ya da tepe bölgesinin açılması erkek tipi kellik olarak görülür ve bu problem kadınlarda psikolojik ve sosyal bakımdan ciddi sorunlara sebep olur.

Kadın tipi saç dökülmesi erkek tipinden farklı mıdır?

Erkeklerde saç dökülmesi başın önünde başlar, saç çizgisi geri çekilir, tepe bölgesi açılır, ön saç çizgisi büyük M şeklinde ilerler, ön saç çizgisi tepe bölgesine kadar ilerleyip birleşebilir hatta ense bölgesinde kadar açıklık ilerler. Kulak kısmında ve ense bölgesinde yok denecek kadar az bir saç kalana kadar kellik devam edebilir.

Kadınlar ise ön taraftan başlayarak saçlarını her taraftan kaybederler. Kadınlarda ön saç çizgisi taç biçiminde seyrelerek başın tepe bölgesine doğru ilerler. Kadınların tamamen kel olma olasılığı daha azdır, ancak saçlarınızda çok fazla incelme olabilir. Androjenik alopesi şikayetleri, dermatolojik muayene, kalıtımsal yatkınlık ve ayrıntılı analizler ile tanısı kolaylıkla konulabilen bir problemdir.

Kadınlarda görülen saç dökülmeleri üç tipe ayrılır,

Tip I, Baş etrafında başlayan az miktarda incelme görülür.

Tip II, Saç açıklığı taç şeklinde genişler ve etrafına daha fazla ince saç teli görülür.

Tip III, Kafa derisinin üst kısmındaki bölge açılır ve saç telleri incelir.

Genetik faktörü dişi saç dökülmelerine neden olabilir mi?

Saç dökülmesi ebeveynlerden çocuklarına aktarılır ve birçok farklı gen söz konusudur. . Bu genleri ebeveynlerden miras alabilirsiniz. Kalıtımsal olarak anne-babadan geçen saç dökülme problemi ileriki yaşlarda saç dökülmesi yaşayan kişileri olumsuz etkilemekte ve çözüm arayışına itmektedir. Annenizin, babanızın veya diğer yakın akrabalarınızın saç dökülmesine maruz kalması durumunda kadın tipi kellik olma olasılığınız daha yüksektir.

Dişi kelliklerine başka ne sebep olur?

Kadın tipi kellikleri daha çok  menopoz, hamilelik gibi kadınlara özgü dönemlerde, tiroid bezi sorunları, endokrinolojik problemler, hormonlardaki iniş çıkışlar ya da hormon salgılayan bir tümör den kaynaklı olabilir. Duygusal stres, ani travmatik olaylar, kayıplar saç dökülmelerinde artışa sebep olabilir. Düzensiz bir süre, şiddetli akne veya istenmeyen tüyler gibi başka belirtileriniz varsa doktorunuza danışın. Farklı türde bir saç dökülmesi yaşıyor olabilirsiniz.

Kadınlar 20’li yaşlarında kadın tipi kellik yaşayabilir mi?

Kadınlar, orta yaştan önce kadın tipi kellik geliştirmeye daha az eğilimlidir. Kadınlar erkeklerden farklı olarak 40’lı, 50’li ve sonraki yıllarda saçlarında azalma ve kellik görmeye başlarlar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir