koltuk altı botoks Koltuk Altı Botoksu Neden Değerli Bir Tedavidir?

Terleme sağlıklı bir süreçtir ve vücudumuzun sabit bir sıcaklıkta kalabilmesi için bir miktar terlemeye ihtiyacı vardır. Biraz terleme kötü olmasa da aşırı terleme endişe kaynağı olabilir. Bazı insanlar, aşırı terledikleri Hiperhidroz olarak bilinen tıbbi bir duruma sahip olma eğilimindedir.

Tıbbi olarak bilinen adıyla aşırı terleme veya hiperhidroz, dünya çapında on binlerce insanı negatif etkileyen bir rahatsızlıktır. Hiperhidrozu olanlar tipik olarak koltuk altının yanı sıra eller ve ayaklarda da aşırı terleme yaşayabilirler. Hayat düzenini ve sosyal yaşamı tehdit edici veya bir kişinin sağlığına zararlı olmasa da duygusal düzeni üzerinde büyük bir sorun haline gelebilir.

Gerekli bir işlev olsa da terlemenin hoş olmaktan uzak olduğunu söylemeye gerek yok. Bu nedenle, hiperhidrozu olanlar sosyal etkileşimleri hem çekingen hem de utanç verici bulabilirler. Ancak, kol altı terlemesi ilişkileri sorunlu hale getirebileceği ve hatta profesyonel yaşamınızı da etkileyebileceği için bundan daha ileri giden bir sorun haline gelir. Ayrıca aşırı terleme kıyafetlerinizi mahvedebilir ve sizi toplum içinde utandırabilir.

Aşırı Terleme Nedir- Aşırı Terlemeye Ne Sebep Olur?

Hiperhidrozun kesin bir nedeni yoktur ve aslında, genellikle tamamen sağlıklı olan kişilerde ortaya çıkabilir. Stres ve ısı aşırı terlemeyi tetikleyebilse de bu genellikle şiddetli hiperhidrozu olanlara kıyasla nispeten normaldir. Hiperhidrozun başlamasına katkıda bulunduğuna inanılan diğer faktörler, endokrin, nörolojik, bulaşıcı ve diğer sistemik hastalıkları içerir.

Botulinum Toksini Yani Botox Nedir?

Botulinum toksini, Closridium botulinum olarak bilinen bir bakteri tarafından üretilen bir toksindir. Botulinum toksini, ince çizgilerin ve kırışıklıkların görünümüyle mücadele ederek yaşlanma belirtilerini tersine çevirmek için yaygın olarak kullanılan bir tedavi yöntemidir. Ancak Botulinum toksininin koltuk altı terleme tedavisinde de kullanılabileceğini biliyor muydunuz?

Botulinum toksini, sinirlerin ucundaki kimyasalı bloke eden bir nöromodülatör olarak çalışır. Bu, kasları veya bu durumda bezlerin işlevlerini yerine getirme yeteneğini bozar. Sonuç, ter bezlerinin etkili bir şekilde kapatılarak ter üretmelerini engellemesidir. Tedavi, doğrudan koltuk altına bir dizi enjeksiyon yoluyla uygulanır.

Koltuk altı terlemesi için Botulinum toksin tedavisinin ardından hastalar, etkisi 6 aya kadar süren aşırı terlemenin durmasını bekleyebilirler.

Koltuk Altı Botoksu!

Hemen hemen hepimizin yüz yüze olduğu, ancak bahsetmeye utandığımız en utanç verici sorunlardan biri, vücudun pek de güzel olmayan bazı kısımlarında özellikle de koltuk altlarında, aşırı terlemedir.

Hepimiz en sevdiğimiz elbiseleri giyip koltuk altı terimizden sırılsıklam olunca çıktığımız aktiviteler olmuştur. Sadece başkalarının bunu görmesi utanç verici olmakla kalmaz, aynı zamanda ciddi bir rahatsızlık hissine neden olur. Bölgeyi kuru tutmak için ne kadar talk pudrası uygularsanız uygulayın, işe yaramıyor değil mi?

Ama neyse ki, tıp ve kozmetik alanındaki gelişmeler, vücut kontrolünün ufkunu her zamankinden daha fazla genişletti. Ve koltuk altı terleme sorunu da unutulmadı. Evet, koltuk altı botoksunu daha önce duymuş olabilirsiniz ama henüz pek çoğunuzun net bir bilgiye sahip olmadığı yeni bir kavram.

Bu nedenle, tüm sürecin rasyonel bir açıklamasını ve sizin için taşıdığı tüm artıları ve eksileri önünüze getiriyoruz.

Koltuk Altı Botoks’unu Anlamak

Koltuk Altı Botoks kavramını anlamak için, nasıl işlediğine dair 360° bir anlayışa sahip olmanız için bütünsel bir yaklaşım benimsemenin gerekliliğine inanıyoruz.

Şimdi, insanlar ne zaman Botoks terimini duysalar, çoğunlukla kozmetik endüstrisi ile ilişkilendiriyorlar. Eh, bunu yapmak yanlış değil, çünkü öncelikle kişinin görünüşünü geliştirmek için yapılır. Ancak Botox’un çoğu insanın bilmediği, daha az bilinen başka faydaları da vardır. Ama özünde Botox tam olarak nedir?

En basit tabirle esasen hücre, doku ve kasları felç etmek veya zayıflatmak için kullanılan bir ilaçtır. Bu nedenle, diğerlerinin yanı sıra kırışıklıkları, ince çizgileri, alın çizgilerini, kaz ayaklarını, glabellar çizgileri ve kaş çatma çizgilerini azaltmada önemli roller oynayabilir.

Bu, Clostridium botulinum bakterisi tarafından üretilen Botulinum toksininden yapılan bir protein türüdür. Doğada ormanlarda, göllerde, toprakta ve hatta birçok balık ve memelinin bağırsaklarında bulunur.

Küçük oranlarda kullanıldığında çeşitli kozmetik ve tıbbi faydaları vardır. Bu nedenle Botox enjeksiyonlarını her zaman eğitimli profesyonellerin sıkı gözetimi ve kontrollü bir ortamda yaptırmalısınız.

Daha önce de söylediğimiz gibi, insanlar genellikle Botox’u kozmetik uygulamalarla ilişkilendirir, ancak Botox’un belirtilen diğer anatomik sorunlarla ilgilenmedeki etkisini bilmek sizi şaşırtacaktır.

Botoks, migren baş ağrıları, üst ekstremite spastisitesi, göz kapağı spazmları ve servikal distoniyi tedavi etmek için kullanılabilir. Bunların dışında araştırmalar devam ediyor çünkü Botox’un siyalore, postherpetik nevralji, alopesi, sedef hastalığı, dishidrotik egzama, anismus,vulvodini ,akalazya, hidradenitis ve Raynaud hastalığını da potansiyel olarak tedavi edebileceğine inanılıyor.

Bu da bizi bugünkü asıl derdimiz olan koltuk altı terlemesine getiriyor. Botox’un bu durumla nasıl ilgilendiğini görelim.

Koltuk Altı Botoksu Nedir?

Terleme, hemen hemen her gün değişen derecelerde hepimizin yaşadığı doğal bir süreçtir. Ancak, diğerlerinden çok daha fazla terleyen insanlar var. Onlar için, vücutlarından gereğinden fazla su ve sodyum kaybetmemeleri için tıbbi tedavi almaları çok önemlidir.

Amerika Birleşik Devletleri Gıda ve İlaç Dairesi (FDA) ve Uluslararası Hiperhidroz Derneği (IIHS ), Botox’un aşırı terlemeyi tedavi etmeye yardımcı olabileceğini ve etkisini yaklaşık %82-87 oranında azaltabileceğini belirtmiş ve onaylamıştır.

Sonuçlara tedaviden 14-15 gün sonra şahit olabilirsiniz ve etkisi bazı durumlarda dört ay ile altı aydan fazla sürebilir. Her ne kadar terlemeyi kontrol etmek için Botox enjeksiyonları FDA tarafından sadece koltuk altları için onaylanmamıştır.

Bununla birlikte, bu tür enjeksiyonların, elleriniz, yüzünüz, başınız veya ayaklarınız gibi vücudunuzun diğer bölgelerindeki terlemeyi kontrol etmeye yardımcı olup olmayacağına dair araştırmalar halen devam etmektedir.

Koltuk Altı Botoksunun Mekanizması

Botox enjeksiyonunda bulunan nörotoksinler, sinir sisteminizin işlevlerini ve yapısını kontrol etmeye yardımcı olur. Başka bir deyişle, aşırı terlemeden sorumlu olan ilgili nörotransmitterlerin işlevlerini değiştirmeye yardımcı olabilir.

Botox enjeksiyonu, ter bezlerini harekete geçirmek için uyaran nörotransmitterleri bloke etme kapasitesine sahiptir, böylece tedavi edilen bölgedeki aşırı terlemeyi azaltır ve kontrol eder.

Şimdi, bu tür tedavilerin maliyetini merak ediyor olabilirsiniz. Botoks, tüm süreç önemli olduğu için yalnızca sertifikalı yerlerden yapılmalıdır. Bir deneyimli tıp personelinin oranlarda ve Botox enjeksiyonları dozlarda konusunda en iyi kararı vermesi sağlığınız için önemli olacaktır. Enjeksiyonlar 4-6 ayda bir tekrarlanmalıdır. Yani devam eden bir süreç.

Tüm işlem 10-15 dakika içerisinde tamamlanabilir. Tıp uzmanı, herhangi bir rahatsızlığı veya ağrıyı hafifletmeye yardımcı olmak için ilgili bölgeyi lokal anestezi kremi veya buzla uyuşturur. Ardından, enjeksiyon bölgeleri birbirinden yaklaşık 1-2 cm uzakta olacak şekilde cildinizin altına ızgara şeklinde küçük bir doz Botox enjekte eder.

İşlemden önce, bu süreçten geçip geçemeyeceğinizi daha iyi anlayabilmesi için tıbbi geçmişinizi ortaya koymanız gereken tıp uzmanıyla bir konsültasyon seansı yapmanızı şiddetle tavsiye ederiz. Ayrıca tedaviden 3-4 gün önce tıraş olunmaması önerilir.

Ayrıca tedaviden sonra en az 24 saat tedavi edilen bölgeye masaj yapılmaması veya ovuşturulmaması önerilir. Bu, toksinin vücudun diğer bölgelerine yayılmamasını sağlar. Bu tedaviden sonra yapılması ve yapılmaması gerekenler konusunda doktorunuzla ayrıntılı olarak konuşun.

Koltuk Altı Botoksunun Faydaları

Nispeten yeni bir kavram olmasına rağmen, koltuk altı botoksunun popülaritesi oldukça hızlı bir oranda artmaktadır, çünkü bu işlemin beraberinde getirdiği çoklu artılar, bunların başında aşağıdaki noktalar gelmektedir.

Aşırı terlemeyi %80’den fazla azaltabildiği IHHS’nin raporundan da anlaşılacağı üzere son derece etkilidir.

Daha az risk ve kısa iyileşme süresi nedeniyle cerrahi tedavilere göre her zaman tercih edilen non-invaziv bir tedavidir.

İşlem 10-15 dakikada tamamlanabildiği için çok fazla zaman ayırmanıza gerek yok.

FDA ve IHHS gibi başlıca güvenilir kaynaklar tarafından onaylanmıştır.

Çözüm

Botox’un etkileri son derece geniştir ve bize nasıl daha fazla yardımcı olabileceğini anlamak için her gün daha fazla çalışma yapılmaktadır. Evet, koltuk altı botoksu ile ilgili bazı yan etkiler vardır, ancak bunu tanınmış bir tıp kliniğinde sertifikalı bir dermatolog gözetiminde yaparsanız, o zaman bu yan etkileri oldukça kolay bir şekilde azaltabilirsiniz.

Konsültasyon sürecinde tıbbi geçmişiniz hakkında tamamen şeffaf olun. Bu, doktorunuza büyük kazalardan küçük alerjilere ve ilaçlarınıza kadar her şeyi bildirmeyi içerir. Koltukaltı Botox ile ilişkili non-invaziv, hızlı ve oldukça etkili yön, onu uygun bir tedavi haline getirir. Bununla birlikte, maliyet ve yan etkiler (subjektif olabilir) de dikkate alınmalıdır.

Koltuk Altı Botoks Fiyatları

Sağlık Bakanlığı onaylı merkezlerin internet sitelerinde fiyat belirtmeleri yasal değildir. Bu nedenle 0212 241 46 24  no’lu telefondan polikliniğimizi arayarak Koltuk Altı Botoks fiyatları hakkında bilgi alabilirsiniz.

Bir yanıt yazın