Meme büyütme ameliyatı, göğüslerinin küçük olduğunu düşünen ve bunlardan dolayı güven ve estetik problem yaşayan kişiler için uygun bir ameliyattır. Göğüs büyütme ameliyatı silikon protezler ve yağ enjeksiyonu ile yapılır. Kişinin ihtiyacına, yaşına, meme büyüklüğüne göre doktor ile ortak bir karara varılarak hasta için en uygun boyutta göğüsler tasarlanır. Güzel ve dik göğüsler her kadının hayalidir. Büyük, dolgun ve çekici görünen göğüslere ise günümüzde oldukça yaygın olan meme büyütme ameliyatı ile sahip olabilirsiniz.

Meme büyütme ameliyatı, silikon implantlar kullanılarak kişisin göğüs büyüklüğünü arttırıp, göğüs dolgunluğunu ve simetrisini düzeltme işlemidir. Göğüs büyütme ameliyatında kesi yerleri; meme başı çevresi veya göğüs altıdır. Kesme işleminden sonra, doktor meme dokusunun veya kasın altına küçük bir cep yaparak implantı yerleştirir. İmplant yerinin neresi olacağı, hastanın fizik yapısına göre karar verilir.

Göğüs büyütme ameliyatı göğüs dikleştirme operasyonu ile karıştırılmamalıdır. Eğer göğüslerinizde sarkma da mevcut ise aynı zamanda göğüs dikleştirme operasyonu da gerekebilir. Bu operasyon kombine uygulanabilir, doktorunuz muayene sırasında ihtiyacınıza yönelik bilgilendirmeler yapacaktır.

Meme Silikonları ve Silikonların Yapıları

Meme büyütme ameliyatında kullanılan silikonlar şekil, içerik ve yüzey olarak birbirinden ayrılır. Şekil olarak silikonlar damla ve yuvarlak silikon olmak üzere iki farklı tiptedirler. Yuvarlak olan silikonun yatay ve dikey tabanları birbirine eşittir. Damla silikon ise tıpkı kadınların memesi gibi dikey olarak daha uzun, yatay olarak daha kısadır. Silikonunuzun şeklini belirledikten sonra yüzey olarak da seçimde bulunmanız gerekir. Pürtüklü silikonlar ve düz yüzeydeki silikonlar olmak üzere silikonların yüzeyi de ikiye ayrılır. Pütürlü yüzeyler kapsül oluşumunu engellediği için meme büyütme ameliyatlarında daha çok tercih ediliyor.

Göğüs Büyütme Ameliyatı Nerden Yapılır?

Silikon ile göğüs büyütme ameliyatı için dört farklı kesi girişi seçeneği vardır. Hastalar göğüs altı, göbek girişi, meme başı ve koltuk altı seçeneklerinden birini seçerek meme büyütme ameliyatı yaptırabilir. Meme başı çevresinden girilen silikon ameliyatlarında ameliyat izi neredeyse belli olmaz. Fakat bu yöntem ile süt kanalları zarar görebilir. Meme altı kesisinde belli belirsiz bir iz kalabilir, süt kanallarına zarar verilmez. Meme altı kesisinden yapılan ameliyatlarda karşıdan bakıldığında ameliyat izi görünmez.

Kimler Meme Büyütme Ameliyatı İçin Uygundur?

Göğüs büyütme ameliyatı meme büyüklüğünden memnun olmayan veya hamilelik/ kilo kaybı nedeniyle küçülen meme boyutunu düzeltmek için yapılır. Operasyon sonuçlarına dair gerçekçi beklentileri olan ve fiziksel olarak sağlıklı hastalar için uygundur. Göğüs büyütme ameliyatı süt kanallarına zarar vermez bu nedenle doğum yapmamış hastalar rahatlıkla bu ameliyatı olabilirler. Göğüs büyütme operasyonu size daha estetik bir görüntü vererek özgüveninizi yerine getirecektir. Doktorunuz size operasyona dair spesifik bilgilendirmeler ve operasyon öncesi   yeme, içme, sigara ve alkol kullanımı, vitamin ve ilaç kullanımına dair bilgilendirmeler yapar.

Ameliyattan yaklaşık 1 hafta sonrasında işe dönebilirsiniz. 1 ay boyunca kuvvetli egzersizlerden kaçınmalısınız ve size uygun medikal korsenizi 1 ay boyunca takmalısınız. Meme büyütme ameliyatı sonrası izler 1 yıla kadar tamimiyle geçer.

Meme Büyütme Ameliyatı Sonrası

Meme büyütme ameliyatı genel anestezi altında gerçekleşir. Ameliyattan sonra bir gün hastanede kalmanızı öneriyoruz. Meme büyütme ameliyatından sonra kollarınızı yukarı kaldırmakta bir süre zorluk çekebilirsiniz. Eğer ofis ortamında çalışıyorsanız 4.günden itibaren işe dönmenizde bir sakınca yoktur.

Ameliyattan sonra sporcu sütyeni giymek göğüslerinizin yeni formu için çok yararlı olacaktır. Sporcu sütyenini ortalama 1 ay boyunca takmanız gerekiyor. Meme büyütme ameliyatında estetik dikiş kullanıldığı için dikiş aldırmak gerekmiyor. Ameliyattan sonraki 3.günden itibaren duş alabilirsiniz. Ödemlerinizin azalmasıyla birlikte 3.aydan itibaren göğüslerinizin doğal ve dolgun halini görebilirsiniz.

Bir yanıt yazın