Geniş alın daraltma alın bölgesindeki açılmanın geniş olarak görüldüğü ve saç çizgisini daha geride durarak alnı bombeli kişiler için uygundur. Kalıtımsal nedenlerden dolayı, saç dökülmesi nedeniyle ya da kellik yaşayan kişiler normal standartların dışında geniş bir alın yapısına sahip olurlar. 

Yüz simetrisini ve yüz estetik oranının bozulmasına neden olan geniş alın, yüz hatlarının orantısız görünmesine sebep olur. Günümüzde güzellik algısı kişiden kişiye değişiklik gösterse de yüz estetiğinde belirli normlar oluşmuş durumdadır.

Alın yapısının geniş olması yüze açık ve aydınlık bir ifade verse de olması gerekenden fazla olan geniş alın, karşıdan bakıldığı zaman saçsız ve kel bir görüntüye sebep olmaktadır. Özellikle kadınlarda normalden fazla olan geniş alın kadının feminen yapıdan çıkıp maskülen görünmesine sebep olmaktadır.

Son teknolojilerle geniş alın yapısına sahip olan kişiler alın germe ameliyatı ile alın bölgelerini daraltabilmekte ve daha çekici, daha soft yüz şekline sahip olabilmektedirler.

Neden Geniş Alına Sahip Olunur?

Geniş alın problemi anne babadan geçen kalıtımsal özelliklerden kaynaklı olabildiği gibi, çeşitli iç ve dış etkenler sebebiyle saç dökülmesi probleminden dolayı da gelişebilir. Alın bölgesi geniş olan kadınlar saçlarını dağınık toplayarak, kahkül kestirerek, önlere kat vererek alın bölgelerindeki açıklığı kapatmaya çalışırlar ve toplu saç modellerini asla kullanmazlar. Açık alın bölgesi sorunu yaşayan erkekler ise çeşitli ve farklı modellerde şapka kullanarak bu problemlerini gizlemeye çalışırlar.

Geniş Alına Sahip Olmak Sizin İçin Artık Bir Kâbus Olmasın!

Geniş alın daraltma estetiği ile, geniş alnınızı daralttırabilir ve bu probleme kalıcı bir çözümle yaklaşabilirsiniz. Açık alın bölgesinde açıklığa sebep olan geride kalmış saç çizgisinin ön kısma getirilmesiyle alın daraltma işlemi yapılmaktadır.

Geniş alın daraltma sorunu saç ekimi ile çözüme kavuşturulmaktadır. Yüz hatları bu işlemle ön plana çıkarak daha çekici ve genç bir ifadeye sahip olursunuz. Sosyal hayata uyum bakımından neredeyse elzem olan bu operasyonla özgüveniniz tazelenir.

Saç Ekimi ile Geniş Alın Nasıl Daraltılır?

Geniş alın daraltma operasyonunda tercih edilen yöntemlerden birisi de saç ekim işlemidir. Saç ekimi yapılarak saç çizgisi öne çekilir ve geniş alın daraltılması yapılır. Geniş alın problemi genel olarak saç dökülmesinden kaynaklı bir problemdir.

Saç çizgisini öne çekmek için yaklaşık 1500-2500 arasında saç kökü yeterli olmaktadır. Bu uygulamayla saç çizgisi 1 ile 1,5 cm değişen aralığında alın ön bölgesine doğru çekilebilmektedir. Saç çizgisi öne çekilerek yapılan geniş alın bölgesindeki açıklığın giderilmesiyle estetik bir alın yapısı ortaya çıkar ve yüz ifadesi daha doğal ve daha dinç görünür. Alın bölgesinde çok fazla açıklık yaşayan kişilerin saç çizgisini öne çekmek için çok daha fazla miktarda saç köküne ihtiyaç duyulabilmektedir.

Açık Alın Bölgesine Saç Ekimi Nasıl Olmalıdır?

  • Geniş alın daraltma işleminde öncelikle ekim çizgisi belirleme aşamasında kişi düz bir şekilde ileri bakmalıdır. Bu pozisyon doğru çizgi belirlenmesine yardımcı olur.
  • Alın bölgesinden saç bölgesine geçişte ince saç kökleri kullanılmalıdır.
  • Saç çizgisi yere paralel olacak şekilde düz bir hatta olmamalı, aynı doğal saç görünümünün oluşması için minimal zigzaklı şekilde bir hattı takip etmelidir.
  • Kadınlarda ön saç çizgisi yuvarlak ya da oval şekilli, erkeklerde ise öndeki saç çizgisi M veya V şeklinde bir hat izlenmelidir. Bu sayede çok daha naturel bir görünüm ortaya çıkar.

Geniş Alın Daraltma Nasıl Yapılır?

Alın bölgesi saç ekimleri genetiksel olarak alın çizgisinin geride olduğu kişiler tarafından tercih edilmektedir. Alın germe ameliyatı cerrahi olarak alın çizgisinin yüz bölgesine doğru indirilerek kişide estetik görünümün normalleştirilmesini sağlar.

Saç ekimi, saç çizgisi öne çekilerek yapılan bu operasyon ile alın yüksekliği ayarlanarak açık alın problemi de ortadan kaldırılmış olur. Saç çizgisi belirlenerek düzeltilir ve daha naturel ve kişinin yüz hatlarına yakışan alın ve saç hattı oluşturulur.

Saç Çizgisinin Yeri Nasıl Belirlenmelidir?

Geniş alın daraltma operasyonunda, alın çizgisinin yüksekliği, saç köklerinin açısı ve alın bölgesinden ayrılma çizgisi kriterlerinin aynı anda sağlanması işlem sonucunun doğal görünebilmesi için gereklidir.

Alın Çizgisi Yüksekliği

Alın çizgisi yüksekliği bütün estetik saç ekim operasyonlarında en önemli ve görsel olarak en dikkat edilmesi gereken noktadır. Genel olarak alın bölgesi estetik bakımdan yüzün üçte bir bölümünü kapsayacak şekilde bulunmaktadır. Bazı kişilerde bu aralık çok geniş ya da dar olabilmektedir.

Alın çizgisi yüksekliği Lupihai kuralına göre belirlenir. Lupihai kuralında, ağız kapandığı zaman ağız çizgisine ve kişi karşıya baktığında göz bebeğinin ortasına gelecek şekilde iki farklı çizgi çekilir. İki çizgi arasındaki mesafe hesaplanır. Aynı ölçüde alın bölgesinden de bir çizgi çekilir. Bu çizgi erkeklerde ön saç çizgisi ne ve kadınlarda da ön saç çizgisinin biraz altına denk gelir.

Hastanın yaşı, cinsiyeti, baş şekli, yaşla orantılı olarak alın bölgesindeki saçların kaybedilmesi ihtimali de beraberinde değerlendirilir. Orta kaştan yukarıya doğru ortalama 5-7 cm arasında bir açıklık normal aralık olarak kabul edilmektedir.

Saç Köklerinin Açısı

Geniş alın daraltma operasyonunda ekim yapılacak alandaki belirlenen saç çizgisinden itibaren, ekim yapılan saç köklerinin başa göre açısı çok önemlidir. Saç kıllarına verilecek açı kişinin doğallığının bozulmasına neden olabilir. Saç açısındaki değişmeler saç çizgisinde de farklı görünüme sebebiyet verebilir.

Saçın Alın Bölgesinden Ayırma Çizgisi

Saçın alın bölgesi ile saçlı bölgedeki ayırma çizgisi, doğal geçişin sağlanması bakımından göz önünde bulundurulması gereken bir unsurdur. Yüzün altın oranının oluşturulması, hastanın yaşı ve hastanın saç ekim ihtiyaç bölgesi doğal görünümü etkileyen önemli faktörlerdendir. Yüzün şekline, yüz büyüklüğüne, yaşına ve hastanın cinsiyetine göre değişiklik gösteren alın çizgisinin doğal bir formda olması son derece önemlidir.

Hastanın başında saç olması gereken yerlerde kellik problemi görünüyorsa o zaman daha geniş alanda saç ekimi yapılması gerekmektedir. Geniş alın daraltma ameliyatlarında saç çizgisinin yeri ve şekli sadece estetik cerrah tarafından belirlenmelidir. Alın daraltma operasyonunda donör bölgeden nakledilecek saç kökü sayısı da geniş alındaki saç çizgisinin ön kısma gelmesinde belirleyici bir faktördür. Donör bölgenin verimli olması işlemin daha etkin yapılabilmesine olanak sağlamaktadır.

Geniş Alın Daraltmada Greftler Nasıl Toplanır?

Lokal olarak uyuşturulan donör bölgeden FUE tekniği ile greftler özenle teker teker toplanır. Ekim yapılacak zamana kadar özel salin solüsyunu içerisinde muhafaza edilerek saç köklerinin canlı kalması sağlanır.

Mikro motorlu sistem sayesinde açılan kanallara saç kökleri uygun açı ve derinlikte yerleştirilir Doğal bir görünüm elde etmek amacıyla ilk hatta 1-2 ekim yapılan saç kökleri, arka sıralarda 3-4 greft örüntüsel olarak devam eder.

Geniş Alın Daraltma Operasyonu İyileşme Süreci

Alın bölgesi baş bölgesinde en fazla dokunulan bölge olma özelliğindedir. Ancak ekim yapılan alın çizgisinden itibaren bu bölgeye kesinlikle dokunulmaması, darbelerden çarpmalardan aşırı sıcak ve soğuk ortamlardan, güneşten buharlı ortamlardan, elleme kaşıma dokunma gibi temaslardan kaçınmak zorunludur.

Ekim yapılan greftlerin bu dönemde korunması en önemli noktadır. İlk yıkama klinikteki uzman ellerde yapıldıktan sonra çok minik kabuklanmalar oluşur ve bu kabuklanmalar ortalama bir hafta ile on gün içerisinde dökülür. Daha sonra saçlar şok dökülme yaşayarak köklerin sağlam bir döneme girmesi gerçekleşir. Açık alın probleminin ortadan kaldırıldığı bu operasyon ile bir yılın sonunda doğal ve estetik bir görüntü elde ediliyor.

Geniş Alın Daraltma Fiyatları

Geniş alın daraltma operasyonunda toplanan ve ekim yapılan alanın genişliği, greftlerin sayısı, uygulanan klinik ve cerrah özelliklerine göre fiyatlarda değişiklikler olabilmektedir.

Sağlık Bakanlığı onaylı merkezlerin internet sitelerinde fiyat belirtmeleri yasal değildir. Bu nedenle +90 212 241 46 24 no’lu telefondan polikliniğimizi arayarak Geniş Alın Daraltma Operasyonu hakkında bilgi alabilirsiniz.

Bir yanıt yazın