Selülit tedavisi, büyük bir kadın nüfusunun karşılaştığı bir sorun olan portakal kabuğu görünümünün azaltılması amacıyla uygulanan bir tedavi yöntemidir. Ne yazık ki, selülitin ortadan kaldırılması oldukça zorlu bir süreçtir. Selülit problemi aşırı kilolu kişilerde daha belirgin hale gelebilir.

Ancak bu problem sadece aşırı kilolu bireylerde değil, aynı zamanda zayıf kadınlar arasında da rahatsızlık yaratan yaygın bir sorundur. Ergenlik sonrası kadınların %80-90’ı selülit sorunuyla karşı karşıya kalabilir. Selülit en sık olarak uyluk ve kalça bölgelerinde görülse de bazı hastalarda kollar ve karın bölgesinde de görülebilir.

Selülit Nedir?

Selülit özellikle kadınlar arasında yaygın şekilde görülen bir cilt rahatsızlığıdır. Selüliti hastalık olarak nitelendirmek doğru olmaz. Selülitli cilt sendromu genellikle karın, bacak ve kalça bölgelerini etkiler. Birçok kadının uyluk arkalarında selülit görünür. Günümüzde neredeyse 10 kadından 8’inde selülit görünse de toplum tarafından selülit estetik olarak hoş karşılanmaz. Kadınlar genellikle selülitlerini gizlemeye çalışır, plajda kendilerini güvende hissetmezler.

Selülit Nasıl Anlaşılır?

Çoğu kadın, selülitin aslında nasıl göründüğünü bilir. Selülit genellikle portakalın kabuğuyla karşılaştırılır, çünkü selülit aynı inişli çıkışlı veya çukurlu bir görünüme sahiptir. Minimal selülit görünümleri daha dağınık olurken yoğun selülit görünümleri daha büyük ve derin çukurlara sebep olur.

Peki, selülit derinin altında neye benziyor? Selüliti, büyük lastik bantlarla birbirine bağlanmış doku katmanları arasında sıkışmış küçük yağlı dolu bir balon gibi düşünebilirsiniz.

Selülit Nasıl Oluşur?

Cildinizin üst katmanlarının altında (epidermis ve dermis) yağ hücreleri fazla enerjiyi depolar. Bağ dokularının küçük bantları bu yağ hücreleri arasında dikey olarak çalışır ve cildin üst katmanlarını vücudunuzdaki daha derin dokulara bağlar. Bantlar, normal büyüklükteki yağ hücrelerinin yerleşmek için yeterli alana sahip olduğu oda veya mini cepler oluşturur.

Fakat yağ hücreleri büyüdüğünde, odalar daha kalabalıklaşır ve kabarık görünmeye başlar, cildin üstünde küçük bir şişlik oluşturur. Bununla birlikte, bantlar daha derin dokulara bağlı kalır ve bu da cildin üstünde bir “dağcık” görünümü oluşturur. Cildin üst kısmındaki çıkıntı ve minik dağların kombinasyonu, selülit dediğimiz çukurluğu yaratır.

Selülitler 3 Gruba Ayrılır

  1. Derece selülit: Uzanırken bacaklarınızın arkasında görünen dalgalanmalardır.
  2. Derece selülit: Ayağa kalktığınız da vücudunuz da görülen minik çukurlardır.
  3. Derece selülit: Ayaktayken ve yatar pozisyondayken çukur görünür.

Selülite Ne Sebep Olur?

Selülite neden olan çok sayıda fizyolojik, hormonal veya genetik faktör vardır ve metabolizma, diyet ve egzersiz alışkanlıklarındaki değişiklikleri veya bağ dokusu yapısındaki değişiklikleri içerebilir. Selülit, yüksek stresli yaşam tarzının da etkisi ile oluşabilir; bu, adrenalin gibi katekolaminlerin seviyesinde bir artışa neden olur (savaş ya da kaç tepkisi ile ilişkili).

Kadınların cildi anatomik olarak erkek cildinden farklıdır. Östrojen vücutta salındığında, kadınlar için daha çok uyluk ve kalça bölgelerinde bulunan yağlı dokularda sıvı biriktirir. Östrojen salınımı ayrıca kolajen üretimini azaltarak cilt elastikiyetini azaltır ve bu da selülit olasılığını artırır.

Kötü işleyen bir lenfatik sistem, hücre duvarı hasarına yol açar. Bu hücrelerde artan yağ birikimi ile birleştiğinde, birleşik etki selülit olarak ortaya çıkar.

Selülit Tedavisi Fiyatları

Selülit tedavisi fiyatları, çeşitli faktörlere bağlı olarak değişkenlik gösterebilir. Bu faktörler, tedavi yöntemi, tedavi yapılacak bölgenin büyüklüğü, tedaviyi gerçekleştiren uzman gibi çeşitli etkenler içerebilir. Selülit tedavisi fiyatlarını belirleyen ana faktörler şunlar olabilir:

  • Tedavi Yöntemi: Selülit tedavisi için birçok farklı yöntem bulunur. Bunlar arasında masaj terapisi, lazer tedavisi, radyofrekans tedavisi, vakum terapisi ve diğerleri yer almaktadır. Her bir tedavi yöntemi farklı bir maliyetle gelebilir.
  • Tedavi Yapılacak Alanın Büyüklüğü: Selülit tedavisi yapılacak bölgenin büyüklüğü fiyatı etkileyen önemli bir faktördür. Daha büyük bölgelerin tedavisi genellikle daha fazla maliyet gerektirebilir.
  • Tedavi Sıklığı: Selülit tedavisi genellikle birden fazla seansta yapılır. Tedavi sıklığı, toplam maliyeti etkileyebilir. Daha fazla seans gerektiren tedaviler genellikle daha yüksek maliyetli olacaktır.

Selülit tedavisi fiyatları yapılan medikal tedaviye göre değişkenlik gösterir. Sağlık Bakanlığı onaylı merkezlerin internet sitelerinde fiyat belirtmeleri yasal değildir. 0212 241 46 24 no’lu telefondan polikliniğimizi arayarak Selülit Tedavisi fiyatları hakkında bilgi alabilirsiniz.

Selülit Kimlerde Görülür?

Dünya ortalamasına baktığımızda kadınların %80’i ergenlik yıllarından sonra en az bir kere selülit problemiyle karşılaşmışlardır. Özellikle yaşlanmaya başladıkça cilt yapısı daha da incelir ve daha gevşek bir hale gelir. Bu da selülitlerin ortaya çıkmasına ortam hazırlar. Selülitin açık tenli kadınlarda görülme olasılığı daha yüksektir.

Selülit Tedavisinde Mezoterapi Nasıl Yapılır?

Mezoterapi, FDA onaylı farmakolojik ajanlar, homeopatik formüller ve doğal bitki özleri kullanan güvenli bir tekniktir. Mezoterapi, belirli istenmeyen yağ ceplerini azaltmak, ortadan kaldırmak ve konturlamak için kilo verme ve vücut şekillendirme için kullanılan bir selülit tedavi prosedürüdür.

Mezoterapi en çok vücut yağ fazlalığı ve selülit ile ilgili sorunların giderilmesinde kullanılan mikro invazif kozmetik bir tedavidir, ancak bazen cilt yaşlanma sorunları, çatlaklar, saç dökülmesi vb. Tedavilerde de kullanılabilir. Kliniğimizde mezoterapi sırasında çeşitli kokteyller enjekte edilir.

Cildinizin en derin tabakasında, hipodermise yapılan bu enjeksiyonlar arasında vitaminler, hormonlar, mineraller, bitki özleri ve genellikle lipitlerin parçalanmasını indükleme güçleriyle bilinen diğer maddeler bulunabilir. Aşırı yağ ve selülit için en çok mezoterapi ile selülit tedavisi yapılan vücut bölgeleri kalça, üst kol, uyluk ve karın bölgesidir. Bu kozmetik işlem yüz ve boyunda da daha genç ve canlı görünmeleri için kullanılmaktadır.

Mezoterapi ile selülit tedavisi doğrudan cildinize enjekte edilen mezoterapi için kullanılan kokteyller, çeşitli bitki özleri, ilaçlar, vitaminler, mineraller ve hormonlar gibi homeopatik maddelerin karışımına dayanmaktadır. Örneğin, Quartz Clinique’de yaygın olarak kullandığımız ilaçlardan biri, aynı zamanda yağ hücrelerini parçalama yeteneği ile de bilinen bir amfizem ilacı olan aminofilindir.

Kullanılan diğer maddeler şunları içerir:

  • Lidokain;
  • ACE Vitaminleri;
  • Ginkgo biloba özü;
  • L-karnitin vb.

Mezoterapi sırasında cildinize enjekte edilecek karışım kişisel özelliklerinize ve ihtiyaçlarınıza göre doktorunuz tarafından belirlenir. Bu şekilde komplikasyonlar ve çelişkiler önlenir.

İğne ve enjeksiyon fikri de sizi ürpertebileceğinden, bu tedavi için kullanılan iğnelerin çok kısa ve ince olduğunu söylemek önemlidir, bu nedenle rahatsızlık hissedebilirsiniz, ancak genellikle ağrı hissetmezsiniz. Bir mezoterapi tedavisinin genellikle çözmek istediğiniz probleme bağlı olarak 6 ila 12 kez tekrarlanması gerekir, her seans genellikle 30 dakika sürer.

Mezoterapi ile Selülit Tedavisi Ağrılı mı?

Mezoterapi ağrısız bir tedavidir. Ancak herhangi bir rahatsızlığı önlemek için ameliyattan önce lokal anestezik krem ​​sürülür.

Selülit, cilt yüzeyinin çok altında meydana gelen değişikliklerden kaynaklanır, bu değişiklikler arasında hipodermal yağ tabakasında kalınlaşan yağ hücrelerinin genişlemesi ve kas ile cildi birbirine bağlayan lifli bantların olması yer alır. Sertleşir ve kasıldıklarında esnekliklerini kaybederler.

Bu, bağ bandının cildi aşağı çekmesine, selülitin çukurlu etkisine ve yağ ceplerinin hapis olmasına neden olarak sıkışan yağın cilt yüzeyine doğru şişmesi neden olur. Ne yazık ki bu değişiklikler cilt yüzeyinin altında meydana gelip selülit oluşumuna neden olurken, kolajen üretimi yavaşladığı ve cilt inceltilerek selülitin daha da kötü görünmesine neden olduğu için cilt elastikiyetini kaybeder.

Selülit oluşumuna katkıda bulunan üç biyolojik faktör vardır; bunlar kalınlaşmış hipodermal bir yağ tabakası, yaşlandıkça kolajenin tükenmesi ve lifli bağ dokusu septalarının sertleşmesidir.

Selülit için bir diğer tedavi VelashapeIII tür, cildin hem daha derin dokusunu hem de üst katmanlarını tedavi ettiği için çığır açan sonuçları olan kanıtlanmış cihazlardan biridir, bu da yağ katmanlarında, çevresinde ve selülit görünümünde ölçülebilir bir azalma ile sonuçlanır ve selülit tedavisinde olağanüstü uzun süreli sonuçlar verir.

Selülit Tedavisinde Velashape III Nasıl Çalışır?

VelaShape III, dört farklı teknolojiyi, Bi-Polar Radyo Frekansı (RF) ve Kızılötesi (IR) ışık enerjisini ve iki tür doku masajını (mekanik ve vakum) birleştiren tek invazif olmayan vücut şekillendirme tedavisi olan Els Plus teknolojisini kullanır.

Eşsiz karışım, depolanmış yağ kullanımını hızlandırır, mevcut yağ hücrelerini küçültür ve ayrıca lenfatik drenajı artırır. Bu, kısmen, dermal ve hipodermal dokunun hassas bir şekilde hedeflenmiş ve kontrollü ısıtılmasıyla (hem IR hem de RF enerjisi kullanılarak) sağlanırken, aynı anda masajlarla iletimi optimize etmek için cildi pürüzsüzleştirir.

Velashape III ile Selülit Tedavisini Kaç Seans Yaptırmak Gerekir?

Genellikle gerekli olan tek şey dört haftalık tedavi programıdır. Maksimum faydalar en çok son seanstan dört hafta sonra görülür. Birçok hasta iki seanstan sonra görünür sonuçlar elde eder ve bir miktar sıkılaştırma genellikle bir seanstan sonra fark edilir. VelaShape III ile selülit tedavisi tüm cilt tipleri ve renkleri için güvenli ve etkilidir.

Velashape 3 ile Selülit Tedavisi Ağrılı Bir İşlem Midir?

Çoğu hasta tedaviyi, sıcak derin doku masajı gibi rahat bulmaktadır. VelaShape III tedavisi diş hassasiyetini ve konfor seviyesini karşılamak üzere tasarlanmıştır. Tedaviden sonra birkaç saat sıcak bir his hissetmek normaldir. Cildiniz de birkaç saat kırmızı görünebilir.

Accent Prime ile Selülit Tedavisi

Prime incelme uygulaması selülit tedavisinde en etkili işlemlerden biridir. Medikal estetik dünyasının en gelişmiş teknolojisini kullanan Accent Prime, selülit ve yağlanma problemlerini çözer. Aşırı yağlanmanın getirdiği sarkma problemine de çözüm sağlayabilir. Accent Prime cihazı, kişilerin acısız bir şekilde vücutlarını yeniden şekillendirmelerini sağlar. Bu cihazın en büyük avantajlarından bazıları hızlı sonuç yaratması, kalıcı olması ve tamamen acısız olmasıdır.

Accent Prime cihazı cildin güçlenmesine yardımcı olur. Cildin sıkılaşmasını sağlar. Accent Prime cihazı ile ortaya çıkan kolajen dokusu cildi daha elastik ve genç bir hale getirir. Su içeren yağ hücreleri de parçalandığı için selülitler de gözle görülmeyecek bir hale gelecektir. Accent Prime cihazı vücut şekillendirme, incelme ve kıvrımlı hatlar yaratmak için uygun bir medikal estetik işlemidir.

Accent Prime Cihazı Nasıl Çalışır?

Accent Prime cihazı vücut şekillendirme için yeni nesil ses dalgalarını kullanılır. Guided denilen yeni nesil yönlendirilmiş ses dalgası, kişilerin bölgesel yağlanma olan dokularında hızlı bir parçalanma sağlar. Aynı anda devreye giren radyo frekans dalgaları ise içinden geçtiği su moleküllerinin rotasyon yapmasını sağlar. Böylece ortaya çıkan ısı sayesinde vücut kendi kendini iyileştirme sürecine başlar.

Kısaca Accent Prime uygulama yapılan bölgedeki hücreler, cilt altındaki bağ dokusu radyo frekans dalgasının ortaya çıkardığı ısıyla daha çok çalışmaya ve kolajen üretmeye başlar. Kolajenin etkisiyle cilt kendini yeniler, daha sıkı bir hale gelir ve elastikiyetini arttırır. Bu işlem sırasında yağ hücreleri parçalandığı için selülitlerde doğal olarak yok olur.

Accent Prime Uygulamasından Sonra İyileşme Süreci

Accent Prime cihazı acısız ve izsizdir. Anestezi gerektirmez ve hiçbir yan etkisi yoktur. Uygulama sırasında herhangi bir acı hissetmezsiniz. Bu işlemin en güzel yanı ise güneş ışınlarından korunmanıza gerek kalmamasıdır. Accent Prime işlemini hem yaz hem de kış aylarında rahatlıkla yaptırabilirsiniz. Uygulama sonrasında kişi hemen günlük aktivitelerine geri dönebilir.

Accent Prime İçin Uygun Musunuz?

Accent Prime vücut şekillendirme uygulaması vücutlarında selülit olan ve bölgesel yağlanma problemi yaşayan herkes için uygundur. Accent Prime uygulamasından en etkili sonucu almak için vücudunuzda selülit ve sarkma görüldüğü anda tedaviye başlamalısınız. Çünkü sarkma ve selülit probleminiz ilerledikçe tedavi etmesi daha zor olacaktır.