Saç Ekimi Nedir?

Saçların yoğun olduğu bölgeden alınan saç köklerinin, saçsız yani kel olan bölgeye transfer edilmesi işlemine saç ekimi operasyonu denir.

Saç ekimi sayesinde hem kadınlar hem de erkekler kellik problemi ile yaşamak zorunda kalmıyor. Genellikle erkeklerin başvurduğu bir yöntem olan saç ekimi günümüzde sıkça yapılan operasyonların başında gelmektedir. 

Saçlar görünüşümüzün önemli bir parçasıdır. Bu nedenle saç dökülmesi sonucu çoğu kişi özgüven problemi yaşayabilmektedir. Saç şekli, uzunluğu gibi faktörler görünümünüzde ciddi değişimlere neden olmaktadır. Bu yüzden saçları dökülen kişiler saç ekimi tedavisi ile tekrar istediği saçlara kavuşup eski özgüvenli hallerine dönebilir.  

Saç Ekimine Neden İhtiyaç Duyarız?

Saçlar görüntümüzün bir parçasıdır. Kısalığı, şekli, rengi herkesin farklı tercih ettiği görünümdedir. Her kadın ve erkek saçlarının daha gür, sık ve sağlıklı olmasını ister. Çünkü sağlıklı görünen saçlar daha genç ve dinamik bir görünüm sağlar. Sağlıksız, dökülmüş saçlar bizleri olduğumuzdan daha yaşlı ve bakımsız göstermektedir.  

Kişilerde kelliğin veya kısmi saç dökülmesinin ortaya çıkması özgüven kaybına neden olmaktadır. Bu sorun, sosyal hayatta kötü görüntüden dolayı kişilerin kendini rahatsız hissetmesine ve gittikçe asosyal olmasına neden olmaktadır. Bu tür olumsuz duygular sosyal hayatımızı olumsuz etkilemektedir. 

Bireyler üzerindeki tüm olumsuz etkilerine karşın 50 yaşındaki erkeklerin %50’si saç dökülmesi problemi ile karşı karşıya kalır. Günümüzde çoğu kişi saç dökülmesini bitkisel veya medikal yöntemler ile engelleyip, yeniden saç çıkması için farklı yöntemler denemektedir. Ama bu yöntemlerin işe yaradığını maalesef söyleyemeyeceğiz. Genellikle ilaçlar ve bitkisel tedaviler, yeni saç çıkmasına değil, var olan saçların dökülmemesine yönelik kullanılır. Kellik veya saç dökülmesinin bilinen en etkili ve başarılı yöntemi saç ekimidir. Saç ekimi tedavisi hem kalıcı hem de başarı oranı yüksek bir tedavidir.

Saçlarınızı Yeniden Geri Kazanın

Saç Ekimi hakkında daha fazla bilgi almak, önce ve sonrası uygulamaları görmek için bize ulaşabilir ve uzmanlarımızla görüşebilirsiniz.

Saç Dökülmesinin Nedenleri Nelerdir?  

Saç tellerimizin her birinin 4-6 yıllık bir yaşam siklusu vardır. Bu süreç uzama, durma ve dökülme dediğimiz evrelerden oluşur. Saçlarımızda bu nedenle farklı evrelerde bulunan saç köklerinin olması normaldir ve her gün yaklaşık 50- 100 saç teli sürecini tamamlayarak dökülür. Eğer bu sayıdan fazla dökülme varsa nedenlerini araştırmak ve gerekirse tedavi etmek gerekebilir. En sık saç dökülme sebepleri şöyledir;

1-Genetik faktörler : Genellikle erkeklerde görülen saç dökülmesidir. Yaş ilerledikçe saç dökülmesi artar ve erken dönemde koruyucu tedavi yapmak önemlidir. Kadınlarda nadir görülür ve erkek tipi saç dökülmesi olarak daha çok karşımıza çıkar. Bu saç dökülmesinin en büyük nedeni hormona duyarlı saç köklerinin fazla oluşudur. O nedenle hormon tedavileri ile saç dökülmesi durdurulabilir. Ancak artık dökülme gerçekleşmişse saç ekimi tedavisi başarılı olur. Çünkü saç ekiminde kullanılan ense bölgesindeki saç kökleri hormona duyarlı değildir bu nedenle dökülmezler.

2-Cilt problemleri; Sedef hastalığı, egzama, akne, liken hastalığı gibi cilt hastalıkları veya aşırı yağlanan deri, mantar hastalıkları da saçlarda etkilenerek dökülme görülebilir. Cilt hastalığının tedavisi sonrasında genellikle saçlar yeniden çıkar. 

3-Yanlış beslenme; Düzensiz beslenme, özellikle uzun süreli açlıklar, tek tip beslenme nedeni ile saç dökülmesi görülebilir. 

4-Vitamin ve mineral eksiklikleri; Saç büyümesi için gerekli olan B12, D vitamini, biotin, çinko, demir, folik asit gibi mineral ve vitaminlerin eksik alımı veya düşüklüğünde saç dökülmesi görülür. Bu eksiklerin düzenlenmesi ile beraber saç dökülmesi azalır.

5-Hormonal nedenler; Aşırı tüylenme, kilo alımı, akne artışı, saç dökülmesine eklenmişse hormonal nedenler ile dökülme olabilir. Bu bulguların araştırılarak hormon tahlillerinin yapılması ve nedene yönelik tedavi ile dökülme durur.

6-Bazı hastalıklar ve ilaçların kullanımı

Tiroit bezi hastalıkları, romatizmal hastalıklar, böbrek üstü bezi hastalıkları, hormon ilaçları, zayıflama hapları ve hatta çayları, , insülin direnci, diyabet, ilaçları saç dökülmesine neden olabilir. Bu durumda mutlaka doktorunuza danışarak yan etkilere yönelik tedaviler ve tetkikler yapılmalıdır.

7-Doğum ve kemoterapi süreci saç dökülmesinin görülmesi normaldir.

Doğum sonrası dökülme normaldir ve hamilelik sürecinde dökülmeyen saçların beraber dökülmesinden kaynaklanır. Kemoterapi de ki dökülme ise tüm saçları etkiler ve bazı kemoterapi ilaçlarına bağlıdır. Her kemoterapi ilacı dökülme yapmaz. Genellikle her ikisinden sonra saçlar yeniden çıkar.

8-Kozmetik nedenler; Saçlarımızı kullanmamıza bağlı olarak mekanik, kimyasal veya fiziksel nedenler ile saç köklerinin zedelenmesi nedeni ile dökülür. Saç ürünleri, fön, saç boyaları, saç toplama şekilleri dökülmeye neden olabilir. Bunun tedavisi bu etkenleri ortadan kaldırmaktır.

9-Stres ve depresyon; Her hastalığa neden olabileceği gibi aşırı stres ve depresyon saç dökülmesine de neden olabilir. Bu süreci en hafif şekilde atlatmak için gerekirse destek almak gerekebilir. 

Saç Yapısı Çeşitleri  

Saç yapısı, şekli, dökülme nedenleri kişiden kişiye değişkenlik göstermektedir. Genetik ve çevresel faktörlerden dolayı dökülme bazı kişilerde fazla görülür. Çok fazla saç dökülmesi yaş ilerledikçe kellik sorununu ortaya çıkarabilmektedir. Bazı saç yapısına sahip kişilerde dökülme daha erken ve daha fazla görülebilmektedir.   

Saç yapısı çoğu nedene bağlı olarak farklılık göstermektedir. Irk, cinsiyet, yaş, hormonlar ve bazı çevresel faktörler nedeniyle herkesin saç yapısı farklı çeşittedir. Saç yapısı tipleri üç farklı ana başlık altında işlenmektedir. Bunlar;  

 • Saç yapısına göre çeşitler,  
 • Saç şekline göre,  
 • Saç durumuna göre olan çeşitlerdir.  

Saç yapısına göre çeşitler;   

 • İnce yapılı saç tipleri,  
 • Kalın yapılı saç tipleri olmak üzere ikiye ayrılır.   

Saç şekline göre ise;    

 • Kıvırcık,  
 • Dalgalı,  
 • Düz olarak farklı seçenekler yer almaktadır.  

Saç durumuna göre;  

 • Yağlı,  
 • Kuru,  
 • Karma,  
 • Normal saç durumu çeşitleri yer almaktadır.  

Saç ekimi işlemi sırasında saç tipinin herhangi bir önemi yoktur. Kıvırcık veya düz olması fark etmeksizin her saç yapısına saç ekim işlemi yapılabilmektedir.  Ancak kıvırcık saçların ekimi, düz saçlara göre daha zordur. Çünkü saç yönünün belirlenmesi ve kökün ne kadar kıvrımlı olduğu ekimde dikkat gerektir. Hatta çok ince kıvırcık saçlarda özel ekipman gerektirebilir.

Saç Kökü Nedir?   

Saç kökü; saç kısmının diplerinde yer alan ve yağ tabakasına gömülü bir şekilde bulunan ve saçların üretildiği yapıdır. Saç kökleri kısacası saç kök hücrelerinin olduğu ve saçın çıkmasını sağladığı alandır. Saç kökleri saç ekimi öncesinde kontrol edilmektedir. Köklerin hangi alandan alınacağı belirlendikten sonra bu alanda yer alan saç köklerinin kalitesi de tedavinin başarı açısından önemlidir. Saç köklerini alırken dikkatli bir işlem yapılır. İşlem sırasında alınan kökler özenle biriktirilir ve ayrıştırılır. Saçların alınması ekim işleminin ilk aşamasını oluşturmaktadır.   

Greft Nedir?

Greft; ekim işleminde nakledilecek doku olarak adlandırılmaktadır. Greft saç veya vücudun uygun bir alanından alınan , dokunun beslendiği sinir ve damar bağlantılarının da alındığı doku parçasına verilen genel isimdir. Saç ekiminde sıkça kullanılan greft terimi saç ekimi tedavisinde saçların kökünün deri ile birlikte alınması işlemidir. Saç teli ve greft kavramları sıkça karıştırılmaktadır. Her greft içerisinde ortalama olarak 1 ile 4 adet saç teli yer almaktadır.Saç ekimi işlemi yapılırken greft alınan bölge genellikle ense bölgesidir. Ense bölgesinden mümkün olduğunca yeterli miktarda greft toplanıp ekim yapılacak alana transfer edilmektedir. Her greft içerisinde yer alan saç teli sayısı farklı olduğu için greftler ayrılır. Eğer alınan greftler içerisinde beyaz saç telleri var ise bunlarda ayrılır. Ekim yapılırken beyaz grefler yan yana ekilmez. Doğal görünüm olması için farklı farklı yerlere ekilir. Saç ekimi yapılana kadar toplanıp ayrıştırılan greftler, özel bir besleyici solüsyon ile dolu kapta bekletilir. Aksi takdirde ekim için özelliklerini yitirirler. Grefler en fazla ortalama olarak 4 saat dışarıda özel solüsyon dolu kapta bekletilebilir. Bu süre aşılır ise kökler beslenemediğinden, ekim işlemi başarılı olmayacaktır.

Saç ekim Nedir?    

Saç ekimi, oldukça yaygın plastik cerrahi ve organ nakli olarak bilinir ve saç köklerinin alınıp kelleşen bölgeye transfer edilmesi işlemine denilmektedir. Saç ekiminde köklerin alındığı yerlerin kellik sorununa dirençli bir bölgeden alınmış olması gerekmektedir. Saç kaybı yaşayan ve dökülme sorunu gittikçe artan kişilerde saç ekimi tedavisi yapılmaktadır. Saç ekimi yapılırken kullanılacak yöntem hastanın durumuna bağlı olarak değişkenlik gösterebilmektedir. Saç ekiminde hangi tedavi yönteminin kullanılacağına, hastanın saçları ve dökülme durumu incelendikten sonra doktorun karar vermesi uygundur. Hangi yöntemin uygulanacağı ve saç ekildikten sonra köklerin beslenmesine devam etmesi saç ekiminin başarısı açısından önemlidir. Yeni ekilen saçlar dokuya uyum sağlar ise yeni saç çıkımı da sağlıklı olacaktır. Saç ekimi yapılırken ortamın steril olması büyük önem taşır. Steril olmayan ortamlarda işlemler yaptırmak, ciddi sağlık sorunları risklerinin ortaya çıkmasına neden olacaktır.   

 Kök Hücre Tedavisi ile Saç Ekimi nedir?

Kök hücre ile tedavi yöntemleri günümüzde cilt ve saç alanında sıkça kullanılmaktadır. Tüm organlarımızı meydana getiren kök hücreler sağlık teknolojisinde tedavi alanlarında sıkça kullanılmaktadır. Kanser gibi ciddi hastalıkların tedavisi için bile kök hücre ile çalışmalar yapılmaktadır. Kök hücreli saç ekimi tedavisinde yeni çıkan saçlar daha sağlıklı, gür ve güçlü olmaktadır. Cerrahi olmayan bir tedavi yöntemi olması da saç ekiminde kök hücre tekniğinin sıkça tercih edilmesine neden olmaktadır.   

Kök hücreler saç ekimi sırasında hastadan alınır. Kök hücre ile saç ekim yönteminde yağ hücrelerinden kök hücre olarak faydalanılır ve başkasından alınması söz konusu değildir. Kök hücreler ekim yapılacak kişinin kendisinden alınmalıdır. Başka birinin kök hücresi ile sizin dokunuz uyuşmayacağı için tedavi de başarılı olmayacaktır. Kök hücre tedavisinde yağ açısından zengin dokuların yer aldığı bölgeler seçilmektedir. Çünkü yağ olan dokuda kök hücre sayısı da en fazladır. Vücutta genellikle bel, basen, karın bölgeleri daha yağlıdır. Bu bölgelerden alınan yağlar içerisindeki kök hücreler ayrıştırılır. Ayrıştırılan kök hücreler sonrasında saç bulunan ve bulunmayan derialtına enjekte edilerek yerleştirilmektedir. Yerleştirme dikkatli bir şekilde yapılmalıdır. Burada yerleştirilecek her kök hücre oldukça değerlidir ve kayıp olmaması için dikkatli işlem yapmak gerekir. Kök hücre ile saç ekiminde amaç yeni ekilen köklerin daha iyi beslenmesini sağlamaktır.   Özellikle kelleşmenin olduğu bölgelerde kafa derisinin altındaki yağ dokusu eriri, ve buda yeni ekilen saç köklerinin beslenmesini bozar. 

Kök hücreli saç ekiminde ‘saç kök hücreleri ekiliyor ve bunlar yeni saç çıkarıyor’ gibi yanlış bir bilgi vardır. Ancak henüz böyle bir yöntem dünyada geliştirilmemiştir. Ancak bu konudaki çalışmalar devam etmektedir. Kök hücre ile saç ekimi olarak adlandırılan kafa derisi altına kök hücreden zengin yağ enjeksiyonu ile beraber yapılan saç ekimi tedavisi anlaşılmalıdır.

Ekim Sonrası Saç Telinin Büyüme Evreleri nelerdir?

Saç Ekim işleminde ekilen saçlar farklı evrelerde olabilir. Bu nedenle saçların yeniden çıkma döneminde farklı görünümler olabilir.Saç köklerinin büyüme evreleri şu şekildedir: 

 • Anojen Faz: Bu faz saç büyüme evresinin ilk fazıdır ve 2-6 yıl sürer. Bu fazda saç teli 10 cm kadar uzayabilmektedir. 
 • Katojen Faz: Büyüme evresinin ikinci fazıdır ve Ortalama 3 haftalık bir süreçten oluşur. Bu fazın diğer ismi geçiş fazı olarak da bilinir. Saç folikülleri geriler ve saç büyümesi durur.  
 • Telojen Faz: Evrenin son fazıdır. Bu faza dinlenme fazı da denilir. Üçüncü faz sona erdiğinde tekrardan ilk faz yani anojen faz başlar. Telojen faz da dermal papilla saç köküne bağlı bir şekilde bozulmadan bekler. Dökülen saçların yerine yeni saçlar ortaya çıkar. 

 Saç Ektirme Avantajları Nelerdir?  

Saç ektirme işleminin diğer tedavi yöntemlerine göre avantajlarını sıralayacak olursak;   

 • Diğer saç çıkarma tedavi yöntemlerine göre daha etkilidir ve kesin çözüm sağlamaktadır.  
 • Eğer saç dökülmesinin olduğu alan geniş bir alana yayılmış ise saç ekimi ile bu bölgelerdeki açıklıklar kapatılabilmektedir.  
 • Tedavi sonucu çıkacak saçlar tamamen doğal bir görünüm yaratmaktadır.   
 • Saç ektirme işlemi yaptırmak için dökülmenin artmasını beklemenize gerek yoktur. Dökülmenin başladığını fark ettiğiniz en erken evrede tedaviyi yaptırabilirsiniz. Ayrıca saç dökülmesi evresi ilerlemiş olsa bile bu tedavide başarı oranı yüksektir.  
 • Bilinenin aksine sadece erkekler için değil kadınlar için de uygun bir tedavi yöntemidir.  
 • Saç ektirme işlemi sonrası belli bir süre sonra çıkan saçlarınız yeniden dökülmez. Çünkü ekilen saçlar dökülmeye dirençli saçlardan seçilir. Yani işlem uzun ömürlüdür.  

 Saç ektirme Türkiye’de en fazla yaptırılan işlemlerden biridir. Özellikle dünya çapında ülkemize saç ekimi yaptırmak için gelen hasta sayısı her geçen gün artmaktadır. Türkiye’de estetik alanında kullanılan tedavi yöntemlerindeki başarı sonucu dünya çapında üne sahiptir.  

Saç Ekimi Dezavantajları nelerdir?

Saç ekimi tedavisi sonrası bazı riskler ortaya çıkabilir. Bu risklerin ortaya çıkması tedavinin dezavantajları arasındadır. Bir riskin ortaya çıkması tamamen ekimi yapacak olan ekibin tecrübesi, doğru teknik kullanımı, tedavinin yapıldığı kliniğin donanımı gibi konulardan dolayı ortaya çıkabilmektedir. Saç ekimi dezavantajlarını sıralayacak olursak;  

 • Saç ekimi yapılırken işlem süresi uzun sürebilmektedir.  
 • Ekim sonrası deride kullanılan tekniğin durumuna bağlı olarak yara sorunu ortaya çıkabilir. Bu yaralar tedavi edilmediğinde iz kalma durumu yaşanabilir.  
 • Ekimden sonraki süreçte yeni saçların çıkıp uzaması süre alacaktır.   
 • İşlem doğru yöntem ile yapmaz ise başarısızlığın oluşması durumu yaşanabilir.  
 • Maliyet konusunda fiyatların yüksek olması da dezavantaj olarak görülebilir.  

Saç ekim teknikleri nedir?  

Saç ekimi tedavisinden farklı yöntemler ile işlem yapılmaktadır. Bu yöntemler;  

 • FUE (Foliküler Ünite Ekstraksiyonu),  
 • FUT tekniği,  
 • Robotik FUE tekniği,  
 • DHİ tekniği,  
 • Safir saç ekim yöntemi  
 • Ağrısız, Acısız, İğnesiz saç ekimidir.  

Hangi yöntemin kullanılacağına tamamen uzman doktor ile beraber karar verilmelidir. Karar aşaması hastanın saç dökülme durumu, var olan saçları ve ekilecek alanın büyüklüğü değerlendirildikten sonra yapılmaktadır.   

Saç Ekiminde Hangi Tekniği Neden Tercih Ediyoruz?  

Saç ekiminde farklı yöntemler kullanmaktayız. Bu yöntemlerden hangisinin hangi hastaya uygulanacağına doktor muayenesi sonrasında karar verilmektedir. Saç ekimi teknikleri;

FUE Tekniği

Bu teknik sıkça tercih edilmektedir. Sıkça tercih edilmesinde ki neden ise kolay uygulanır ve başarısı yüksek bir cerrahi bir operasyon olmasıdır. 2000’li yıllardan bu yana sıkça tercih edilen FUE (Foliküler Ünite Ekstraksiyonu) tekniğini diğer yöntemlerden ayıran en önemli özelliği ortaya çıkan sonucun daha doğal olmasıdır. Teknik uygulanırken ilk olarak hastaya lokal anestezi yapılır. Sonrasında ise kaynak bölgeden transfer edilecek saç greftleri alınır. Alınan greftler saç köküne göre gruplara ayrılır. Greftler ekime hazırlandıktan sonra önceden ön çizgisi belirlenen sorunlu alana transfer edilir. Transfer öncesinde sorunlu alanda yerleştirme için kıl yönü baz alınarak saç yuvaları açılır. Sonrasında toplanan kökler bu açıklıklara ekilerek işlem tamamlanır.

Saç ekiminde en az hasar yapan yöntem FUE saç ekimidir. Mikro cerrahi tekniği nedeni ile ağrı, yara, enfeksiyon, kanama, yara açılması, yara izi gibi riskleri taşımaz. Bu yöntem uygulanırken cilde herhangi bir kesik atılmaz. Greftlerin standart olması nedeniyle sorunlu alana ekim yapılırken, daha önceden belirlenen açıda ekim işlemi yapılmaktadır. Ayrıca farklı sayıdaki saç kökleri gerekli bölgelere, doğal görünümü sağlamak açısından farklı şekilde ekilir. Bu tekniğin çoğu doktor tarafından tercih edilmesinde ki en büyük neden yeni çıkan saçların doğal görünüme en yakın olmasıdır. Ayrıca gelişen sağlık teknolojisi FUE tekniğinde de gelişmelerin yaşanmasını sağlamaktadır. FUE de hastaların %85’inin açıklığı tek bir seansla kapatılır. Sadece %15 lik bir hasta grubu için ikinci seans gerekebilir ve hasta kafasında sargı olmadan, gündelik şapkası ile taburcu edilerek ertesi gün ofis işlerini yapabilir duruma gelir.  

Saç ekimi sonrası ilk yıkama nasıl yapılır?

Saç ekimi sonrasında ilk yıkama işlemi ekim yapıldıktan 2 gün sonra olmalıdır. Genellikle saç ekim ekibi tarafından ilk yıkama yapılır. Özel şampuan ve losyon ile sert hareketler olmadan temizleme yapılmalıdır. İlk yıkama işleminde saç ekilen bölgeye çok fazla dokunmak, masaj yapmak gibi hareketlerden kaçınmak gerekir. Şampuandan önce losyon sürülür. 1 saat losyon bekletilir. 1 saat sonrasında saçlarınızı özel şampuan ile yıkanır. Sonraki yıkamalarda neler yapacağınız size öğretilir.

Böylece saç ekimi iyileşme süreci tamamlanana kadar saç yıkamalarınızı bu talimatlar doğrultusunda size gösterildiği gibi yaparsınız.

Kadınlarda saç ekimi  

Saç ekimi denilince genellikle erkekler akla gelir. Fakat saç ekimi tedavisine erkekler kadar kadınların da ihtiyacı vardır. Kadınlarda ilerleyen yaş, sağlık sorunları, yanlış saç işlemleri, yanlış ürün kullanımı, genetik ve çevresel faktörlerden dolayı saç dökülmesi sorunu yaşanabilmektedir. Kadınlarda saç dökülmesi sorununa kesin çözüm için saç ekimi tedavisi tercih edilmektedir. Çoğu kadın peruk gibi günlük kullanım ve geçici çözümler ile bu sorunu çözmeye çalışıyor. Fakat bu çözümler doğal bir görünüm yaratmamaktadır. Saç ekimi tedavisi ile daha doğal görünümde saçlara sahip olabilirsiniz.  

Kadınlarda saç ekimi tedavisi yapılırken hangi tekniğin seçileceği dökülme durumuna bağlı olarak belirlenir. Kadınlarda kullanılan saç ekim yöntemleri iki adettir. Bunlar;   

 • FUE yöntemi (Tıraşsız) ile saç ekimi,  
 • DHI tekniği (Tıraşsız ya da Uzun) ile saç ekimidir.  

Her iki teknik sonrası iyileşme sürecinde kafa derisinde kabuklanma meydana gelebilir. Bu durum geçicidir. İyileşme sürecini doktor yönlendirmeleri ile doğru bir şekilde tamamlamak işlem başarısını arttıracaktır.  

Kadınlarda Alın Daraltma 

Kadınlarda alın daraltma işlemi genellikle saç ekimi teknikleri kullanılarak yapılmaktadır. Geniş veya görünümü düzensiz bir alın yapısına sahip kadınların bu görüntüsünü düzenlemek saç ekimi yöntemiyle oldukça kolaydır. İlk olarak hastanın alın bölgesinde yer alan çizgi tekrardan yüz büyüklüğüne uygun olarak belirlenir. Belirlenen alın çizgisi sonrası saçların çıkış yönüne bakılır. Alın çizgisi ve saçların çıkış yönü belirlendikten sonra saç ekimi işlemi yapılır. FUE saç ekim tekniği ile kullanılır. Tedavi sonrasında çıkan saçlar kendi saçlarınız ile bir bütün halinde yani doğal bir görünümde olacaktır. Saçlar tamamen uzadıktan sonra normal işlemlerinizi (boyama, şekil verme gibi) gönül rahatlığı ile yapabilirsiniz.  

Alın Saç Çizgisi Belirleme Yöntemleri Nelerdir?  

Alın saç çizgisini belirlemek saç ekim tedavisinde önemlidir. Hem erkek hem de kadınlarda saç ekimi öncesi bu işlem yapılır. Özellikle erkeklerin çoğunda saç dökülmesi kafanın ön kısmından başlar. Bu da alın çizgisini bozduğu için tekrar şekillendirmek gerekir. İki cinsiyette alın çizgisi farklıdır. Kadınlarda ki alın çizgisi şekli daha kadınsı bir görünüm yaratmaktadır. Bu nedenle erkek ve kadınlarda alın çizgisini doğru ayarlamak iyi bir görünüm için önemlidir.  Kadın alın çizgisi tipi yuvarlak şekildeyken erkeklerde bu çizgi daha keskindir. Alın-saç çizgisini belirleme işleminde yüz 3 eşit parçaya ayrılır ve buna göre çizgi belirlenir.  

 • Burun dudak tabanından çenenin bitiş yerine kadar olan mesafe, 
 • Burun dudak tabanından kaşların arasına kadar olan mesafe, 
 • Saçın ön sınırından kaşların arasına kadar olan mesafe 

Bu üç kıstasa göre alın çizgisi belirlenmektedir. Her mesafe ölçülür ve işaretlenir. Sonrasında alın-saç çizgisi belirlenir. Doğal bir görünümde normal ölçü genellikle saç sınırı ve kaş mesafesinin 7-11 cm kadar olmasıdır.  

Saç Ekim Yönü Nasıl Belirlenir? 

Saç ekim yönünü doğru belirlemek doğal görünümün olmazsa olmazıdır. Yanlış yönde belirlenip ekilen saçlardan sonra doğal bir görünüm olmaz ve yeni görünüm sorunları ortaya çıkar. Saç ekim yönünü belirlerken dikkat edilmesi gereken belli başlı noktalar vardır. Bu noktalar; 

 • Hastanın var olan saçlarının yönü ve yeni açılacak olan kanalların yönü aynı olmalıdır. Böylelikle saç ekimi sonrasında saçlar uzadığında eski saçlar ile bir olup doğal bir görüntü ortaya çıkmaktadır. 
 • Sorunlu yani yeni ekim yapılacak olan bölge yapısına dikkat edilmelidir. Ayrıca ön saç çizgisi açıklığının kanal açısı 30 derece ön tarafa doğru olmalı, 45 derecelik açı ile şakak bölgesinden her iki tarafa olmak üzere açılmalıdır.  
 • Tepe bölgesine ekstra dikkat edilmelidir. Tepe bölgesinde yer alan saçlar farklı yönlere doğru çıkış yapabilmektedir. Bu nedenle saçların tepe bölgesindeki çıkış yerlerini bir süre takip etmek doğru ekim için önemli bir noktadır. Bazı kişilerde tepe bölgesinde hiç saç bulunmaz. Bu durumda kanalların 30-45 derecelik açı ile dışa ve tam orta kısımdan öne doğru açılması gerekmektedir.  

Saç Ekimi İçin Uygun Mevsim ve Zaman 

Saç ekimi tedavisinin başarılı olması için herhangi belli bir zaman yoktur. Çoğu kişi saç ekimi yazın yaptırmayayım gibi yanlış bilgilere sahiptir. Oysa ki saç ekimi her mevsim ve 18 yaş üstü her birey için uygundur. Sadece saç ekimi sonrasında belli bir süre deniz ve havuza girmemek gerekir. Bu nedenle yaz aylarında eğer tatil yapacaksanız zamanlamanızı ona göre ayarlayabilirsiniz. Sonbahar veya kış aylarında saç ekimi yaptırıp yaz aylarında tatil yaparken rahatça deniz ve havuza girebilirsiniz.  

Ekimden sonra saç bandı, şapka gibi aksesuarlar kullanılmaktadır. Bu nedenle yaz aylarında çok fazla sıcaklama durumu yaşanabilir. Kış aylarında saç ekimi yaptırdığınızda bu aksesuarları takmak sizi daha az rahatsız eder. Ayrıca kış aylarında bere ve şapka takmak kafanızı da soğuktan koruyacaktır. Bu olumlu yönler basit durumlardır. Dediğimiz gibi saç ekimi tedavisini istediğiniz mevsim yaptırabilirsiniz. Mevsimlerin tedavinin başarısına herhangi bir etkisi yoktur. Tedavi başarısında doktor tecrübesi ve klinik donanımı ile birlikte kullanılan saç ekim yöntemi etkilidir. Saç ekimin tedavisinde, ilk 3 ay oldukça önemlidir. 3 ay boyunca doktor tavsiyelerini dinlemeli, özel losyon ve şampuan kullanmalı, saçlarınıza çok fazla dokunmadan masaj yapmadan temizlemelisiniz. Sonrasında eski normal hayatınıza kolayca dönebilirsiniz.   

Saç Ekimi Sonrası Saç Bakımı Nasıl Olmalıdır?  

Saç ekimi sonrası saç bakımı ve temizliği uzman önerilerine uygun olarak düzenli bir şekilde yapılmalıdır. Yanlış ürün kullanımı ve bakım yapmamak saçların yıpranmasına neden olacaktır. Genellikle saç ekimi sonrası saçlarınızı temizlemek için doktor özel bir şampuan ve losyon önerecektir. Ekim işleminden sonraki 1 ve 4.günler arası saçlarınızı yıkayabilirsiniz. Saçlarınızı yıkarken çok fazla masaj yapmak ve incitmek risklidir. Daha yumuşak hareketler ile saçlarınızı temizlemelisiniz. Masaj yapmak ve çok fazla ellerinizin temas etmesi köklerin güçsüzleşip dökülmeye neden olacaktır.  

Saç ekiminden sonraki ilk 15-20 gün boyunca saçlarınıza şekillendirici ürünler sürmeniz yasaktır. Özellikle saç jölesi, sprey gibi ürünleri kesinlikle kullanmamalısınız.  Ekimden sonra 10.gün itibari kendi kullandığınız saçlarınıza çok fazla zarar vermeyecek kimyasal çok fazla içermeyen normal şampuanınıza dönebilirsiniz. Her 15 günde bir özel saç şampuanı ve losyonu kullanmanız da gerekmektedir. İlk haftalarda yüzme, saunaya girme, çok fazla ısı kullanma, şekil verici ürünler kullanmanız tedavinin başarısını azaltacağı için yasaktır. Saçlarınızı tararken özellikle ekim yapılan alanı taramamaya özen gösteriniz. Tarak sert olduğu için ekim yapılan bölgeye değmesi ekilen saçların tutunamayıp dökülmesine neden olacaktır. Ekimden sonraki ilk hafta çok fazla kirli olan alanlarda kalmayınız. Kıl kökleriniz açık olacağı için bu bölgelerde kir birikebilir ve kökler kötü etkilenecektir. Kasket veya şapka kullanmanız yaraların havalanmasını bozacağı ve basınç yapacağı için ilk günler önerilmez. 5.günden itibaren saçlarınızı kurutmak için sıcak değil de soğuk hava kullanabilirsiniz. Fön makinelerinde yer alan soğuk hava özelliği saç kurutmanız için ideal olacaktır.   

Saç ekimi sonrası doktorunuzun verdiği losyonu sürüp 1 saat bekletmeniz gerekmektedir. 1 saat bekledikten sonra önerilen şampuan ile saçlarınızı nazik hareketler ile yıkayabilirsiniz.    

Saç ekimi sonrası saç çıkma süreçleri ve sonuçlar ne zaman görünür ? 

Ekim işlemi yapıldıktan sonra ilk 2 hafta ve 2 ay içerisinde dökülme süreci yaşanır. Yaşanan bu dökülme doğaldır. Dökülme evresinden sonraki görünüm hiç saç ekimi yapılmamış gibi olacaktır. Aynı şekilde bu durum da geçicidir. Dökülmeden sonra 3 ay gibi bir zaman aralığında yeni saç çıkımı başlar. 3-6 ay arası yeni saç çıkımı ve uzaması yaşanır. Saçların belirginleşmesi 6.aydan itibaren başlayacaktır. İlk 6.aydan sonrasında 1 yıla kadar olan süreçte ekilen tüm saçlar çıkar, uzar ve iyileşme süreci sona ermiş olur. Saç ekimi sonrası iyileşme ve sonuç alma süreci uzun olsa da ortaya çıkan sonuç kalıcıdır. Bu nedenle bu süreyi sabırlı ve doğru bir şekilde geçirmeniz önemlidir.  

Saç Ekimi ile Sıkça Sorulan Sorular  

Saç Ekimi Kalıcı Bir Operasyon mudur?    

Saç ekimi kalıcı bir işlemdir. Genetik olarak testesteronun saç dökücü etkisi vardır.Ama saç ekiminde ekilen saç kökleri bu etkiye dirençlidir. Saç ekiminde nakledilen saçlar yaşam boyu ekim yapılan alanda kalıcı olur.  

Saç Ekiminde Nakledilen Saç Kökleri midir, Saç Telleri midir?  

Saç ekim sırasında nakledilen birimler saç kökleridir. Saç kökü içinde tekli, ikili, üçlü ya da daha fazla saç teli barındıran anatomik yapılardır. Bu nedenle ömür boyu saç üretmeye devam ederler. 

Saç Ekiminde Donör Alan Neresidir?

Saç kökleri, saçların özellikle yoğun olarak bulunduğu ve dökülmeye dirençli olduğu iki kulak arası ve ense bölgesinden alınır. Bu şekilde nakledilen saç dökülmez ve saç ekimi sonrası sonuçları kalıcı olur.  

Saç Ekiminde Verilen Sayılar Neyi İfade Eder?  

Nakil edilecek alana saç ekiminde greft olarak toplanabilecek ve kullanılacak saç kökü sayısını ifade etmektedir. Genellikle ideal olan en fazla 5000 greft ekmektir. Üzerindeki sayıları tek bir seansta ekmek işlemin başarısını düşürebilir. Hem ekilen alandaki kan dolaşımının bozulması hemde işlemin uzun sürmesi nedeni ile ekim başarısı düşer. Ekilecek alan çok geniş ise operasyonu 2 seansta yapılması önerilir.

Saç Ekimi Sonrası Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?  

Saç ekimi yaptırdıktan sonraki ilk gün boyunca saçlar kesinlikle yıkanmamalı ve su değmemelidir. 1- 3 gün sonrasındaki ilk yıkama ise saç ekimi merkezinde gerçekleştirilir.  

Ekim işleminden sonra duş alırken çok sıcak su kullanmamak ve saçları yüksek basınçlı suya maruz bırakmamak, saç sabitleştirici jöle, sprey gibi ürünlerden uzak durmak dikkat edilmesi gereken önerilerden bazılarıdır.  

Ayrıca saçların tutma süreci olarak da bilinen süre boyunca tozlu, kirli ortamlardan uzak durmak, kan dolaşımını bozmamak adına alkol ve sigara tüketimini kesmek, yorucu aktiviteler yapmamak ve saç derisine doktorun verdiklerinden başka bir madde uygulamamak hastanın yararına olacaktır.  

Sonrası İyileşme Süreci Nasıldır?  

Saç ekimi sonrası iyileşme sürecinde saç diplerinde kırmızı noktalar meydana gelmesi ve kabuklanma olması, hastaların endişelenmemesi gereken son derece normal bir durumdur ve kısa bir süre içerisinde geçer.  

Ekim işleminden birkaç hafta sonra başlayan ve altı ay kadar sürebilen ikinci süreçte, önce zayıf saçlar dökülür, ardından da yeni saçlar çıkmaya başlar.  

Saç ekim işleminden sonra yaklaşık 6 ila 9 ay içerisinde saçların ciddi bir bölümü çıkmış olur. Fakat saçların tamamen uzaması son şeklini alması 1 yılı bulabilir.  

Saç Ekimi Fiyatı Nedir?  

Saç ekimi fiyatları kullanılacak ekim tekniğine, greft sayısına ve ekilecek alanın genişliğine göre değişiklik göstermektedir. Sağlık Bakanlığı onaylı merkezlerin internet sitelerinde fiyat belirtmeleri yasal değildir. Bu nedenle  0212 241 46 24 no’lu telefondan polikliniğimizi arayarak Saç Ekimi fiyatları hakkında bilgi alabilirsiniz.  

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir