karın germeKarın germe ameliyatı yani abdominoplasti genellikle doğum, çok sık kilo alıp verme, sağlıksız ve hareketsiz bir yaşam benimseme, genetik yatkınlık ve yaşın ilerlemesi gibi nedenlerden dolayı cildin esnekliğini kaybetmesi durumunda ve vücut yağ depolamaya başlayıp karın bölgesi sarktığında uygulanan bir ameliyattır.

Görselliğin fazlasıyla önemli olduğu bugünlerde kim yağlı ya da sarkmış bir göbek ister ki. Aksine herkes sıkı ve fit görünmek ister. Birçok kadın ve erkek için özellikle karın bölgesinin dümdüz ve sıkı olması son derece önemlidir ama maalesef sağlıksız bir yaşam süren kişiler ve yaşı ilerleyenler, karın bölgesinde oluşan can sıkıcı değişime engel olamaz ve yağlanma, daha da kötüsü karın bölgesinde sarkma sorunuyla karşı karşıya kalırlar. Sarkmış bir göbek, oldukça rahatsız edici bir görüntüye neden olduğu için kişide estetik kaygı oluşmasına ve öz güvenin sarsılmasına neden olur.

Peki, dünya üzerinde milyonlarca insanı rahatsız eden karın sarkmasını önlemenin bir yolu yok mu? Elbette var, karın bölgesinin sarkmasını önlemek için kişi öncelikle sağlıklı bir yaşam sürmeli ve düzenli egzersiz yapmalıdır ama hangimiz modern yaşamın karmaşası içinde spora vakit ayırabiliyoruz ya da sağlıklı beslenebiliyoruz.

Hayatımızdaki koşuşturma yüzünden kendimize zaman ayıramadığımız için hoşumuza gitmeyen ve bizi fazlasıyla rahatsız eden yağlı sarkmış vücut görüntüsünün içine sıkışıp kalıyoruz fakat teknolojinin ilerlediği ve güzellik algısının ön plana çıktığı bu günlerde sarkmış bir göbek ile yaşamamız gerekiyor mu? Tabi ki hayır. Artık hiç kimse yağlı ve sarkık bir karınla yaşamak zorunda değil, bizi bu rahatsız edici görüntüden kurtaracak birçok estetik uygulama var.

Abdominoplasti adıyla da bilinen karın germe ameliyatı, karın bölgesinde sımsıkı ve dinamik bir görüntü yakalamak isteyen kişilerin ilk tercihleri arasında yer alıyor çünkü karın germe estetiği ile karın ve bel bölgesi şekillendirildiği için bel kıvrımı daha belirgin olur ve daha çekici bir görünüm elde edilir. Peki, kişinin çok daha etkileyici bir vücut yapısına sahip olmasını sağlayacak olan bu karın germe ameliyatı nedir ve nasıl yapılır?

Sıkı ve Düz bir Karına Sahip Olmak Hayal Değil!
Ameliyat hakkında daha fazla bilgi almak, önce ve sonrası uygulamaları görmek için bize ulaşabilir ve uzmanlarımızla görüşebilirsiniz.

Karın Germe Ameliyatı Nedir?

Abdominoplasti olarak da bilinen karın germe ameliyatı, orta ve alt karın bölgesindeki yağlanma ve sarkma sorunuyla mücadele eden estetik bir cerrahi girişimdir. Düşünülenin aksine karın germe ameliyatı bir zayıflama yöntemi değildir ve fazla kilolar için bir çözüm olarak görülmemelidir.

Karın germe ameliyatının amacı, karın bölgesini şekillendirmek ve vücudun daha estetik görünmesini sağlamaktır. Karın germe ameliyatı kapsamında sıkı ve fit bir karın görünümü elde etmek için karın bölgesindeki fazla yağlar alınır, yine bu alanda sarkık bir görünüme neden olan fazla deri kesilerek vücuttan atılır ve zayıflamış olan karın duvarı kasları güçlendirilerek sıkılaştırılır.

Karın germe ameliyatı hastanın karın bölgesinde biriken yağın yoğunluğuna ve ciltte oluşan sarkmanın şiddetine göre tam karın germe ya da mini karın germe olmak üzere iki farklı şekilde yapılabilir.

Tam Karın Germe Nedir?

Tam karın germe ameliyatı aşırı kilo veren kişiler ya da iki ve üzeri hamilelik geçiren kişiler için uygundur, çünkü bu hastalarda karın ön duvarı aşırı gevşemiş ve bel bölgesi aşırı yağlanmış ve karın cildi ciddi miktarda sarkmıştır. Böyle sorunları olan hastalarda mini karın germe ameliyatı yeterli olmayacağı için tam karın germe ameliyatı yapılır.

Tam karın germe ameliyatı için öncelikle karın ve yağ dokusu kasların üzerinden kaburga kemiklerine kadar kaldırılarak fazla olan karın derisi kesilerek atılır daha sonra da Liposuction ile fazla olan yağ dokusu çekilir ve karın derisi gerilerek dikilir. Tam karın germe estetiğinde karın kaslarındaki zayıflık veya fıtıklaşmalar da tedavi edilir.

Tam karın germe ameliyatında yapılan karın germe işlemlerinin etkisiyle göbek deliğinin yeri değişebilir, eğer göbek deliğinin yeri değişirse ameliyat kapsamında göbek deliği yeniden konumlandırılır. Ameliyat sonrasında kişinin kasık bölgesine yakın bir alanda iç çamaşırın altında kalacak şekilde yatay bir şekilde uzanan iz kalacaktır ama bu iz zamanla solgun bir görünüm alır ve belli belirsiz bir hale gelir.

Mini Karın Germe Nedir?

Mini karın germe ameliyatı yoğun bir yağlanma sorunu olmayan ancak kaslardaki ve ciltteki gevşeklik nedeniyle cildi sarkan ve karın derisi fazlalığı olan hastalara uygulanır. Mini karın germe ameliyatı, genellikle kilo verme sürecinin sonuna gelmiş ama bir türlü karnında istediği sıkılığı elde edemeyen kişiler için uygundur.

Mini karın germe ameliyatında karnın alt kısmına, kasık bölgesine küçük bir kesi açılır ve alt karının daha gergin hale gelmesi için mini karın gerdirme işlemi gerçekleştirilir. Karnı gerdirmek için yapılan işlemlerden sonra dikiş atılarak ameliyat tamamlanır.

Mini karın germe estetiğinde yağ çıkartma olmadığı için göbek deliğinin yeri değişmez ve ameliyat sırasında kesi tam karın germe ameliyatına göre çok daha küçük olduğu için mini karın germe estetiğinden sonra vücutta daha az iz olur.

Karın Germe Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Karın germe ameliyatı, karın hatlarını iyileştirmek amacıyla yapılan estetik bir girişimdir ve karın bölgesinde kalıcı ve etkili sonuçlar yaratır. Karın germe ameliyatı ile karın bölgesindeki yağlı ve sarkmış görünümden kurtulmak için öncelikle karın bölgesinde oluşan deformasyonun şiddeti belirlenir ve hastanın vücudundaki yağın yoğunluğuna ve sarkma derecesine göre hastaya mini karın germe ameliyatı mı yoksa tam karın germe ameliyatı mı yapılacağına karar verir.

Kişiye özel olarak planlanan karın germe ameliyatının süresi yapılacak işlemlere bağlı olarak 90 dakika ile beş saat arasında değişiklik gösterir. Eğer bölgesel yağlanma fazla ise karın germe ameliyatı, Liposuction ile birleştirilebilir ve ameliyat genellikle genel anestezi etkisinde (tamamen uykuda) gerçekleştirilir.

Karın germe ameliyatı kapsamında önce, karnın alt kısmına yani kasık bölgesine uzun, yatay bir kesi açılır, daha sonra cildi ve alttaki gevşemiş dokuyu onararak kasların görünümü belirginleştirilir. Karın bölgesine sıkı bir görünüm elde edilene kadar karın derisi gerilir, eğer ihtiyaç duyulursa karın derisi ve deri altı dokusundaki fazlalık kesilerek çıkarılır.

Karın germe işlemleri sonucunda eğer göbek deliğinin yeri uygun değilse göbek deliği yeniden konumlandırılır ve karın duvarına sabitlenir. Ciltte ve cilt altı dokuda gerekli tüm işlemler yapıldıktan sonra karındaki sıkı görünümü korumak için dikiş atılarak ameliyat tamamlanır.

Karın Germe Ameliyatı Kimler İçin Uygundur?

Karın germe ameliyatı genellikle kusursuz bir vücuda sahip olmak isteyen ama karın bölgesinde yağlanma, çatlak ve sarkma olan kişiler tarafından tercih edilir. Sağlıklı olan her kadın ve erkek karın germe ameliyatı yaptırabilir ancak karın germe ameliyatı çok sık kilo alıp verme sonucunda veya hamilelik sonrası karın derisi sarkan ve karın kasları zayıflayan kişiler için uygundur.

Herkes hayalini kurduğu vücuda sahip olmak için karın germe ameliyatı yaptırmayı düşünebilir ama maalesef bazı durumlarda karın germe ameliyatı yapılamaz. Karın germe ameliyatından sonra hamile kalmayı düşünen hastaların ve karın germe ameliyatını kilo verme amacıyla yaptırmak isteyen hastaların bu ameliyatı ertelemesi gereklidir. Çünkü doğum yaptıktan sonra karın bölgesinde tekrar sarkma oluşabilir.

Eğer vücut kitle indeksiniz 30 ve üzerindeyse yani ideal kilonuzun çok üzerindeyseniz karın germe ameliyatı için uygun bir aday değilsiniz çünkü karın germe ameliyatı bir zayıflama yöntemi değildir. Karın germe ameliyatı diyete ve spora karşı dirençli olan yağlanma sorununu ve ciltteki sarkmayı ortadan kaldırmayı hedefleyen bir vücut şekillendirme yöntemidir.

Karın Germe Ameliyatı Ne Kadar Sürer?

Karın germe ameliyatı kişiselleştirilebilir bir cerrahi operasyon olduğu için hastayı görmeden önce ameliyat süresi hakkında net bir bilgi vermek mümkün değil ancak karın germe ameliyatları genellikle 90 dakika ile 5 saat arasında değişkenlik gösterir. Eğer hastaya tam karın germe ameliyatı yapılırsa ameliyat 2-5 saat arasında devam eder ancak hastaya mini karın germe ameliyatı yapılırsa ameliyat süresi genellikle 1-2 saat arasında olur.

Karın Germe Ameliyatı Sonrası İyileşme Süreci Nasıldır?

Karnın sıkılaşmasını sağlamak amacıyla yapılan karın gerdirme ameliyatından sonra genellikle 2 gece hastanede kalınması gerekir. Çünkü karın germe ameliyatından sonra iyileşme sürecinin bir parçası olarak cilt altına drenler yerleştirilmesi gerekir. Drenler, küçük şeffaf plastik tüplerdir ve iyileşme aşamasında cilt altında oluşabilecek sıvı birikimini önlemek amacıyla kullanılır. Cilt altına yerleştirilen drenler, 24 ila 48 saat içerisinde alınır ve hasta taburcu edilebilir.

Karın germe ameliyatı sonrasında ameliyat alanında oluşabilecek ödemi, şişliği ve kanamayı önlemek için karın çevresine baskı yapacak şekilde sargı sarılır. Ameliyattan sonra 2-3 gün içinde sargılar alınır, sargılar alındıktan sonra hasta duş alabilir. Karın germe ameliyatı sonrasında dren ve sargı uygulamalarına rağmen ödem, şişlik, morarma ve ağrı gibi problemler oluşabilir.

Bu sorunlar ameliyat sırasında karın bölgesine yapılan işlemler nedeniyle dokuların travmaya uğramış olmasından dolayı oluşur, cilt altı dokular iyileştikçe ödem ve morarma şikâyetleriniz hızla azalır ve kısa bir süre içinde kaybolur. Karın germe ameliyatı olan hastalar genellikle ameliyat sonrasında şiddetli bir ağrı ile karşılaşmadıklarını belirtirler. Eğer karın germe ameliyatından sonra ağrı için ağrı kesici kullanılır.

Karın germe ameliyatından sonra karın bölgesinde gerginlik hissedileceği için hastaların ameliyat sonrasında yatma, oturma ve yürüme pozisyonlarına dikkat etmesi gerekir. Ameliyat sonrasında hastalar yatarken arkalarına 45 derecelik açıyla durmalarını sağlayacak şekilde 1-2 tane yastık koymaları gerekir.

Karın bölgesinin zorlamamak için hastaların otururken de arkalarına yastık alması gerekir ve yürürken de eğimli bir şekilde yürünmelidir. Karın bölgesindeki gerginlik kişiyi sadece ameliyattan sonraki birkaç gün zorlar, sonrasında gerginlik hissi yavaş yavaş geçer.

Karın germe ameliyatında sonra iyileşme süreci kişiden kişiye göre değişir ancak genellikle 2- 10 gün arasında olur. Karın germe ameliyatından sonra hastalar, eğer yoğun aktivite gerektiren bir yaşamları yoksa gündelik hayatlarına 5-6 gün içinde dönebilirler ama bu süreçte hastanın karın bölgesini zorlayacak hareketlerden kaçınmak gerekir aksi halde iyileşme süreci uzar çünkü ani hareketler karın içindeki basıncın artmasına neden olur ve dikişlere zarar verir.

Vücudunuzun tamamen iyileşmesi zaman alır ama genellikle ameliyattan sonraki ikinci haftanın ardından hastalar aktif bir yaşam sürmeye başlayabilirler ve yaklaşık olarak 6-8 hafta sonra da spor aktiviteleri yapabilir hale gelir.

Karın Germe Ameliyatı Sonrasında Ne Kadar Süre Korse Kullanılması Gerekir?

Karın germe ameliyatı olanlar, operasyon sonrasında özel olarak tasarlanmış bir korse kullanmalıdır. Korsenin ne kadar süreyle kullanılacağı ameliyatın kapsamına ve korsenin çeşidine göre farklılık gösterebilir ama korse kullanımına 4-6 hafta devam etmek gerekir.

Hastaya tam karın germe ameliyatı uygulanırsa, hastanın 4 ila 6 hafta korse kullanması gerekir ancak hastaya mini karın germe ameliyatı uygulanırsa korse kullanımına 2 ila 4 hafta devam etmek yeterli olacaktır.

Ameliyattan sonraki ilk haftada cilt altındaki dokuların arasındaki sıvı birikimini önlemek ve ödem oluşmasına engel olmak için korsenin sıkı bir şekilde kullanılması gerekir. İlk haftayı tamamladıktan sonra korse daha rahat bir şekilde kullanılabilir.

Karın Germe Ameliyatı Sonrasında Dikişler Ne Zaman İyileşir?

Karın germe ameliyatı sonrası iyileşme süreci ile ilgili hastaların en çok merak ettiği konulardan biri de ameliyat sonrasında dikişlerin ne zaman alınacağıdır.

Genellikle karın germe ameliyatı sırasında iç dikişlerde çözülebilen dikişler kullanılır, bu dikişlerin alınmasına gerek yoktur, kısa süre içinde kendiliğinden erir. Karın germe ameliyatı kapsamında cilt yüzeyi için de genellikle estetik dikiş kullanılır ancak normal dikiş kullanılırsa ameliyattan sonraki ilk hafta içinde dikişler alınır.

Karın Germe Ameliyatı Sonrasında Oluşan Şişlikler Tamamen Ne Zaman İner?

Karın gerdirme ameliyatı yani abdominoplasti sonrasında, ameliyat bölgesinde ve çevresinde ödem, şişlik ve morarma görülebilir. Ameliyat sonrasında oluşan şişlik 3 gün içinde gözle görülür bir biçimde yok olur ama şişliklerin tamamen geçmesi zaman alır. Ameliyat sonrasında kalan minimal şişlikler 3 ay kadar devam edebilir. Ameliyat sonrasında karın bölgesinin son halinin görülebilmesi için ödemin tamamen geçmesi beklenir.

Karın Germe Ameliyatı Ağrılı Bir Operasyon Mu?

Karın germe estetiği genel anestezi etkisinde gerçekleştirilen cerrahi operasyonlardan biridir. Hasta, karın germe ameliyatı boyunca anestezi etkisinde olacağı için ağrı ya da acı hissetmez.

Ağrı ve hassasiyet kişiden kişiye değişir ama karın gerdirme ameliyatı olan birçok hasta ameliyat sonrasında genellikle şiddetli ağrıların yaşanmadığını ve düşük şiddetli ağrıların da ilk üç gün ortaya çıktığını ve ağrı kesici ile kontrol altına alınabildiğini belirtiyor.

Düşük şiddetli ağrılar ameliyat sonrasında karın bölgesinde oluşan gerginlikten dolayı dikişlerin olduğu alanlarda oluşur. Bu ağrılar basit ağrı kesicilerle tedavi edilebilecek şiddette olurlar.

Karın Germe Ameliyatından Sonra İz Kalır Mı?

Karın germe ameliyatı sırasında karın germe işlemini gerçekleştirebilmek için karnın alt kısmına bir kesi açılır, ameliyatından sonra bu kesi nedeniyle iz kalır ama kesi bikini çizgisinin içinde kalacak şekilde açıldığı için ameliyat sonrasında kişiyi rahatsız etmez.

Karın germe ameliyatının kapsamına göre izin boyutu değişkenlik gösterir çünkü tam karın germe ameliyatı ile karın germe ameliyatında kullanılan kesi alanı aynı değildir, mini karın germe ameliyatından sonra kalan iz, tam karın germe ameliyatından sonra oluşacak ize göre çok daha azdır.

Karın germe ameliyatından sonra oluşan yara izinin rengi zaman içinde açılır ve iz belli belirsiz bir hal alır ama eğer kişi yine de rahatsız olursa lazer tedavisi uygulanarak izin görünümü iyileştirilebilir. Ayrıca hasta karın germe ameliyatı yaptırmadan önce sezaryen yaptırdıysa kesi izi sezaryen izi üzerinden açılır ve ciltte ikinci bir iz oluşmasına engel olunur.

Karın Germe Ameliyatı Yaz Aylarında Yapılabilir mi?

Karın germe ameliyatı ile ilgili mevsimsel bir zamanlama koşulu yoktur ama karın germe ameliyatı sonrasında karnın alt bölümünde oluşacak olan yara izini mutlaka güneşten korumak gerekir. Yaz aylarında estetik operasyonlardan dolayı oluşan bu yara izlerini korumak daha zordur.

Ayrıca karın germe ameliyatı sonrasında 4-6 hafta boyunca karın bölgesinin şekillenmesi için özel bir korse kullanılması gerekir. Sıcak havalar nedeniyle yaz aylarında korse kullanımı hastayı rahatsız edebilir.

Yaz aylarında karın germe ameliyatı yapılmasında herhangi bir sakınca yoktur ama yaz aylarında yara izini korumak zor olduğu için ve korse kullanmak konforlu olmadığı için karın germe ameliyatının yaz aylarında uygulanması tavsiye edilmez.

KARIN GERME HAKKINDA GENEL BİLGİLER

Amaç
Yağlanmayı ve sarkmayı yok etme, karın bölgesini sıkılaştırma.
İz Kalır Mı? Evet, ancak izler bikini çizgisi içine gizlenir.
Operasyon Süresi 90 dakika ile 5 saat arasında değişir.
Anestezi Genel Anestezi
Hastane Kalış Süresi 2 – 3 gün
İyileşme Süresi Ortalama 2 hafta
Ağrılı Mı?
Ameliyat sonrası düşük şiddetli ağrı, Ağrı kesici ile geçer
Operasyon Riskli Midir? Herhangi bir ciddi risk bulunmaz.
Sonuçlar 4-6 hafta sonra- Tam sonucun görülebilmesi için ödemin geçmesi beklenir.

Karın Germe Ameliyatı Başka Estetik Operasyonlarla Kombine Edilebilir mi?

Karın germe ameliyatının diğer estetik operasyonlarla kombine edilmesinde herhangi bir sakınca yoktur. Karın germe, meme büyütme ve dikleştirme gibi diğer vücut şekillendirme estetikleriyle birlikte yapılabilir. Ayrıca Liposuction ile yağ aldırmak isteyen kişiler de ameliyat sonrasında sarkma oluşmaması için Liposuction ile birlikte karın germe ameliyatı yaptırabilirler.

Karın Germe Ameliyatı Sonrası Cinsel Yaşam Nasıl Olmalıdır?

Seks aktif olmayı gerektiren bir eylem olduğu için dikişlerin gerilmesine ve açılmasına neden olabilir bu nedenle karın germe ameliyatından sonra bir süre cinsel yaşama ara vermek gerekir.

Ameliyat sonrasında, güçlendirilen kasların zarar görmemesi ve dikiş yerlerinde gerilime bağlı olarak açılma yaşanmaması için en az iki hafta süreyle seks yapmaktan kaçınılmalıdır. Eğer iki hafta sonrasında karın bölgesindeki gerilme ve hassasiyet devam ediyorsa cinsel yaşama bir süreliğine daha ara vermek gerekir.

Karın Germe Ameliyatı Güvenli Bir Ameliyat Mı?

Karın germe ameliyatı, başarı oranının yüksek olduğu estetik operasyonlardan biridir ama ameliyat süresi uzun olduğu için kişilere zor bir ameliyat gibi gözükebilir. Elbette cerrahi bir işlem olduğu için birtakım riskleri ve zorlukları bulunabilir ancak karın germe estetiği kapsamında karın bölgesinde biriken yağlar alınır ve sarkmaya neden olan deri kesilerek atılır. Genel hatları oldukça basit olan karın germe ameliyatını başarılı bir cerrah gerçekleştirdiği sürece oldukça güvenli bir ameliyattır.

Karın Germe Ameliyatı Riskli Mi?

Karın germe ameliyatı sırasında ve sonrasında birçok hasta herhangi bir sorunla karşılaşmasa da karın germe ameliyatı da birçok cerrahi operasyon gibi bazı riskler barındırır. Kanama ve anesteziye karşı olumsuz bir reaksiyon gibi bazı genel risklerle karın germe ameliyatı yaptıran biri de karşılaşabilir.

Bunların dışında karın germe ameliyatı sonrasında derinin altında sıvı birikebilir yani vücutta ödem oluşabilir ama ameliyattan sonra cilt altına yerleştirilen drenlerle ve ameliyat bölgesine yapılan sıkı bir sargıyla ödemin azalması sağlanır. Ameliyat sonrasında oluşabilecek risklerden bir diğeri de enfeksiyondur; ameliyat sonrasında enfeksiyon oluşumunu önlemek için ameliyat öncesinde ve sonrasında antibiyotik tedavisi uygulanır.

Karın germe ameliyatı sonrasında yaraların kötü iyileşmesi yani doku hasarı oluşma riski vardır, bu riski en aza indirmek için ameliyat öncesinde sigaraya ara verilmeli ve ameliyat sonrası iyileşme süreci tamamlanana kadar sigara içilmemesi gerekir.

Karın Germe Estetiği Kalıcı Mıdır?

Sıkı bir karına sahip olmak için yapılan karın germe estetiği cerrahi bir işlem olduğu için etkisi kalıcıdır. Ameliyat kapsamında zayıflamış olan karın kasları güçlendirilir ve karnın kötü görünmesine yol açan yağlanma ve sarkma sorunu kalıcı bir şekilde ortadan kaldırılır.

Eğer karın germe ameliyatından sonra sağlıklı bir yaşam sürerseniz ve çok kilo alıp vermezseniz karnınızın yeni formunu uzun yıllar boyunca koruyabilirsiniz. Ama kişi karın germe estetiği yaptırdıktan sonra bir hamilelik süreci geçirirse ya da ani bir şekilde çok ciddi kilo alıp verirse karın bölgesinde yağlanma ve sarkma tekrar oluşabilir. Ameliyat sonrasında olumsuz bir durumla karşılaşmamak için yaşam biçimini değiştirmek ve sağlıklı beslenip egzersiz yapmak son derece önemlidir.

Doğum Sonrası Sarkan Karın Bölgesi İçin Karın Germe Ameliyatı

Hamilelik sürecinde kişi kilo aldığı için beden bebeğin büyümesine uyum sağladığı için doğumdan karın kasları zarar görebilir ve diastasis recti  denilen kas ayrılması sorunu ortaya çıkabilir. Hamilelik sürecine adapte olan karın kasları esneyerek 9 ila 35 cm genişler. Aşırı esneyen kaslar zamanla orta hattan ayrılır ve kas rectusu yırtılabilir.

Hamilelik sürecinde abdominal kaslar zarar gördüğü için ve kadınların birçoğu hamilelik sırasında aldığı kiloları doğumdan sonra veremediği için ve karın bölgesi elastikiyetini kaybettiği için karın bölgesi sarkar. Kaslar zarar gördüğü için doğum sonrası oluşan karın sarkmasını giderebilmek için çoğu durumda cerrahi bir işleme ihtiyaç duyulur. Bu nedenle doğum sonrasında oluşan göbek sarkmasını yok etmek için karın germe ameliyatı yapılabilir.

Karın germe ameliyatında, zarar gören abdominal kaslar güçlendirilir ve sarkmaya neden olan fazla karın derisi kesilerek atılır. Doğum sonrası yapılan karın gerdirme ameliyatı ile karın formu toparlanır ve sıkılaştırılır.

Karın Germe Ameliyatından Sonra Hamile Kalınabilir Mi?

Karın germe ameliyatı ve hamilelik arasında olumlu ya da olumsuz herhangi bir ilişki bulunmaz. Karın germe ameliyatının anne veya bebek üzerinde bir etkisi olmadığı için karın germe estetiği yaptırdıktan sonra hamile kalabilirsiniz.

Ancak, eğer karın germe ameliyatından sonra hamile kalmayı planlıyorsanız karın germe estetiği ile ilgili yeniden düşünmelisiniz. Çünkü hamilelik sürecinde karın bölgesi büyüyeceğinden ve kilo almak kaçınılmaz olduğundan doğumdan sonra karın bölgesinde tekrar sarkma oluşabilir.

Karın Germe Ameliyatı Fiyatları

Karın germe ameliyatı fiyatı kişinin durumuna ve liposuction ile kombinlemesine göre değişiklik gösterir. Sağlık Bakanlığı onaylı merkezlerin internet sitelerinde fiyat belirtmeleri yasal değildir. Bu nedenle +90212 241 46 24 no’lu telefondan polikliniğimizi arayarak karın germe fiyatları hakkında bilgi alabilirsiniz.