PRP Saç tedavisi, genellikle ince telli ve güçsüz olan saçları canlandırmak ve genetik olarak saç dökülmesi yaşayan kişilerin saç dökülmesi sorununu azaltmak için kullanılan bir tedavi yöntemidir. Saç dökülmesi günümüzün en dikkat çeken sorunlarından biridir. Gelişen teknoloji ile birlikte artık herkes kusursuz görünen saçlara sahip olmak istiyor. Dökülen saçlar toplumda güvensizlik ve dışlanmışlık hissi uyandırabiliyor.

Saç dökülmesi sadece kadınlar için değil erkekler için de estetik dışı görünebilir. Saç dökülmesinin önüne geçmek için çok fazla beklememeli, saçlarınızın zayıfladığını düşündüğünüz ilk anda uzmanlardan yardım almalısınız. Çünkü; saçlarınız tamamen döküldükten sonra geri dönüşü olmayacaktır.

Günümüzün en gelişen teknolojilerinden biri olan PRP tedavisi, kişinin kendi kanı geliştirerek yapılan bir uygulamadır. Bu sayede saçlar daha güçlü olur ve saç dökülmesi tedavi edilebilir.

PRP Saç Tedavisi Nedir?

Platelet Zengin Plazma (PRP) hastaların kendi kanlarından elde edilen tedavi uygulamasıdır. Kanın içinde bulunan trombositler, hasarlı dokuları onarma ve doğal iyileşme sürecini başlatma etkisine sahiptir. PRP tedavisinde kişinin kan örneği alınarak trombositlerin konsantre edilmesi sağlanır.

Normalde kanın içinde bulunan trombosit konsantrasyonu mikrolitre başına 200.000’dir. PRP tedavisinde geliştirilen kan örneğindeki trombosit sayısı ise mikrolitre başına 1 milyonu geçer. Böylece, hastanın büyüme faktörleri normalden daha verimli bir şekilde çalışır. Bu yöntem ile hastalar daha güçlü ve sağlıklı saçlara kavuşur.

PRP Tedavisinin Saç Dökülmesine Etkisi Nedir?

PRP, saç foliküllerini uyarmaya yardımcı olan, doğal olarak ortaya çıkan büyüme faktörlerinin yüksek seviyelerini içeren tek tedavidir. PRP uygulaması tamamen kişinin kendi kanından yapıldığı için alerji riski neredeyse sıfırdır. PRP saç tedavisinin, saç dökülmesinde kullanılmasının en önemli amacı, aktif olmayan veya yeni ekim yapılan saç köklerinin hızlı bir şekilde büyümesini sağlamaktır.

PRP Saç Tedavisinin Avantajları

  • Doğal olarak saç büyümesini uyarır.
    Saç hacmini, yoğunluğunu ve dolgunluğunu arttırır.
    Mevcut saçların hayatta kalmasını ve güçlenmesini sağlar.
    Saç kalitesini artırır.
    Saç dökülmesini azaltır.

PRP Nasıl Çalışır?

PRP’ de bulunan konsantre trombositler teorik olarak kıl folikülünün çevresindeki kök hücreleri ve diğer hücreleri uyararak saç köklerinin büyümesine yardımcı olur. Trombositlerin içinde glikojen, lizozomlar ve alfa granülleri gibi birçok hücre içi yapı vardır.

PRP içindeki bu granüller, iyileşme ve saç güçlendirme işlemi sırasında açığa çıkan pıhtılaşma ve büyüme faktörlerini içerir. PRP saç tedavisi uygulamasından sonra saç kökleri daha verimli ve güçlü bir şekilde uzamaya başlar.

PRP Uygulamasının Sonuçları

PRP uygulaması yaklaşık 15-20 dk süren kolay bir tedavi yöntemidir. Kişi uygulama sırasında bir acı hissetmez sadece hafif iğne batmaları şeklinde hisseder. PRP uygulaması zahmetsiz ve zararsız bir uygulamadır fakat sonuçlarını ilk seansta görmek çok mümkün değildir. Bu nedenle PRP uygulaması yaptıran hastaların biraz daha sabırlı olması gerekir.

3.seanstan sonra kişinin saçlarında parlaklık, gürleşme ve dökülmede azalma meydana gelir. Düzenli aralıklarla doktorun uygun gördüğü miktarda seanslar tekrarlanmalıdır. PRP uygulamasının etkisi 12 ay devam etmektedir. Uygulamanın etkisini arttırmak için yılda bir tekrar ettirmek gerekmektedir. Eğer kişinin genetik olarak saç dökülme sorunu varsa bu süre 6 ay olabilir.

PRP saç tedavisi, mutlaka uzman kişiler tarafından uygun şartlarda yapılmalıdır. Böylece çok fazla para harcayarak saç ürünleri almak yerine kesin ve sağlıklı sonuçlar veren Prp saç tedavisi yöntemi ile saçlarınızda oluşan dökülme, azalma, matlaşma, yağlanma ve kepek sorunlarının giderilmesi amaçlanır. Saçlarınızın eski sağlıklı günlerine geri dönmesi Ppr uygulaması ile artık mümkündür.

Bir yanıt yazın