kulak memesi estetiğiKulak memesi estetiği kulak bölgesinde meydana gelen deformiteleri gidermek amacıyla uygulanmaktadır. Genetik özellikler, travma, yaşlanma, küpeden dolayı uzayan kulak memesi, küpeden dolayı eriyen kulak memesi, yırtılan kulak memesi gibi nedenler kulak memesi küçültme işleminin veya kulak memesi estetiğinin yapılma nedenleri arasında yer alır.

Kulak memesinin görünümü kulak bölgesinin estetik açıdan genel görünümünü oldukça etkilemektedir. Önceki zamanlarda yapılan araştırmalara göre erişkin erkek ve kadınlarda kulak memesi boyutunun yaklaşık olarak 2×2 cm olduğu belirlenmiştir. Genellikle sol kulak memesi sağdan daha kısadır. Dolasıyla kulak memelerinin doğasında asimetri olduğunu söylemek mümkündür.

Kulak memesi estetiği aşağıdaki sebeplere bağlı olarak yapılabilir:

  1. Yırtık kulak memesi
  2. Uzayan kulak memesi
  3. Gerilmiş kulak memesi
  4. Normale göre daha büyük olan kulak memesi

Kulak memesi estetiği ile kulak memenizi tekrardan şekillendirmek ve boyut kazandırmak mümkün olabilmektedir. Çoğunlukla yetişkinlere kulak memesi küçültme ameliyatı yapılmasının temel nedenlerinden biri yaşlanmaya bağlı olarak kulak memesinde meydana gelen sarkmadır.

Kulak memesi estetiği oldukça basit bir işlem olarak karşımıza çıkar. Yaklaşık olarak yarım saat 45 dakika gibi bir sürede operasyon tamamlanır.

Kulak memesi deri ve yağdan meydana gelen kulağın hassas bir noktasını oluşturur. Ağır küpeler takan ve kullanan insanlarda ayrık bir kulak memesi görülmesi oldukça muhtemel bir durumdur. Kulak deliğinin uzaması, kulak memesinin ayrılması ya da küpe telinin travma nedeniyle kulak memesine hasar vermesi gibi faktörler kulak memesinin şeklini bozar ve bu nedenle kulak memesi küçültme estetiğine ihtiyaç duyulabilir.

Kulak memesini şekillendirmek ve daha estetik bir görünüme sokmak için kulak memesi küçültme ameliyatı oldukça yaygın olarak uygulanan kulak memesi estetiği ameliyatlarındandır.

Kulak Memesi Estetiği Nasıl Uygulanır?

Kulak memesi küçültme ameliyatı öncesinde kulak memesi doktor tarafından kapsamlı bir şekilde muayene edilerek yüz ölçünüze en uygun kulak şekli belirlenir. İşleme lokal anestezi altında gerçekleştirilir. Yalnızca kulak bölgesi uyuşturulur. Ardından yaklaşık 30- 60 dakika süren bir operasyon yapılır. Uyuşturulan bölgeden fazla olan doku kesilir ve vücuttan atılır. Sonrasında tedavi bölgesine dikiş atılarak ameliyat tamamlanır. Hasta ameliyat esnasında herhangi bir ağrı veya acı hissetmemektedir. İşlem esnasında hasta uyanıktır. Ameliyat sonrasında işlem bölgesinde oluşabilecek olası ağrılar basit ağrı kesiciler ile yatıştırılmaktadır.

Kulak Memesi Estetiği İşlemi Sonrasında Nelere Dikkat Edilmelidir?

Kulak memesi küçültme işlemi kalıcı bir işlemdir. İşlem sonrasında tedavi bölgesi uygun hijyenik koşullarda muhafaza edilmelidir. Kesi yapılan bölgeyi olası enfeksiyonlara karşı korumak için o bölgeye antibiyotik merhem sürülebilir. Doktorun tavsiyeleri mutlaka uyulmalı ve verdiği ilaçlar düzenli olarak kullanılmalıdır. İşlem sonrasında kulak memesinin eski biçimine dönmesi oldukça zordur. Fakat yine de ağır küpeler ile bu bölge zorlanmamalıdır. Ameliyattan sonra kulak deldirme işlemi için en az 2-3 ay beklemek önemlidir.

Kulak Memesi Estetiği İşlemi İçin Kimler Uygun Adaydır?

Kulak memesi küçültme ameliyatı için herhangi bir yaş sınırı söz konusu değildir. Çoğunlukla ergenlik dönemini tamamlayan ve kulak memesinde belirgin deformiteleri olan herkes kulak memesi küçültme estetiği yaptırabilir. 18 yaşından küçük reşit olmayan kişilerin ameliyatı aile onayı alınacak şekilde yapılmaktadır.

Kulak Memesi Estetiği Sonrasında İz Kalır mı?

Kulak memesi küçültme işlemi sonrasında belirgin bir iz kalmamaktadır. Fakat kesi yapılan her ameliyatta olduğu gibi kulak memesi bölgesinde ufak da olsa bir iz kalması kaçınılmazdır. Ameliyattan sonraki 5-6 aylık zaman diliminden sonra izin görünümü oldukça azalır. Her hastada izin geçme süresi değişiklik gösterse de genel olarak bir yılın sonunda iz tamamen yok olur.

Kulak Memesi Estetiği Zararlı Bir İşlem Midir?

Kulak memesi küçültme operasyonunun herhangi bir zararı veya yan etkisi henüz gözlenmemiştir. Yalnızca kulak memesine uygulanan bir operasyon olduğu için duyma gibi fonksiyonları veya kulakla ilgili başka yerleri etkilememektedir. Ameliyatın hemen ardından kişi gündelik yaşamına rahatlıkla geri dönebilir. Hasta çalışma düzenine ve fiziksel aktivitelerine kaldığı yerden devam edebilir.

Kulak Memesi Küçültme Ağrılı bir İşlem Midir?

Kulak memesi küçültme ameliyatı ağrılı ve acılı bir işlem değildir. İşlem esnasında hastaya lokal anestezi uygulanır. Bu sayede kulak bölgesi uyuşturularak hasta işlem esnasında herhangi bir ağrı veya acı hissetmez. Ameliyat sonrasında da olası ağrılar için basit ağrı kesiciler kullanılarak ağrının yatıştırılması mümkündür.

Kulak Memesi Estetiği Kalıcı bir İşlem midir?

Kulak memesi küçültme ameliyatı kalıcı bir işlemdir. Dolayısıyla tekrar gerektirmeyen bir ameliyattır. Tek seferde sonuç alınır. Bu nedenle bu operasyon yüzü güldüren operasyonlar arasında yer alır. Kişi genel olarak sonuçlardan memnun kalır. Ameliyat sonrasında kulak memesinde herhangi bir uzama veya sarkma görülmez. Fakat yine de ağır küpeler kullanmamak gerekir.

Kulak Memesi Küçültme İşlemi Sonrasında Ne Kadar Sürede Normal Hayata Dönülür?

Kulak memesi küçültme ameliyatı sonrasında hemen normal hayatınıza geri dönmeniz mümkündür. Kulak memesi üzerinde genellikle bir süre bandajla gezmeniz gerekebilir ancak bu ne çalışma hayatınıza ne de fiziksel aktivite yapmanıza engeldir.

Kulak Memesi Küçültme Ameliyatı Duyma Fonksiyonunu Etkiler mi?

Kulak memesi küçültme ameliyatı yalnızca kulak memesine uygulanan bir işlemdir. Bu nedenle kulağın herhangi başka bir bölgesi hasar görmez veya etkilenmez. Ne duyma fonksiyonunu ne de kulağın başka bir fonksiyonunu etkiler. Son derece güvenli bir işlemdir.

Kulak Memesi Estetiği Fiyatları

Kulak memesi estetiği fiyatları ise doktora göre değişiklik gösterir. Sağlık Bakanlığı onaylı merkezlerin internet sitelerinde fiyat belirtmeleri yasal değildir. Bu nedenle +90212 241 46 24 no’lu telefondan polikliniğimizi arayarak kulak memesi estetiği fiyatları hakkında bilgi alabilirsiniz.

Bir yanıt yazın