FUT Saç Ekimi

FUT saç ekimi 90’lı yıllarda ortaya çıkmış, bugüne kadar en çok kullanılan saç ekim yöntemlerinden biridir. FUT saç ekiminde saç kökleri, donör olarak kullanılan bölgeden şerit halinde çıkarılır, saç ekimi yapılacak olan bölgeye ekilir. FUT saç ekimi, yeni çıkan teknolojilerle birlikte rafa kaldırılmış olsa da günümüzde hala geçerliliğini korumaktadır. 2002 yılında hayatımıza giren FUE yöntemi, FUT tekniğinden daha pratik ve etkili olarak görüldüğü için FUT tekniğini tercih eden kişilerin sayısı azalmıştır. Fakat bazı kişilerin tercihlerine ve ihtiyaçlarına göre hala FUT saç ekimi yapılmaya devam edilmektedir.

FUT saç ekimi nasıl yapılır?

Günümüzde geçerliliğini koruyan iki saç toplama yöntemi vardır. FUT saç ekiminde, donör bölge olan ense kısmından saçlar şerit halinde toplanır. FUE tekniğinde ise saç telleri tek tek çıkartılır. Bu nedenle FUE ve FUT yöntemi birbirinden farklıdır.

FUT yönteminde saç köklerinin toplanması için donör bölge belirlenir. Genellikle bu bölge ense olur çünkü ense bölgesindeki saç kökleri güçlü yapılarından dolayı saç ekimine uygundur. Daha sonra kişi lokal anestezi ile uyuşturularak daha rahat bir operasyon geçirmesi sağlanır. Uyuşturulan ense bölgesinden 15cm x 2 cm büyüklüğündeki dikdörtgen deri parçaları kesilerek çıkartılır. Burada kesilen saç derisinin büyüklüğü, ekim yapılacak alana göre değişiklik gösterebilir. Daha az sayıda greft ile yapılan ekimlerde daha küçük bir alan kesilmesi yeterli olacaktır.

Ense bölgesinden alınan deri parçası, ayıklanma işleminden geçer. Böylece sağlıklı saç kökleri toplanır ve petri kaplarına yerleştirilir. Toplanan greftler, lokal anestezi ile uyuşturulan alana ekilir. Bu alana açılan iğne başı büyüklüğündeki kanallara saç kökleri yerleştirilerek saç ekimi tamamlanır.

FUT saç ekimi ve iyileşme süreci

FUT saç ekimi için donör alanından saç derisi kesildikten sonra bu bölgeye estetik dikiş atılarak kapatılır. Ense bölgesindeki iyileşme ortalama olarak 20 gün ila 1 ay arasında değişmektedir. İyileşme süreci sonrasında, iki kulak arasındaki ense bölgesinde yatay bir şekilde dikiş izi kalacaktır.

Operasyondan sonra ilk 3 gün ağrılarınız azalacak ve ilk yıkama gerçekleşecektir. Doktor kontrolündeki bu yıkama sayesinde saçlarınızdaki kabuklardan kurtulmaya başlayacaksınız. 1 hafta içinde saçlarınızdaki kabuklanma tamamen dökülecektir. Saçlarınız, ekimden sonraki 2.hafta ile 2.ay arasında şok dökülme geçirecektir. Bu tamamen normal bir süreçtir. 3.aydan itibaren saçlarınız ekim yapılan bölgeden uzamaya başlayacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir