Kulak estetiği (Otoplasti) genetik, doğumsal ya da sonradan ortaya çıkan dış kulak şekil bozukluğundan kaynaklı şekil bozukluğunu düzeltmek için yapılan estetik operasyondur. Operasyonun amacı kulağın kafa ile yaptığı açıyı normal hale getirmektir.

Kulak Estetiği Nedir? Çeşitleri Nelerdir?

Kulak estetiği, tıbbi terimle otoplasti olarak adlandırılır ve kulakların şeklini veya konumunu düzeltmeyi amaçlayan bir estetik cerrahi işlemidir. Kulak estetiği çeşitleri kişinin kulaklarının mevcut durumuna ve isteğine göre değişebilir. İşte kulak estetiği çeşitleri:

 • Çıkık Kulak Estetiği: Bu en yaygın kulak estetiği türüdür. Kulak kepçesi normalden daha fazla dışarıya doğru çıkıyorsa, plastik cerrah bu çıkıklığı düzeltmek için cerrahi müdahale yapabilir. Bu işlem, kulakların daha normal bir konumda olmasını sağlar.
 • Küçük Kulak Estetiği: Kulaklar normalden büyük görünüyorsa veya biri diğerinden daha büyükse, cerrahi ile kulakların boyutu düzeltilebilir.
 • Kulak Ucu Estetiği: Kulak ucu şekli veya boyutu kişinin isteğine göre değiştirilebilir. Örneğin, kulak uçları küçültülebilir veya şekil verilebilir.
 • Yarık Kulak Estetiği: Yarık kulaklar doğuştan gelen bir durumdur ve kulakların bazı kısımları eksik veya düzensiz olabilir. Plastik cerrahi, yarık kulakları düzeltmek için operasyonlar yapabilir.
 • Kulak Travması Sonrası Estetik: Kulak yaralanmaları veya travmalar sonucu şekil bozukluklarına neden olabilir. Bu tür durumlarda, plastik cerrahi ile kulakların estetik görünümü restore edilebilir.
 • Kulak Rekonstrüksiyonu: Bazı kişiler doğuştan veya travma sonucu kulaklarını kaybetmiş olabilir. Kulak rekonstrüksiyonu, yapay kulak oluşturmak için cerrahi prosedürler içerir.

Kulak estetiği çeşitleri kişinin ihtiyacına ve isteğine göre değişebilir. Uygun olan prosedürü belirlemek için bir plastik cerrahla danışmak önemlidir.

Kepçe Kulak Estetiği Nedir?

Kepçe kulak estetiği günümüzde en yaygın estetik girişimlerden biridir. Otoplasti adı verilen bu estetik ameliyatı kepçe kulaklardaki simetri problemini çözer, kulakların daha normal açıklıkta görünmesini sağlar. Kepçe kulak problemi hastada genellikle genetik olarak görülür. Kepçe kulak görüntüsü genellikle ikiye ayrılır. Bazı kişilerde kulak, olması gereken açıdan daha geniş olur, bazı kişilerde ise kulakların kıvrımı belirgin olmayacak kadar düz durur. Kepçe kulaklar ameliyat ile estetik bir görüntüye kavuşturulur. Herhangi bir riski bulunmayan bu ameliyatlar sayesinde yüz güzelliğinin bütünü sağlanmış olur.

Neden Kepçe Kulak Ameliyatı Olmalıyım?

Kepçe kulak görüntüsü, kulağın olması gereken noktadan daha önde durması, kıvrımlı görünmesiyle meydana gelir. Kulak estetiği sorunu yaşayan kişilerde kulakların yana doğru açılması da en sık görülen problemlerdendir. Bu problemler genellikle işitme sorunu yaşatmaz, sadece kişilere psikolojik olarak baskı yaratır. Çocukluk yaşlarından itibaren kepçe kulak problemi yaşayan kişilerin özgüvenleri yıpranabilir, toplumdan dışlanır. Kadınlar her ne kadar saçlarıyla kulaklarını gizleyebilseler de erkekler için aynısını söylemeyiz. Bu nedenle erkeklerde kepçe kulak problemi daha belirgin olarak görünür.

Kepçe Kulak Estetiği Nasıl Yapılır?

Kepçe kulak estetiği için hastaların en az 6 yaşında olması önerilir. Kulakların gelişim sürecinin %85’i 6 yaşına kadar tamamlanır. Bu nedenle kişiler okul hayatına başlamadan kepçe kulak estetiği olabilir.

Kepçe kulak estetiği genellikle lokal anestezi altında olur. Çocuk yaştaki hastalara ise genel anestezi önerilir. Kepçe kulağın arkasında bir kesi atılarak kıkırdak törpüsü sayesinde bu bölge inceltilir daha sonra tekrar dikilerek kepçe kulak estetiği tamamlanır. Kepçe kulak estetiğinin dikişleri arkaya geleceği için size karşıdan bakanlar herhangi bir ameliyat izi görmeyecektir.

Kepçe Kulak Estetiği Sonrası İyileşme

Kepçe kulak estetiğinden sonra hastalar aynı gün içinde taburcu olabilir. Hastaların kulaklarına takılan ufak bir bandaj ameliyat edilen bölgenin temiz kalmasına yardımcı olur. İyileşme sürecinde geçici olarak şişlik ve kızarıklık oluşabilir. Bir hafta içinde hastalar şikayetlerinden kurtulur, ameliyat izlerinden tamamen kurtulur.

Kepçe kulak estetiğinden bir ay sonra kulaklar tam olarak istenen boyuta gelecektir. Şişliklerin tamamen inmesiyle kulakların gerçek boyutu belli olacak.

Kulak Estetiği Operasyonu Sonrası İz Kalır Mı?

Kesi gerektirmeyen kulak estetiğinde oluşan yara izi kulağınızın hemen arka kısmına denk geleceğinden çok çabuk iyileşecek ve neredeyse görünmeyecektir. Kulakların görünen yerinde iz bırakmayan bu girişim sayesinde şekil bozuklukları giderilir ve son derece doğal kulaklara kavuşursunuz.

İple Kulak Estetiği Nedir?

İz bırakmadan yapılabilen iple kulak estetiği sayesinde kepçe kulak probleminden kısa süreli kurtulabilirsiniz.

Kulaklarda görülen estetik bozukluk her ne kadar minimal dursa da kişilerin yüzünün genel orantısını bozabilir, güzelliğine gölge düşürebilir. Anatomik olarak farklı bir pozisyonda yer alan kulaklar kafatasına doğru dikey olarak kıvrık göründüğünde kepçe olarak görülebiliyor. Kepçe kulak özellikle çocuk yaşta ortaya çıkan ve psikolojik problemlere yol açan bir durumdur. Kepçe kulaktan mustarip olan çocuklar, bu sorunu çözmeden büyüdükleri zaman ergenlik dönemlerinde de psikolojik olarak yıpranabiliyorlar. İple yapılan kulak estetiği, kepçe kulak problemi olan kişilere uygulanabilen kesisiz bir ameliyattır.

İple Kulak Estetiği Kimlere Uygundur?

İple kulak estetiği, kulakların simetri sorununu ortadan kaldırır, kepçe kulak görüntüsünü yok eder. İple kulak estetiği genel anestezi almak istemeyen ve ameliyat sonrası iz görünmesini istemeyen kısa süreli etkiye acil ihtiyaç duyulan hastalar için uygundur. Kulak estetiği 6 yaşından itibaren estetik görüntü bozukluğu yaşayan kişilere yapılabilir. Özellikle 6 yaşında, okul öncesinde kepçe kulak sorununu cerrahi ile çözmek hastaların okul ve psikolojik yaşantısı için doğru bir karar olacaktır. Medikal iple yapılan bu ameliyat, kulağın dış bölgesine yapıldığı için ameliyattan sonra işitme problemi yaşanmaz. Ancak etkisi 2 hafta kadardır. Zamanla kıkırdaklar eski formuna dönmeye meyillidir. İple kulak estetiği etkisi 2 hafta ile 2 ay arası sürebilir. Acil düğün, nişan gibi durumlarda yapılması tercih edilen bir uygulamadır.

Neden İple Kulak Estetiği Yaptırmalıyım?

 • Çok pratik ve ameliyat gerektirmeyen bir işlemdir.
 • Herhangi bir riski yoktur.
 • Operasyon toplamda 15 dakika içinde tamamlanır.
 • İyileşme dönemi hızlı ilerler.
 • Bu işlem sırasında kıkırdağa dokunulmaz, minik bir bölgeden giriş yapılır bu nedenle kanama olmaz.
 • Minik bir iğne ucu ile giriş yapıldığı için iz kalmaz.
 • İşlem sonrasında hastalar günlük hayatına devam edebilir.

İple Kulak Estetiği Kalıcı mı?

İşlemin etkisi ömürlük değildir. Yaklaşık 2 hafta ile 2 ay arasında sürer. Zamanla kıkırdaklar eski pozisyonlarına dönerler. Ancak kepçe kulak ameliyatında kıkırdaklar şekil verilerek düzeltildiği için kalıcıdır.

İple Kepçe Kulak Estetiği Nasıl Yapılır?

İple yapılan kulak estetiği için lokal anestezi tercih edilir. İşlem en fazla 15-20 dakika sürer. Daha önceden kepçe kulakların açıklık ve simetrisi kontrol edildiği için iple kulakların ne kadar toplanacağı karar verilmiştir. Ameliyat sırasında minik bir iğne girişiyle medikal ipler kulak bölgesine ulaştırılır. İplerle kulak simetrik bir hale getirilir ve bu görüntü sabitlenir.

İple Kulak Estetiği Sonrası

Kulak estetiği sonrası kişiler günlük hayatına kolaylıkla dönebilir. Operasyon lokal anestezi altında gerçekleşir. İşlemde herhangi bir kanama olmadığı için dikiş atılmaz. Bu nedenle operasyon sonrası pansumana gerek yoktur. Ağrınız olduğunda ağrı kesici alabilirsiniz. Kulaklarınız işlemden sonra normal bir görüntüye kavuşacak, daha simetrik görünecektir.

Kulak Estetiği Fiyatları

Sağlık Bakanlığı onaylı merkezlerin internet sitelerinde fiyat belirtmeleri yasal değildir. Yapılan işlem ve kullanılan tekniğe göre kulak estetiği fiyatları değişmektedir. Bu nedenle 0212 241 46 24 no’lu telefondan polikliniğimizi arayarak Kulak Estetiği fiyatları hakkında bilgi alabilirsiniz.

Bir yanıt yazın