Deri görüntüsünün etkileyen en önemli organ cilttir. Cildin yüzeyinde oluşan geçici veya kalıcı hasarlar yani cilt kusurları kişinin görünümünden hoşnut olmamasına yol açar. Cilt problemleri kişinin en rahatsızlık duyduğu sağlık sorunları arasında yer alır. Genellikle yaşlılık döneminde artışa geçen cilt lekeleri, akne ve sivilce izleri ve fazla güneşe maruz kalınca ortaya çıkan güneş lekeleri cilt tonundaki eşitsizliği bozar ve ciltte görüntüsünden memnun olmadığımız kusurlara sebep olur.

Günümüzde gittikçe gelişen medikal teknolojiler ile diğer birçok alanda meydana geldiği gibi cilt problemlerinin giderilmesi için de yeni tedavi yöntemleri ortaya çıkmıştır. Bu tedavilerden biri ise Q Switch lazer tedavisidir. Q Switch lazer yönteminde lazer ışınları devreye girerek cilt kusurlarının ortadan kalkması amaçlanır.

Q Switch lazer yöntemi daha çok dövme sildirme, güneş lekeleri, çiller, yaşlılıkta ortaya çıkan lekeler ve diğer tüm leke türlerinin tedavisinde ayrıca karbon peelingle birlikte gözenek ve siyah nokta temizliğinde, aknelerin kurutulmasında, kollajenin tetiklenmesi, cilt tonunun eşitlenmesi ve tüy sarartmada kullanılabilen bir teknolojidir. Q Switch lazer işleminde lazer ışınları yalnızca hasarlı bölgeye uygulanır. Böylece tedavi bölgesinin çevresindeki bölgeler işlemden etkilenmez. Bu işlemde ağrının minimum düzeye indirilmesi için anestezik krem uygulaması yapılır ve işlem sırasında soğutma uygulaması da kullanılabilir. Seans süresi genellikle 10-15 dakika arasında sürmektedir. Çoğunlukla cildin yapısına, rengine ve tedavi bölgesinin genişliğine göre seans aralıkları, süresi ve sayısı değişir.

Q Switch Lazer Nedir?

Q-Switch bir lazer teknolojisidir. Diğer lazer uygulamalarından en önemli farkı en çok dövme sildirme işlemlerinde ve cilt lekeleri tedavisinde yararlanılır. Q-Switch lazer ışınları doğrudan hasarlı bölgeye etki eder. Bu sistem 1064/532 nm dalga uzunluğu, 3 farklı başlığı ve çeşitli çalışma modları sayesinde birçok cilt sorununa çare olmak için tasarlanmış bir sistemdir. Q-Switch lazer ile güvenlik optimum seviyededir. Yüksek kalitede lazer ışınları üretir.

Q Switch Lazer Kullanım Alanları Nelerdir?

Q-Switch lazer teknolojisi yaygın olarak dövme sildirme işlemlerinde ve cilt lekeleri tedavisinde etkili olan bir yöntemdir. Fakat bunların yanı sıra başka alanlarda da tercih edilir. Aşağıda sıralanmış maddeler bu yöntemin diğer uygulama alanlarını yansıtır:

– Cilt gençleştirme tedavisi (bu tedavi yönteminde yaşlılık belirtilerini ortadan kaldırmak amacıyla kollajen üretiminin artırılması amaçlanır.)

– Cilt lekeleri tedavisinde sıklıkla uygulanır. (Yaşlılık lekeleri, güneş lekeleri, doğum lekeleri, ota nevüs ve ito nevüs, Moğol lekeleri, çiller, cafe-au-lait ismindeki açık kahverengi rengindeki lekeler)

– Dövme sildirme işlemleri.

-Karbon peeling işlemi

-Tüy sarartma işlemi

Q Switch Lazer Nerelere Uygulanır?

Q-Switch LazerQ Switch lazer özellikle son zamanlarda doğum lekelerinde hem de sonradan oluşan lekelerde, dövme silme işlemlerinde, akne izi tedavisinde yaygın olarak tercih edilen bir tedavi yöntemidir. Lazer teknolojileri ciltteki gözenekleri sıkılaştırmada oldukça başarılıdır. Q Switch lazer ile cilt altında bulunan kollajen dokular ısıtılarak kollajenin yenilenmesi tetiklenir ve cildin daha sağlıklı ve genç bir görüntüye sahip olmasına yardımcı olur. Q-Switch lazer ortalama seans aralıkları genellikle 1-4 sürer. 6 ila 10 seans arasında uygulama yapmak çoğu kişi için yeterli olmaktadır. Fakat doğum lekesi tedavisinde istisnai durum olabilir.

Q Switch lazer teknolojisi ince yapıya sahip olan fakat rengi koyu olan tüyleri sarartmaya da yarar. Fakat uygulama esnasında hafif bir batma hissi oluşabilir ancak bu çabucak geçer. Tüy sarartma işlemi cildinizde leke bırakmaz. Tüy sarartma işleminin en çok uygulandığı bölge ise yüzdür. Bunun yanında kollar, göğüs ve sırt bölgesi de sık tercih edilen bölgeler arasındadır. İşlem sonrası anında etki gözlenir fakat bu işlem kalıcı değildir. Yaklaşık 1-1,5 ay sonra sararma etkisinin azaldığı gözlemlenmiştir, tekrar yapılması gerekebilir.

Q Switch Lazer ile Yaşlılık ve Güneş Lekelerinden Tamamen Kurtulmak Mümkün mü?

Q Switch lazer teknolojisi ile yaşlılık ve güneş lekeleri gibi istenmeyen lekeler yeterli seans uygulandığı takdirde tamamen geçmesi mümkündür. Bu yöntem yardımıyla kişiler el ve yüz bölgesinde gelişen bu lekelerden tamamen kurtulma şansına sahiptir. Lekeleri komple ortadan kaldırmak için gereksinim duyulan seans süresi ve sayısı hastanın cilt yapısına ve lekelerin şiddetine göre farklılık gösterir. İlerleyen yaşlarda yeni lekeler çıkabilir ve işlemin tekrarlanması gerekebilir.

Q Switch Lazer Nasıl Çalışır?

Q Switch lazer ile hedef bölgesine lazer ışınlarıyla hızlıca nüfuz eder ve pigmenti parçalar. Böylece çevredeki dokulara ısı kaçışı minimum düzeyde olur ve çevre dokular herhangi bir zarar görmemektedir. Q Switch lazer tedavi yöntemi bölgesel olarak uygulanan bir yöntemdir. Daha çok lekeler, yaşlılık lekeleri, güneş lekeleri, dövme silme ve cilt gençleştirme uygulamalarında kullanılır.

Q Switch Lazer Leke Tedavisi Nasıl Uygulanır?

Tedaviye başlanmadan önce mutlaka cildin uygun hijyenik koşullarda iyice temizlenmesi gerekir. Bu tedavi yönteminde genellikle anestezi uygulanmaz. Seans süreleri en fazla 15 dakika sürer. Ortalama 4-5 seans sonrasında ise tedavi tamamlanır. Tedavi bitiminden birkaç ay sonra daha canlı bir cilde sahip olmak mümkündür. Tedavi sonrasında leke tipine, derinliğine verilen enerjiye göre hafif kızarıklıktan, kabuklanmaya kadar değişen yan etkiler gözlenebilir. Fakat bu yan etkiler genellikle 3-7 günü geçmez.

Q Switch Lazer Tedavisi Kimler İçin Uygundur?

q switch lazer cihazQ Switch lazer tedavi yöntemi daha çok dövme silme işlemlerinde uygulansa da ek olarak yüzdeki lekelere, yaşlılık lekelerinde ve güneş lekelerinde, tüy sarartmada da son derece etkilidir. Bu tip lekelerden mustarip olan kişilere lazer uygulaması yapılır. Bunun yanı sıra sivilce lekeleri veya koyulaşmış bölgeler için leke kremleri tedavisi uygulanır. Lekenin tipine göre krem tedavileriyle kombine edilebilir.

Q Switch Lazer Acılı bir İşlem Midir?

Q Switch lazer tedavisi dövme silme işlemlerinde uygulandığı zaman acı verici bir hal alabilir. Bu normaldir. Epilasyon uygulamaları dahil çoğu lazer uygulaması hafif acılı geçer. Az da olsa bir ağrı meydana gelir. Bu ağrının minimum düzeye indirilmesi için kişiye anestezi uygulanabilir veya çeşitli ağrı giderici kremler sürülebilir.

Q Switch Lazer Seans Süresi Ne Kadar?

Q Switch lazer tedavisi tek seansta sonuç alınmayan bir tedavi yöntemidir. Seans uygulandıkça cildin durumu da daha iyiye gider. Böyle en son seans sonrasında cildiniz istediğiniz görünüme kavuşur ve üzerinde bir sorun kalmaz. Q Switch lazer tedavisinde etkili bir sonuç almak için en az 4 ila 6 seans aralığında tedaviye devam edilmesi gerekir. Fakat bazen bu sayıda artışlar ve azalmalar meydana gelebilir. Hastanın cilt yapısı ve probleminin türü seans sayısını etkileyen faktörler arasındadır. Dövme silme işlemlerinde eğer hastanın dövme büyüklüğü oldukça fazla ise seans sayıları 15’e kadar çıkabilmektedir. Sorunun büyüklüğü ile seans sayısı doğru orantılı olarak ilerler. Bu sebeple ne kadar seans sayısının olması gerektiğine doktorunuz karar vermelidir.

Q Switch Lazer Hangi Mevsimlerde Uygulanır?

Q-Switch lazer tedavisini her mevsim ve hava koşullarında yaptırmak mümkündür. Fakat tedavi süresince ve sonrasında kişilerin üzerine eğilmesi gereken birtakım kurallar bulunmaktadır. Hastalar mutlaka doktorun önerdiği kurallara uyarsa her mevsim bu tedavi yöntemi kişiye fayda sağlar. Bu tedavi yapıldıktan sonra kişiler mutlaka tedavi bölgesini güneşten korumalıdır. Ek olarak kişiler solaryum gibi cildi tahriş eden uygulamalardan kaçınmalıdır.

Q Switch Lazer Tedavisi Öncesi Nelere Dikkat Etmek Gerekir?

İşlem öncesi ve sonrasında mutlaka güneşten korunmak gerekir. Bu çok önemlidir. İşlem bölgesi uzman doktorlar tarafından ihtiyaç duyulduğu takdirde tıraş edilebilir. Tedaviden bir hafta önce aspirin veya kan sulandırıcı gibi ilaçların kullanılmaması faydalı olacaktır. İşlem öncesinde uygulamanın yapılacağı bölgeye lokal anestezik krem sürülür.

Q Switch Lazer Tedavisi Sonrası Dikkat Edilmesi Gereken Noktalar Nelerdir?

– Tedavi uygulandığı gün güneş ışınlarına doğrudan maruz kalmak tehlikelidir.

–  Tedavi esnasında ve tedavi sonrasında solaryuma girilmemeli ve mutlaka güneş koruyucu krem ve losyonlar sürülerek dışarı çıkılmalıdır.

– Tedavinin uygulandığı gün çok sıcak duş alınmamalıdır.

– Tedavi yapılan gün tedavi bölgesine alkol içeren mendil veya tahriş edici, soyucu kozmetik ürünler kullanılmamalıdır.

– Tedavi sonrası kişi güneş ışınlarından çok iyi korunmalıdır. Cilt bakımı yapmalı ve cilt sağlığını koruyan bakımlar uygulamalıdır.

– Tedavi esnasında uzmanlar tarafından önerilen kremler ve ilaçlar kullanılmalı, uzmanların önermediği hiçbir medikal ürün kullanılmamalıdır.

Yukarıda sıralanan kurallara uyum sağlayarak başarılı bir tedavi süreci geçirmek mümkündür.

Lazerin Yan Etkileri Nelerdir?

Lazer teknolojisi lazer ışınları salgılar. Böylece bu enerji hedeflenen bölgede ısı enerjisine dönüşerek hedef bölgedeki hasarları yakarak yok eder. Bunun sonucunda ise işlem sonrasında hafif kızarıklık veya ödem görülebilir ancak bu komplikasyonlar geçici ve zararsızdır. Yan etkilerin hemen yok olmasını istiyorsak mutlaka doktor tavsiyelerin uyulmalı ve yalnızca doktorun tavsiye ettiği ürünler kullanılmalıdır. Agresif yüksek doz tedaviler sonrasında belli başlı yan etkiler gelişebilir. Böyle bir durumda mutlaka doktor bilgilendirilmelidir. Uzman hekimlerce uygulandığında bu yan etkiler oldukça düşüktür.

Q Switch Lazer Tedavisi Leke Tedavisinde Önerilmekte Midir?

Q Switch lazer leke tedavisi leke tedavisinde kullanılmaktadır. Bunun yanı sıra her lekenin farklı tedavisi olmalıdır. Lekenin tipine ve derinliğine göre tedavi dermatoloji uzmanıyla birlikte planlanır. Her leke tipi için uygun değildir. Tamamen iyileşmesi için geçen süre ve seans sayısı lekenin büyüklüğüne, derinliğine ve kişinin cilt yapısında göre değişir.

Lazer Tedavisi Sonrasında Nelere Dikkat Edilmelidir?

Bilhassa güneş lekeleri tedavisi sonrasında tedavi bölgesi güneşe maruz kalırsa aynı bölge tekrar koyulaşarak leke oluşturabilir. Bu nedenle uygulama bölgesini güneşten çok iyi korumak gerekir. Leke tedavisinde kış mevsimi yaz mevsimine göre daha çok tercih edilmektedir. Tüm lazer uygulamaları sonrasında mutlaka soğuk uygulama yapılır ve hassas ciltler için bazı krem ve losyonlar kullanılmaktadır. İşlem sonrası ise güneşe maruz kalmaktan kaçınmalı, kış aylarında bile mutlaka güneş koruyucu kremler cilde sürülmelidir.

Q Switch Lazer Tedavisi Ne Kadar? Q-Switch Lazer Fiyatları

Bu tedavi yönteminde seans sayısı hastadan hastaya değişiklik gösterir. Q-Switch lazer fiyatları seans sayısına göre değişir. Lazer pigment yükü ve rengi seans sayılarını etkiler. Fakat genellikle 4-8 arasında devam eden bir seans süresi mevcuttur. Bu seans süreleri dövme sildirme işlemlerinde daha uzun sürebilir. Seans süreleri, kişinin cilt yapısı, kişinin bu uygulamayı yaptırmak isteme nedeni, leke türü ve derinliğine göre fiyatlandırma seçenekleri değişiklik göstermektedir. Sağlık Bakanlığı onaylı merkezlerin internet sitelerinde fiyat belirtmeleri yasal değildir. Q Switch lazer fiyatları ve diğer tüm merak ettiğiniz sorularınız için bizlere 0212 241 46 24 numaralı telefondan ulaşabilirsiniz.

Bir yanıt yazın