Jinekomasti, erkeklerde meydana gelen ve her yaşta görülebilen meme yapısının büyümesidir. Erkeklik hormonu olarak da adlandırılan testosteron hormonu çeşitli nedenlerden dolayı erkeklerde azalabilmektedir.

Jinekomastide testosteron seviyesinin azalması ile beraber memelerde büyüme, vücutta kadın tipi yağlanma, meme bezlerindeki dokunun büyümesi ve gelişmesi, göğüs derisinde fazlalık, tek göğüste ya da iki göğüste birden görülebilen yağlanma ve fazlalık şeklinde oluşabilir.

Jinekomastinin sağlık bakımından herhangi bir zararı bulunmamaktadır. Ancak erkekteki meme dokusunun büyüklüğü estetik açıdan ciddi problemler ortaya çıkarır.

Erkeklerdeki göğüs estetiği operasyonu öncesinde ilk olarak jinekomasti sebebi araştırılmalıdır. Jinekomasti, hormonal değişim ve hormon bozuklukları, obezite, kalıtımsal nedenler veya belirli ilaçların yan etkisi sebebiyle oluşabilir.

Erkeklerde kadınsı görünüme sebep olan bu durum özgüven azalmasına ya da psikolojik problemlere neden olabilmektedir. Hormon bozukluğu sebebiyle oluşan jinekomasti dışındaki tüm vakalar cerrahi yöntem ile tedavi edilir.

Jinekomasti problemine bir müdahale olmazsa bu durumun kendiliğinden kaybolması ya da azalması söz konusu değildir. Jinekomastinin ergenlik dönemini geçiren erkeklerde uygulanması daha uygun olmaktadır. Genel anestezi altında yapılacak olan girişim sonrasında meme büyüklüğünden kalıcı olarak kurtulmak mümkündür.

Erkekte Meme Büyümesine Son Veriyoruz!

Ameliyat hakkında daha fazla bilgi almak, önce ve sonrası uygulamaları görmek için bize ulaşabilir ve uzmanlarımızla görüşebilirsiniz.

Jinekomasti tedavisinde Cerrahi Yöntemler Nelerdir?

Jinekomasti erkek memesindeki fazla doku ya da yağ oluşumudur. Jinekomastideki amaç, memedeki fazla dokuyu alarak memeyi hacim olarak azaltmak ve kadın memesi formundaki memeyi küçülterek düz bir görünüm kazandırmaktır.

Jinekomasti oluşumundan Vaser Liposuction yöntemiyle kurtulmak mümkündür. Vaser Liposuction Ultrasonik ses dalgalarının yüksek frekansta kullanarak yapılan bir yağ alma operasyonudur.

Yüksek Frekanstaki ses dalgaları sadece yağ hücrelerini hedef aldığı için meme dokusundaki bağ, kas, kılcal damar dokularına zarar vermemektedir.

Hastanın meme dokusundaki fazlalık Vaser Liposuction ile çıkarıldıktan sonra memenin düz bir şekil alması sağlanır. Göğüs duvarındaki kontür düzeltilip uygun form verildikten sonra her iki memenin de simetrisinden emin olduktan sonra operasyon tamamlanır.

Her iki memenin birbiriyle uyumu görsel ve çekicilik bakımdan önemlidir. Bu bakımdan alanında uzman bir hekim tarafından simetrik yapılması jinekomasti memnuniyetini artırmaktadır. Erkek meme küçültmesi operasyonu genel anestezi altında ve ameliyathane ortamında gerçekleştirilmektedir.

Operasyon ile aynı gün taburcu olunan bu estetik müdahalede, hastane ortamında istirahate gerek duyulmamaktadır. Hastanın ev ortamında yaklaşık bir hafta boyunca dinlenmesi gerekmektedir. Operasyondan sonraki birkaç gün ağrı hissedilebilmektedir. Ağrı kesici ilaçlarla  ağrı şiddeti azaltılmakta ve hastanın ameliyattan minimum  düzeyde etkilenmesi sağlanmaktadır.

Operasyon yapılan bölgede ödem ve şişliklerin görülmesi normal sayılmaktadır. 15-20 gün içerisinde morluklar geçmekte ve şişlikler de inmektedir. Operasyonu yapan doktorun tavsiye edeceği korse 30 gün boyunca takılmalı ve kesinlikle ihmal edilmemelidir.

Bu süre zarfında zorlayıcı hareketlerden, yorucu aktivitelerden, ağır sporlardan ve vücudu zorlayan her türlü hareketten uzak durmak gerekmektedir. Meme bölgesini korumak ve darbe almamaya dikkat edilmelidir. Korse yapılan işlemdeki dokunun form bütünlüğünü sağlamaktadır. Memeler yapıldıktan 3 ay sonra şeklini almaktadır.

Jinekomasti Ameliyatı Hangi Adaylar İçin Uygundur?

Jinekomasti operasyonu ergenlik dönemi biten erkekler için uygundur. Jinekomasti operasyonunda hastanın ergenlik durumunun bitmesini beklemek gerekir. Ergenlikte meme dokusu hormonların alçalıp yükselmesine bağlı olarak büyüyebilmektedir.

Ergenliğin bitimiyle beraber kişinin meme dokusu küçülebilmektedir. Bu bakımdan erkek meme küçültme yapılmadan önce hasta ile ayrıntılı olarak konuşmak ve durum analizi yapmak gerekmektedir.

Alternatif tıbbi yöntemlerle meme dokusunda azalma yaşamayan ve durumu düzeltilemeyen erkek hastalar, tehlikeli ve hayati tehlike arz eden hastalığa sahip olmayan kişiler ile göğüslerinin çok büyük ve geniş olmasından rahatsız olan erkekler bu operasyonu rahatlıkla, hiçbir endişe duymadan yaptırabilmektedirler.

Jinekomasti Ameliyat Bölgesinde İz Kalır Mı?

Jinekomasti için kullanılacak Vaser Liposuction teknolojisinde müdahale yapılan bölgede minimal boyutta kesiler açılarak bu kesilerden kanül sistemi üzerinden ultrasonik ses dalgaları yardımıyla yağ eritilerek dışarı çıkarılır. Dolayısıyla ameliyat sonrasında meme bölgesinde herhangi bir yara izi sorunu yaşanmamaktadır.

Ayrıca, Operasyondan sonra teknolojik cihazların sıkılaştırıcı etkisiyle meme bölgesindeki kasların belirginliği daha da ortaya çıkmaktadır.

Jinekomasti fiyatı nedir?

Sağlık Bakanlığı onaylı merkezlerin internet sitelerinde fiyat belirtmeleri yasal değildir. Bu nedenle 0212 241 46 24 no’lu telefondan polikliniğimizi arayarak Jinekomasti fiyatları hakkında bilgi alabilirsiniz.

Op.Dr. Leyla Arvas’ın sitesini ziyaret etmek için tıklayınız.

Related projects