Bacak estetiği son yıllarda oldukça popülerleşen estetik girişimlerden biridir. Bacaklardaki eğrilik ve yağlanma sorunu zamanla estetik olmayan bir görüntü yaratır. Bunun sonucunda kadınlar özgüvenlerini yitirir, etek giymek istemez, dar taytlar ve pantolonlar içinde kendini kötü hissederler.

Özellikle sıcak havalarda eğri olan bacakları gizlemek oldukça zor olabilir; deniz kenarında güneşlenirken kendinizi huzursuz hissedebilir, herkesin bacaklarınıza baktığını düşünüp stres yapabilirsiniz. Günümüzde bacak estetiği sayesinde bu kaygılardan kurtulmak oldukça kolaydır. Peki, bacak estetiği nedir ve hangi durumlarda gerçekleştirilir?

İnce ve Biçimli Bacaklara Sahip Olun!

Ameliyat hakkında daha fazla bilgi almak, önce ve sonrası uygulamaları görmek için bize ulaşabilir ve uzmanlarımızla görüşebilirsiniz.

Bacak Estetiği Nedir?

Bacak estetiği kalçalardan ayak bileğine kadar bacağın tamamına orantılı ve çekici bir görünüm kazandırmak için yapılan tüm estetik operasyonları kapsamaktadır; bacaklarının görünümünden memnun olmayan kişiler tarafından tercih edilmektedir.

Çeşitli sebeplerden dolayı bacak orantısız, yağlı ya da çok ince bir görünüme sahip olabilir. Bacakların görünümünden dolayı kişi estetik kaygılar yaşamaya başladığında ‘bacak estetiği’ ile bu sorunlara son vermek mümkündür.

Bacak Estetiği Nasıl Yapılır?

Bacak estetiğinin tek amacı formda ve estetik görünen bacaklar elde etmektir. Bu kapsamda bacaklar inceltilebilir, kalınlaştırılabilir ya da eğri bacak görünümü düzeltilebilir; bacaklara yapılacak müdahaleye göre bacak estetiğinin nasıl yapacağı da farklılık göstermektedir. Eğer bacak asimetrisini bozan bacaklardaki yağlanma sorunu ise liposuction ile fazla yağlar alınarak bacakların görünümü düzeltilebilir.

Yaşın ilerlemesine bağlı olarak ya da çok hızlı kilo alıp verme durumlarında ciltte sarkmalar meydana gelebilir. Cildin yıpranması ve sarkması durumunda bacaklarda da sarkma görülebilir. Bacaklarda meydana gelen bu estetik sorun için çeşitli vücut germe ameliyatlarından faydalanılmaktadır.

Zarif ve estetik görünen bacaklar vücudun görünümünü tamamlar ancak bacaklar çok ince olduklarında vücudun genel formuyla uyum içinde olmayabilir. Böyle durumlarda bacaklar yağ enjeksiyonu uygulaması ile kalınlaştırıp şekillendirilebilmektedir. Bazı kişilerde de çarpık bacak sorunu olabilmektedir, bu durumda da çarpık bacak estetiği yapılmalıdır.

Bacak Estetiği Kimlere Uygundur?

Bacak estetiği, bacakları çok ince ya da çok kalın olan kişiler için, bacaklarında eğrilik yaşayanlar için ve genel olarak estetik problemleri olan kişiler için uygundur. Bacakların görünümü kadınlar tarafından daha çok önemsenir ama bacak estetiği sadece kadınlara değil erkeklere de yapılabilir.

Çarpık bacak, asimetrik bacak, ince bacak ve kalın bacak problemleri bacak estetiği ile yapılabilir. Bacak estetiği bacakların sadece bir kısmına da lokal olarak yapılabilir. Örneğin, sadece baldırlara veya ayak bileğine de estetik dokunuşlar ihtiyaç halinde yapılmalıdır. Bazı kişilerin dizleri, normalin dışında çıkık görünür. Bu problem de bacak estetiği ile çözülür.

Bacak Estetiği Fiyatları

Bacak estetiği fiyatları bacağa yapılacak müdahaleye göre değişiklik gösterir. Bacak estetiği, bacaklarınızın şekil ve görünümünü iyileştirmek için farklı yöntemlerle gerçekleştirilebilir. Bu yöntemlerin her biri farklı maliyetlere sahip olabilir. Bacak estetiği, bacak germe, bacak şekillendirme veya liposuction gibi farklı işlemleri içerebilir.

  • Bacak estetiği için farklı tedavi seçenekleri bulunmaktadır. Bacak germe, liposuction veya bu yöntemlerin bir kombinasyonu gibi tedaviler, farklı fiyatlandırmalara sahip olabilir.
  • Tedavi yapılacak bölgenin büyüklüğü ve şekli, maliyeti etkileyen önemli bir faktördür. Daha fazla yağ giderilmesi gereken veya daha büyük bir alanın düzeltilmesi gereken durumlar daha fazla maliyet gerektirebilir.
  • Bacak estetiği işlemi, uzman bir plastik cerrah veya estetik cerrah tarafından yapılmalıdır. Cerrahın deneyimi ve itibarı, fiyatı etkileyebilir.
  • Bazı durumlarda, tedaviye ek hizmetler sunabilir. Örneğin, kombine ameliyatlar, tedavi sonrası bakım, kompresyon giysileri veya özel cilt bakım ürünleri gibi ekstralar olabilir.

Bacak estetiği fiyatları, yukarıdaki faktörlerin bir kombinasyonuna bağlı olarak değişebilir. Bacak estetiği ile ilgili en güncel fiyat bilgilerini almak ve ihtiyaçlarınıza en uygun olanı belirlemek için bir plastik cerrah veya estetik cerrah ile iletişime geçmeniz önemlidir. Cerrah, muayene ve değerlendirme sonucunda sizin için uygun olan tedavi planını ve maliyeti belirleyecektir. 0212 241 46 24 no’lu telefondan bizleri arayarak ya da İstanbul-Nişantaşı’ndaki polikliniğimizi ziyaret ederek bacak estetiği fiyatları hakkında bilgi alabilirsiniz.

Bacak Şekillendirme Ameliyatı Neleri Kapsar?

Bacak şekillendirme estetiğinde kişinin ihtiyacına uygun olan teknikler tercih edilir. Bu estetik operasyonda liposuction, lazer lipoliz, lifting, subsizyon, yağ transferi, lazer veya botox yapılabilir. Bacakların hangi bölgesine şekillendirme yapılacağı da önemlidir. Bu bölgedeki deri esnekliği ve kişinin yaşı bacak şekillendirme tekniğini seçerken etkili olur.

Bacak şekillendirme ameliyatında bacak, uyluk ve diz bölgesinin arasındaki uyum dikkate alınır. Eğer kişinin bacaklarında orantısız bir yağlanma varsa önce liposuction yöntemi ile fazla olan bölgesel yağ çekilir. Daha sonra bacak kontürüne uygun olarak fazla ve sarkan deri kesilerek bacak gerilir. Bu aşamada bacak derisinin pürüzsüz olması ve dikişlerin görünür olmamasına özen gösterilir. Uyluk bölgesindeki deri germe ameliyatlarında genellikle dikişler iç çamaşırı altına gizlenir. 

Bacak Şekillendirme Estetiği İyileşme Süreci

Bacak Estetiği, öncesinde ilk olarak bacağa yapılacak müdahalenin sınırları belirlenmelidir. Bu kapsamda bacağa yapılacak işlemlere karar verilir ve ameliyat gerçekleştirilir. Operasyon süresi bacakta var olan deformasyonun şiddetine göre farklılık gösterir.

Bacak şekillendirme ameliyatı genel anestezi altında yapılır ve ortalama olarak 1-4 saat arasında sürer. Yapılacak olan işlemler ve uygulanan tekniklere göre bacak şekillendirme ameliyatının süresi değişebilir.

Bacak şekillendirme ameliyatından sonra hastalar bir gece hastanede kalırlar. Ertesi gün taburcu olabilirler. Cerrahi bir operasyon olduğu için operasyon sonrasında hastanın bir süre dinlenmesi gerekir; ameliyatın ardından ağrı ve morarma gibi şikâyetler oluşabilir, bu sorunlar bir hafta içinde gözle görülür bir biçimde azalır. İlk üç gün boyunca yürümekte zorlansanız da ilk haftadan sonra ameliyatın izlerini yavaş yavaş kaybolacak, günlük hayatınıza dönebileceksiniz.

Liposuction ile Bacak Estetiği

Bazı kişilerde yağlar vücutta homojen bir şekilde dağılmaz; bu nedenle bacaklar da dahil olmak üzere vücudun birçok bölgesinde yağ birikebilir. Bacaklarda yağlar genellikle ayak bileklerine, dizlerin iç kısımlarına ve uyluklara birikmektedir. Bu bölgelerde biriken yağlar kişinin estetik kaygı yaşamasına sebep olduğunda bacak liposuction ile yağ dokusu alınarak daha zarif ve kusursuz bacaklar elde edilebilmektedir.

Bacak inceltme ameliyatı inceltme olarak da bilinen bacak liposuction, yapısal olarak bacakları kalın olan kişilere ya da spora ve diyete rağmen kilo veremeyen kişilere önerilen bir estetik operasyondur. Bacağa Liposuction yapılırken öncelikle yağ alınacak bölgeler belirlenir, sonra bu alanlarda cilt üzerine küçük çaplı kesiler açılır ve kesilere yerleştirilen küçük kanüller aracılığıyla yağlar vücuttan dışarı atılarak bacağın şekillenmesi sağlanır.

Bacaktan yağ aldırmak isteyen kişiler çoğunlukla operasyon sonrasında bacakta çökme ya da dalgalanma gibi şikayetlerle karşılaşmaktan çekinirler. Bu sorun daha gelişmiş bir tekniğe sahip olan Vaser Liposuction ile ortadan kalkmıştır. Vaser Liposuction ameliyatında vücut yağları eritilerek likit halde vücuttan atıldığı için operasyon sonrasında ciltte herhangi sorun oluşmaz. Vaser Liposuction ın gelişmiş özellikleri sayesinde bacak estetiği yaptırmak eskiye göre çok daha kolay ve konforludur.

Yağ Enjeksiyonu (Yağ Transferi) ile Bacak Estetiği

Yağ enjeksiyonu bacaklara kusursuz bir görünüm kazandırması amacıyla kullanılan yaygın estetik operasyonlardan biridir. Yağ enjeksiyonu ile yapılan bacak estetiği genellikle bacaklarında simetri sorunu olanlara, ince bacaklı olanlara ya da çarpık bacaklara sahip olan kişilere önerilmektedir. Yağ enjeksiyonu, vücudun bazı bölümlerinden alınan yağlarla vücudun farklı bir bölgesinin şekillendirildiği bir estetik operasyondur.

Bacak estetiği operasyonları arasında oldukça yaygın olan yağ transferi uygulamasında öncelikle bacağı şekillendirebilmek için karın, bel ya da basen bölgesinden bir miktar yağ alınır, alınan bu yağlar bazı işlemlerden geçirilerek vücuda transfer edilebilecek hale getirilir. Vücudun bir ya da birden fazla bölgesinden alınan bu yağlar, dolgu görevi görmesi amacıyla bacağa enjekte edilir.

Yağlar enjekte edilen alanı dolgu görevi görerek asimetri sorununu ya da inceliği ortadan kaldırarak bacağı yeniden şekillendirdiği için bacaktaki simetri sorunu ortadan kalkar. Bacağa yapılan bu estetik girişim bacak dolgusu olarak da bilinmektedir.

Bacağa yapılan yağ enjeksiyonu uygulaması öncesinde ilk olarak vücudun hangi bölümünden ne kadar miktarda yağ alınacağına karar verilmelidir. Bu kararı alırken bacağa nasıl bir şekil verileceği dikkate alınır; bacaklar vücudun geneliyle uyum içinde olacak şekilde ne kadar yağ transferi yapılması gerektiği belirlenir, bu etkenler dikkate alınarak operasyon gerçekleştirilir. Bacağa yağ enjeksiyonu yaptıranlar bu operasyonu genellikle basit ve konforlu olarak ifade ederler.

Çarpık Bacak Estetiği

Kadınlar bacakların görünümü konusunda oldukça hassastır. Kadınların bacaklarında yaşadığı en büyük estetik problemlerden biri bacak eğriliği yani çarpık bacak problemidir. Bacaklardaki şekil bozuklukları özellikle çarpık bacak görüntüsü estetik kaygıya sebep olur.

Çarpık bacak, bacaklarda içe doğru olan eğriliği açıklamak için kullanılan bir terimdir. Bu simetri sorunu genellikle dışarıdan bakıldığında doğrudan belli olur ancak bacaklardaki eğriliğin belirgin olmadığı durumlarda birkaç küçük yöntemle çarpık bacak sorununun olup olmadığı anlaşılabilir.

Eğer her iki bacak birleştirilip dik tutulduğunda iki bacak arasında boşluk kalıyorsa bu görüntü çarpık bacağın bir göstergesidir. Çarpık bacak, genellikle çocukluk döneminde ortaya çıkar ve ilerleyen yaşlarda kendiliğinden geçmez. Bu deformitenin çözümü için çarpık bacak estetiği yaptırmak gerekir.

Çarpık bacak estetik kaygıya sebep olan bir görsellik sorunudur; kişiyi rahatsız ettiği için ve bazı durumlarda sağlık sorunlarına da yol açtığı için tedavi edilmesi gerekir. Çarpık bacak ameliyatı ile kişinin her iki bacağının da simetrik görünmesi ve çarpıklığın giderilmesi amaçlanır. Çarpık bacak düzeltme genellikle yağ enjeksiyonu operasyonu ile yapılmaktadır, eğer kişinin vücudu yağ transferi için uygun değilse dolgu ya da protez uygulamalarıyla da çarpık bacak görünümü düzeltilebilir.

Çarpık bacak sorununu düzeltmek için hastanın karın veya bel bölgesindeki fazla bölgesel yağlardan yararlanılır. Çarpık bacak estetiği genel anestezi altında yapılır. Ortalama 1 saat içinde tamamlanır. Öncelikle hastadan yağ alma işlemi yapılır daha sonra alınan yağlar hastanın bacaklarındaki çarpık bölgeleri doldurmak için kullanılır. Çarpık bölgeler yağ ile pratik bir şekilde simetrik hale getirilir.

Transfer edilen yağlar enjekte edildiği bölgeye adapte olarak oradaki dokular gibi görev görmektedir. Bu nedenle kilo alıp verildiğinde yağlar eriyebilir. Kök hücre ile zenginleştirilen yağlar daha kalıcı olmaktadır. Dolgu ya da protez ile yapılan çarpık bacak estetiği yağ dolgusu uygulamasına göre daha az tercih edilir çünkü dolgunun etkisi geçicidir, protezler ise yeteri kadar doğal sonuçlar oluşturmayabilir.

Bacak Çarpıklığının Sebebi Nedir?

Kusursuz bir bacak her kadının hayalidir. Kusursuz bacakları gölgeleyen birçok sağlık problemi olabilir. Bunların başında çocuk yaşta gerekli güneş ışığı almamak ve D vitamini eksikliği gelir. Yetersiz D vitamini problemi kemik gelişimini etkiler ve bacak deformitesine yol açar. Aynı zamanda çocuk felci de bacaklarda çarpıklığa yol açabilir. Bacaklarda aşırı incelik veya tam tersi kalın bacak problemi genetik sebeplerden dolayı gelişebilir.

Sıkı ve Düzgün Formlu Bacaklara Sahip Olmak Mümkün!

Düzgün bacak hatlarına sahip olmanın önünde birçok farklı estetik sorun olabilmektedir; cilt sarkmaları da bacağın görünümünü olumsuz olarak etkileyen ve psikolojik kaygılara sebep olan bir estetik problemidir. Yaşın ilerlemesi sebebiyle ya da çok sık kilo alıp verme durumunda bacak derisi sıkılığını kaybeder ve gevşer.

Çok sık kilo alıp vermek bacakların özellikle iç kısmında sarkmaya sebep olabilir. Uyluk bölgesindeki deri daha ince olduğu için bu bölge aşırı kilo alıp vermenin etkisiyle sarkmaya daha müsaittir. Bu gibi estetik sorunlar oluştuğunda ciltteki sarkmanın derecesine bağlı olarak bacak germe ameliyatları ya da cerrahi olmayan cilt sıkılaştırma yöntemleri tercih edilebilir.

Bacak germe ameliyatları sarkmanın çok ilerlediği, fazla derinin olduğu cilt sarkmalarında tercih edilen cerrahi uygulamalardır. Genellikle bacaklarda sarkmanın meydana geldiği alanlar uyluk olarak adlandırılan bacağın iç bölümleridir. Bacak arasında oluşan cilt sarkması kişiyi hem görsel olarak rahatsız eder hem de yürürken bacaklar birbirine dediği için cildin aşınmasına sebep olur. Sıkıntılı ve ağrılı bir sürece sebep olan bacağın iç kısmındaki gevşemeler uyluk germe ameliyatı ile çözüme kavuşturulmaktadır.

Bu ameliyat için uygun adaylar genel olarak kilo problemi olmayan ancak iç bacakta yağlanma ve sarkma sorunu yaşayan kişilerdir. Sadece cilt sarkması şikâyeti olduğunda uyluk germe ameliyatı tek başına bir çözüm olur ancak yağlanma olduğunda öncelikle liposuction ile yağların alınması gerekir. Yağlar alındıktan sonra bacağa sıkı ve gergin bir form kazandırmak için sarkmaya neden olan fazla deri kesilerek atılır ve cilt sıkılaştırılır.

Daha sonra kesi yerleri yan yana getirilir ve dikiş atılır. Bu süreçte bacağa yapılan her işlem bacağa kusursuz bir form kazandırmak için yapılır. Bacak şekillendirme ameliyatındaki izler iç çamaşırın altında kalır, belirgin değildir. Ameliyat sonra kişi tuvalet ve hijyen kurallarına dikkat etmelidir. Dikiş bölgesinin enfeksiyon kapmasını önlemelidir.

Diz Kapağı Estetiği

Yaşlanma ve kilo alıp verme sürecinden sadece bacağın üst bölümü etkilenmez aynı zamanda süreç içinde diz kapağının üzerindeki deri de sarkabilir. Diz bölümü bacağının görünümünü oldukça etkileyen bir alandır, kişide herhangi bir kaygıya sebep olmaması için tedavi edilmesi ve sıkılaştırılması gerekir. Dizlerdeki bu sarkma sorunu dolgu, mezoterapi ya da Thermage gibi uygulamalarla düzeltilebilmektedir.

Varis Tedavisi

Varisler hem bacak estetiğinizi gölgede bırakır hem de sağlık sorununa yol açar. Varislerinizden kurtulmak için öncelikle detaylı bir ultrason görüntüleme tekniği ile varislerinizi araştırmalı, varisli olan damarları tespit etmelisiniz.

Varis tedavisi için en etkili yöntemlerden biri Skleroterapi veya Nd-Yag lazerdir. Bu tedavide kişinin varisli olan damarlarına ilaç enjekte edilerek veya lazer ile damarlar yakılarak, damarların kendini yok etmesi amaçlanır. Bu tedavinin sonuçları kalıcıdır. Varis tedavisinden sonra bir süre varis çorabı giymeniz önerilir.

Bacak Estetiği Hakkında Sıkça Sorulan Sorular

Bacaklara Estetik Yaptırılabilir Mi?

Bacaklar olması gerekenden daha ince ya da daha kalınsa, bacaklarda herhangi bir asimetri sorunu varsa ya da bacaklarda çeşitli nedenlere bağlı olarak bir sarkma oluştuysa bacak estetiği yaptırılabilir. Bacak estetiği kapsamında liposuction yöntemiyle bacaktaki yağlar alınabilir, yağ enjeksiyonu uygulaması ile bacaklar kalınlaştırılabilir ya da asimetri sorunu giderilebilir.

Bacak Eğriliği Ameliyatsız Düzeltmek Mümkün Müdür?

Bacaklardaki eğriliğin kendi kendine düzelmesi söz konusu değildir; bacaklarında eğrilik olan kişiler mutlaka bir estetik operasyondan faydalanmalıdır. Eğer eğriliği sorunu kemikten kaynaklı ise ortopedik bir müdahale gerekir, eğer bacaklardaki asimetri orantısız yağ dağılımından ötürü ise yağ enjeksiyonu ameliyatı ile boşluklar doldurulmalıdır.

Bacağa Yapılan Yağ Enjeksiyonu Kalıcı Mıdır?

Yağ enjeksiyonu uygulaması kalıcı bir operasyondur ancak enjekte edilen yağlar bulunduğu bölgedeki dokulara uyum sağlar ve dolgu görevi görür ancak süreç içinde yaşanan şiddetli kilo alıp verme durumunda enjekte edilen yağların bir miktarı eriyebilir. Bu gibi sorunlardan kaçınmak için sık kilo alıp vermekten kaçınmak gerekir.

Bacak Estetiği Kaç Yaşından İtibaren Yapılmaktadır?

Bacak estetiğinde yaş sınırı 18 olarak kabul edilmektedir. Herhangi bir sağlık sorunu olmadığı sürece ya da ciddi bir psikolojik kaygı yaratmadığı sürece daha erken yaşlarda bacak estetiği tavsiye edilmez.

Bacak İnceltme Estetiği Nasıl Yapılır?

Bacak inceltme estetiği bacağın üst ve alt bölümünde yaşanan yağlanma sorunu için yapılır. Bu estetik operasyonda bacakta biriken yağlar liposuction yöntemiyle alınır ve bacağın incelmesi sağlanır.