Saç ekimi denilince herkesin aklına ilk olarak erkeklerde saç ekimi geliyor. Kadınlarda saç ekimine ise günümüzde en az erkekler kadar talep gösteriyor. Kadın tipi saç dökülmesinde veya alın daraltma da kadınlarda saç ekimi yapıldığında, gür ve sağlıklı saç telleri ortaya çıkıyor. Saçlarınız dökülmeye başladığında, saçlarınızda bölgesel açıklıklar meydana geldiğinde zaman kaybetmeden saç ekimi tedavisine başlamanız önerilir. Saçlarınız tamamen döküldüğünde saç ekimi yaptırmak çok daha zor hatta imkansız olabilir.

Kadınlarda Saç Dökülmesinin Nedenleri Nelerdir?

Kadınlarda saç dökülmesinin sebepleri arasında birçok neden gösterilebilir. Bunların başında yetersiz beslenme, stres ve hormonal değişiklikler geliyor. Kadınlar için saçlarının nasıl göründüğü çok önemlidir. Bu nedenle saçlarınızda psikolojinizi etkileyecek kadar bir dökülme görüldüğünde hemen bir doktora başvurmalısınız. Günümüzde gelişen teknoloji ile birlikte kadınlarda görülen saç dökülmesi durdurulabilir ve tedavi edilerek güçlü saçlar geri döndürülebilir.

Bazı kadınlarda erkek tipi saç dökülmesi de görülebiliyor. Erkek tipi saç dökülmesi yani Androgenetik Alopesi’de  saç çizgisi alın bölgesinde geriler ve tepede açıklık görülebilir. Kadınlarda görülen erkek tipi saç dökülmesi problemi, saç ekimi ile tedavi edilebilir.

Saç Ekimi Nasıl Yapılır?

Saç ekimi tedavileri günden güne hızla gelişiyor. Artık kadınlara yapılan saç ekimlerinde saçları tıraş etmek gerekmiyor. Kadınlar için korkulu bir kâbus haline gelen saç tıraşı, saç ekiminde kaldırılmıştır. Bunun yerine FUE tekniği kullanılarak tamamen estetik bir görünümle saç ekimi yapılıyor. Eski klasik saç ekimlerinde, kadınların ense bölgesinde pencere gibi bir alan tıraş edilerek saç kökleri toplanırdı. Günümüzde kullanılan FUE tekniğinde, ekilecek olan saçlar ense bölümünde teker teker toplanarak saç dökülmesinin görüldüğü alana ekim yapılıyor. Bu ekim sırasında saçlar tıraş edilmediği için kişilerin saç ekimi yaptırdığı ilk bakışta belli olmuyor.

Saç Ekiminden Sonra İyileşme Süreci

Saç ekiminden sonra eve gidebilir, gündelik hayatınıza devam edebilirsiniz. Ertesi gün kontrol ve pansuman için tekrar doktora gitmeniz gerekir. Üçüncü gün ise kişiler doktorun yönlendirmesi ile banyo yaparak saçlarını temizleyebilirler. Saç ekimi yapıldıktan sonraki ilk hafta işlem yapılan bölgede şişlik, kızarıklık veya kabuklanma görülebilir, bu normaldir. Saç ekiminin bu etkileri bir iki hafta içinde geçecek ve kişiler kolayca iş hayatına geri döneceklerdir.

Kadınlarda Saç Ekiminin Erkeklere Göre Farkı Nedir?

Geliştirilmiş FUE saç ekimi tekniği sayesinde kadınlara özel saç ekimi yapılıyor. Erkeklerde saçlar tıraş edilerek saç kökleri toplanırken, kadınlar için bu işlem artık şart değil. Tıraşsız saç ekiminde saçların ekim yapılacağı bölge tıraş edilmeden, enseden alınan saç kökleri açıklık olan bölgeye yerleştirilebiliyor. Kadınların saçları erkeklere göre daha uzun olduğundan bu işlem çok daha estetik ve doğal görünüyor. Böylece saç ekimi sonrasında uygulamanın izleri belli olmuyor.

Bir yanıt yazın