Kadınların kusursuz görünmesi için yapılan minik ama en etkili dokunuşlardan biri çene ucu estetiğidir. Çene ucu estetiği, kişinin yüzünü daha çekici gösterir, orantısız görünen çene ucunu dengeler. Yüz hatları estetik olmayan kişiler bazen aynaya baktıklarında bunun sebebini göremezler. Çene ucundaki fazla çıkıklık, aşırı sivrilik ve uzun çene ucu kişiye orantısız bir görüntü katsa da bunu ilk bakışta farketmemiz zor olabiliyor. Bu nedenle yüz hatlarında estetik olmayan bir görüntü olduğunu düşünenler mutlaka plastik cerrahiye muayene olmalılardır. Çene ucuna yapılacak küçük bir müdahale ile bambaşka biri gibi görüneceksiniz.

Çene Ucu Problemi Nasıl Analiz Edilir?

Çene ucundaki problem aslında tek başına analiz edilmemelidir. Çene ucu, alt çene kemiğine bağlıdır. Bu nedenle çene ucundaki problemler aslında alt çenenin yerinden veya çarpık olmasından kaynaklanır. Yüzdeki orantısız görüntünün sebebi üst çeneye göre geride olan alt çenedir. Bu nedenle alt çenedeki dişler, üst çeneye oranla daha geride olur ve alt çene bozukluğu kişinin ağzında kapanma problemine de neden olur.

Çene ucunun törpülenmesi ile çene ucundaki uzunluk kısaltılır. Bu ameliyatın sonucunda ağız yapısı daha çekici görünür, ağız kapanış problemi de ortadan kalkar.

Çene Ucu Estetiği Nasıl Yapılır?

Çene ucu kısaltması veya çene ucu küçültmesi için öncelikle doğru analiz yapılmalıdır. Çenenin ne kadar küçüleceği doktor ile hastanın ortak kararına göre tedaviye başlanır. Ağız kapanış problemi ileri derecede olan hastalar için ameliyattan sonra ortodontik tedavi de planlanabilir. Ağız içinden girilen küçük bir kesi ile çene ucu törpülenir. Bu ameliyattan sonra görünür bir iz kalmaz, sadece ağız içine dikiş atılır. Eriyen dikişler sayesinde dikiş aldırmak için pansuman yaptırmanıza gerek yoktur.

Çene Ucu Estetiğinde Yağ Dolgusu Kullanılır mı?

Çene ucu zayıf ve çok küçük olan kişiler çenelerine yağ dolgusu yaptırabilirler. Çene ucunu daha dolgun göstermek için çene ucuna yağ dolgusu da yapılabilir. Kişiden liposuction yöntemi ile alınan yağ dokusu çene ucuna enjekte edilerek çene yapısı daha düzgün ve orantılı bir hale getirilir. Bu işlem lokal anestezi altında gerçekleşir, kişi yağ dolgusundan sonra günlük hayatına hızlıca devam edebilir.

Bir yanıt yazın