Çekici ve Dolgun Dudaklar için: ‘Lip Lift’

Lip Lift ameliyatı, üst dudağının görünümünden memnun olmayan hastaların çok sık tercih ettiği estetik bir uygulamadır. Dudak ile burun arasındaki mesafe uzun olduğunda yüz hatlarıyla uyumsuz ve yaşlı görünen bir dudak yapısı ortaya çıkar, üst dudak ince ve biçimsiz görüntüye sahip olabilir.

Oysa her kadın dolgun ve biçimli görünen dudaklara sahip olmak ister. Kişi alt dudağının görüntüsünden memnunsa ama üst dudağının inceliği rahatsız ediyorsa, üst dudağın görünümünü belirginleştirmek ve dinamik göstermek için Lip Lift ameliyatı yapılabilir. Bu estetik uygulama dudak ve burun arasındaki mesafeyi azaltarak yüz ile orantılı bir hale getirir ve üst dudak hatlarını belirginleştirerek genel görünümü iyileştirir.

Dolgun ve Kalkık Dudaklara Kavuşun

Ameliyat hakkında daha fazla bilgi almak, önce ve sonrası uygulamaları görmek için bize ulaşabilir ve uzmanlarımızla görüşebilirsiniz.

Lip Lift Nedir?

Lip Lift ameliyatı daha belirgin bir üst dudak sınırı oluşturmak için dudak ile burun arası mesafenin kısaltıldığı ve üst dudağın hafifçe yukarı doğru döndüğü cerrahi bir işlemdir. Ameliyatta üst dudağın vermillion hattı yani pembemsi renkteki dudak dokusu alanı yukarı doğru çekilerek dudağın hacimli ve estetik görünmesi sağlanır. Ameliyatın asıl amacı dudak ve burun arasındaki mesafeyi azaltarak dudakların görünümünde adeta bir melek kanadı etkisi yaratmaktır.

Normal bir dudak yapısında üst dudağın dikey doğrultudaki uzunluğunun neredeyse alt dudak-çene uzunluğu kadar olması idealdir. Bu yapıdaki bir dudağa sahip olan kişi gülümsediğinde üst dudak yukarı ve dışarı doğru çekilir ve aynı zamanda dişlerin bir kısmı açığa çıkar.

Estetik görünen dudak yapısı için ideal olan budur ayrıca yüz hatlarıyla uyum içinde olan ideal dudak yapısında-her ne kadar kişinin yüz hatlarına ve yüzünün büyüklüğüne göre değişiklik gösterse de- burun ile dudak arasındaki ideal uzunluk 12-15 milimetre arasında kabul edilir.

Dudak-burun mesafesi bu aralıklarda olmayan kişilerin yüzleri daha yaşlı ve erkeksi görünür. Lip Lift ameliyatı, dudak yapısını gölgeleyen bu detayların kalıcı olarak düzeltilmesi için yapılır. Ayrıca yaşlanma da yerçekimi etkisiyle dudak burun arası mesafenin uzamasına ve yüzde olduğundan daha yaşlı bir ifade oluşturur. İleri yaşlarda ortaya çıkan bu durumdan kurtulmak, yüze genç ve dinamik bir ifade kazandırmak için de dudak kaldırma denen liplift işlemi yapılır.

Lip Lift (Dudak Kaldırma) Nasıl Yapılır?

Dudak kaldırma işlemine başlamadan önce cerrah, dudakta yapılması gereken değişiklik doğrultusunda dudak burun bileşkesindeki alanda kesi açılacak alanı çizerek belirler. Yapılan planlama doğrultusunda öncelikle üst dudağın burun ile birleştiği bölgeden yani burun altından bir kesi yapılır ve üst dişlerin üçte iki oranında görünmesini sağlayacak şekilde, fazla cilt dokusu kesilerek alınır.

Cupid yayı yani üst dudakta bulunan iki tepe noktası da yeniden şekillendirilir ve dudak-burun mesafesi yeniden tanımlanır. Dudak görüntüsünü bozan burun ile üst dudak arasındaki mesafe kısaltıldıktan sonra burun tabanındaki kesinin kenarları dikilerek ameliyat tamamlanır. Genel hatları itibarıyla bu şekilde gerçekleştirilen dudak kaldırma ameliyatında dudakların görüntüsünde farklı etkiler yaratmak için kullanılan bazı teknikler vardır.

Dudak Kaldırma Ameliyatında Ne Yapılır?

 • Üst dudağınız kaldırılır.
 • Güldüğünüzde dişlerinizin daha orantılı görünmesi sağlanır
 • Burun tabanı ile dudaklarınızın arasındaki mesafe kısaltılır
 • Dudak köşeleri yukarı doğru kaldırılır
 • Dudaklarınızın size verdiği mutsuz ifade yok edilir
 • Dudaklarınıza melek kanadına benzeyen masum ve mutlu bir ifade kazandırılır

Dudak Kaldırma Ameliyatında Kullanılan Teknikler

 • Bullhorn dudak kaldırma

Bullhorn dudak kaldırma bir diğer adıyla subnasal lip lift, en yaygın dudak kaldırma tekniklerinden biridir. İşlem burun deliklerinin altından yapılan kesi yardımıyla gerçekleştirilir. Burun ve dudak arasındaki mesafeyi kısaltmak ve dudağın yukarı doğru kalkmasını sağlamak için fazla cilt dokusu kesilerek atılır. Bu teknikte yara izi çok kolay bir şekilde burun tabanına gizlenebildiği için çok rağbet görünür.

 • Merkezi Dudak Kaldırma

Merkezi lip lift işlemi, subnasal lip lift tekniğine benzer. Burun altından yapılan tek bir kesi ile burun ile dudak arasındaki mesafe kısaltılır ve dudağın yukarı kalkması sağlanır.

 • Köşe Dudak Kaldırma

Köşe dudak kaldırma tekniğinde dudak köşelerini kaldırma amaçlandığı için ağzın her iki tarafına, dudak köşelerine iki küçük kesi açılır ve sadece dudakların dış köşelerinden fazla cilt dokusu kesilerek alınır. Dudak köşeleri aşağı doğru düşük olduğunda kişinin yüzünde yorgun ve sinirli bir ifade oluşur. Köşe dudak kaldırma tekniğinde dudak köşelerini yukarı doğru çekilir ve yüze daha neşeli bir ifade kazandırılır.

 • Gullwing dudak kaldırma

Bazen martı kanadı tekniği olarak da adlandırılan Gullwing dudak kaldırma, daha belirgin bir dudak sınırı oluşturur. Bu teknikte dudak dokusunun bittiği alanda kesi alanı açılarak ince bir şerit halinde deri kesilerek çıkarılır.

Genellikle dudak yapısı çok ince olan kişiler tarafından tercih edilir. Bu teknikte operasyon sonrasında genellikle üst dudak bölgesinde küçük bir iz kalır. Dudak kaldırma ameliyatında hangi teknik kullanılırsa kullanılsın dudaklarda dinamik bir etki yaratılır.

Ameliyat sonrasında üst dudak doğal bir şekilde yukarı kalkacağı için üst dudak daha dolgun ve belirgin görünür ve böylece dudaklar yüz hatlarıyla daha uyumlu olur.

Lip Lift Ameliyatı Ne Kadar Sürer?

Kadınların birçoğu dudağının görüntüsüne önem verir ve dudaklarının yüz hatlarıyla uyum içinde olmasını ister. Özellikle son yıllarda birçok kadın üst dudağında istediği formu yakalayabilmek için dudak dolgusu vb. Yöntemlerden faydalanıyor anacak dudak dolguları içeriklerinden dolayı tekrar gerektiriyor. Son dönemlerde, neredeyse her yıl tekrarlanması gereken geçici dolgu dolgusuna alternatif olarak Lip lift ameliyatı ortaya çıkmıştır.

Üst dudak için yapılan dolgular ile karşılaştırıldığında Lip Lift ile çok daha doğal ve saf bir görünüm yakalanırken yüze genç bir ifade kazandırır. Dudak kaldırma ameliyatı anestezi etkisinde gerçekleştirilen cerrahi bir işlemdir ve ameliyat genellikle 30 dakika ile 1 saat arasında sürer.

Bu estetik prosedür kalıcı bir etkiye sahip olması nedeniyle ve doğal bir dolgun üst dudak formu elde edilebildiği için çok sık tercih edilir, işlem süresinin kısa olması ve operasyondan sonra ciddi bir iyileşme sürecine ihtiyaç duyulmaması da dudak kaldırma ameliyatının seçilmesini sağlıyor.

Lip Lift Ne İşe Yarar?

Lip Lift ile;

 • Orantısız görünen dudak- burun mesafesi kısalır.
 • Dudaklardaki ve çevresindeki kırışıklıkların görünümü iyileşir.
 • Dudaklar dolgunlaşır ve hacim kazanır.
 • Kalıcı bir etkiye sahip olduğu için dudak dolgusuna olan ihtiyaç azalır.
 • Üst dişler daha görünür hale gelir ve böylece gülümseme iyileşir.
 • Dudak köşeleri yukarı kalkar ve yüzdeki yorgun ifade yok olur.
 • Dudak görüntüsünde bir denge yakalanır ve yüz ile uyumlu hale gelir.
 • Her anlamda dudağın görünümünü iyileştirir.

Lip Lift Kimlere Yapılır?

lip lift Dudak kaldırma ameliyatı dudak ile burun arasındaki mesafeyi azaltmak isteyenler için iyi bir seçenektir. Dudak-burun arasındaki mesafe doğuştan orantısız bir görünüme sahip olabilir ya da bu mesafe yaşın ilerlemesiyle birlikte zamanla uzayarak artabilir, bu durum dudakların ince görünmesine neden olur ve kişinin gülüşünü gölgeler. Böyle durumlarda dudağa estetik bir görünüm kazandırmak için Lip Lift estetiği yapılabilir.

Lip lift ince dudaklar için kalıcı bir çözüm önerisidir. Dudak kaldırma estetiği ile dolgu yaptırmaya ve belirli aralıklarla dolguları yenilemeye gerek kalmadan her zaman kalıcı, hacimli ve dolgun dudaklara sahip olunabilir bu nedenle üst dudağının daha büyük görünmesini seven ve düzenli olarak dolgu yaptıran kadınlar için lip lift alternatif oluşturur.

Dolgularla istedikleri dudak görünüme kavuşamayan kişilere ya da dolgu maddelerinin dudaklarda doğal bir görünüm yaratmadığına inananlara da lip lift yapılabilir. Ayrıca kalıcı olarak melek kanadını andıran dudaklara sahip olmak isteyen kişilere de lift ameliyatı yapılabilir.

Lip lift Sonrası Dudak Şişmesi Ne Zaman Geçer?

Her kadın dolgun ve belirgin dudak hatlarına sahip olmak ister. Özellikle son yıllarda dudağın görüntüsüne verilen önem arttığı için dudak estetiği en çok tercih edilen estetik uygulamalar arasında yer almaya başlamıştır.

Dudak hatlarını belirginleştiren ve dudağa kalıcı bir dolgunluk veren Lip Lift üst dudağı hedef alan cerrahi bir işlemdir. Cerrahi bir işlem olması nedeniyle Lip Lift sonrasında dudaklarda şişlik oluşabilir.

Dudak kaldırma estetiğinde yapılan operasyon sonrasında dudaklarda şişlik olması normal kabul edilir. Bu şişlik genellikle 1 hafta içerisinde azalarak kendiliğinden kaybolur.

Operasyonun ilk günü ve takip eden 5-6 gün boyunca buz kompresi yapmak dudakları rahatlatır ve şişliğin inmesine yardımcı olur. Her ne kadar ödem 1 haftada geçse de minimal bir şişlik kalır. Bu şişliğin geçmesi ve dudak hattının tam olarak oturması 4-6 hafta kadar sürer.

Dudak Kaldırma Ameliyatından Sonra İz Kalır Mı?

Dudağının dolgunluğundan ya da genel olarak dudak hatlarından memnun olmayan kadınlar dudak kaldırma ameliyatı ile hayalindeki dudak şekline kavuşmayı arzu eder. Dudak kaldırma ameliyatında kullanılabilecek farklı dudak kaldırma teknikleri vardır.

Kişinin arzusu doğrultusundan seçilen tekniğe göre dudak kaldırma operasyonu yapılır ve dudağın çekici bir yapıya kavuşması sağlanır. Dudak kaldırma operasyonundan sonra kullanılan tekniğe göre üst dudağın vermillion bölümünün hemen üstünde, dudak kenarlarında ya da burun tabanında ince ve kızarık bir iz oluşur.

Burun altından yapılan dudak kaldırma ameliyatı iz konusunda en başarılı olandır, iz çok kolay bir şekilde burun tabanına gizlenebilir. Erken dönemde bu iz pembemsi olur zaman ilerledikçe belli belirsiz bir görünüme ulaşır.

Dudak şekillendirmede açık ten rengine sahip kişilerde iz neredeyse hiç belli olmaz ama kişinin cilt yapısı esmer ya da siyah tenli ise izlerin kaybı biraz daha uzun sürebilir. Ancak bu ameliyat burun altına açılan küçük kesiler ile yapılırsa yara izi daha kısa sürede kaybolur.

Lip Lift Ameliyatından Sonra Hemen Sonuçları Görebilir Miyim?

Dudak şekillendirme estetiği olan Lip Lift ile üst dudağın yukarı doğru çekilmesi sağlanarak dudaklara daha estetik bir görünüm kazandırılır. Ameliyat sırasında üst dudak sınırını belirginleştirmek ve dudaklara adeta bir melek görüntüsü verebilmek için üst dudağın vermilion sınırı yeniden şekillendirilir.

Ameliyattan sonra üst dudak doğal olarak yukarı kalkar, dudak hatları belirginleşir ve üst dudak dolgunlaşır. Cerrahi bir estetik uygulama olan Lip Lift ameliyatının etkileri ameliyat sonrasında hemen görülebilir ama ameliyat sonrasında dudaklarda ödem oluşabilir. Bu nedenle ameliyat sonrasında tam etkiyi görebilmek için dudakta oluşan ödemin tam olarak geçmesi beklenir.

Ameliyat sonrasında dudaklarda oluşan ödem genellikle 1 hafta içinde gözle görülür bir biçimde azalsa da minimal şişliklerin tam olarak geçebilmesi için 4-6 hafta kadar beklenmesi gerekir.

Lip Lift Etkisi Kalıcı Mıdır?

Son dönemin en popüler estetik ameliyatları arasında yer alan, dudak kaldırma yani Lip Lift, dudak ile ilgili estetik kaygılara son verip çekici dudakları sahip olmayı mümkün kılıyor. Dudaklar doğuştan ya da yaşlanmanın etkisiyle hacim kaybederek çekici görünümünü yitirebiliyor.

Genç ve dinamik görüntüsünü kaybeden dudak şeklinin iyileştirilmesi ve dudakların dolgun görünümü için genellikle kişiler dudak estetiği yaptırmayı tercih ediyor. Dudak şekillendirme işlemlerinde en çok dudak dolgusu edilse de son yıllarda özellikle üst dudakta kalıcı bir etkiye sahip olması nedeniyle Lip Lift dudak şekillendirmede ön plana çıkıyor.

Kişinin daha dolgun, daha hacimli ve daha genç bir üst dudak görünümü elde etmesini sağlayan Lip Lift estetiği, dudak dolgusundan farklı olarak dudaklarda kalıcı bir etki yaratır.

Dudaklara daha iyi bir görünüm kazandırmak amacıyla üst dudağın cerrahi işlemlerle yukarı kaldırıldığı bu estetik uygulamada dudak ile burun arasındaki mesafe yeniden tanımlanır ve dudağın şekli belirginleştirilir.

Cerrahi uygulamaların yapıldığı Lip lift estetiği ile elde edilen dudak ve yüz görünümü çok uzun süre kalıcıdır ancak yaşın ilerlemesine ve cildin elastikiyetini kaybetmesine bağlı olarak ilerleyen yıllarda dudağın şekli değişebilir.

Zaman içinde yerçekimine karşı mücadele edilemediği için elbette bir dönem sonra tekrar dudak burun arası mesafe artabilir. Ancak yaşın ilerlemesine bağlı olarak dudak burun mesafesinin artması için çok uzun zaman dilimi gerekir. Bu durumda lip lift uygulamasının uzun süre kalıcı bir etkiye sahip olduğu rahatlıkla söylenebilir.

Lip Lift Mi, Dudak Dolgusu Mu?

Dudaklar güzellik algısının önemli bir parçasını oluşturduğu için daima görünümlerinin iyi olması önemli olmuştur. Bu nedenle çekici ve dolgun dudaklara sahip olma arzusu her kadının tutkusu haline gelmiştir ancak bazen doğuştan bazen de yaşlanmanın etkisiyle kadınlar hayalini kurduğu dudak görünümüne sahip olamadığı için dudak estetiği yaptırıyor.

Üst dudağı şekillendirmek için genellikle dudak dolgusu kullanılıyordu ancak son yıllarda kalıcı bir etkiye sahip olması nedeniyle Lip Lift, dudak şekillendirmek için dudak dolgusuna alternatif olarak karşımıza çıkıyor.

Dudak kaldırma ameliyatının son yıllarda ön plana çıkması nedeniyle birçok kişi üst dudak estetiğinde ‘Lip Lift mi yoksa dudak dolgusu mu?’ tercih etmesi gerektiğini merak ediyor ancak iki uygulama arasında seçim yapılırken önemli olan tek şey hastanın beklentisidir. Her iki estetik uygulamada da amaç dudağa dolgun ve çekici bir görünüm kazandırmaktır ancak iki uygulamadan sonra elde edilecek sonuç farklılık gösterir.

Dudak dolgusunda dudak şekillendirilirken her iki dudağa da hacim kazandırmak ve dolgunlaştırmak amaçlanır. Uygulama sırasında dudağı şekillendirmek için dudağa dolgu maddesi enjekte edilir ve dudağa istenilen görünüm kazandırılır. Lip lift uygulamasında ise asıl amaç üst dudağa kalkık bir görünüm vermek ve dudak burun arasındaki mesafeyi yüzle orantılı olacak şekilde kısaltmaktır.

Uygulama sırasında dudağa istenilen görünümü verebilmek için genellikle burun altından küçük kesi açılır ve burun ile üst dudak arasındaki fazla deri alınarak dudak burun arasındaki mesafe yeniden tanımlanır. Uygulamanın sonucunda üst dudak doğal olarak kalkık bir görünüm kazanacağı için ve dudak ile burun arasındaki mesafe yüzle daha uyumlu bir görünüm kazanacağı için üst dudak dolgun ve daha çekici görünecektir.

İki uygulama arasındaki en büyük fark dudağın şekillendirme biçimi iken bir diğer önemli fark ise dudak dolgusunun geçici bir etkiye, Lip Lift’in ise kalıcı bir etkiye sahip olmasıdır. Dudak dolgusunda üst dudağı şekillendirmek için kullanılan dolgu maddesinin kalıcılığı 12-18 ay arasında değişiklik gösterirken dudak kaldırma ameliyatının etkisi ise uzun yıllar devam eder.

Lip Lift Fiyatları

Lip Lift fiyatları uygulamayı yapacak doktorun deneyimine göre farklılık gösterir. Lip Lift Sağlık Bakanlığı onaylı merkezlerin internet sitelerinde fiyat belirtmeleri yasal değildir. Bu nedenle +90212 241 46 24 no’lu telefondan polikliniğimizi arayarak lip lift fiyatları hakkında bilgi alabilirsiniz.