Üst dudak kısalığı olarak da bilinen lip lift ameliyatı, üst dudak bölgesinin uzunluğundan memnun olmayan hastalara uygundur. Bu işlemde, üst dudak, kolumella tabanı (burnun orta sütunu) ile dudağın kırmızımsı pembemsi yerin arasındaki bölgeyi ifade eder. Üst dudak vermillon hattı ince olduğu zaman burun dudak hattındaki Philtral Kolonlar olduklarından çok daha uzun görünür. Burun dudak arası bu mesafenin ideal uzunluğu 12-15 milimetre arasındadır. Bununla birlikte, bu aralık kişilerin yüz hatlarına ve yüzünün büyüklüğüne göre değişiklik gösterebilir. Üst dudak kaldırma operasyonunda 5 ile 10 mm arasında dudak kaldırma yapılarak, kişinin konuşurken ya da gülerken çok daha samimi ifade kazanmasını sağlanır. Lip lift yani dudak kaldırma ameliyatında kişilerin bu dudak ve burun arasındaki mesafeyi azaltarak dudaklarına melek kanadı etkisi yaratmayı amaçlıyoruz.

Üst dudak kısalığı olarak da bilinen lip lift ameliyatı, üst dudak bölgesinin uzunluğundan memnun olmayan hastalara uygundur. Bu işlemde, üst dudak, kolumella tabanı (burnun orta sütunu) ile dudağın kırmızımsı pembemsi yerin arasındaki bölgeyi ifade eder.

Üst dudak vermillon hattı ince olduğu zaman burun dudak hattındaki Philtral Kolonlar olduklarından çok daha uzun görünür. Burun dudak arası bu mesafenin ideal uzunluğu 12-15 milimetre arasındadır. Bununla birlikte, bu aralık kişilerin yüz hatlarına ve yüzünün büyüklüğüne göre değişiklik gösterebilir. Üst dudak kaldırma operasyonunda 5 ile 10 mm arasında dudak kaldırma yapılarak, kişinin konuşurken ya da gülerken çok daha samimi ifade kazanmasını sağlanır. Lip lift yani dudak kaldırma ameliyatında kişilerin bu dudak ve burun arasındaki mesafeyi azaltarak dudaklarına melek kanadı etkisi yaratmayı amaçlıyoruz.

Dolgun ve Kalkık Dudaklara Kavuşun

Ameliyat hakkında daha fazla bilgi almak, önce ve sonrası uygulamaları görmek için bize ulaşabilir ve uzmanlarımızla görüşebilirsiniz.

Lip lift nedir?

Lip lift üst dudağın kaldırılmasını amaçlayan dudak ile burun arası mesafeyi kısaltmak için bir miktar derisinin kesilerek çıkarılmasını içeren cerrahi bir operasyondur. Üst dudak kaldırma veya üst dudak kısaltılması ameliyatı ile öncesi en önemli karar önce yüz hatlarının incelenip doğru beklenti ile uygunluğu belirlemektir. Dudak ile burun arasında mesafenin uzunluğunu dudak hareketsiz iken ölçmek gerekir. Aslında, üst dudağın dikey doğrultudaki uzunluğu neredeyse alt dudak-çene uzunluğu kadar olması idealdir. Gülümsediğimizde, örneğin üst dudağın yukarı ve dışarı doğru çekilmesi normaldir ve dişlerinizin bir kısmını açığa çıkarır. Üst dudağın aşırı uzun olması halinde, gülümsediğinizde dişler görünmez. Bu da üst dudak kaldırma ameliyatının nedenlerinden biridir. Üst dudağınız kaldırıldığında dişleriniz daha görünür olacaktır.

Liplift yaptırmanın bir diğer nedeni de yaşla beraber dudak burun arası mesafenin yerçekimi etkisi ile uzamasıdır. Bu yüze uzun ve yaşlı bir ifade verir. İleri yaşlarda yapılan Lip lift ameliyatı sonrası dudak ve burun arası mesafenin kısalığı yüze genç ve dinamik bir ifade kazandırır ve hatta yüz germe ameliyatı ile birleştirilirse genç görünüm etkisi artarak sizi 10- 15 yıl gençleştirir. 

Lip lift ( Üst Dudak Kaldırma) Nasıl yapılır?

Üst dudak kaldırma ameliyatı sırasında, üst dudak bölgesinde, dikey uzunluğunu kısaltmak için fazla deri alınır. Lip lift ameliyatında üst dudağın burun ile birleştiği bölgede yani burun altından bir kesi yapılır. Bu kesinden içeri girilerek fazla olan deri kesilir. Burun tabanındaki kesinin kenarları dikilerek ameliyat tamamlanır. Böylece üst dudak ile burun tabanı arasındaki mesafe kısaltılır ve üst dudak yukarı taşınmış olur. Lip lift ameliyatı sonrası üst dudak doğal bir şekilde daha kalkık görünecektir. İnce üst dudaklar için kalıcı bir estetik operasyondur. Bu işlemde dikişler burun altından yapıldığı için ameliyat izi belli olmaz. Dudak kaldırma ameliyatında üst dişlerin üçte iki oranında görünecek şekilde dudak yukarıya kaldırılarak dudaklarda dinamik bir etki gerçekleştirilir.

Üst dudak kaldırma ameliyatı genel anestezi ile 45 dakika ile 1 saat arasında gerçekleştirilir. Her altı ayda bir tekrarlanan geçici dolgu maddelerinin yerine alternatif olarak ortaya çıkmıştır ve kalıcı olması bakımından çok daha tercih edilir niteliktedir. Dudak dolgularıyla karşılaştırıldığında daha naturel daha saf bir görünümle beraber daha genç bir yüz ifadesi kazanılır.

Lip Lift sonrası iyileşme süreci

Lip lift ameliyatından sonra iyileşme süreci 5-7 gün arasında değişir. Bu süreçte üst dudağınıza buz masajı yapmalısınız. Ameliyattan sonraki ilk 72 saatte dudağınızın şişmesi normaldir. Dikişler 5 gün içinde alınarak günlük hayatınıza geri dönmeniz sağlanır. Ama ödemin tam olarak geçmesi ve yüz ifadesinin oturması 4-6 hafta sürebilir.

Lip lift Sonrası Dudak Şişmesi Ne Zaman Geçer?

Üst dudak kaldırma estetiğinde yapılan operasyon sonrasında dudaklarda  şişlik olması normal kabul edilir. Bu şişlik 3 gün boyunca devam eder ve bir hafta içerisinde zamanla azalarak kaybolur. Bu bir haftalık süreç içerisinde özellikle üst dudakta uyuşma, dudak hareketlerinde azalma, gülme  mimikleri gerçekleştiği zaman gerginlik hissi duyulabilir. Hekim tavsiyesiyle kullanılan ilaçlar ilk bir haftalık sürecin daha rahat geçirilmesini sağlar. Operasyonun ilk günü ve takip eden 5-6 gün boyunca buz kompresi yapmak dudakları rahatlatır ve şişliğin inmesine yardımcı olur. Şişlikler bir hafta içerisinde düzelme göstererek iner. Her ne kadar ödem 1 haftada geçse de minimal bir şişlik kalır ve bu şişliğin geçmesi ve tam olarak dudak hattının oturması 4-6 hafta sürer.

Üst Dudak Kaldırma Ameliyatından Sonra İz Kalır Mı?

Dudak kaldırma operasyonundan hemen sonra burun tabanında ince ve kızarık bir iz oluşur. Bu üst dudağın kaldırıldığı ve dikildiği bölümdür. Erken dönemde bu iz pembemsi olur zaman ilerledikçe iz belli belirsiz bir görünüme ulaşır. Dudak şekillendirmede açık ten rengine sahip kişilerde iz neredeyse hiç belli olmaz. Kişinin cilt yapısı esmer ya da siyah tenli ise izlerin kaybı biraz daha uzun sürebilir. Ancak bu ameliyat izi burun altındaki katlantıdan yapıldığından bu yara izi daha kısa sürede kaybolur. Ancak kişinin vücudu  keloid oluşturacak yatkınlıkta ise lip lift yapılması tavsiye edilmez.

Lip lift ameliyatının sonuçları nelerdir?

  • Ameliyat sonrası üst dudak ile burun arasındaki mesafe kısalır
  • Üst dudağın vermillion çizgisi daha yukarı doğru çekilir
  • Üst dudağın kırmızı çizgisi uzatılır
  • Üst dudak ile alt dudağın orantısı değişir.

Lip lift kimlere uygundur?

Düzenli olarak dolgu yaptırıyor ve dudaklarınızın daha büyük görünmesini seviyorsanız lip lift sizin için uygun bir ameliyattır. Özellikle ince üst dudaklar için kalıcı bir çözüm önerisidir. Daha büyük üst dudak için kalıcı çözüm arayanlar, dudağı ile burun arasındaki mesafeyi kısaltmak isteyen kişilerde lip lift ameliyatı olumlu sonuçlar ortaya çıkarır. 1 saat süren ameliyat sonrasında eve gidebilir, aynı gün içinde ayağa kalkabilirsiniz. Kalıcı olarak melek kanadını andıran dudaklara kavuşmanızı sağlayan lip lift ameliyatı çekici görünmeyi seven kadınlar tarafından da tercih edilir. Dudak kaldırma estetiği ile dolgu yaptırmaya ve belirli aralıklarla dolguları yenilemeye gerek kalmadan her zaman kalıcı, hacimli ve dolgun dudaklara sahip olunur. Üst dudak kaldırma operasyonunda dudak köşeleri çok daha belirgin bir kalkıklığa ulaşacağı için ve dişler daha görünür hale geleceği için neşeli, mutlu ve enerjik bir yüz ifadesine kavuşulur.

Lip lift fiyatı nedir?

Sağlık Bakanlığı onaylı merkezlerin internet sitelerinde fiyat belirtmeleri yasal değildir. Bu nedenle  0212 241 46 24  no’lu telefondan polikliniğimizi arayarak lip lift fiyatları hakkında bilgi alabilirsiniz.

Op.Dr. Leyla Arvas’ın sitesini ziyaret etmek için tıklayınız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir