Profesyonel cilt bakımının önemi; bugün dünyadaki ağır hayat şartları  ve yoğun çalışma içerisinde bazen kendimize zaman ayırmayı unutuyor, bazen de rutin cilt bakımını erteliyoruz. Giysilerimiz bizi güneş ışığından ve çevre kirliliğinden koruyabilir ancak toz, araba egzozu ve şehir yaşamının olumsuz etkileri nedeniyle özellikle yüz ve dekolte kısmını asla koruyamıyoruz.

Zamanla kir, yağ ve kozmetik artıkları cildin derinliklerine nüfuz ederek cildi matlaştırır ve nefes almasını engeller. Sonuç olarak lekelere ve kırışıklıklara neden olur. Kozmetik amaçlı hazırlanan maskeler cilde derinlemesine nüfuz edemediği için cilt matriksinde kir ve yağ birikerek var olmaya devam eder.

Evde Cilt Bakımı nasıl yapılır?

Cildimizin sağlıklı, ışıl ışıl ve güzel görünmesi için temizliğinin ve nemlendirilmesinin çok iyi yapılması gerekir. Sosyal medya fenomenleri kendi kendilerine hazırladıkları ev tipi ürünlerle ya da birkaç malzemenin karıştırılıp hazırlanmasıyla uygulanan karışımların cilde çok iyi geldiğini savunurlar genelde. Evde uygulanan cilt bakımı metodları arkadaş tavsiyesiyle, kulaktan dolma bilgilerle cilt tipine uygun olmayabilir ve cilde zarar verip tahriş edebilir. Evde cilt bakımı çoğu zaman cilde yarar sağlamaktan çok zarar getirir. Özellikle sivilcelerin, aknelerin ve siyah noktaların sıkılması epidermis tabakasına yani cildin üst tabakasına zarar verir. Cildin üstünde bulunan kirler ve yağ tabakası yüzeysel temizleyicilerle temizlenemez.  Ölü deri kalıntıları, gözeneklerin tekrar tıkanmasına sebep olur, gözeneklerdeki yağlar kılcallardan yayılıma sebep olur, akne ve sivilce oluşumları tam olarak temizlenmediği için kısa sürede tekrarlanır ve asla geçmez.

Cilt bakımı Nasıl Yapılır?

Genç, sağlıklı ve parlak bir cilt için, cilt temizliği son derece önemlidir. Gözenekleri açık olan bir cilt hava alır. Cildin özelliklerine uygun bakım yapmak, yüzün temizlenmesine önem vermek, kendi cilt özelliklerimize uygun cilt bakımı ürünlerini kullanmak gerekir.

Yağlı veya karma ciltler; ciltte ölü hücrelerin birikmesini kontrol altına almak ve siyah noktaların artmasını ve gözeneklerin genişlemesini azaltmak için kil bazlı arındırıcı maskeler ve kükürt maskeleri kullanılmalıdır. Renklenmeye eğilimli lekelere sahip ciltler C vitamini maskesi kullanmayı tercih etmelidir, ancak inceltme veya aktif akneli aşırı hassas ciltler için ürünü haftada bir kez hücre yenilenmesini hızlandırmak için kullanabilirsiniz.

Günlük Cilt Bakımı Nasıl Olmalı?

 • Günlük cilt bakımının olmazsa olmazı cilt temizliğidir. Cilt temizliğini yaparken, kullandığımız ürünün cilde uygunluğunu pH derecesi ile belirlemeliyiz. pH derecesinin 4.5 ile 5.5 aralığında olan ürünlerin kullanılması gerekir. Cilt pH seviyesini uygun aralıkta tutmak cildin sivilce, akne oluşumları, tahriş ve cilde zararlı bakterilerden korunmasını sağlayarak kalkan görevi görür.
 • Sıcak su kullanımı cildin susuz kalmasına neden olacağı için, günlük cilt bakımında ılık suyla yıkamak her zaman cildin biraz daha nemli kalmasını sağlar.
 • Cilt tipine uygun tonik seçimiyle cilt yüzeyinde bulunan toksik maddelerin giderilmesi gerekir.
 • Günlük cilt bakımında cilt özelliklerine uygun nemlendirici sürülerek cildin nemli kalması sağlanır. Nem hapsedici özelliğe sahip özel formülasyona sahip ürünler cildin yaşlanmasını geciktirir.
 • Her gün yapılan yarım saatlik yüz masajı ciltteki kan dolaşımını arttırıcı özelliğe sahiptir.
 • Her gün cilde uygulanacak olan, güneşin zararlı etkilerinden koruyucu güneş kremi uygulaması ciltte oluşabilecek ince kırışıklıkların ve lekelenmelerin önüne geçer. 

Ciltlerin birbirinden farklı özelliklere sahip olması, cilt bakımında da  birbirinden farklı bakım metodları uygulanmasını gerektirir. Şöyle ki;

Kuru ve yağlı cilt bakımı, birbirinden tamamen farklı iki cilt bakımı olarak algılansa da, her iki cilt için de temelde aynı, düzenli ve özenli bakım rutinini uygulamak gerekmektedir.

Kuru ciltler, nemi hapsetme özelliği içeren bakım ürünlerine ve neme, diğer cilt tiplerine oranla daha fazla ihtiyaç duyan bir yapıdadır. Bu tip ciltlerde nem ihtiyacı karşılanmadığı takdirde cilt hızla yıpranmaya, kurumaya, bozulmaya başlar ve yaşlılığa karşı daha savunmasız duruma gelir. Kuru ciltlerin bakımında nemlendirme özelliği yüksek ürünlerin kullanılması cilt sağlığını korur.

Yağlı cilt yapısı çoğu zaman karma cilt yapısıyla karıştırılabilir. Karma cilt yapısında lokal yağlanmalar oluşurken, yağlı cilt yapısında genel yağlanmalar mevcuttur Kişinin yüzünün tamamında yağlı ve parlayan bir yapı mevcuttur. Bu cilt yapısına sahip kişilerde yüzdeki sebum üretimi normalden fazla seviyede bulunduğu için. Özellikle sebum seviyesinin ayarlanması ve kontrol altına alınması gerekir. Bunun için doğru ve etkili bakım ürünleri kullanılmalıdır.

Karma cilt bakımı, hem kuru cildin hem de yağlı cildin bir arada bulunduğu cilt yapısıdır. Karma cilt yapısına sahip olan kişiler günlük cilt bakım rutinini oluşturmakta ve rutine sadık kalmakta zorlanabilirler. Karma ciltlerde T bölgesi olarak adlandırılan  alın burun ve çene bölgesi yanaklara ve yüzün geri kalan kısmına oranla daha yağlıdır. Lokal yağlanma ve lokal kuruluk olarak tanımlanan bu cilt yapısında rutin temizlik ve cilt bakımı daha özenli olmalıdır.

Cildi negatif etkileyen faktörler nelerdir?

Kışın havadaki nem azalır. Soğuk ve kuru havalarda ciltteki nem daha hızlı buharlaşır. Kuvvetli rüzgarlar da ciltte agresif olduğu için kışın olumsuz koşullar kuru ciltler için oldukça etkilidir.

Kışın kapalı ortamlarda daha çok vakit geçiriyoruz. Ancak kullanılan ısıtıcı havadaki nemi azaltır, ciltteki suyu buharlaştırır ve mukoza dokusunu kurutur. Bu nedenle cilt ve dudakların soyulması ve sertleşmesi daha kolaydır. 

Sıcak yaz ikliminde susarız ve sık sık su içmemiz gerekir. Ancak kışın durum böyle değil. Kışın soğuk hava bize susuzluğumuzu hatırlatmaz, bu da cildi kurutur.

Ultraviyole ışınları cildin alt katmanlarına nüfuz edebileceğinden, ciltte kolajen üretimini ve hücre hasarını azaltabilir. Güneşe aşırı maruz kalmak da göz yapısına zarar verebilir. Güneş ışınları melanin birikimine neden olabilir ve bu da çillere neden olabilir.

 Cilt Analizi nedir?

Dermokozmetik ürünler kullanılarak yapılan, akne , sivilce ve siyah nokta gibi olumsuz cilt problemlerini ortadan kaldırmaya yönelik, cildin canlılığını kazandırmayı hedef alan uygulamalar bütününe Profesyonel Cilt Bakımı adı verilir. Cildinizin özel ihtiyaçlarını karşılamak için kişiselleştirilmiş yöntemler sağlamak adına, Profesyonel cilt bakımının cildinizin gençleşmesine, derinlemesine temizlenmesine ve tazelenmesine yardımcı olmak için işlemin nasıl yapılması gerektiğini belirleyen ilk adım cilt analizinin yapılmasıdır.

Cilt ihtiyaçlarını belirleyerek, klinik bir ortamda daha detaylı tedaviler gerçekleştirilmelidir. Kişiselleştirilmiş uygulamalarla cilt siyah noktalardan, sivilcelerden ve ölü hücrelerden arındırılır. Cildin nem ve yağ dengesini sağlar. Bitkisel peeling uygulaması için uygun zemin hazırlanır. Buhar terapi yöntemiyle cilt gözeneklerinin açılması ve yapılacak işlem öncesinde cildin uygun yumuşaklığa gelmesi sağlanır. Ciltteki geniş gözenekler, kırışıklıklar, sarkmalar ve lekeler için cildin ihtiyaçlarını belirleyerek lazer, radyo frekans uygulamaları, mezoterapi, ultrason, somon DNA, gençlik aşısı, PRP gibi uygun uygulamaları belirlenip uygulanabilir. Nemlendirme özelliği yüksek bakım ürünleri ile tedavi uygulanır.Tüm bunlara ek olarak, iyi bir cilt için aynı zamanda iyi beslenme, düzenli uyku, dışarıda yürüyüş, stresle baş etme, içme suyu ve güneşten korunma gerektirir. 

Cilt analizi ile cilt tipi tespiti sonrası:

 * Önce cildi uygun bir temizleyici ile temizlemek

 * Cildi ölü hücrelerden arındırmak ve hücreleri yenilemek.

* Buhar terapisi ile cilt gözeneklerini açmak.

* Ciltteki koyu lekeler babyface yani thulium lazer ile temizlenebilir.

* Temizleme işleminden sonra cilt yüksek sıklıkta dezenfekte edilir.

* Cilt tipinize ve ihtiyacınıza uygun solüsyon ve ampuller uygulanır.

* Cilt tipinize göre maske cildinize uygulanır.

 * Maskeyi temizledikten sonra bir tonikle gözenekleriniz sıkılaştırılır ve son olarak bir nemlendirici ile cildi rahatlatılır.

Kore Cilt Bakımı nedir?

Koreli kadınlar duru ve cam gibi görünen ciltlerinin güzelliğini, uzun vadede sabırla uyguladıkları rutin cilt bakımı sayesinde yakalıyorlar. Düzenli ve doğru ürünler kullanılarak elde edilen bu muhteşem cilt yapıları için uyguladıkları Kore cilt bakımı  rutinleri yedi basamaktan oluşuyor.

 1. Yağ bazlı temizleyiciler: cilt yüzeyindeki kirin ve makyajın kolay bir şekilde temizlenmesini sağlıyor
 2. Köpük ya da jel bazlı temizleyiciler: birinci aşamada kullanılan yağ bazlı temizleyiciyi çözmek için kullanılıyor ve ciltteki kirlerin büyük kısmı gideriliyor.
 3. Peeling ve maske uygulaması: cildin ölü deri ve kalıntılardan temizlenmesini sağlıyor. Haftada bir uygulanması gereken bu rutin, yüze uygulanan vitamin serumlarının daha iyi emilmesini sağlıyor.
 4. Tonik kullanımı: ciltte kalmış kirlerin temizlenmesini sağlıyor aynı zamanda PH dengesini ayarlamaya yardımcı oluyor
 5. Göz ve cilt için serum kullanımı: yüksek konsantrasyona sahip serum uygulamaları  cildin alt tabakalarına inerek yaşlanma karşıtı etki ediyor.
 6. Nemlendirici uygulaması cilt tipine özel nemlendiricilerin cilde yedirilmesi suretiyle uygulanıyor.
 7. Güneş koruyucu ise her mevsim kullanılması neredeyse zorunlu olan, güneşin zararlı etkilerini her mevsim minimuma indirme özelliğinde olması sebebiyle büyük önem taşıyor.

Hydrafacial Cilt Bakımı nedir?

Hydrafacial cilt bakımı, cilt temizliğini yaparken aynı zamanda ciltteki problemlerin çözümünü sağlayan ve cildin gençleşmesine yardım eden anti–aging bakım sistemi ve profesyonel cilt bakımı uygulamasıdır. Hydrafacial cilt bakımında cildin yenilenmesi, lekelerin ve aknelerin temizlenmesi sağlanırken yaşlanma karşıtı bakım da uygulanır.

Vakumlama sistemiyle çalışan Hydrafacial cihazı cilde zarar vermeden, nazikçe temizler, acısız ve ağrısız bir uygulamadır.Vortex teknolojisi cildin yenilenmesini sağlar ve cildin parlak, sağlıklı ve genç görünmesine yardımcı olur. Cildi derinlemesine temizleyen vakumlu vortex başlık, gözenekleri kapatan yağları ve siyah nokta oluşumlarını aspire eder, cildi mikroskobik düzeyde soyarak ölü deriyi çıkartır.

Hyalüronik asit, antioksidan ve proteinden zengin peptit solüsyonları derinin en alt katmanına kadar ince kırışıklıkları, çizgileri ve lekelenmeleri tedavi eder. Cildin pürüzsüz, yumuşak, soft ve canlı görünmesini sağlar.

Profesyonel cilt bakım uygulamalarından olan Hydrafacial ile cildin en alt katmanına kadar cilt temizliği yapılır, cildi soyma, nemlendirme ve antioksidan serum uygulaması işlemleri  tek seansta ve hızlı bir şekilde uygulanır.

Erkeklere Özel Cilt Bakımı

Günümüzde erkek cilt bakımı kadınların uyguladığı cilt bakımı kadar önemli bir yere sahiptir. Yakışıklılığın, karizmanın ve modern duruşun ilk basamağı temiz bir cilttir. Işıltılı, genç ve dinamik bir cilt için uygun cilt temizleyiciler ile cilt temizliği yapılmalıdır. Erkekler için özel olarak tasarlanmış tonikler cildin temizlenmesi sonrasında kalan artık kirleri ciltten uzaklaştırır. Etkili şekilde temizlenen cilde nemlendirici uygulanarak cilt üzerinde nemin tutulmasına karşı bir bariyer oluşturulmalıdır. Kullanılan nemlendiricinin güneşin zararlı ışınlarından koruyucu özelliğinin bulunması önemlidir. Göz çevresi için tasarlanan uygun bir nemlendirici ile masaj yapılması göz kenarı kırışıklıklarının azalmasını sağlar. Haftada bir ya da iki haftada bir uygulanacak olan maske ve peeling yöntemi ile cilt temizliği derinlemesine yapılır. Etkili cilt bakımı ile parlayan, sağlıklı genç bir cilt elde edilir.

Cilt bakımı fiyatları nedir?

Cilt bakımı fiyatları kullanılan cihazlara veya cilt baklım ürün markasına göre değişkenlik gösterir. Sağlık Bakanlığı onaylı merkezlerin internet sitelerinde fiyat belirtmeleri yasal değildir. +902122414624 no’lu telefondan polikliniğimizi arayarak cilt bakım fiyatları hakkında bilgi alabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir