Cilt Bakımı: Daha Sağlıklı ve Genç Görünmek İçin
Cilt bakımı cildi çevresel faktörlere karşı koruyan, sağlıklı ve genç kalmasını sağlayan, yaşlanma belirtilerinin oluşmasını engelleyen birçok süreci içine alan bir rutini kapsar. Cilt, vücuttaki en hassas yapıdır özellikle yüzdeki deri ince olduğu için çok daha savunmasızdır, güneş ışınları ve makyaj kalıntıları gibi faktörlerden çok yoğun bir şekilde etkilenerek yıpranır.

Genç ve sağlıklı bir cilt için düzenli olarak cilt bakım yaptırmak gerekir. Tüm bunlara ek olarak canlı bir cilt görünümü için aynı zamanda iyi beslenme, düzenli uyku, dışarıda yürüyüş, stresle baş etme, yeterli su içme ve güneşten korunma gerektirir. Peki, cilt sağlığı için son derece önemli olan cilt bakımı nedir, nasıl yapılır ve ne işe yarar?

Cilt Bakımı Nedir ve Neden Yapılır?

Cilt bakımı, günlük cilt temizliği rutinini içine alan ve cildin ihtiyacı olan nemi sağlayan bir süreçtir; amacı ise gözeneklerin tıkanmasını engellemek, cildi matlaştıran yağı ve kiri temizlemek, cilt üzerindeki ölü tabakayı gidermek ve cildin hava almasını sağlamaktır. Böylece cilt zamanla tazelenir, canlanır ve parlaklık kazanır.

Cilt; güneş ışınlarından, hava kirliliğinden, soğuk hava ve rüzgârdan bunların yanı sıra kozmetik ürünlerden olumsuz olarak etkilenir. Zamanla kir, yağ ve kozmetik artıkları cildin derinliklerine nüfuz ederek gözenekleri tıkar, cildin nefes almasını engeller, cildi matlaştırır ve ciltte lekelerin ve kırışıklıkların oluşmasına sebep olur.

Cildin bu olumsuz etkenlerden korunabilmesi için bakıma ihtiyacı vardır. Peki, kişinin günlük cilt bakım rutini nasıl olmalı ve bu süreçte nelere dikkat edilmelidir?

Evde Cilt Bakımı Nasıl Yapılır?

Cildimizin sağlıklı, ışıl ışıl ve güzel görünmesi için temizliğinin ve nemlendirilmesinin çok iyi yapılması gerekir. Sosyal medya fenomenleri kendi kendilerine hazırladıkları ev tipi ürünlerle ya da birkaç malzemenin karıştırılıp hazırlanmasıyla uygulanan karışımların cilde çok iyi geldiğini savunurlar.

Evde uygulanan cilt bakımı metotları arkadaş tavsiyesiyle, kulaktan dolma bilgilerle cilt tipine uygun olmayabilir ve cilde zarar verip tahriş edebilir. Evde cilt bakımı çoğu zaman cilde yarar sağlamaktan çok zarar getirir. Özellikle sivilcelerin, aknelerin ve siyah noktaların sıkılması epidermis tabakasına yani cildin üst tabakasına zarar verir.

Cildin üstünde bulunan kirler ve yağ tabakası yüzeysel temizleyicilerle temizlenemez. Ölü deri kalıntıları, gözeneklerin tekrar tıkanmasına sebep olur, gözeneklerdeki yağlar kılcallardan yayılıma sebep olur, akne ve sivilce oluşumları tam olarak temizlenmediği için kısa sürede tekrarlanır ve asla geçmez.

Genç, sağlıklı ve parlak bir cilt için cilt temizliği son derece önemlidir. Çevresel faktörlerden dolayı cilt yüzeyinde biriken kir ve yağ birikintilerini ve makyaj kalıntılarını gözenekleri tıkamasının önüne geçmek için cilt mutlaka temizlenmeli ve cildin ihtiyacı olan günlük cilt bakımı yapılmalıdır. Fakat bu süreçte cildin özelliklerine uygun bakım yapmak, cilt yapısına uygun cilt bakımı ürünlerini kullanmak son derece önemlidir.

Kore Cilt Bakımı Nedir?

Koreli kadınlar duru ve cam gibi görünen ciltlerinin güzelliğini, uzun vadede sabırla uyguladıkları rutin cilt bakımı sayesinde yakalıyorlar. Düzenli ve doğru ürünler kullanılarak elde edilen bu muhteşem cilt yapıları için uyguladıkları Kore cilt bakımı rutinleri yedi basamaktan oluşuyor.

 • Yağ bazlı temizleyiciler cilt yüzeyindeki kirin ve makyajın kolay bir şekilde temizlenmesini sağlıyor
 • Köpük ya da jel bazlı temizleyiciler birinci aşamada kullanılan yağ bazlı temizleyiciyi çözmek için kullanılıyor ve ciltteki kirlerin büyük kısmı gideriliyor.
 • Peeling ve maske uygulaması cildin ölü deri ve kalıntılardan temizlenmesini sağlıyor. Haftada bir uygulanması gereken bu rutin, yüze uygulanan vitamin serumlarının daha iyi emilmesini sağlıyor.
 • Tonik kullanımı ciltte kalmış kirlerin temizlenmesini sağlıyor aynı zamanda pH dengesini ayarlamaya yardımcı oluyor
 • Göz ve cilt için serum kullanımı yüksek konsantrasyona sahip serum uygulamaları cildin alt tabakalarına inerek yaşlanma karşıtı etki ediyor.
 • Nemlendirici uygulaması cilt tipine özel nemlendiricilerin cilde yedirilmesi suretiyle uygulanıyor.
 • Güneş koruyucu ise her mevsim kullanılması neredeyse zorunlu olan, güneşin zararlı etkilerini her mevsim minimuma indirme özelliğinde olması sebebiyle büyük önem taşıyor.

Cilt Bakımı Yapılırken Nelere Dikkat Etmek Gerekir?

Herkesin cilt yapısı farklıdır; ciltlerin birbirinden farklı özelliklere sahip olması, cilt bakımında da birbirinden farklı bakım metotları uygulanmasını gerektirir.

Kuru ve yağlı cilt bakımı, birbirinden tamamen farklı iki cilt bakımı olarak algılansa da her iki cilt için de amaç aynıdır, bu nedenle mutlaka düzenli ve özenli cilt bakım rutinini uygulamak gerekmektedir. Sadece cilt yapılarına uygun olan temizlik ve bakım ürünleri kullanmak gerekir.

Kuru ciltler, nemi hapsetme özelliği içeren bakım ürünlerine ve neme, diğer cilt tiplerine oranla daha fazla ihtiyaç duyan bir yapıdadır. Bu tip ciltlerde nem ihtiyacı karşılanmadığı takdirde cilt hızla yıpranmaya, kurumaya, bozulmaya başlar ve yaşlılığa karşı daha savunmasız duruma gelir. Bu nedenle kuru ciltlerin bakımında nemlendirme özelliği yüksek ürünlerin kullanılması cilt sağlığını korur.

Yağlı cilt, çoğu zaman karma cilt yapısı ile karıştırılabilir. Karma cilt yapısında lokal yağlanmalar oluşurken yağlı cilt yapısında genel yağlanmalar mevcuttur Kişinin yüzünün tamamında yağlı ve parlayan bir yapı mevcuttur. Bu cilt yapısına sahip kişilerde yüzdeki sebum üretimi normalden fazla seviyede bulunduğu için özellikle sebum seviyesinin ayarlanması ve kontrol altına alınması gerekir. Bunun için doğru ve etkili bakım ürünleri kullanılmalıdır.

Karma cilt bakımı hem kuru cildin hem de yağlı cildin bir arada bulunduğu cilt yapısıdır. Karma cilt yapısına sahip olan kişiler günlük cilt bakım rutinini oluşturmakta ve rutine sadık kalmakta zorlanabilirler.

Karma ciltlerde T bölgesi olarak adlandırılan alın burun ve çene bölgesi yanaklara ve yüzün geri kalan kısmına oranla daha yağlıdır. Lokal yağlanma ve lokal kuruluk olarak tanımlanan bu cilt yapısında rutin temizlik ve cilt bakımı daha özenli olmalıdır.

Yağlı veya karma ciltler; ciltte ölü hücrelerin birikmesini, siyah noktaların artmasını gözeneklerin genişlemesini önlemek için kil bazlı arındırıcı maskeler ve kükürt maskeleri kullanılmalıdır.

Renklenmeye eğilimli lekelere sahip ciltler ise C vitamini maskesi kullanmayı tercih etmelidir ancak aktif akneli aşırı hassas ciltler için ürünü haftada bir kez hücre yenilenmesini hızlandırmak için kullanabilirsiniz.

Günlük Cilt Bakımı Nasıl Olmalı?

 • Günlük cilt bakımının olmazsa olmazı cilt temizliğidir. Cilt temizliğini yaparken, kullandığımız ürünün cilde uygunluğunu pH derecesi ile belirlemeliyiz. PH derecesinin 4.5 ile 5.5 aralığında olan ürünlerin kullanılması gerekir. Cilt pH seviyesini uygun aralıkta tutmak cildin sivilce, akne oluşumları, tahriş ve cilde zararlı bakterilerden korunmasını sağlayarak kalkan görevi görür.
 • Sıcak su kullanımı cildin susuz kalmasına neden olacağı için, günlük cilt bakımında ılık suyla yıkamak her zaman cildin biraz daha nemli kalmasını sağlar.
 • Cilt tipine uygun tonik seçimiyle cilt yüzeyinde bulunan toksik maddelerin giderilmesi gerekir.
 • Günlük cilt bakımında cilt özelliklerine uygun nemlendirici sürülerek cildin nemli kalması sağlanır. Nem hapsedici özelliğe sahip özel formülasyona sahip ürünler cildin yaşlanmasını geciktirir.
 • Her gün yapılan yarım saatlik yüz masajı ciltteki kan dolaşımını arttırıcı özelliğe sahiptir.
 • Her gün cilde uygulanacak olan, güneşin zararlı etkilerinden koruyucu güneş kremi uygulaması ciltte oluşabilecek ince kırışıklıkların ve lekelenmelerin önüne geçer.

Günlük cilt bakımı oldukça önemlidir ancak günlük cilt bakım rutininde kullanılan kozmetik ürünler cilde derinlemesine nüfuz edemediği için cilt matriksinde kir ve yağ birikerek var olmaya devam eder. Bu nedenle hastalarımıza günlük cilt bakım rutini nin yanı sıra düzenli olarak medikal bir cilt bakımı yaptırmalarını öneriyoruz.

Cilt ihtiyaçlarını belirleyerek klinik bir ortamda daha detaylı tedaviler gerçekleştirilmelidir. Kişiselleştirilmiş uygulamalarla cilt siyah noktalardan, sivilcelerden ve ölü hücrelerden arındırılır, cildin nem ve yağ dengesi sağlanır.

Medikal (Profesyonel) Cilt Bakımı Nedir, Nasıl Yapılır?

cilt bakımı Medikal cilt bakımı, cilt uzmanları tarafından uygulanan, profesyonel cilt bakım ekipmanları kullanılarak cildin temizlendiği ve vitamin, mineral vb. Ürünlerle beslendiği bir işlemlerin tümünü kapsar.

Dermokozmetik ürünler kullanılarak yapılan, akne, sivilce ve siyah nokta gibi olumsuz cilt problemlerini ortadan kaldırmaya yönelik, cildin canlılığını kazandırmayı hedef alan uygulamalar bütününe profesyonel cilt bakımı adı da verilir.

Profesyonel cilt bakımı kapsamında siyah noktalar temizlenir, gözeneklerin tıkanması önlenir, cildi canlandırmaya ve gençleştirmeye yönelik yapılan işlemler sırasında kolajen üretimi tetiklenir. Tüm bu uygulamalar cildin estetik görünmesini sağlar ama bununla birlikte cilt sağlığı için de son derece önemlidir.

Medikal cilt bakımı, halk arasında profesyonel cilt bakımı olarak da bilinir. Birçok kişi profesyonel cilt bakımının evde cilt bakımından ne gibi farklılıkları olduğunu ve neden yapılması gerektiğini merak eder. Medikal cilt bakımının evde yapılan günlük cilt bakım rutininden en büyük farkı cildi derinlemesine temizlemesiyle ilişkilidir.

Evde yapılan günlük cilt bakım rutininde kullanılan ürünler ciltte yüzeysel bir temizleme sağlar, cilt nefes almadığı için zamanla cilt yüzeyinde istenmeyen görüntüler oluşur. Oysaki profesyonel cilt bakımları cildi derinlemesine temizler, cildin tüm katmanlarının nefes almasını sağlar, kan dolaşımını artırır.

Cildin ihtiyacı olan takviyeler cildin bütün katmanlarına nüfuz ederek dokuların onarılmasını sağlar; zamanla cilt yüzeyindeki lekeler yok olur, ince kırışıklıkların oluşumu önlenir. Medikal cilt bakımı cildin çevresel faktörlere karşı daha korur.

Cildinin sağlığını korumak ve genç kalmasını sağlamak isteyen birçok kişi ‘medikal cilt bakımında neler var’ sorusunun cevabını merak eder. Profesyonel cilt bakımı çok kapsamlı bir süreçtir, birden fazla aşamadan oluşur.

Profesyonel Cilt Bakımının Aşamaları;

 • Cilt Analizi: Her cilt yapısı farklıdır; cilt bakımının kapsamı ve hangi ürünlerin kullanılacağı kişiye özel olarak belirlenmelidir, bu nedenle cilt bakımı için öncelikle cilt analizi yapılmalıdır.
 • Cilt Temizliği: Cilt bakım rutinin olmazsa olmazı cilt temizliğidir; cildin ihtiyacı olan bakımı yapmadan önce cilt yüzeyi uygun ürünlerle temizlenmesi gerekir.
 • Peeling: Cilt temizliği için yüzeysel temizlik yeterli değildir; cildin kirden ve ölü derinden arınması gerekir.
 • Buhar Terapisi: Tıkalı gözenekler, cildi besleyici ürünlerin cilt altı dokuya derinlemesine nüfuz etmesini engeller. Buhar terapisi ile cilt yumuşatılır ve siyah noktalardan arındırılır.
 • Leke tedavisi: Ciltteki koyu lekeler babyface yani thulium lazer ya da radyofrekans destekli uygulamalarla tedavi edilir.
 • Cilt Beslenir ve Nemlendirilir: Cildin canlı ve sağlıklı olmasını sağlayan ciltte doğal olarak bulunan hyaluronik asit, vitamin, mineral vb. gibi bileşenlerdir. Cilt derinlemesine temizlendikten sonra cilt tipine uygun olarak belirlenmiş takviye yapılır.

Cilt Analizi Nedir, Nasıl Yapılır?

cilt analizi Cildin derinlemesine temizlenmesine, tazelenmesine ve gençleşmesine yardımcı olmak için işlemin nasıl yapılması gerektiğini belirleyen ilk adım cilt analizidir.

Cilt analizi, ciltte yaşanan sorunları detaylı bir şekilde belirlemek için cilt analiz cihazları yardımıyla yapılan bir uygulamadır, amacı ise ciltte oluşan leke, ince çizgi, kırışıklık vb. Tüm sorunların nedeni belirlemektir. Bu sayede cildin özel olarak tüm ihtiyaçları karşılanır.

Cilt analizi sırasında belirlenen sorunlar doğrultusunda ciltteki geniş gözenekler, kırışıklıklar, sarkmalar ve lekeler için cildin ihtiyaçları doğrultusunda lazer, radyo frekans uygulamaları, mezoterapi, ultrason, somon DNA, gençlik aşısı, PRP gibi uygun uygulamaları medikal cilt bakım uygulamalarını desteklemek için kullanılabilir. Bu uygulamalar cildi besleyen aynı zamanda da cildin kolajen üretimini tetikleyen yaşlanma karşıtı uygulamalardır.

Medikal Cilt Bakımın Faydaları Nelerdir?

Düzenli olarak uygulanan profesyonel cilt bakımı;

 •  Cildin tazelenmesini ve canlanmasını sağlar,
 • Yaşlanmayı geciktirir; ciltteki ince çizgilerin ve kırışıklıkların oluşması engellenir,
 • Gözenekleri temizler; cilt nefes alır ve böylece siyah nokta ve leke gibi sorunların önüne geçilmiş olur.
 • Kan dolaşımını artırır,
 • Cildin sebum dengesini korur,
 • Cildin sıkılaşmasını sağlar.

Medikal cilt bakımı cildi çevresel faktörlere karşı korur ancak tam anlamıyla engelleyemez. Düzenli olarak uygulanmayan cilt bakımı sonrasında cilt yüzeyinde tekrar kir ve ölü deri birikmeye başlar ve zamanla cilt zarar görür. Bu nedenle profesyonel cilt bakımının gerçek etkilerinin görülebilmesi için mutlaka düzenli olarak uygulanması gerekir.

Hydrafacial Cilt Bakımı nedir?

Hydrafacial cilt bakımı, cilt temizliğini yaparken aynı zamanda ciltteki problemlerin çözümünü sağlayan ve cildin gençleşmesine yardım eden anti–aging bakım sistemi ve profesyonel cilt bakımı uygulamasıdır. Hydrafacial cilt bakımında cildin yenilenmesi, lekelerin ve aknelerin temizlenmesi sağlanırken yaşlanma karşıtı bakım da uygulanır.

Vakumlama sistemiyle çalışan Hydrafacial cihazı cilde zarar vermeden, nazikçe temizler, acısız ve ağrısız bir uygulamadır. Vortex teknolojisi cildin yenilenmesini sağlar ve cildin parlak, sağlıklı ve genç görünmesine yardımcı olur. Cildi derinlemesine temizleyen vakumlu vortex başlık, gözenekleri kapatan yağları ve siyah nokta oluşumlarını aspire eder, cildi mikroskobik düzeyde soyarak ölü deriyi çıkartır.

Hyaluronik asit, antioksidan ve proteinden zengin peptit solüsyonları derinin en alt katmanına kadar ince kırışıklıkları, çizgileri ve lekelenmeleri tedavi eder. Cildin pürüzsüz, yumuşak, soft ve canlı görünmesini sağlar.

Profesyonel cilt bakım uygulamalarından olan Hydrafacial ile cildin en alt katmanına kadar cilt temizliği yapılır, cildi soyma, nemlendirme ve antioksidan serum uygulaması işlemleri tek seansta ve hızlı bir şekilde uygulanır.

Erkeklere Özel Cilt Bakımı

Günümüzde erkek cilt bakımı kadınların uyguladığı cilt bakımı kadar önemli bir yere sahiptir. Yakışıklılığın, karizmanın ve modern duruşun ilk basamağı temiz bir cilttir. Işıltılı, genç ve dinamik bir cilt için uygun cilt temizleyiciler ile cilt temizliği yapılmalıdır.

Erkekler için özel olarak tasarlanmış tonikler cildin temizlenmesi sonrasında kalan artık kirleri ciltten uzaklaştırır. Etkili şekilde temizlenen cilde nemlendirici uygulanarak cilt üzerinde nemin tutulmasına karşı bir bariyer oluşturulmalıdır. Kullanılan nemlendiricinin güneşin zararlı ışınlarından koruyucu özelliğinin bulunması önemlidir.

Göz çevresi için tasarlanan uygun bir nemlendirici ile masaj yapılması göz kenarı kırışıklıklarının azalmasını sağlar. Haftada bir ya da iki haftada bir uygulanacak olan maske ve peeling yöntemi ile cilt temizliği derinlemesine yapılır. Etkili cilt bakımı ile parlayan, sağlıklı genç bir cilt elde edilir.

Cilt Bakımı Hakkında Sıkça Sorulan Sorular

Cilt Bakımı Yapılmalı mı?

Cildin genç ve sağlıklı kalabilmesi ve kusursuz bir görünüme sahip olabilmesi için düzenli olarak cildin derinlemesine temizlenmesi, vitamin ve nem takviyesinin yapılması gerekir. Cildin tüm ihtiyaçlarını karşılanabilmesi de profesyonel bir cilt bakımı ile mümkündür, bu sebeple düzenli olarak cilt bakımı yapılmalıdır.

Medikal (Profesyonel) Cilt Bakımı Cilde Zarar Verir mi?

Medikal cilt bakımları alanında uzman dermatologlar tarafından gerçekleştirilir. Uygulama sırasında kullanılan tüm ekipmanlar ve ürünler FDA onaylıdır ve sağlığa kesinlikle bir zararı yoktur. Uygulanan cilt bakımı cildin gerçekten kirden ve kalıntılardan arındırdığı için ve cildin ihtiyacını karşıladığı için cilt sağlığı açısından zararlı olmaktan daha çok faydalıdır.

Medikal (Profesyonel) Cilt Bakımı Ne Sıklıkla Yapılmalı?

Medikal cilt bakımları cildin tüm ihtiyacını karşılar ve çevresel faktörlere karşı korumaya alır ancak bu etkinin devam edilebilmesi için ortalama olarak ayda bir defa uzman bir dermatolog eşliğinde profesyonel bir cilt bakımı yapılmalıdır.

Cilt Bakımı Fiyatları

Cilt bakımı fiyatları kullanılan cihazlara veya cilt bakım ürünlerinin markasına ve çeşitliliğine göre değişkenlik gösterir. Sağlık Bakanlığı onaylı merkezlerin internet sitelerinde fiyat belirtmeleri yasal değildir. +90212 241 46 24 no’lu telefondan bizleri arayarak ya da İstanbul-Nişantaşı’ndaki kliniğimizi ziyaret ederek cilt bakım fiyatları hakkında bilgi alabilirsiniz.