Burunda doğuştan bir deformasyon, nefes alma problemi, eğrilik, darbe ya da kaza sonrası şekil bozukluğu veya yaşanan sağlık sorunları yüzünden yüz güzelliğimiz ve sağlığımız olumsuz etkilenebilmektedir.

Yüz ifadesini bozan şekilsiz bir görünüm ya da nefes alma problemi öz güven ve sağlık problemlerini de beraberinde getirir. Tüm yüz şeklini değiştiren ve yüz güzelliğini gölgeleyen burun problemleri günümüzde kolaylıkla çözülebilmektedir. Burun estetiği ile yüz ifadenizi yeniden şekillendirilebilir, daha rahat nefes alabilirsiniz.

Kusursuz ve Doğal Bir Buruna Kavuşun

Ameliyat hakkında daha fazla bilgi almak, önce ve sonrası uygulamaları görmek için bize ulaşabilir ve uzmanlarımızla görüşebilirsiniz.

Burun Estetiği (Rinoplasti) Nedir?

Burun Estetiği Rinoplasti (Burun Estetiği) operasyonunun asıl amacı buruna kişinin yüz anatomisine uygun doğal bir görünüm vermektir. Yüz tipinize göre burnunuzun boyutu küçültülüp büyütülebilir, ucunun ve kemerinin şekli değiştirilebilir veya tam tersi kalınlaştırabiliyoruz, burun delikleri arasındaki açıklık daraltılabilir veya burun ve üst dudak arasındaki açı düzeltilebilir. Ayrıca, doğumdan kaynaklanan deformasyon veya kaza sonucu ortaya çıkan hasarlar da düzeltilebilir. Eğer kişinin burnunda nefes alma sorunu varsa, nefes alma sorununa yönelikte müdahale birlikte yapılabilir.

Burun Estetiği Hangi Teknikle Yapılıyor?

Burun estetiği yani Rinoplasti ameliyatları açık ya da kapalı olmak üzere iki farklı yöntem ile yapılabilir. Yöntem seçimi burnun orijinal şekline, istenilen değişikliğe, burnun genel yapısına, hastanın problemine göre ve hekimin tedavi şekline göre karar verilmektedir. Açık ya da kapalı yöntemin seçilmesi hastanın ihtiyacına göre seçilmektedir. Burun ucunda ve kıkırdak çatıda problemi olan bir hasta için açık yöntem tercih edilmelidir.

Kapalı yöntem ise hastada görülen bir problem yoksa ve şiddetli bir deforme söz konusu değilse tercih edilmelidir. Burun Estetiği yani Rinoplasti’de uygun yöntemin seçilmesi konusundaki kararı fiziki muayene sonrası doktorun olacaktır. İki yöntemle de gözle görünür bir iz kalmaz.

Ameliyat sonrası nefes alamama sorunu, şişlik ve morluklar hastayı rahatsız edebilir. Ayrıca burun estetiği ameliyatı ağrılı bir operasyon değildir. Burun ameliyatları; Vaser Liposuction, jinekomasti, meme küçültme veya büyütme gibi diğer estetik ameliyatlarla kombine olarak uygulanabilir.

Burun Estetiği Ameliyatı Nasıl Gerçekleşir?

Burun estetiği operasyonu uygun hastane koşullarında genel anestezi altında uygulanacak tekniklere de bağlı olarak yaklaşık 1-5 saat arasında sürmektedir. Hastanede kalmayı genel olarak gerektirmez. Hastalarda genelde tampon kullanımı tercih edilmez eğer çok ihtiyaç varsa nefes almayı engellemeyen silikon kanallı tamponlar kullanılır.

Ameliyat sonrası göz çevresinde morluk ve şişlikler olabilir. Genel olarak iyileşme 3-5 gün içinde gerçekleşir. Hasta bir hafta sonrasında iş hayatına dönüş yapabilir, doktoruna danışarak yaklaşık bir ay sonra spor yapabilir ve ayrıca gözlük kullanımına başlayabilir.

Operasyon sonrasındaki iyileşme süresi burun şekli hastanın kemik, kıkırdak, yumuşak doku ve cilt tipine göre değişmektedir.Ameliyat sonrası burnun son şekli tüm bu etkenlerin bir araya gelmesi ile belirlenir. Kişinin de ameliyattan beklentisi çok önemlidir, çünkü burun kalkıklığı ve şekli bu doğrultuda belirlenir.

Sonuç olarak burun estetik operasyonunun başarılı olduğunun göstergesi ameliyat olduğu anlaşılmayan doğal, yüzle uyumlu ve estetik ölçülere uygun bir görünüm elde etmektir.

Burun Estetiği İçin Uygun Musunuz?

Burun estetiği olacak kişide aşağıdaki özelliklerden en az bir tanesi bulunmaktadır.

  • Yüze göre burun geniş veya uzundur.
  • Burun kemiği kırık ya da eğridir.
  • Burnun şekli kaza veya darbe gibi bir nedenden dolayı değişmiştir.
  • Burunda gözle görülür bir asimetri vardır.
  • Burun ucu yan profilden bakıldığında düşüktür.
  • Burun delikleri burnun genel şekline uygun değildir.
  • Burun ile dudak arasındaki mesafe çok az yada çok geniştir.

Burun Estetiği Operasyonunun Sonuçları Kalıcı Mıdır?

Burun estetiği operasyonlarının sonuçları kalıcıdır. Yaş aldıkça vücudumuz da bir takım değişikliklere uğrar. Vücudun değişiklik gösterdiği gibi burun da değişiklikler gösterir. Deri kalınlaşır ve kıkırdak dokuda büyüme olabilir. Gerekirse bu durumu düzeltmek adına burun estetiği girişimi birkaç kez tekrarlanabilir. Fakat her girişimde başarı oranı düşer. Bu nedenle burun estetiği ameliyatına karar veren hastalar işinde uzman bir hekim ile doğru kararı vermelidir.

Burun Estetiği Operasyonu Sonrası Süreç Nasıldır?

Rinoplasti operasyonu sonrası aynı gün hasta taburcu edilir. Operasyonun ilk zamanlarında şişme, morarma ve hafif kanama olması normaldir. Bu tip şikayetleri önlemenin yolu buz uygulamasıdır. Genelde hastaların çoğu operasyon sonrasında nefes problemi yaşayabilmektedir.

Kullanılması önerilen burun spreyleri ile hem ödem giderilmiş olur hem de nefes alma probleminin önüne geçilmiş olur. Hasta 2. günün sonunda normal hayatına dönerken, 6. Günün sonunda alçı ve dikişlerden de kurtulmuş olur. Burun hassas bir organdır. Bu yüzden en az üç hafta darbe ve ağır spor yapmaktan kaçınılmalıdır.

Burun estetiğinden sonra nefes alma zorluğu yaşanır mı?

Nefes almada güçlük çekmenin sebebi kıkırdak ve kemikler de görülen eğriliklerdir. Bu nedenle burun estetiği olmadan önce mutlaka bir Kulak Burun Boğaz doktoruna muayene olmanızı öneriyoruz. Nefes almakta zorlanan kişiler, burun için endoskopik muayene sayesinde neden rahat nefes alamadıklarını öğrenebilir, buna göre burun estetiğinin doğru planlaması yapılabilir.

Eğer hastanın burun etlerinde sorun varsa, alerjisi varsa, sinüzit ve polip gibi diğer hastalıkları varsa burun estetiğini yapacak cerrah ile bu bilgiler paylaşılmalıdır. Bu gibi problemlerinizi doktorunuzla paylaşmadığınız sürece ameliyat sonrasında sağlıklı nefes alamayabilirsiniz. Fakat bu sorunlarınızı doktorunuzla paylaştığınız sürece, ameliyat sonrasında nefes alamama gibi bir problem görülmez.

Burun ameliyatından sonra tekrar burun düşer mi?

Doğru ve başarılı yapılan burun ameliyatlarından sonra burun düşmesi görülmez. Burun ucu düşüklüğü nedeniyle burun estetiği yaptıran kişiler, uzman hekimler tarafından yapılan burun estetiği sayesinde ömür boyu kalıcı kalkık, düz ve kusursuz bir buruna sahip olabilirler. Yaşlanmanın etkisi ile burun derisinde kırışma görünebilir ama burun hiçbir zaman eski haline dönmeyecektir.

Burun Estetiği Fiyatları

Burun estetiği fiyatları, ameliyatın gerçekleştiği hastane ortamına, tercih edilen hekime bağlı olarak değişkenlik gösterebilir. Burun ameliyatının içeriği, hastanın burun yapısı ve burun bölgesine uygulanacak müdahalelere bağlı olarak burun ameliyatı fiyatlandırması yapılır. Quartz Poliklinik burun estetiği fiyatını öğrenmek için 0212 241 46 24 no’lu telefondan bizlere ulaşabilirsiniz.

Op.Dr. Leyla Arvas’ın sitesini ziyaret etmek için tıklayınız.

Related projects