Burun eğriliği ameliyatı, hastalarından burundan daha rahat ve sağlıklı nefes almalarını sağlayan bir ameliyattır. Burun tıkanıklığı olan kişiler, rahat nefes alamaz, spor yaparken zorlanır ve uzun yürüyüşlerde nefes nefese kalabilirler. Sağlıklı bir nefes almak, beyne giden kan akışının normale dönmesine yardımcı olmak ve aktif bir yaşam sürmek için burun eğriliğini düzeltme ameliyatı olabilirsiniz. Günümüz teknolojileri ile kolaylaştırılan bu ameliyat sayesinde eskisi gibi zorlu bir süreçten geçmez, tam tersine hızlı bir iyileşme süreciyle hayatınızın yeni dönemine başlayabilirsiniz.

Burun Neden Tıkanır?

Burun tıkanıklığının birkaç farklı sebebi olabilir. Akut sinüzit, septum deviasyonu, bronşiolit, kronik sinüzit gibi hastalıklar bunlardan bazılarıdır. Bunların yanında rinit,hormonal değişiklikler, küme tipi baş ağrısı, saman nezlesi, grip, asım, soğuk algınlığı, alerji, aşırı ilaç kullanımı ve buruna yabancı bir cisim kaçması burun tıkanıklığının sebepleri aralarında gösterilir. Burun tıkanması sadece nefes sorunu değil baş ağrısı, uyku problemi ve horlama sorunu da beraberinde getirir. Burun tıkanıklığı ameliyatı olarak bütün bu sorunlardan kurtulabilirsiniz.

Burun Tıkanıklığının Zararları Nelerdir?

Öncelikle burun tıkanıklığı sadece nefes sorunu değil hayatınızı tümden etkileyen risklere sahiptir. Burun tıkanıklığı hayat kalitenizi etkiler, genel sağlığınızı tehlike altına sokar. Yetişkinlerde görülen burun tıkanıklığı uyku apnesine yol açar. Bu hastalık, uyku sırasında solunumun durmasına yol açar. Uyku apnesi olan kişiler sabahları yorgun kalkar, kaliteli uyku alamazlar. Burun tıkanıklığı olan kişilerde sürekli ağızdan solunum alındığı için vücudun ihtiyacı olan oksijen sağlanamaz. Bu durum da ciddi sağlık problemlerine sebep olur.

Burun Eğriliği Düzeltme Ameliyatı – Septoplasti için Uygun bir Aday mısınız?

Eğer burun tıkanıklığınız 10 günden uzun sürüyorsa mutlaka bir doktora görünmenizi öneriyoruz. 3 günden daha uzun süren ateş, burun akıntısı, sinüs ve astım şikayetleriniz varsa burun eğriliği düzeltme ameliyatı olmanız önerilir. Burun tıkanıklığı yaşayanların uyku apnesi problemi varsa en kısa sürede septoplasti ameliyatı olmaları gerekir.

Burun Eğriliği Düzeltme Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Burun tıkanıklığı şikâyeti ile gelen hastaların öncelikle bu sorunun kaynağı araştırılır. Burun tıkanıklığı sorunu septum eğriliğinden kaynaklandığı belirlenince ameliyat için hazırlıklar başlar. Burun tıkanıklığının yanında estetik görüntüde de değişiklik istiyorsanız bu durumu mutlaka doktorunuzla konuşmalısınız. Septoplasti ameliyatı günümüzde çoğunlukla burun estetiği ile bileştiriliyor. Böylece hem hastanın sağlığı iyileştiriliyor hem de daha güzel, estetik bir burun yaratılıyor. Hastalar bir kere genel anestezi alarak iki amaca uygun ameliyat olabiliyorlar.

Burun Eğriliği Düzeltme Ameliyatı Sonrası İyileşme Süreci

Septoplasti ameliyatı genel anestezi altında olur. Bu nedenle kişinin ameliyat öncesinde sigara kullanımını bırakması önerilir. Burun içindeki dokunun tahrişine neden olan sigara kullanımı ameliyat sonrası iyileşme dönemini yavaşlatır. Burun estetiği sonrası çok sıcak ve soğuk sudan uzak durmalısınız. İlk bir ay burnundaki bandajları sabit tutmanız öneriliyor.

Bir yanıt yazın