Ben (Nevüs) Aldırma

Ben aldırma, vücudumuzun her yerinde çıkabilen, yuvarlak ya da oval şekilli, cilt renginden farklı bir renge sahip deri oluşumu olan benlerin alınmasına yönelik bir tedavidir. Benler zaman içinde farklı renge dönüşleri ve büyümeleri kanser açısından risk oluşturabilir Bu nedenle ben aldırma kanserden korunmanın da bir yoludur.

Ben (Nevüs)  Nedir?

Cilt üzerinde meydana gelen çoğunlukla zararsız deri değişikliklerine ben diğer bir adıyla nevüs adı verilir. Tıptaki adıyla melanositik nevüs olarak bilinen yüz bölgesinde bulunduğunda estetik bakımdan güzel görünmemekte, büyüklüğüne ve bulunduğu yere göre  insanların dikkatini çekmektedir.

Ben (Nevüs) Aldırma

Ben (Nevüs) Nedir?

Benler vücudumuzun her yerinde çıkabilen, yuvarlak ya da oval şekilli, cilt renginden farklı bir renge sahip deri oluşumlarıdır. Cilt üzerinde meydana gelen çoğunlukla zararsız deri değişikliklerine ben diğer bir adıyla nevüs adı verilir. Tıptaki adıyla melanositik nevüs olarak bilinen yüz bölgesinde bulunduğunda estetik bakımdan güzel görünmemekte, büyüklüğüne ve bulunduğu yere göre  insanların dikkatini çekmektedir.

Ben Aldırma

Ameliyat hakkında daha fazla bilgi almak, önce ve sonrası uygulamaları görmek için bize ulaşabilir ve uzmanlarımızla görüşebilirsiniz.

Ben aldırma yapılabilen ben Çeşitleri Nelerdir?

Benler, melanosit denilen deri rengini veren pigment hücrelerinin çoğalmasıyla beraber gelişirler. Histopatolojik türüne, büyüklüğüne, vücut dışına taşan kabarıklığına, deri seviyesine göre durumuna, kökünden aldığı hücrelerin cinsine göre polip, papül, makul gibi isimler alarak çeşitlilik gösterirler. Benler düz ya da bombeli olabilir, renkleri kahverengi, pembe ya da siyah olabilir. Benlerin vücuttaki sayısı kalıtsal özelliklere bağlı olarak ve güneşe maruz kalmaya bağlı olarak değişebilir.

Benlerin çoğu ömür boyunca iyi huylu olarak kalabilir, bazı benler olumsuz bir şekilde malignite dediğimiz kanser oluşumuna dönme potansiyeli taşırlar. Benlerin belirli aralıklarla takip edilmesi ya da cerrahi yöntemlerle çıkarılması gerekmektedir.

Birçok ben zararsızdır ve çıkarılmasına gerek yoktur. Benlerin üzerinde çıkan kıllar tıraş edilebilir. Ancak cımbızla alınması durumunda benin alt kısmında inflamasyona neden olur ve ağrı, şişlik gibi durumlara yol açabilir.

Ben aldırma hangi durumlarda yapılabilir?

Benlerin bazı durumlarda tedavi edilmesi gerekir ve sonraki yıllarda oluşabilecek komplikasyonların oluşmasını önlemek ve kanser riskini elimine etmek için çıkarılabilir. Özellikle;

 • Ben renginde morumsu siyah benzeri koyulaşma görülen,
 • Dokusunda değişiklik görülen,
 • Yayılmacı özelliği bulunan,
 • Üzerinde yara açılan,
 • Boyutlarında artış gözlemlenen,
 • Kendi formunda asimetriklik bulunan
 • Kanamaya sebep olan
 • Çapı 0,5 cm’ den büyük olan ve hızlı büyüyen
 • Kenarları düzensizleşen, sınırları belirgin olmayan
 • Tarak, kıyafet ya da tıraş bıçağı gibi materyallerin bene zarar vereceği yerlerde bulunuyorsa ve kişiyi rahatsız ediyorsa,
 • Estetik olmayan bir görüntüye sahip ise, mutlaka bir plastik cerrah tarafından değerlendirilmeli ve çıkarılmalıdır.

Ben aldırma ile Nasıl Tedavi Edilir?

Benler iki şekilde tedavi edilir;

 1. Traşlama şeklinde biyopsi : Benin deri yüzeyinden çıkıntı yaparak kabarık durumda olması durumunda uygulanacak işlemde, deri lokal anestezi ile öncelikle uyuşturulur. Cerrahi bir bıçak ya da koter aracılığıyla çıkarılır. Çıkarılan benin bulunduğu bölge düz beyaz bir leke bırakarak iyileşir.
 2. Benin cerrahi olarak çıkarılması : Ben, şekil olarak düz bir formda ise ya da melanom oluşumu dediğimiz kanser şüphesi bulunuyorsa kullanılır. Ben deride bulunan tam kalınlığı ile cilt içinden çıkarılır ve sonra çıkarılan bölüme estetik dikiş atılır. Cerrahi olarak uygulanan işlemde çıkarılan bölgede gözle görülmeyecek incelikte bir iz kalabilir.

Ben Aldırma İşleminde Neler Yapılır?

Benler alınmadan önce cerrah tarafından değerlendirilir. Mini operasyon öncesinde benlerin bulunduğu bölgelerden lokal anestezi uygulanarak uyuşturulur. Böylelikle işlem sırasında hastanın ağrı ya da acı hissetmemesi sağlanır.

Benler cerrah tarafından değerlendirildikten sonra ortalama 10-15 dakika süren işlemlerle çıkarılır. Sayıca fazla olan benlerin ayrı ayrı alınması zaman gerektirebilir. Benler çıkarıldıktan sonra patolojiye gönderilmesinde ve daha sonra doktor tarafından değerlendirilmesinde fayda vardır.

Ben alımında en önemli nokta bene ait bir parçanın vücut içinde bırakılmamasıdır. Bu bakımdan işlemi yapacak en iyi hekimler plastik cerrahlardır.

Ben Aldırma İşleminden Sonraki Süreç

Cerrah tarafından alınan benlerin boyutu küçükse üzerinde alınan ben kadar bir kabuklanma görülür. Aynı bir yaranın iyileşmesi gibi 1 ile 2 hafta içerisinde kabuk düşer ve alttan cilt yenilenmiş olarak ortaya çıkar. Kabuk kendi kendine düşmelidir, oynanan ya da sökülen kabuklarda cilt üzerinde iz kalabilir. Eğer alınan ben büyük ve deri altına inen bir kök yapısı bulunuyorsa o zaman ben çıkarıldıktan sonra estetik olarak dikiş atılır. Dikişlerin üstte kalan bölümleri işlemden iki hafta sonra alınır. Ben aldırma işlemi oldukça kısa süren ve pansumana ihtiyaç bulunmayan bir işlemdir.

Ben aldırma işlemi sağlık açısından yararlı, sağlıklı aynı zamanda güvenli bir uygulamadır. Enfeksiyon riski oldukça düşük olan uygulamada, uygulamadan sonra görülebilen kızarıklıklar ve kaşıntı görülmesi oldukça normaldir. Günlük hayata etki etmeyen ben aldırma işlemi sonrasında rutin hayata geri dönülerek devam edilir.

Ben Aldırma Fiyatları Nelerdir?

Sağlık Bakanlığı onaylı merkezlerin internet sitelerinde fiyat belirtmeleri yasal değildir. Bu nedenle 0212 241 46 24 no’lu telefondan polikliniğimizi arayarak Ben aldırma fiyatları hakkında bilgi alabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir