YÜZ ESTETİĞİ NEDİR? | YÜZ ESTETİĞİ NASIL YAPILIR? | Op. Dr. Leyla Arvas

Yüz estetiği son yılların en çok tercih edilen estetik girişimlerinin başında geliyor. Vücudun ilk olarak dikkat çeken, iletişim kurmasını sağlayan bölgesi yüzdür. Bu nedenle yüzün estetik, genç, sağlıklı ve güzel görünmesi herkes için çok önemlidir.

Yüz estetiğine hem kadınlar, hem de erkekler tarafından talep vardır. Bu talebi karşılamak ve yüzün daha güzel görünmesini sağlamak için en ileri teknolojilerden ilham alarak yüz estetiğini gerçekleştiriyoruz.

Yüz estetiğinin kusursuz olması kadar doğal görünmesi de önemlidir. Son yıllarda hastaların önceliği doğal yüz estetiği oluyor. Doğal görünen, estetik olduğu belli olmayan yüz estetiği için işinde uzman bir hekim seçmelisiniz.

Yüz estetiği nedir?

Yüz estetiği, yüz, boyun ve dekolte bölgesinde gerçekleşen estetik operasyonlara verilen genel isimdir. Yüz estetiğinde, yüz germe, boyun germe, yüz kaldırma, burun estetiği, dudak estetiği kulak estetiği, göz çevresi estetiği, kaş kaldırma, çene estetiği gibi ameliyatlar yer alır.

Yüz estetiğinin amacı, yüzün daha genç, daha sağlıklı, daha dinamik ve daha güzel görünmesini sağlamaktır. Bu görünümü elde etmek için yüz estetiğinde kırışıklar ortadan kaldırılır, sarkmalar toparlanır ve yüz yukarı doğru çekilerek yüzün daha genç görünmesi sağlanır. Yaşlılığın ilk belirtilerinin yüzde göründüğünü düşünürsek, yüz estetiğinin neden bu kadar önemli olduğunu anlayabilirsiniz.

Yüz estetiğinin etkileri nelerdir?

Cilt yaşlanmaya başladıktan itibaren ilk sinyallerini cilt üzerinden gönderir. Göz çevresindeki mimik kullanımı ve göz çevresindeki derinin ince olması sebebiyle göz çevresindeki kırışıklar yaşlanmanın ilk etkilerinden biridir. Göz kapağı kaldırma ameliyatı sayesinde, göz kapağındaki kırışıklar ve sarkma yok edilir. Sarkan deri parçası kesilerek, göz kapağı daha dinamik ve genç görünecek şekilde tekrar dikilir.

Yüz estetiğinde dikkat çeken bir diğer estetik ameliyat alın germe estetiğidir. Alın germe estetiğinde, alın ortasındaki yatay ve iki kaş arasındaki dikey çizgilerin görünürlüğü azaltılır. Alın germe estetiği, kişinin mimiklerini etkilemez ve ameliyat sonrasında çok az, belirgin olmayan bir iz kalır. Alın germe ameliyatının izi saç diplerine saklandığı için karşıdan bakıldığında belli olmaz.

Orta yüz bölgesine yüz germe, yağ enjeksiyonu gibi estetik ameliyatlar yapılır. Orta yüzün kırışıksız ve dolgun görünmesi amaçlanmaktadır. Çünkü yaşlanma sürecine girdikten sonra ciltteki kolajen dokusu azalır.

Deri altındaki yağ miktarının azalmasıyla birlikte ciltte kırışıklar ve sonrasında sarkmalar görülür. Yüz dolgunluğu kaybettiğinde cildin daha solgun ve yaşlı görünmesi kaçınılmazdır. Deri altına yapılan yağ dokusu kişinin yüzündeki dolgunluğu geri getirir ve yüzün yukarı doğru toparlanmasını sağlar.

Yüz estetiği nasıl yapılır?

Yüz estetiği için öncelikle ihtiyaçlarınız belirlenmelidir. Kişinin yüz hattına uygun estetik ameliyatlar için hasta ve doktorun ortak kararı takip edilir. Yüz estetiğinin doğal görünmesi için minimal ve etkili adımlar önemlidir. Hastanın ihtiyaçları belirlendikten sonra yüz estetiği gerçekleşir. Yüz estetiği hastane ortamında, genel anestezi altında yapılır.

Yüz bir bütün içinde olduğu için yüz estetiğinde yapılan ameliyatların birbiri ile uyumlu olması önemlidir. Yüz germe ameliyatında ihtiyaç doğrultusunda boyun germe, göz kapağı kaldırma gibi ameliyatlar da yapılmalıdır. Çünkü genç bir yüz ve sarkık gıdı görünümü birbiri ile uyuşmayacaktır. Yüz estetiği ile farklı ameliyatlar kombinlebilir. Kombine yapılan ameliyatlar hem daha ekonomik olacak, hem de tek seansta daha etkili değişimler yaratacaktır.

Yüz estetiği sonrasında iyileşme süreci nasıl olur?

Yüz estetiğinden sonra bir gün hastanede kalmanız gerekecektir. Her ameliyattan sonra olduğu gibi yüz estetiğinden sonra da yüzünüz de ödem ve şişlik olması normaldir. Yüz estetiğinden sonra ilk 4 gün ağrılarınız olabilir fakat bu ağrıları ağrı kesici ilaçlarla kontrol altına alabilirsiniz.

İlk haftadan itibaren yüzünüz de ki morluk ve ödem gitmeye başlar. Ameliyatın etkilerini 10.günden itibaren görebilirsiniz. İlk haftadan sonra dikişler alınmaya başlar. Biz hastalarımıza ikinci haftadan itibaren iş hayatına dönmelerini öneriyoruz. Yüz estetiğinden sonra yüzde hissizlik oluşabilir, bu geçicidir. Bu süreçte makyaj yaparken ve yüzünüze krem sürerken yavaş ve hassas davranmalısınız.