Gıdı Nedir ve Nasıl Oluşur?

Gıdı çeneden başlayarak boynun alt kısmına kadar uzanan bölümü ifade eder. Gıdı bölgesi “kadın-erkek”, “genç-yaşlı” fark etmeksizin genetik faktörler, kilo alıp verme, yaşlanma gibi etkenlerden dolayı yağlanıp sarkabilir. Gıdı bölgesi de meydana gelen bu değişikliklerden etkilenerek deforme olabilir. Bu deformasyonlar sonucunda oluşan yağlı ve sarkık görüntü de gıdı olarak ifade edilmektedir. Gıdı, halk arasında gıdık olarak da bilinen bir estetik sorundur.

Gıdı Sarkması Nedir?

Gıdı sarkması kadın ve erkeklerin yaşını ele veren görsel bir sorundur. Çeşitli nedenlere bağlı olarak vücudun diğer bölümlerinde olduğu gibi gıdı bölgesinde de cilt sıkılığını ve esnekliği kaybeder ve zamanla gıdı sarkması meydana gelir. 

Gıdı sarkmaları genellikle yaşın ilerlemesiyle beraber başlar ve zamanla şiddeti artar. Çene yapısının geride bulunmasından dolayı kilo alımı ile beraber gıdının yağlı ve sarkık bir görüntü oluşturmasına neden olabilir. Bununla birlikte gıdı sarkmasının ortaya çıkmasında etkili olan birçok faktör vardır.

Gıdı sarkmasına neden olan başlıca faktörler;

 • Genetik faktörler,
 • Kilo fazlalığı
 • Hızlı ve sık kilo alıp vermek,
 • Yaş almaya bağlı olarak düşen kolajen seviyesi,
 • Güneş ışınlarına aşırı maruz kalma,
 • Sigara tüketimi
 • Yanlış uyuma pozisyonları

Gıdı Estetiği Nedir?

Gıdı estetiği gıdı bölgesindeki yağlanma ve sarkmayı yok etmek amacıyla yapılan estetik uygulamaların tamamını kapsar. Gıdı estetiğinde spesifik uygulanan tek bir yöntem yoktur bunun yerine fazla yağları ortadan kaldırabilen aynı zamanda daha sıkı, daha şekilli bir çene ve boyun bölgesi oluşturmak için boyun derisini gerebilen yaklaşımların bir kombinasyonundan oluşan birçok uygulama vardır.

Gıdı Estetiği Uygulamaları Nelerdir?

Gıdı estetiği, çene altı bölgesindeki fazla yağ veya sarkıklığın düzeltilmesi veya gıdı bölgesinin daha estetik bir görünüme kavuşturulması için yapılan estetik prosedürlerin genel adıdır. Gıdı estetiği uygulamaları şunları içerebilir:

Gıdı Liposuction 

Gıdı liposuction, submental bölge olarak adlandırılan çene altı bölgesindeki fazla yağın cerrahi olarak çıkarılması işlemidir. Bu estetik cerrahi prosedür, gıdı bölgesinin daha ince, daha sıkı ve daha estetik bir görünüm kazanmasını amaçlar. 

Liposuction ile yapılan gıdı yağ aldırma, lokal anestezi ile çene altından açılan minimal delikten içeri girilerek çene altındaki yağların azaltılmasına yönelik bir işlem yapılır. Kilo alıp vermeye bağlı olarak gıdı bölgesinde yağlanma oluşabilir. Diyet ve spor gibi yöntemlerle gıdıda biriken yağ kütlesini eritmek zor olduğundan yağlanma sorunundan kurtulmak için Liposuction yani yağ alma tekniği ile gıdı aldırma yapılabilir.

Gıdı yağ aldırma uygulaması için deri esnekliğinin ve elastikiyet durumunun yeterli düzeyde olması gerekir.

Elastik bir cilde sahip olan 20 ila 50 yaş arası insanlar gıdı liposuction ’dan tek başına fayda görürler. Ancak gıdı bölgesinde yağlanma ile birlikte sarkma varsa ve cilt elastikiyetini kaybettiyse Liposuction ile birlikte farklı tedaviler de uygulanması gerekebilir.

Gıdı Liposuction’ı fazla yağı giderir ancak cilt kalitesini iyileştirmez. Eğer liposuction sonrası ciltte sarkma oluşma durumu söz konusu olursa buna uygun bir tedaviyi birlikte uygulamak gerekebilir. Böyle durumlarda gıdı liposuction işlemi boyun germe ameliyatı veya kalıcı ip askı uygulaması ile kombine bir şekilde yapılabilir.

Gıdı Liposuction Nasıl Yapılır?

Gıdı estetiğinde Vaser liposuction tekniği kullanılırken klasik Liposuction’da olduğu gibi öncelikle gıdı bölgesindeki fazla yağ dokusu dışarı atılır. Gıdı liposuction işlemi için öncelikle çene altından minik bir kesi açılır. Bu kesiden girilerek önce vaser teknolojisi yardımıyla bu bölgedeki yağ eritilir ve vücut dışına atılır.  Eğer gıdı bölgesinde sarkma meydana gelmemişse yağ alma işlemiyle operasyon tamamlanır.

Gıdı yağ aldırma ortalama 1 saat kadar sürer, işlem genellikle sedasyon uygulaması altında gerçekleşir ve ameliyattan sonra hastanede kalınması gerekmez. Uygulamadan sonra gıdı bölgesine elastik bir bandaj takılarak bu bölgenin toparlanması sağlanır.

Bölgenin hızla iyileşmesi için operasyondan sonra minimum 4 hafta boyunca boyun bölgesi için kullanılan özel korsenin giyilmesi gerekir. Korse kullanımı ile derinin yeni yerine daha hızlı alışması sağlanır ve erken dönemde sarkma engellenmiş olur.

Gıdı Liposuction İçin Uygun Bir Aday Mısınız?

 • Ciltte iyi bir esnekliğe sahipsin.
 • Sonuçlar için gerçekçi beklentileriniz var.
 • Yüzünüzü güzelce şekillendirmek istiyorsunuz.
 • Daha genç ve çekici bir görünüme kavuşarak güveninizi artırmak istersiniz.

Gıdı liposuction, submental yağ birikimi nedeniyle çene hattı boyunca bir estetik kaybı fark eden kadın ve erkekler için mükemmel bir seçenektir. Prosedür, sağlığı iyi olan ancak kilo kaybına veya sağlıklı bir yaşam tarzına cevap vermeyen gıdı bölgesi fazla yağdan memnun olmayan hastalar için önerilir. Gıdı liposuction ile ele alınan kriterler:

 • Hastanın çene altında kiloya bağlı olan ve olmayan fazla yağ
 • Çene “jawline”  hattında belirginlik kaybı ve çene ile boyun arasında minimal geçiş
 • Bu bölgede biriken yağlardan dolayı yaşlı veya kilolu görünüm
 • Submental yağ oluşumuna bağlı olarak görünüşte özgüven eksikliği

Prosedür, kas ve cilt elastikiyeti olan hastalarda çok daha etkili sonuç gösterir. Fakat liposuction ile yağ alınırken, cilt sıkılaştırma gerçekleştirmez. Cilt gevşekliği de bir sorunsa bir boyun germe ameliyatı birlikte önerilebilir.

Gıdı Liposuction’ın Faydaları!

Gıdı bölgesinden istenmeyen yağ birikintilerinin giderilmesiyle çeşitli faydalar elde edilebilir.

İşlem sonrası aşağıdakileri beklemelisiniz:

 • Vaser liposuction ile teknik güvenlidir ve büyük riskler yoktur.
 • Çoğu durumda ayakta tedavi bazında gerçekleştirilir.
 • Kısa sürede fazla yağların alınması mümkün hale gelir.
 • Genel görünüm ve özgüven seviyesi dönüşümü gerçekleşir.

Liposuction’ın odak noktası genellikle büyük alanlardaki fazla yağ bölgelerini tedavi etmek olsa da tek uygulama alanları büyük bölgelerimiz değildir. Gıdı, yüz estetiğinde hissettiğinizden daha yaşlı ve yorgun görünmenize neden olabilecek en dikkat çekici bölgelerin başında gelir.

En büyük sorunlardan biri doğrudan çene altında meydana gelir çünkü burası submental yağın birikebileceği ve alt çene hattınızın tanımını etkileyebileceği yerdir. Yüzünüzü daha yaşlı göstermenin yanı sıra; bu istenmeyen fazla yağ, tartıya yarım kilo eklememiş olsanız bile kilo almış gibi görünmenize neden olabilir. Gıdı aldırma minimal invaziv olan ve sonucu uzun süre etkili olan submental yağ alımı tedavisi sunmaktadır.

Gıdı Yağ Aldırma Sonrası İyileşme Süreci Nasıldır?

Gıdı liposuction nispeten rahat ve kısa süren bir iyileşme sürecine sahiptir. İşlemin yaygın sonrası sonuçlarında tedavi bölgesinde hafif şişlik, morarma ve minimal ağrılar bulunur. Prosedürden çıkarken çenenizin etrafına konulacak sıkıştırma bandı, iyileşme esnasında semptomları azaltmak için minimum bir hafta takılabilir.

Bir gün sonrasında işe ve diğer faaliyetlere dönebilirsiniz. Bununla birlikte, komplikasyonları önlemek için en az iki hafta boyunca yorucu egzersizlerden kaçınılmalıdır. Hasta bu prosedürleri uyguladıktan sonra tedavi bölgesine iyi bakmak zorunda kalacaktır. Hastanın kısa sürede iyileşmesi için bazı uyku duruşlarından kaçınması gerekebilir.

Bir süre ağzınızı veya çenenizi hissetmiyor olabilirsiniz. Buna uyuşma denir ve gıdı yağ aldırma sonrası sık görülür. Zaman geçtikçe bu his eski haline dönecektir. Her şeyden önce, yüzünüz çekici hale gelecek ve yeni geliştirilmiş görünümünüz için mutlu olacaksınız.

Prosedürden sonra tedavi alanınıza nasıl bakacağınız konusunda size ayrıntılı bilgiler verilecektir. Şişlik tamamen geçtikten sonra bir veya iki hafta sonra işleminizin sonuçlarını net görebilirsiniz. Sağlıklı, aktif bir yaşam tarzı takip ettiğiniz sürece, liposuction sonuçları kalıcı olacaktır.

İşlemden sonra kilonuz dalgalanırsa, gıdı alanını ve vücudun geri kalanını etkileyebilir. Gıdı liposuction ile olumlu sonuçlarınızı korumanıza yardımcı olabilecek ek yaşlanma karşıtı tedaviler kombine edilebilir.

Gıdı Germe Ameliyatı Nedir ve Nasıl Yapılır?

Gıdı bölgesine sağlıklı bir görünüm kazandırmak için yapılan uygulamalardan bir diğeri de gıdı germe ameliyatıdır. Gıdı germe ameliyatı, gıdı bölgesinde yaşanan yağlanma ve sarkmanın yok edildiği cerrahi bir prosedürdür. Germe ameliyatı kapsamında gıdı bölgesindeki kas ve yağ dokusunun aşırı şekilde sarkması durumunda, yapılan cerrahi müdahaleyle bu bölümün yağdan uzaklaştırılması, kasların toparlanması ve gerdirilmesi ile beraber fazla olan sarkmış ve gevşemiş olan derinin çıkarılmasına yönelik olur.

Gıdı bölgesinde oluşan sorunlar genellikle kilo alımı ve yaş ile yakından ilgilidir. Kilo alımında ilk kilonun alındığı bölge gıdı bölgesidir. Yağlar bu bölgeye toplanır ve kişiyi olduğundan daha yaşlı ve yorgun gösterir. Ancak kilo alımından daha ziyade yaş alma gıdı bölgesi sarkmalarının en büyük sebeplerinden birisidir. Gıdı ameliyatının amacı gıdı bölgesinde oluşan bu sarkık görünümden kurtarmak ve dümdüz ve sıkı görünmesi sağlamaktır.

Gıdı Germe Ameliyatı Öncesi ve Sonrası

Gıdı germe ameliyatı öncesinde ilk olarak gıdı bölgesinin değerlendirilmesinin yapılması gerekir. Bu aşamada gıdı meydana gelen deformasyonlar incelenir, gıdıda oluşan yağlanma ve sarkmaya bağlı olarak gıdı bölgesinin ne kadar gerilmesi gerektiği saptanır. Eğer gıdı bölgesinde sarkma sorunuyla birlikte yağlanma sorunu da varsa yağ dokusunun da alınması gerekir. Bu durumlarda gıdı gerdirme ameliyatından önce gıdıya yerleşen ve erimesi neredeyse mümkün olmayan yağlar, vaser liposuction ile alınır.

Yağlar alındıktan sonra gıdı bölgesinde dümdüz ve pürüzsüz bir görünüm oluşturmak için gıdı ameliyatına geçilir. Cerrahi bir prosedür olan gıdı gerdirme ameliyatı genel anestezi ya da sedasyon kullanılarak yapılır. İşlem kulak önünden başlayan ve kulak memesine inen ve oradan dönüp kulak arkasından yapılan kesi ile başlar. Fazla olan deri vücuttan uzaklaştırılır ve sarkan gıdı bölgesi gerdirilir.

Gıdı germe ameliyatının süresi operasyon sırasında yapılacak işlemlere bağlı olarak değişkenlik gösterebilmekle birlikte genelde 2 saat sürer. Ameliyat sırasında açılan kesiler doğrudan görünmeyecek alanlara girdiği için kişi rahatsız edecek bir iz bırakmaz.

Gıdı germe ameliyatı sonrası iyileşme süreci de oldukça konforludur. Gıdı germe ameliyatı yaptıranlar ameliyat sonrası süreci genellikle rahat ağrısız ve acısız olarak tanımlarlar ancak yapılan germe işlemi nedeniyle gıdı germe ameliyatı sonrası sonraki ilk birkaç gün boyun ve gıdı bölgesinde bir gerginlik hissi oluşabilmektedir.

Bu süreçte herhangi bir olumsuzlukla karşılaşmamak için ani hareketlerden kaçınmak ve gıdı bölgesini zorlamamak gerekir. Bunların dışında gıdı germe ameliyatı yaptıranlar genellikle 1 hafta içerisinde normal hayatlarına dönebilirler. Gıdı germe ameliyatı ihtiyaç duyulursa başka operasyonlarla kombine bir şekilde yapılabilir.

İp Askı Yöntemiyle Gıdı Estetiği

Gıdı sarkması için uygulanacak yöntemlerden biri de ip askı yöntemidir. İp askı yönteminin sağladığı lifting yani kaldırma etkisi cildin sıkılaşıp gerginleşmesini sağladığı için gençleştirme amacıyla sıklıkla kullanılmaktadır. Gıdı ve boyun bölgesinde bir gençleşme etkisi yaratmak ve sıkı bir görünüm elde etmek içinde kullanılabilmektedir.

İp askı yöntemiyle yapılan gıdı estetiğinde operasyonlar ve cerrahi müdahaleler için özel olarak üretilmiş olan ve cilt altında vücut tarafından absorbe edilebilen ipler kullanılır. Boyun ve gıdı bölgesine derinin sarkma derecesine göre simetrik olarak deri altına asılan ipler ile gıdı yukarı kaldırılarak gergin hale getirilir. ip askı ile gıdı germe uygulamasında lifting etkisi işlemden sonra gözle görülecek düzeyde olur. İp askının tam etkisi ise ortalama bir ay içerisinde netleşir.

Botox ile Gıdı Sarkması Tedavisi

Botox, kırışıklık tedavisinde etkili bir şekilde kullanılan estetik bir operasyondur. Gıdı bölgesinde oluşan sorunu ortadan kaldırılmak için kullanılan Botox uygulaması ise Nefertiti Botox’tur. Botox’un bu çeşidi doğrudan boyun ve çene bölgesindeki sorunları hedef alır. Nefertiti Botoks özellikle gıdı bölgesinde bulunan kasın hafif bir şekilde aşağıya doğru düşmesi durumunda etkili sonuçlar verir. Bu uygulama kapsamında boyun ve çene hattına cerrahi bir müdahalede bulunmadan pürüzsüz ve gençleştirici bir etki yaratılır. Böylece gıdı bölgesinde oluşan sarkma da çözüme kavuşmuş olur.

Thermage CPT ile Gıdı Estetiği

Ameliyatsız gıdı estetiği uygulamalarından Thermage CPT ile iz olmadan gıdı bölgesinde sarkmayı yok eden rahat bir uygulamadır. Thermage CPT ile yapılan gıdı estetiği mezoterapi ile desteklenebilir. Böylece etki arttırılarak daha sıkı ve belirgin bir boyun hattı elde etmek mümkün olur.

Thermage CPT radyofrekans dalgaları kullanılarak cilt altı collagen üretimini tetikleyen ameliyatsız bir cilt yenileme prosedürüdür. Yağ dokusunu eritmeye yönelik uygulanmaz. Cerrahi müdahale gerektirmeyen bu uygulama ameliyatsız ve iğnesiz bir şekilde cildi sıkılaştırıp daha genç bir görünüme kavuşmayı sağlar.

Tek seanslık bu işlem sonrası cildin daha gergin, sıkı ve genç göründüğü anında fark edilir ama asıl etki, uygulama sonrasındaki ilk 6 ayda cilt kendini yenilemeye devam edeceğinden nihai sonucu 4-6 ay içinde takip etmek mümkündür. İşlem sedasyon yöntemi ile 1 saat içinde tamamlanır ve operasyonun hemen sonrasında gündelik hayat dönmek mümkündür.

Ulthera ile Gıdı Eritme

Gıdı ve boyunda oluşan gevşeme ve sarkıklıklardan herhangi bir cerrahi işlem yapılmadan Ulthera ile etkili ve izsiz bir şekilde tek seansta kurtulmak mümkün olmaktadır. Mezoterapi enjeksiyonu ile kombine bir şekilde uygulandığında daha hızlı ve etkili bir sonuç ortaya çıkar. İşlem sonrasında gergin ve pürüzsüz bir gıdıya sahip olunur.

Ameliyatsız gıdı estetiği seçeneklerinden biri olan Ulthera, cilt gençleştirme cihazları arasında en çok kullanılanlardan biridir. Ultherapy dünyanın her yerinde olduğu gibi Türkiye’de de yaygın olarak kullanılır. Ulthera, elastikiyetini kaybeden, sarkan ve kırışan ciltleri tedavi etmeyi amaçlayan bir uygulamadır.

Ulthera uygulamasında ciltteki bağ dokusu katmanları ses dalgaları kullanılarak ısıtılır ve ısı oluşumuna bağlı olarak deride kolajen üretimi artar. Isı seviyesinde görülen artış ile gıdı eritme yapılır ve gıdının etkili şekilde sıkılaşması sağlanır.

Gıdı estetiğinde sıklıkla tercih edilen ultherapy işleminin seansı ortalama 30-40 dakika sürer ve işlemin etkisini anında hissetmeye başlanılır. FDA onaylı bu cihaz ile yapılan gıdı estetiği sonrasında günlük rutininize dönülebilmektedir.

GIDI ESTETİĞİ HAKKINDA

Amaç Fazla yağın alınması ve sarkan derinin toparlanması
Hangi yöntemle yapılıyor? Ameliyatlı ve Ameliyatsız
Operasyon Süresi 45 – 90 dakika
Anestezi Lokal veya Genel Anestezi Uygulanır.
İyileşme Süresi 5 – 7 gün
Kalıcılık Süresi 8-10 yıl, tekrar gerekebilir.
Operasyon Riskli Midir? Herhangi bir riski bulunmamaktadır.
Ağrılı Mı? Ağrı kesiciler ile kontrol altına alınır.
Sonuçlar  1 Hafta
İz Kalır Mı? İz göz kapağı kıvrımına yerleştiğinden, kalmaz
Öncesi sonrası fark Belirgin gözlerde açılma
Fiyat Dolgu miktarına göre değişken

Erkeklerde Gıdı Estetiği

Erkeklerde gıdı eritme işlemleri kadınlara uygulanan yöntemlerle birebir aynıdır. En efektif uygulamaların başında liposuction işlemi gelir. Gıdı liposuction olarak bilinen yöntemde yapılan lokal anestezi ile gıdı bölgesi uyuşturulur ve çok ince bir kesi ile yerleştirilen kanülden parçalanan yağ hücreleri vücut dışına alınır. Liposuction ile seçici olarak yağ hücreleri de alındığı için tekrar aynı bölgede gıdı oluşumu aşırı kilo alınmadığı takdirde görülmez.

Ameliyatsız gıdı estetiği olmak isteyen erkeklerde çene hattının daha sıkı olmasını ve aynı zamanda bu hattın çok daha belirgin çizgiye sahip olmasını sağlayan Ulthera ve Thermage CPT cihazları ile pürüzsüz ve gergin bir boyun yapısı ile çene çizgisine sahip olunabilir. Her iki işlem de mezoterapi enjeksiyon uygulamaları ile desteklenerek gıdı, çene ve boyun bölgesinin daha genç ve pürüzsüz görünmesini sağlar. Yağlı ve gevşemiş cilt yerini kusursuz görünüme bırakır.

Gıdı Estetiği Hakkında Sıkça Sorulan Sorular

Gıdı Erir mi?

Gıdı eritmek mümkündür ancak diyet ve spor gibi yöntemlerle gıdı eritmek mümkün değildir. Gıdıdaki yağlanma sorunundan kurtulabilmek için gıdı yağ aldırma yaptırmak gerekir. Kişiye uygun olan operasyon hastanın gıdı bölgesindeki yağlanmanın şiddetine ve sarkmaya göre değişkenlik gösterir.

Gıdı Estetiği Kalıcı Mıdır?

Gıdı estetiğinin sonuçlarının kalıcılığı cerrahi veya cerrahi olmamasıyla doğru orantılıdır ve hastaların alışkanlıklarıyla da yakından ilişkilendirilebilir. Gıdı estetiğinde hastanın gıdısındaki yağlanma dışarı çekilerek atılır. Eğer yağlanma sorun için vaser liposuction yöntemi tercih edildiyse gıdının yağlanması çok zordur. Fakat Ulthera ve Thermage gibi cihazlı işlemlerin ömrü liposuction kadar kalıcı olmayabilir.

Gıdı estetiği 50 yaşının üzerindeki hastalara yapılıyorsa, boyun germe işlemini de ameliyata dâhil etmeyi mutlaka öneriyoruz. Boyun germe ameliyatı yapıldıktan sonra yaşlanmanın etkisine ve yer çekimine bağlı olarak hastalarda tekrar gıdı sarkması görülebilir fakat bu sarkma ameliyat öncesi kadar belirgin ve yoğun gözlenmez.

Gıdı Liposuction İşlemi Ağrılı mıdır?

İşlem sırasında lokal anestezi uygulandığı için hastalar genellikle ağrı veya rahatsızlık hissetmezler. İşlem sonrası hafif bir rahatsızlık veya gerilme hissi olabilir.

Gıdı Liposuction Sonrası İşlem Tekrarlanmalı mıdır?

Sonuçlar kişiden kişiye değişebilir ve yaşam tarzı, kilo değişiklikleri veya yaşlanma süreci sonuçları etkileyebilir. Bazı hastalar tek bir işlemle kalıcı sonuçlar elde edebilirken, diğerleri için işlemi tekrarlama ihtiyacı olabilir.

Gıdı Liposuction Fiyatları

Gıdı liposuction fiyatları, doktorun deneyimi, klinik veya hastane seçimi ve işlem kapsamına bağlı olarak değişebilir. Gıdı liposuction işlemi hakkında daha fazla bilgi almak ve kişisel ihtiyaçlarınıza uygun bir tedavi planı oluşturmak için bize ulaşın.

Gıdı Yağ Aldırma Sonrası İz Kalır mı?

Gıdı yağ aldırma operasyonunun ardından çene altındaki yağ dokusu çözüldükten sonra, bu eriyen yağ dokularını tahliye etmek için oldukça ince genişliğe sahip kanüllerle yapılan minik kesiklere ihtiyaç duyulur. Kanüller bu minik kesiklere yerleştirildikten sonra gerekli miktarda yağ dokusu vakumlanır ve sonrasında açılan bu küçük kesikler dikişle kapatılır. Bu kanül yerleştirme işlemi mikroskobik boyutlarda gerçekleşir ve dikişler atıldıktan sonra, hafifçe kızarık bir iz bırakabilir, ancak bu izler genellikle 2-3 ay içinde soluklaşır ve cilt rengini alır. Böylece gözle görülür bir iz kalmaz.

Gıdı Eritme Kaç Seansta Biter?

Gıdı eritme uygulamasının kaç saatte biteceği uygulama kapsamında kullanılacak işleme göre ve gıdıdaki yağlanma oranına göre farklılık gösterir. Ancak etkili bir sonuç görebilmek için ortalama olarak 3-4 seans devam edilmelidir.

Gıdı Liposuction Riskli Midir?

Bahsettiğim gıdı ameliyatı için tüm cerrahi yöntemler oldukça güvenli bir işlemdir. Hematom (yaranın içinde kan toplanması) ve enfeksiyon, kapsamlı cerrahi teknik ve antibiyotik ilaçlarla önlenebilir risklerdir. Liposuction sırasında korkutucu olmayan geçici sinir disfonksiyonu nadiren (%0,2) ortaya çıkabilir, ancak birkaç hafta içinde geri döner.

Bir yanıt yazın