Halk arasında sivilce olarak isimlendirilen akne, hem kadınlarda hem de erkeklerde sıkça rastlanan bir cilt hastalığıdır. Özellikle ergenlik çağında ortaya çıkmaya başlayan akneler, gençlerin % 85’inde görülmektedir. Ancak akne yalnızca ergenlik çağında meydana gelen bir cilt problemi değildir.  

Geç yaşta görülen erişkin tipi aknelere de sıkça rastlanır. Erişkin akneler kadınlarda daha sık meydana gelen bir cilt hastalığıdır. Ergenlik çağında oluşan aknelerden en önemli farkı tedaviye daha dirençli olmalarıdır. Akne tedavisi kişiye ve cilt yapısına göre değişiklik göstermektedir.

İlk akne oluşumunun görülmesi genel olarak ergenlik çağındaki kızlarda 10-17, ergenlik çağındaki erkeklerde ise 14-19 yaşları arasındadır. Erkeklerde kadınlara oranla daha fazla akne görülmektedir.

Sağlığı etkileyen herhangi bir yan etkisi bulunmaz. Fakat özellikle ergenlik çağında başlayan ve daha sonra geçmeyen akneler psikolojik birtakım sorunlara yol açar. Doğru zamanda tedavi edilmeyen ve sık temas edilen akneler daha sonra skar (nedbe) denilen ciddi kalıcı izlere dönüşmektedir.

Akneler en çok sonbahar ve kış aylarında artışa geçer. Fakat yazın terlemeye bağlı olarak yağ salgısı ile beraber doğru orantılı olarak artan akneler de vardır.

Akneler vücudun farklı bölgelerinde görülse de genellikle yüz bölgesinde yoğunlaşır. Yüz dışında ağırlıklı olarak sırt, boyun, göğüs, omuz ve üst kollarda akne oluşumu gözlenir. Bunun nedeni bu bölgelerde bulunan yağ bezlerinin fazla olmasından kaynaklanır.

Normalde bu bezlerin salgıladığı yağ deri yüzeyine çıkarak atılır. Fakat ergenlik çağında yağ bezleri gereğinden fazla yağ salgılayarak bu yağın deri yüzeyine geçmesini sağlayan kanallar tıkanır. Bu ise akne oluşumunu hızlandırmaktadır.

Akne Nedir?

akne tedavisi Akne, deri üzerinde oluşan yağ bezlerinin ve kıl köklerinin doğru çalışmaması sonucunda vücudun bazı bölgelerinde beliren, daha çok ergenlik çağındaki bireylerde olmak üzere her yaşta gözlenen bir inflamasyondur.

Pilosebase ünite olarak adlandırılan yağ bezi, kıl kökü ve ortak kullanılan kanaldan meydana gelir ve bu kanal deri yüzeyinde biter. Yağ bezleri sebum olarak bilinen yağ salgısı üretir ve bu salgı kanal üzerinden deri yüzeyine doğru açılır.

Bu kanalda sebum ve keratin üreten hücreler tıkaç oluşturarak kanalda ilerleyip deri yüzeyine boşalamaz. Bu tıkaçta bakteriler çoğalır ve inflamasyon yangı oluşur. Bu yangı ise şişkinlik, kızarıklık, sıcaklık artışı ve ağrı gibi belirtiler verir. Bunun sonucunda ise akne olarak bilinen minik iltihap kabarcıkları oluşmaktadır.

Akne Nasıl Oluşur?

akne oluşumu Akne oluşumuna neden olan birçok faktör bulunmaktadır. Ergenlik çağında görülen akneler ve ileriki yaşlarda görülen aknelerin oluşum nedenleri farklılık gösterebilir. Fakat genel olarak akne oluşumunu etkileyen temel etmenler şu şekildedir:

 • Yapısal özellikler
 • Hormonal dengesizlikler
 • Yoğun stres
 • Artan sebum üretimi
 • Folikülin içerisindeki değişimler
 • Bakteriler
 • Aşırı yağlı deri yüzeyi
 • Kozmetik ürünlerin yanlış kullanımı ve kullanılan bazı ilaçlar.

Genetik yatkınlık akne oluşumunu etkileyen önemli faktörlerin başında gelmektedir. Aile geçmişinde şiddetli akne rahatsızlığını bulunan kişilerin erken tanı ve tedavi yönteminden yararlanması faydalıdır.

Genetik faktörler dışında yoğun stresli yaşam, kozmetik ürünlerin yanlış kullanımı veya aşırı kullanımı, birtakım hormonal düzensizliklere bağlı olarak da akne oluşur.

Bunların dışında artan yağ salgısı ise diğer önemli etkenlerden bir tanesidir. Vücudunda akne gözlenen insanların daha geniş yağ bezeleri vardır ve diğer normal cilt yapısına sahip kişilere oranla vücutlarındaki yağ üretimi daha fazladır.

Hormonlar da akne oluşumunda önemli rol oynarlar. Ergenlik çağından önce cilt gözenekleri daha küçük yapıdadır. Bu nedenle yağ bezlerinin üretimi daha azdır ve bu durum akne oluşumu için yetersiz kalır. Fakat ergenlik dönemine gelindiğinde hormonların da etkisiyle yağ bezleri genişler. Buna bağlı olarak da yağ üretimi artar ve akne oluşur.

Kozmetik ürünlerin yanlış veya aşırı kullanımı da akne oluşumunu tetikler. Özellikle yağ bazlı bu kimyasal ürünler vücutta aknejenik mineral yağlara sebep olur. Bu da akne artışına davetiye çıkarır.

Emosyonel stres de akne artışını alevlendirir. Akneli kişiler non komedojenik, oil-free makyaj malzemelerini tercih etmelidir. Hava kirliliği, yüksek nem düzeyi gibi çevresel tetikleyiciler de akne oluşumunu arttıran sebepler arasındadır.

Tüm bunların dışında akne ile ilgili bazı yanlış bilgiler de mevcuttur. Yağlı yiyeceklerin akne oluşumunu tetiklediği konusunda insanlarda sıkı bir düşünce hakimdir. Fakat bilimsel çalışmalar ışığında söylenebilir ki gıdanın akne gelişimini başlattığı veya artırdığı yönünde temel bir kaynak bulunmamaktadır.

Ek olarak yoğun stresin yaşandığı dönemlerde de kişilerde akne artışı gözlemlenmiştir. Akne oluşumu ile karaciğer arasında bağlantı kurulması da halk arasında bilinen yaygın yanlışlardan biridir. Aknenin karaciğer veya iç hastalıklar ile bir bağlantısı yoktur.

Akne Tipik Lezyonları Nelerdir?

Akne farklı lezyon tipleri ile karşımıza çıkmaktadır. Bunlar:

Sebase bezlerde fazla yağ üretimi: Hormonal dengesizliğe bağlı olarak oluşur. Testesteron hormonundan meydana gelen dihidrotestesteron hormonunun uyarı vermesi ile aşırı yağ üretimi yağ bezlerinden dışarı salınır. Ayrıca stres artışı ile beraber substans P adlı bir madde salınır. Bu madde de yağ bezlerindeki üretimi artırarak akne oluşumunu tetikler.

Kıl foliküllerinde tıkanma: Hormonal bozukluklar ile kıl folikül yapısı bozulur. Böylece tıkanıklıklar oluşarak beyaz (kapalı) ve siyah (açık) noktalar (komedonlar) açığa çıkar.

Propionibacterium acnes çoğalması: Propioniumbacterium acnes adlı bakteri çoğalarak deride inflamasyon olarak bilinen reaksiyon oluşur. Buna bağlı olarak da akne lezyonlarında artış gerçekleşir.

İnflamasyon (yangı): İnflamasyon yalnızca akne görülen bölgelerde oluşmaz. Tüm deride oluşur. Akne tedavisi uygulanırken kremlerin yalnızca akne üzerine uygulanması önerilmez. Tüm yüze uygulanması desteklenir.

Akne Tipleri Nelerdir?

Yukarıda açıklanan tipik lezyonlarından yoğunluğuna göre akne tipleri belirlenmektedir. Bu sayede en uygun tedavi yönteminin seçilmesi amaçlanır. En yaygın akne tipleri şu şekildedir:

Komedonal akne: Açık ve kapalı komedon olmak üzere ikiye ayrılır. Özellikle yüz ve burun kenarı çevresinde sıkça görülür. Çoğunlukla ergenlik döneminde olan gençlerde ve aşırı yağlı cilt yapısına sahip kişilerde yaygın olarak rastlanmaktadır.

İnflamatuar akne: Papül, püstül ve daha az miktarda olan komedonlara denir.

Nodülokistik akne: Komedonlar, papül ve püstüller ile nodüller mevcuttur. Nodülokistik akne tipinde iz bırakma riski vardır.

Akne İzi Çeşitleri Nelerdir?

Akne izi çeşitleri maküller ve skarlar olmak üzere ikiye ayrılır:

Maküller: Deri ile aynı seviyede bulunan izlerdir. Yalnızca daha kırmızı veya daha koyu renk olarak gözlenebilirler. Bilhassa sıkma işleminin gerçekleştiği aknelerin yerine koyu renk iz kalabilir. Bu izler uzun süreler geçmez ve uygun tedavi yöntemi uygulanmaz ise kalıcı olabilirler.

Skarlar: Atrofik (çukur) veya hipertrofik (kabarık) olarak ikiye ayrılır. En sık rastlanan versiyonu çukur olandır.

Akne Tedavisi Nasıl Yapılır?

Aknenin tüm tipleri her yaşta tedavi edilmelidir. Akne tedavisi sonrasında iz kalma riskini azaltır. Cilt rahatsızlığı olan akne, tedavisi olan bir hastalıktır. Ancak akne tedavi sürecinin çok kısa sürdüğü söylenemez. Tedaviye yanıt 2-3. ayda başlar. Akne tedavisi süresince sabırlı olmak çok önemlidir.

Hafif oranda seyreden akneler derinin üst tabakasına uygulanan antibiyotik kremler, solüsyon ve jeller yardımıyla tedavi edilir. Orta şiddette seyreden aknelerde ağız yolu ile verilen antibiyotik ilaç tedavisi uygulanır.

Bu ilaçlar kıl foliküllerinde bulunan bakteriler için etkilidir ve bu sayede kızarıklık ve iltihaplanma azalır. Hormonal düzensizlikten kaynaklanan aknelerde doğum kontrol hapları son derece faydalıdır. Büyük oranda iyileşme sağlar. İnatçı, iz bırakan tipte veya şiddetli olan aknelerde akne tedavisinde ağız yoluyla uygulanan isotretinoin tedavisi verilir.

Diğer tedavi seçenekleri arasında peeling, meyve asitleri ve kimyasallar yardımıyla yapılan soyma tedavileri akne tedavisi esnasında başarılı olunan yöntemlerden bazılarıdır. Özellikle kimyasal peeling son zamanlarda adından sıkça söz ettiren bir tedavi çeşididir.

Çok fazla akne bulunan ciltlerde yağ dengesini kontrol almada kullanılır. Böylece cilt daha temiz olur ve yenilenir. Aynı zamanda geçmeyen akne sonucu oluşan izlerin tedavisinde de oldukça etkilidir.

Akne Tedavisi Yöntemleri Nelerdir?

Akne tedavisi yalnızca bir tek tedavi yönteminden oluşmaz. Birden fazla tedavi yöntemi vardır. Bu yöntemler akne tipine ve yoğunluğuna göre birbirinden ayrılır. Bunlar:

 • Akne peeling tedavisi
 • İlaç ile akne tedavisi
 • Lazerle akne tedavisi
 • Topikal kremler ile akne tedavisi
 • Medikal cilt bakımı tedavisi

Topikal Kremler ile Akne Tedavisi Nasıl Uygulanır?

Genellikle hafif-orta şiddetli aknelerin tedavisinde uygulanan bir yöntemdir. Etkisinin görülmesi için en az 8-12 hafta kullanılmalıdır. Derinin üst bölgesine topikal kremler deri üzerinde akne oluşumunu tetikleyen mikroorganizma ve bakterileri yok ederek, sebum üretimini düzenler ve akne oluşumunu azaltır.

İlaçla Akne Tedavisi Nasıl Uygulanır?

Topikal krem tedavisinin yanıt vermediği durumlar söz konusu olduğunda hastaya oral yolla ilaç verilir. Genellikle orta veya şiddetli derecede seyreden akne durumu olan hastalara önerilir.

Lazerle Akne Tedavisi Nasıl Uygulanır?

akne tedavisi Lazerle akne tedavisi yönteminde akne oluşumuna sebebiyet veren bakterilerin temizlenmesi ve cilt alt tabakasında bulunan tıkanmış yağ hücrelerinin temizlenerek akne oluşumunu artıran faktörlerin kaldırılması sağlanır.

Akne Tedavisi Neden Gereklidir?

Akne tedavisi ciltte iz oluşumunu önlemek açısından son derece gerekli bir uygulamadır. İyileşme döneminde olan kist ve nodüllerin cildinizde iz bırakmasına engel olur. Akne sonrası meydana gelen izleri yok edip cildi pürüzsüz bir seviyeye ulaştırmak oldukça zordur.

Akne tedavisinin bir diğer önemi ise akneli olarak geçirilen süreyi azaltmaktır. Aynı zamanda akne tedavisi ile ciltte bulunan çok fazla akne ve izden dolayı oluşan psikolojik sorunlar ortadan kaldırılır.

Akne Tedavisi Kalıcı Mıdır?

Akne tedavisi akneleri kontrol altına almada son derece başarılıdır fakat akneler medikal yöntemler ile tam olarak geçmemektedir. Tedavi sonrasında hasta cildine iyi bakar ve akne oluşumuna neden olan etkenleri ortadan kaldırırsa hastalığın tekrarlama riski oldukça azalır. Ayrıca dermatoloğunuz size aknelerin nüks etmemesi için devam tedavisi planlayabilir.

Akne tedavisinde en sık sorulan sorulardan bir tanesi de tedavi sonrası tekrar akne oluşumu yaşanıp yaşanmayacağıdır. Bu durumun bir garantisi yoktur. Kişinin cilt yapısına bağlı olmakla beraber, eğer kişi yağlı bir cilde sahip ise tekrar oluşum gözlenebilir. Fakat bu sorun cilt yağlanmasını önleyen doğru ürün kullanımı ile kolayca giderilebilir. Akne tedavisi ile yeni akne oluşumu kontrol altına alınır ve izlerin önüne geçilir.

Akne Tedavisi Ağrılı Mıdır?

Akne tedavisi ağrılı bir işlem değildir. Herhangi bir acı veya yan etki gözlenmez.

Akne Tedavisi Hhemen Etki Eder mi?

Akne tedavisi hemen etki etmesi kişiden kişiye değişiklik gösterir. Kişide görülen akne tipi, kişinin cilt yapısı ve akne oluşumunun altında yatan sebebe bağlı olarak akne tedavisi etki etme süresi de farklılık göstermektedir.

Akne Tedavisi Sırasında Kozmetik Ürün Kullanmak Doğru mudur?

Akne tedavisi sırasında ve sonrasında mutlaka dermatoloğunuzun önerisi ve kontrolüyle doğru ürünler kullanmanız gerekir. Cildi temizleyen sabunlar ve losyonlar, cildin nem dengesini tazeleyen ürünler ve diğer bakım ürünleri bu ürünlerden bazılarıdır.

Akne Oluşumu Nasıl Engellenir?

Mutlaka tedavi için dermatoloğunuza başvurun.

 • Aşırı yorgunluk ve yoğun stresli yaşam bazı hormonlarda yağ üretimini artırır. Bu da akne oluşmasına davetiye çıkarır. Yorgunluk ve stresten olabildiğinde uzak kalmak akne oluşumunu engeller.
 • Uyku esnasında cilt kendini yeniler. Bu nedenle kaliteli bir uyku cilt sağlığınız için önemlidir.
 • Çoğu rahatsızlığın önlenmesinde olduğu gibi sağlıklı bir beslenme programı ile düzenli egzersiz ciltteki kan dolaşımını hızlandırarak hücrelere daha fazla oksijen aktarılmasını sağlar.
 • Akneleri sıkmak iz kalma riskini artırır. Akneleri koparmak bir çözüm yolu değildir.
 • Elleri sık sık yıkamak yüz sağlığı için önemlidir. Kirli eller ile yüze sık sık dokunmak bakteri miktarını artırır ve akne oluşumu da buna bağlı olarak artışa geçer.
 • Yüzü günde iki defa dermatolog önerisiyle kullanılan temizleyici jel yıkamak gerekir. Havlu sık sık değiştirilmelidir.
 • Aşırı güneşe maruz kalmak da akne oluşumunu artırabilir. Yoğun güneşlenme sonrası deri kendini korumak için kalınlaşarak daha bronz hale gelir. Kalınlaşan deri sonucunda gözenekler tıkanarak akne artışı gözlenebilir.

Akne Tedavisi Fiyatları

Akne tedavisi, hastanın ihtiyacına yönelik olarak belirlenir. Bu nedenle akne tedavisi fiyatlandırması çeşitlilik göstermektedir. Sağlık Bakanlığı onaylı merkezlerin internet sitelerinde fiyat belirtmeleri yasal değildir. Akne tedavisi fiyatları hakkında daha detaylı bilgi almak ve diğer tüm merak ettikleriniz için 0212 241 46 24 numaralı telefondan kliniğimize ulaşabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir