sıcak kolajen Sıcak Kolajen vücudun Kolajen eksikliğini telafi etme amaçlı uygulanan bir tedavi yöntemidir. Sıcak Kolajen uygulaması ile cilt altındaki fibroblast hücreler tetiklenerek kolajen harekete geçirilir. Cilt yaşlı, yorgun, pürüzlü görünümünden kurtularak genç, canlı, pürüzsüz bir görünüm alır. Sıcak Kolajen uygulaması kolay, pratik uygulanan bir yöntemdir. Diğer kolajen takviyesi uygulamalarından ayrılan yönleri mevcuttur. Sıcak Kolajen 25 yaş üstü herkese yönelik bir anti-aging işlemidir. 

Sıcak Kolajen Aşısı Nedir?

Sıcak Kolajen, bir tür enjeksiyon yapılarak kullanılan kolajen aşısıdır. Sıcak Kolajen uygulaması ile hedeflenen kolajen eksikliğinden kaynaklı cilt deformasyonlarını gidermektir. Ciltte kırışıklık, çökme, kuruluk, cansızlık, leke, sarkma olarak kendini gösteren deformasyonlar Sıcak Kolajen etkisiyle giderilerek nemli, canlı, parlak, pürüzsüz cilt yapısını sağlarlar. Sıcak Kolajen gençleştirici bir etkiye sahiptir. Yaşlanma belirtileri aşı uygulamasıyla yok olur. 

Kolajen vücutta bağ dokunun çoğunluğunu oluşturan protein bir yapıdır. Kolajenin işlevi organ, kemik, kas, kıkırdak, deri, tendon gibi bağ dokuları bir arada tutmaktır. “Vücudun yapıştırıcısı” da denilen kollajenlerin varlığı oldukça önemlidir. Kolajenin çeşitli nedenlerle vücutta gittikçe azalması onun önemini anlamamızda etkin bir rol oynamıştır. Kolajen yaş ilerledikçe vücutta doğal olarak azalır. Yaş almanın dışında çeşitli faktörler de kolajenin azalmasını hızlandırabilir. Kortizol hormonunun yükselmesi, menopoz, cilde gerekli özenin gösterilmemesi, kalitesiz kozmetik kullanımı, stres, güneşe maruz kalma, vitamin eksiklikleri, sigara kullanımı gibi çeşitli faktörler kolajenin azalmasına katkıda bulunur. Kolajen azalması 25 yaşında başlar. Fakat bizim bunun belirtilerini görmemiz 30 yaşından sonra olur. 25 yaşından itibaren her yıl %1,5 oranında azalan kolajen seneler ilerledikçe eksilme oranını da arttırır. 

Kolajen Azalmasının Belirtileri Nelerdir?

Vücutta Kolajen azaldığında ilk belirtiler ciltte fark edilir. Cilt kurumaya başlar, ince kırışıklıklar oluşur. Özellikle göz çevresi bölgesi çok ince bir deriye sahip olduğu için kırışıklıklar ilk bu bölgede belirir. Ciltte renk değişimi, matlaşma, sarkma oluşur. Cilt haricinde oluşan değişimler; saç dökülmesi, saç tellerinin beyazlaması, tırnakların güçsüzleşmesi, eklem ağrıları, diş eti kanaması, kesik ve yaraların geç iyileşmesi gibi çeşitli belirtilerdir. Yaş ilerledikçe belirtilerin tamamında artış olur. Kolajen azalması her insanda doğal süreç içerisinde mutlaka gerçekleşen bir durumdur. Bu durumu Kolajen takviyesi alarak azaltmak, tüm bu belirtileri geciktirmek ya da yavaşlatmak mümkündür.

Kolajen Takviyesi Nedir?

Kolajen takviyesi hayvansal ürünlerden elde edilen çeşitli formlarda kullanımı olan protein ürünlerdir. Kolajenin kaynağına göre tavuk kolajeni, sığır kolajeni, balık kolajeni gibi çeşitli türleri vardır. Tüm türleri kapsayan karma kolajen ürünler de mevcuttur. Kolajen takviyesi türlerinin ufak farklılıklar dışında ulaşmak istedikleri hedef aynıdır. Tüm kolajen türlerinin ortak hedefi; vücudun kolajen azalmasını telafi ederek gerekli işlevi sağlamaktır.

Sıcak Kolajen Kimlere Uygulanır?

Sıcak Kolajen kolajen ihtiyacında olan kadın, erkek herkese uygulanabilir. Sıcak Kolajen uygulaması için şu şartların da sağlanması gerekir:

 • 25 yaşını doldurmuş olmak 
 • Hamile ya da emzirme döneminde olmamak
 • Alerjik reaksiyon riski bulunmamak
 • Diyabet hastası olmamak
 • Kanser şüphesi olmamak ya da kanser tedavisi görmüyor olmak
 • Uygulama alanında enfeksiyon, yara, kesik bulunması
 • Lazer tedavisi görmüyor olmak

Sıcak Kolajen Nerelere Uygulanır?

Sıcak Kolajen vücudun kolajen takviyesi gereken her noktasına uygulanabilir. Genellikle yüz, boyun, dekolte, el gibi bölgelere yapılsa da her alana uygulanabilir bir işlemdir. Kesi açılan bir işlem olmadığı için aynı seansta birden fazla bölgeye uygulama yapılabilir. Enjektörle uygulanan kolay bir işlemdir. 

Sıcak Kolajen Aşısı Nasıl Yapılır?

Sıcak Kolajenin çalışma prensibi cilt altına Kolajen takviye etmek değildir. Sıcak Kolajen enjeksiyonu ile uygulama bölgesindeki mevcut kolajenin tetiklenerek aktif hale gelmesi sağlanır. Kolajen aşısının Sıcak Kolajen olarak anılması uygulama öncesinde içeriğin ısıtılmasından gelir. Hazır dozlarda ve donmuş halde bulunan kolajen 40º ısıya getirilerek cilt altına aktarılmaya hazır duruma getirilir. 

Sıcak Kolajen uygulaması oldukça pratiktir. Uygulama alanı temizlendikten sonra lokal anestezi kremiyle uyuşturulur. İnce mezoterapi iğnesiyle içerik uygulama alanına enjekte edilir. Enjekte işlemi sona erdiğinde dermatolog tarafından uygulama alanına hafif masaj yapılarak içeriğin deri altına yayılması sağlanır. 10-15 dakika süren bir işlemdir. Uygulamadan sonra kişi günlük yaşamına devam edebilir.

Sıcak Kolajen Evde Uygulanır Mı?

Sıcak Kolajen evde uygulanmaması gereken bir işlemdir. Kişinin alerjik reaksiyon riski, lokal anestezi uygulanması, enjeksiyonun dozu, enjektenin doğru noktalara uygulanması, işlemin yapılış şekli önemlidir. İstenmeyen sağlık sorunları yaşamamak adına işlemin mutlaka dermatolog tarafından yapılması gerekir.  

Sıcak Kolajenin Faydaları Nelerdir?

Sıcak Kolajenin sağladığı faydalar ve avantajlar şunlardır:

 • Ciltteki yaşlılık izleri yok olur. Kırışıklık, sarkma, çökme gibi etkiler kaybolarak pürüzsüz ve genç bir cilt oluşur.
 • Ciltteki kuruma ve çatlama giderilir. Nemli ve canlı bir cilt yapısı oluşur.
 • Uygulanan alanda elastik ve sıkı bir cilt oluşur.
 • Ciltteki renk tonu farklılıkları kaybolur. Cilt tonu bütünsel ve dengeli hale gelir. Lekeler kaybolur.
 • Akne, ameliyat, yara, yanık gibi çeşitli izler kaybolur. Cilt sağlıklı hale gelir.
 • Kolay uygulanan, zahmetsiz bir işlemdir. Hızlı etki sağlanır.
 • Direkt cilt altındaki sorunlu bölgeye uygulandığı için diğer kolajen takviyesi yöntemlerine göre daha etkilidir.
 • Sıcak Kolajen hacim ve dolgunluk kazandırmadığı için doğal bir görünüm oluşur.

Sıcak Kolajen Yapıldıktan Sonra Nelere Dikkat Edilmelidir?

Sıcak Kolajen uygulamasından sonra uygulama alanında kızarma, şişlik, kaşınma gibi etkiler görülebilir. Bu etkiler olağandır. 3-4 gün içerisinde yok olurlar. İşlem sonrasında Sıcak Kolajenden gereken verimi alabilmek için şu durumlara dikkat edilmesi gerekir:

 • İlk 24 saat enjeksiyon uygulanan alana su değdirilmemelidir.
 • Sıcak banyo yapılmamalı, buharlı ve sıcak ortamlardan uzak durulmalıdır. Hamam, sauna, solaryum gibi yerlere gidilmemelidir.
 • Güneşte kalınmamalıdır. Açık havada güneş koruyucu krem kullanılmalıdır.
 • Bol su tüketilmelidir.
 • Sigara, alkol gibi alışkanlıklar bırakılmalı, sağlıklı gıdalar tüketilmelidir. 
 • Yorucu aktiviteler yapılmamalı, spora ara verilmeli, eşya kaldırılmamalıdır.
 • Uygulama alanında oluşan kızarıklık ve şişlikler için buz kompres uygulanabilir.
 • Uygulama alanı kaşınmamalıdır. Kozmetik sürülmemelidir.

Sıcak Kolajen uygulandıktan 1 hafta sonra etki görülmeye başlanır.

Sıcak Kolajen Kaç Seans Uygulanır?

Sıcak Kolajen uygulaması kişinin yaşı, cilt deformasyonu, ilk seans sonrasında oluşan etkiye göre seans sayısı düzenlenerek yapılır. Genellikle 2-4 seans arası anti-aging etkisi için yeterli olmaktadır. Her seans arasında 1 aylık bir zaman bırakılır. 

Sıcak Kolajen Etkisi Ne Kadar Sürer?

Sıcak Kolajen kalıcılığı kişiden kişiye değişir. Metabolizma hızı, cilde ve sağlığa gösterilen özen, cildi dış etkenlerden koruma, zararlı alışkanlıkların tüketimi gibi çeşitli nedenlerle farklı sürelerde kalıcılık gösterdiği gözlemlenir. Ortalama 1-1,5 yıl kalıcılık göstermektedir.

Sıcak Kolajenin Riskleri Var Mıdır?

Sıcak Kolajen uygulamasının en önemli riski yüksek alerjik yapısı nedeni ile enjeksiyon yapılmadan önce hastadan detaylı anamnez alınarak ile bu risk en aza indirilmeye çalışılır. Kişinin alerji durumu, tedavi gördüğü hastalık, uygulama bölgesinde engel oluşturacak yara oluşumu, cilt hastalığı gibi durumlar önceden belirlenerek aşı uygulaması yapılmaz. Uygulamadan önce kişiye kısa süren pratik bir alerji testi yapılmaktadır. Sıcak Kolajen dermatolog tarafından uygulandığı için güvenli bir işlemdir, risk barındırmaz. 

Uygulama sonrasında ciltte kızarıklık, şişlik, kaşınma gibi çeşitli yan etkiler görülebilir. Bu etkiler oldukça normaldir. 3-5 gün içerisinde kendiliğinden yok olur. Ağrı, acı oluşmaz. Ağrı kesici kullanmayı gerektirecek bir durum yaşanmaz.  Herhangi bir alerjik durum oluşmazsa tedavi uygulanabilir. Ancak sonrasında da alerji oluşabilir bu durumda doktor ile hemen iletişime geçmek gerekir. 

Sıcak Kolajen Başka İşlemlerle Bir Arada Uygulanır Mı?

Sıcak Kolajen lazer uygulamaları, radyofrekans, altın iğne gibi çeşitli ameliyatsız yöntemlerle kombineli kullanılabilir. Özellikle yanık izleri, skarlar, ameliyat izi silme de Sıcak Kolajenin yanında etkili lazer uygulamalarıyla başarılı sonuçlar elde edilmektedir. Kombine uygulamalar ulaşılmak istenen hedefe daha hızlı ve etkili ulaşmayı sağlamaktadır.

Sıcak Kolajen Erkeklere Uygulanır Mı?

Sıcak Kolajen aşısı erkeklere de uygulanmaktadır. Erkeklere yapılan uygulama kadınlara yapılan uygulamadan farklı değildir. Kolajen aşısı ciltte dolgunluk, hacim oluşturmadığı için erkekler dolgu ve enjeksiyon uygulamalarına göre Sıcak Kolajen uygulamasını daha fazla tercih etmektedir. 

Sıcak Kolajen Hangi Kolajen Türünün Takviyesidir?

İnsan vücudunda 16’dan fazla kolajen türü bulunur. En büyük orana sahip 3 türde kolajen Tip1, Tip 2, Tip 3 olarak adlandırılmıştır. 

Tip 1 kolajen, en yüksek paya sahip kolajen türüdür. Tırnak, saç, kemik, deri, kemik gibi oluşumları sağlar. Estetik ve yaşlanma karşıtı amaçlarla ilgili Tip 1 kolajen takviyesi yapılmaktadır.

Tip 2 kolajen, kıkırdak bütünlüğünü sağladığı için eklem ve romatizma rahatsızlıklarını, kemik ağrılarını giderme amaçlı kullanılır.

Tip 3 kolajen, damar, cilt, mide, bağırsak sorunlarını giderme amaçlı takviye alınmaktadır.

Estetik ve anti aging amaçlı Tip 1 ve Tip 3 tek olarak ya da ikisi bir arada sıklıkla kullanılır. Sıcak Kolajen, tam olarak Tip 1 türünü destekleyici bir kolajendir. Uygulanan alanda sıkılık, elastikiyet, parlaklık, pürüzsüzlük etkisi oluşturur. Cilt kalitesi artar.

Sıcak Kolajen Ele Uygulanır Mı?

Sıcak Kolajen aşısı el bölgesindeki deformasyonların giderilmesinde oldukça etkilidir. Kırışıklıkların giderilmesi, lekelerin yok edilmesi, yanık, ameliyat izlerinin silinmesi, akne deformasyonlarının kaybedilmesi gibi etkiler sağlar. Sıcak Kolajen uygulamasından sonra eller genç, pürüzsüz, nemli bir görünüme kavuşur. 

Sıcak Kolajen Yüzde Nasıl Bir Etki Oluşturur?

Yüz bölgesi Sıcak Kolajenin en fazla uygulandığı alandır. Kırışıklıkların giderilmesi, yüzün canlı, pürüzsüz, sıkı bir görünüme kavuşması kolajen aşısı ile kolayca gerçekleşir. Sıcak Kolajen uygulanan alanda dolgunluk sağlamadığı için doğal bir görünüm oluşur. Özellikle yüzünde ekstra hacme gereksinim duymayan kişiler için oldukça işlevsel bir uygulamadır. Sıcak Kolajenden sonra yüz genç, dinamik bir görünüme ulaşır.

Sıcak Kolajen Aşısı Fiyatları

Sıcak Kolajen fiyatları seans sayısı, uygulama alanı büyüklüğü, kullanılacak doz, uygulayan doktorun deneyimi, malzeme kalitesi, aşı markası gibi çeşitli etkenlere göre belirlenir. Bu nedenle kişinin muayene olmadan fiyat bilgisi edinmesi doğru değildir. Kalıcılık süresi 1-1,5 sene süren kolajen aşısının oldukça hesaplı bir yöntem olduğu söylenebilir. 

Diğer Kolajen Takviyesi Yöntemleriyle Sıcak Kolajen Arasındaki Farklar Nelerdir?

Vücuttaki kolajen eksikliğini gidermenin pek çok yöntemi vardır. Bu yöntemler; 

 • Kolajenli krem, kozmetik gibi ürünleri cilde sürme
 • Toz kolajen, kapsül kolajen, sıvı kolajen gibi ürünleri ağızdan alma
 • Enjektörle uygulanan kolajen aşısı (Sıcak Kolajen)
 • Kolajen yönünden zengin gıdaları tüketme gibi yöntemlerdir.

Her yöntemin her kişi için etkisi ve işlevi farklıdır. Kişinin yaşı, genetik özellikleri, metabolizma hızı gibi çeşitli nedenler kolajen takviyesi alımında avantaj ya da dezavantaj yaratır. Bu nedenle kişiye en uygun yöntem dermatologla birlikte belirlenebilir.

Sıcak Kolajen Yönteminin Diğer Kolajen Takviyesi Yöntemlerinden Farkı Şunlardır:

 • Etki olarak kolajen takviyesi yöntemleri:

Kolajenli krem ve kozmetikler dışarıdan cildin en üst tabakasına sürüldüğü için etkisi oldukça sınırlıdır. Cildin alt katmanlarındaki kolajenin uyarılması söz konusu değildir. Genç yaştaki kişilere nemli ve parlak bir cilt sağlanabilir. 

Kolajenli gıdaların tüketilmesi yöntemi uzun süreler düzenli olarak belirli miktarlarda o gıdaları tüketmeyi gerektirir. Bunun için kişinin özel bir beslenme programı oluşturması gerekir. Kişide nasıl bir etki oluşturacağı, süresi, kalıcılığı belirsiz bir yöntemdir.

Ağızdan alınan toz, kapsül ve sıvı kolajen yöntemi, sindirim sisteminden geçip emilim gösterdiği için oldukça etkilidir. Vücut bu yöntemde kolajen takviyesinin öncelikle nereye gideceğine kendi karar verir. 

Sıcak Kolajen uygulaması ise direkt uygulama alanında deri altına enjekte edildiği için oldukça etkilidir. Mevcut kolajenin kısa sürede uyarılıp aktifleşmesi sağlanır.

 • Uygulama kolaylığı açısından kolajen takviyesi yöntemleri:

Kolajenli krem ve kozmetiklerin uygulanışı oldukça kolaydır. Cildin yüzeyine sürülerek tamamlanır. Bu işlemin her gün düzenli yapılması gerekir.

Kolajenli gıdaların tüketilmesi beslenme düzeni oluşturmayı gerektirir. Belirlenen gıdaların belirlenen zamanlarda tüketilmesi mecburidir. Günlük rutin oluşturmaya ihtiyaç vardır.

Ağızdan alınan toz, kapsül ve sıvı kolajen yöntemleri her gün ya da gün aşırı alınması gereken maddelerdir. Kapsül ve sıvı kolajen direkt yutularak/içilerek alınırken toz kolajen gıdaların ya da içeceklerin içine karıştırılarak tüketilir. 

Sıcak Kolajen enjektörle doktor tarafından uygulanan bir yöntemdir. Kişinin ihtiyacına göre yılda 1 kez ya da 6 ayda 1 kez yapılması gerekir.

 • Etki sağlama hızı ve kalıcılık süresi açısından kolajen takviyesi yöntemleri:

Kolajenli krem ve kozmetikler hemen göze çarpan şekilde ciltte nemlilik, parlaklık sağlasa da anti-aging etkisi ancak çok genç yaştaki kişilerde görülebilir. İlerleyen yaştaki kişilerde nemlilik harici bir etki sağlanamamaktadır.

Kolajenli gıdaların tüketilmesi ve istenen kolajen takviyesini yaratması çok uzun sürelerde gerçekleşecek bir durumdur. Üstelik kişinin metabolizmasının gıdadaki kolajeni ne kadar emeceği kişiden kişiye değişen bir durumdur. Bu nedenle somut bir etki görülememektedir.

Ağızdan alınan toz, kapsül, sıvı kolajen takviyeleri vücut tarafından emilim gerçekleştiği için daha etkili yöntemlerdir. Kişinin en az 4-5 ay düzenli olarak seçtiği toz, kapsül ya da sıvı kolajen ürününü kullanması gerekir. 4-5 aylık sürenin sonunda etki gözle görülür derecede oluşmaktadır. Bu ürünlerin kalıcı olabilmesi için sürekli ve düzenli kullanımlara devam edilmesi gerekmektedir.

Sıcak Kolajen yönteminde 7-10 günlük bir sürenin sonunda kolajen etkisi ciltte görünür. Uygulama 1-1,5 sene kalıcı olmaktadır. 6 ayda ya da yılda 1 kez yapılarak kalıcı hale getirmek mümkündür.

 • *Evde uygulanabilirlik açısından kolajen takviyesi yöntemleri:

Kolajenli krem ve kozmetikler, ağızdan alınan kolajen takviyeleri, kolajenli gıdaların tüketilmesi evde gerçekleştirilen yöntemlerdir. Sıcak Kolajen yöntemi ise klinik, muayenehane gibi yerlerde dermatolog tarafından uygulanır. Uygulanırken lokal anestezi yapılan tek yöntem Sıcak Kolajen yöntemidir.

 • Dezavantajlı yönleri açısından kolajen takviyesi yöntemleri:

Krem, kozmetik uygulamalarının dezavantajı sadece derinin üst yüzeyinde etkili olmasıdır. Alt tabakalara ulaşma imkanı olmadığı için etki alanı oldukça sınırlıdır.

Kolajenli gıdaların tüketilmesi çok uzun bir süreç ve beslenme düzeni gerektirir. Vücuda kolajen açısından ne kadar yarar sağlayacağı da şüphelidir.

Ağızdan alınan toz ve sıvı kolajen ürünlerinin tadı bazı kişilerce beğenilmemektedir. Başka gıdalarla karıştırılsa bile koku ve tat rahatsız edici bulunabilmektedir. Kapsül kolajen takviyesi yutarak alındığı için koku ve tat açısından sıkıntı oluşturmaz fakat kapsül yutmayı sevmeyen kişiler için çoklu kapsül alımları sıkıntı oluşturabilmektedir.

Sıcak Kolajen yönteminin dezavantajı kişinin evde uygulayamamasıdır. Sıcak Kolajen mutlaka doktor tarafından uygulanması gereken bir işlemdir.

Bir yanıt yazın