kolajen aşısı Kolajen çoğu kişinin ek gıda veya uygulamalar ile aldığı bir takviyedir. Gençleştirme üzerine oldukça etkili başarıları olan kolajen günümüzde farklı şekiller de uygulanabilmektedir.

Gençleşme, cildi tekrar sağlıklı ve parlak bir görünüme getirme, cilt sorunlarından kurtulmak için kolajen aşısı etkili bir yöntemdir. Bir protein türü olan kolajen insan vücudunda fazlaca bulunur.

Ancak, 25 yaş sonrasında gittikçe üretimi azalır ve vücuttaki miktarı da düşer. Bu da vücudun daha kolay deforme olup yaşlanmasına neden olur. Direk olarak cilt altına enjekte edilen kolajen aşısı hakkında daha fazla bilgiyi aşağıdan başlıklar halinde öğrenebilirsiniz.

Kolajen Nedir?

Bir protein çeşididir. Kemik, kıkırdak, lif ve vücuttaki tüm bağ dokularını oluşturmaktadır. Kolajen proteini 3 alfa zincirli bir yapıdan oluşmaktadır. Kıkırdak üretimini artırmayı sağlamaktadır. Vücudumuzda pek çok organda yer almaktadır. Kolajen proteini vücuttan en fazla bulunan protein çeşididir. Dokuların bir arada tutulmasını, elastik ve sıkılaşmayı sağlamaktadır. Ayrıca kolajen vücudun temel maddelerinden biridir.

Kolajen Aşısı Nedir?

İlerleyen yaş ile birlikte vücutta azalan kolajen üretimi ve miktarı nedeniyle belli başlı sağlık sorunları ortaya çıkmaktadır. Özellikle deri ve cilt ile ilgili sorunları düzeltmek için yapılan aşı uygulamasına kolajen aşısı denilmektedir.

Kolajen aşısı sayesinde cilt yenilenir ve sorunlar kısa sürede tedavi edilir. Estetik uygulamalar arasında yaşlılık etkilerini azaltmak için ameliyatsız olarak yapılan en popüler uygulamalardan biridir.

Kolajen Aşısı Uygulama Aşamaları Nelerdir?

Kolajen aşısını uygulamadan önce işlemi yapacak olan doktor veya uzman sizi fiziki muayene ile değerlendirir. Fiziki muayenede ilk olarak hangi bölgelere işlem yapılacağı belirlenir.

Deforme, kırışıklık kısacası cilt sorunları belirlenir. Sonrasında herhangi bir alerjik veya deri hastalığınız olup olmadığını öğrenmek için sağlık geçmişiniz dinlenir.

Sürekli bir ilaç kullanımı var mı, kan ve hormon değerleri normal mi kontrol edilir. Herhangi bir riskli durum yok ise kolajen aşı uygulaması yapılmalıdır. Kolajen aşısı uygulaması sırasıyla;

 • İlk olarak işlem yapılacak olan alan dezenfekte edilip temizlenir.
 • Sonrasında ise uyuşturucu krem sürülür.
 • İçerisinde kolajen bulunan ince uçlu enjektör ile cilt altına gönderim yapılır.
 • Uygun alanlardan kolajen aşısı yapıldıktan sonra işlem sona erer.

İşlem sonrasında ilk 24 saat boyunca cilde herhangi bir sıvı değmemesi gerekir. Bölgeyi yıkamamalı, krem sürmemelisiniz. Ayrıca güneşe çıkmamalısınız. 24 saatlik süreç boyunca alkol, sigara tüketilmemelidir. Bolca su içmeye özen göstermelisiniz.

Kolajen Aşısı Hangi Bölgelere Yapılır?

Kolajen aşısı belli bölgelere uygulanabilen bir işlemdir. Bu bölgeler;

 • Yüz,
 • Boyun,
 • Dekolte,
 • Ellerdir.

Bunun haricinde vücudun herhangi bir bölgesine yapılması doğru ve etkili olmayacaktır. Ayrıca yukarıda saydığımız bölgeler direk göz önünde olan bölgelerdir. Bu yüzden daha sağlıklı ve estetik görünmesi kişilerin özgüvenin daha iyi olmasını sağlamaktadır.

Kolajen Aşısının Faydaları Nelerdir?

Uygulamanın birden çok faydası bulunmaktadır. Bu faydaları sıralayacak olursak;

Cildin elastikiyetini arttırıp daha sıkı olmasını sağlamaktadır. Kısacası sıkılaşma sağlamaktadır.

 • Gözeneklerin sıkılaşıp küçülmesini sağlamaktadır.
 • Kırışıklıkların görünümün azalmasını sağlamaktadır.
 • İnce çizgi oluşumunu engeller ve görünümünü azaltır.
 • Deforme ve hasar görmüş cildin onarılmasını sağlar.
 • Sivilce, güneş veya akne lekelerinin görünümünü azaltır.
 • Daha aydınlık ve sağlıklı bir göz çevresi görünümü sağlar.
 • Daha genç, sağlıklı ve parlak bir cilde sahip olmanızı sağlar.

Yukarıda sıraladığımız faydalar geneldir. Uygulamanın etkileri kişiden kişiye göre farklılık gösterebilmektedir.

Kolajen Aşısı Hakkında Sıkça Sorulan Sorular

Uygulama İçin Yaş Sınırı Nedir?

Uygulama için yaş sınırı 25-65 yaş aralığıdır.

Erkekler İçin de Uygun Mudur?

Uygulama için herhangi bir cinsiyet farkı söz konusu değildir. Hem erkekler hem de kadınlar kolajen aşısını yaptırabilir.

Kolajen Aşısı Kimlere Yapılmaz?

Uygulamanın sağlık açısından riskli ve uygun olmadı kişi gruplarını sıralayacak olursak;

 • Hamilelik ve emzirme döneminde olan kadınlar,
 • Herhangi bir alerjik veya deri hastalıklarına sahip olanlar,
 • Süt ürünü grupları alerjisi yaşayanlar,
 • Aktif yara, enfeksiyon gibi cilt sorunları olanlar,
 • Kanser hastalığı tedavi sürecinde olanlar uygun değildir.

Uygulamanın Yan Etkileri Nelerdir?

Yapılan incelemeler sonucunda işlemin herhangi ciddi bir yan etkisinin olmadığı görülmüştür. Çok nadir de olsa cildi aşırı hassas olan kişilerde geçici olarak kızarıklık, şişlik, kaşıntı gibi durumlar ortaya çıkabilir. Bunlar geçici ve etkisi oldukça az yan etkilerdir.

Kolajen Aşısı Yaptırdıktan Sonra Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

İlk 24 saat boyunca işlemin yapıldığı alanı yıkamamak ve olası darbelerden korumak gerekir. Sigara ve alkol kullanımına ara vermek, aşırı sıcak veya soğuk ortamlardan uzak durmak, spor veya egzersiz yapmamak, direk olarak güneş ışığına maruz kalmamak gerekmektedir. Uygulamanın tam etkisini görmek için gün içerisinde bol su içip kısa yürüyüşler yapmanız tavsiye edilmektedir.

Kolajen Aşısı Kaç Seans Yapılıyor?

Uygulamanın seans sayısı kişiden kişiye göre değişmektedir. Fakat tam etki için minimum 2 maksimum 4 seans yapılmaktadır.

Kolajen Aşısı Sonrası Gençleşme Mümkün mü?

Evet mümkün. Uygulamanın temel amacı zaten gençleştirme üzerinedir. Kolajen üretimini destekleyip cilde ihtiyacı olan kolajeni enjekte ettikten sonra var olan deformasyonlar iyileşir. Cilt kendini yeniler ve yeniden genç bir görünüm ortaya çıkar.

Uygulama Sonrası İyileşme Süresi Nedir?

Uygulamayı yaptırdıktan hemen sonra gündelik hayatınıza geri dönüş yapabilirsiniz. Herhangi bir iyileşme süresi bulunmamaktadır. Sadece ilk gün cildinize su vurmamalı ve güneşten uzak durmalısınız.

Kolajen Aşısı Fiyatları

Kolajen aşısı uygulaması fiyatlarında rakam değişkendir. Kolajen aşısı uygulamasında hangi bölgelere işlem yapılacağı, doktor tecrübesi, klinik donanımı gibi konular fiyatı etkilemektedir.

Estetik ve sağlık konularında internet sitelerinde fiyat vermek doğru değildir. Çünkü Sağlık Bakanlığının internet sitelerinde fiyat verme konusunda yasaları vardır.

En doğru fiyat bilgisi için işlemi yaptıracağınız kliniğe gidip doktora muayene olmanız gerekir. Muayene sonrasında yapılacak işlemler belirlenir. Bu işlemlere göre size en doğru fiyat bilgisi çıkarılır.

Kolajen aşısı uygulaması hakkında daha fazla bilgi almak için bize iletişim sayfamızda yer alan bilgilerden ulaşabilir kolayca randevu oluşturabilirsiniz.

Randevu aldıktan sonra kliniğimizde yer alan çalışan ve uzmanlar Kolajen aşısı uygulaması (altın iğne) hakkında aklınıza takılan tüm soruları cevaplayacaktır.

Daha sağlıklı, güzel ve genç görünüme kavuşmak, daha özgüvenli olmanız için sizlere estetiğin her alanında uzmanlarımız ile hizmet veriyoruz. 0212 241 46 24 no’lu telefondan polikliniğimizi arayarak Kolajen aşısı uygulaması fiyatları hakkında bilgi alabilirsiniz.

Bir yanıt yazın