Lazer epilasyon öncesi hazırlık

Lazer epilasyon öncesi hazırlık nasıl olmalıdır, lazer epilasyon hakkında tüm merak edilenleri sizler için detaylı olarak derledik.

Lazer epilasyon günümüzde çoğu kişinin yaptırdığı bir kalıcı epilasyon yöntemidir. Vücudumuzda yer alan istenmeyen kıl ve tüylerin temizlenmesi klasik yöntemler ile oldukça yorucudur. 

Yorucu olmasının yanında kesin bir sonuç da vermemektedir. Tıraş, ağda, tüy dökücü kremler ile istenmeyen tüyler alındıktan kısa bir süre sonrasında tekrardan tüyler çıkıp, uzamaktadır. Bu klasik yöntemlerle kalıcı sonuç elde edilmediği gibi tüylerin miktarı da çoğalmaktadır. Lazer epilasyon ile kıl köklerine lazer enerjisi gönderilerek, kıl köklerindeki kök hücrelerin zarar görmesi ve ölmesi sağlanır. Zayıflayan kıl kökleri yeni kıl üretimini durdurur.  Zamanla istenmeyen tüylerin miktarı kök hücrelerin yok edilmesine bağlı olarak azalır. Böylelikle istenmeyen tüyler 3-4 ayda bir oldukça az yoğunlukta çıkacak şekli alır. Bu da günümüzde özellikle kadınlar için büyük bir avantajdır. Eğer lazer epilasyon tedavilerine düzenli gidilir ve kıl kök hücreleri jilet ağda gibi arada alma yöntemleri uygulanmaz ise belirli bir süre sonra kalıcı olarak kaybolur.

Lazer Epilasyon Nedir?

Vücutta yer alan istenmeyen tüylerden kurtulmak için uygulanan bir yöntemdir. Lazer ışınları sayesinde kıl köklerindeki kök hücreler yok edilmektedir. Cilt tipi ve kalınlığına göre farklı lazer enerjisi derecelerinde kıl köklerine işlem yapılmaktadır. Lazer epilasyonda amaç tüylerin yok etmekten çok kıl köklerinin zayıflamasını ve yok edilmesini sağlamaktır. Zayıflayan kökler kılların uzaması ve kalınlaşmasını engellemektedir.

Günümüzde istenmeyen tüyler üzerinde kullanılan birden fazla lazer cihazı vardır. Bu cihazların her birinin etki derecesi, uygulanma şekli farklıdır. Bunlar arasından en fazla kullanılan lazer cihazları;

 • Diode Lazer,
 • Alexandrite Lazer,
 • ND: YAG Lazer
 • Hepsini içinde bulunduran Lazerler (Buz Lazer)

Lazer Epilasyon Öncesi Hazırlık Aşamaları

Farklı lazerlerin farklı hazırlık prosedürleri vardır.

 • Diode Lazer, 

Eğer ilk kez lazer epilasyona girecekseniz işlemden 3-4 gün öncesinde tüylerinizi kısaltmanız gerekmektedir. Aksi takdirde lazer enerjisi uygulandığında Kıl köküne ulaşmak daha zor olur. Bu nedenle jilet veya tüy kısaltıcı tıraş makineleri ile kılın çıkış yönünün tersi olacak şekilde tüylerinizi kısaltmanız gerekmektedir.

 • Alexandrite Lazer, 

Tüyler kısaltılmaz, cihaz lazer epilasyon işlemi sırasında hem kökleri hemde kılları yok eder. Ancak sadece güneş yada solaryum yapılmamış ciltlere uygulanır.

 • ND: YAG Lazer

Tüyler işlemden önce kısaltılmaz, işlem sırasında kökler ve kıllar etkilenir.

 • Diode Lazer, Alexandrite Lazer, ND: YAG Lazer ile çalışan BUZ LAZER

Lazer epilasyondan bir gece önce tüylerinizi kısaltmanız gerekmektedir. Jilet veya tüy kısaltıcı tıraş makineleri ile kılın çıkış yönünün tersi olacak şekilde tüylerinizi kısaltmanız gerekmektedir. Bu lazerin daha etkili olmasını sağlar.

Lazer Epilasyon Öncesi Dikkat Edilecekler

 • Epilasyon öncesinde cildinize çok fazla peeling, kese, fırçalama gibi işlemler uygulamamalısınız. Çünkü cildin tahriş olması veya hassas bir duruma gelmesi lazer epilasyon uygulandığında daha fazla acıya neden olacağı gibi cildin tahriş olmasına da neden olabilmektedir. Bu işlemleri lazer epilasyon yaptırdıktan ortalama bir hafta sonrasına bırakmalısınız.
 • Lazer epilasyondan hemen önce işlem yapılacak olan bölgelerin temiz ve kuru olması gerekir. Özellikle yüz bölgesinde bakım veya makyaj ürünlerinin olmaması önemlidir. Aksi takdirde ciltte sivilce, akne, siyah nokta gibi sorunların meydana gelmesi riski vardır.
 • Eğer güneşe çıkacaksanız mutlaka korunmalısınız. Çünkü bronzlaşmış cilde lazer yapmak pek doğru değildir. Lazer işlemlerinizi kış aylarında yaptırmanızı önermekteyiz. Kış aylarında bile lazer öncesi ve sonrasında güneş kremi kullanmak önemlidir.
 • Eğer ilk kez lazer işlemi yapılacak ise kişinin uygun olup olmadığını anlamak için fiziki muayene ile değerlendirme gerekmektedir. Herhangi bir cilt rahatsızlığınız var ise mutlaka doktor onayı almalısınız. Cilt rahatsızlığı olan kişileri lazer epilasyon uygulanması farklı rahatsızlıkların ortaya çıkmasına neden olabilmektedir.
 • Adet dönemi de önemli bir konudur. Adet döneminde 3 gün önce veya 3 gün sonrasında lazer epilasyon yaptırmanız uygundur. Hormonal durumdan dolayı hem daha çok acı hissedilir, hemde etkisi daha düşük olabilir.
 • Son olarak eğer çok hassas bir cildiniz var ise lazer ağrısını en aza indirgemek için lokal anestezi etkisi gösteren uyuşturucu kremleri lazer öncesinde kullanabilirsiniz. Günümüzde kullanılan lazer cihazları acıyı en aza indirgeyen sistemlere sahiptir. Ayrıca bazı cihazlarda aynı anda soğuk hava etkisi de verilmektedir. Soğuk hava sayesinde işlem yapılan bölgede uyuşma hissi olduğu için acı en aza düşmektedir.

Lazer Epilasyon Hakkında Sıkça Sorulanlar

Lazer Epilasyon İçin Yaş Sınırı Nedir?

Epilasyon için yaş sınırı +18’dir. Sonrasında lazer epilasyonu gönül rahatlığı ile yaptırabilirsiniz. Öncesinde aile izni ile yapılabilir. Ancak hormonlar ergenlik döneminde yoğun olduğundan etkisi daha az olabilir. Seans sayısı daha çok gerekebilir.

Hangi Lazer Cihazı ile İşlem Yaptırmalıyım?

Bu sorunun cevabı oldukça çeşitlidir. Tüylerinizin yoğunluğu, kalınlığı, rengi veya cilt renginiz gibi nedenler hangi cihazın kullanılacağında etkili nedenlerdir. Eğer tüyler çok ince ve açık renkte ise farklı, daha kalın ve koyu renkte ise farklı cihaz kullanılır. Ya da bütün lazer boylarını içeren cihazlar tercih edilirse hem ince hem kalın tüylere etki eder hem de her cilt rengine yapılabilir. Hangi lazer cihazının kullanılacağına fiziki muayenede tüyleriniz kontrol edildikten sonra karar verilmelidir. Ayrıca cihaz seçimine bütçe de etki etmektedir. İşlem yaptırmayı seçtiğiniz yerde kullanılan lazer cihazlarının gücü nedeni ile fiyatlar da seçiminizi etkileyebilir.

Lazer Epilasyon Sonrası İz Kalır mı?

Ten renginize, cilt tipinize göre uygun lazer cihazı ile doğru işlem yapıldığı sürece iz kalmaz. Fakat günümüzde lazer epilasyon yöntemi ticari amaçlı kullanıldığı için bilgisiz ve eğitimsiz kişiler tarafından uygulanmaktadır. Çok fazla yüksek lazer ısısında cilde işlem yapılması yanıklara, tahrişlere neden olup ciltte iz kalmasına neden olmaktadır. Bu tarz riskler ile karşılaşmamak adına lazer epilasyon yaptıracağınız yeri doğru seçmenizi önermekteyiz.

Lazer Epilasyon İçin Hangi Mevsim Uygundur?

Genellikle soğuk havalarda yaptırmanız önerilir. Yaz aylarında güneşte kalmak cildin renginin koyulaşmasına neden olur. Bronzlaşan cilde işlem yapmak sağlıklı değildir. Cilt sorunlarına neden olabilmektedir. Bu nedenle en uygun mevsimler kış, sonbahar ve ilkbahar aylarıdır.

Ancak buz lazer gibi 3 dalga boyunu içeren cihazlar hem yaz hem de kış uygulanabilir. Bronzlaşmanız ya da güneşe çıkacak olmanız sonucu etkilemez. Sadece 3 gün önce ve 3 gün sonrasında güneşe çıkmaya dikkat etmek gerekir.

Hamilelik ve Emzirme Döneminde Yaptırmak Uygun Mudur?

Önerilmez. Bu dönemde hormonlar nedeni ile kıl kökleri etkilenmeyebilir. Sonuç kalıcı olmayabilir.

Lazer Epilasyon Sonrası Tüyler Tamamen Dökülür mü?

Hayır tamamen dökülmez. Hiçbir lazer cihazının tüyleri tamamen dökme konusunda yüzde yüz etkisi yoktur. Ama yüzde doksan üzerinde bir etkisi vardır. Ortalama 6-8 seans lazer epilasyon sonrasında tüylerin bir kısmının tekrar çıkma süresi 3-4 aya kadar uzar. Ayrıca çıkan tüyler oldukça ince ve zayıf bir haldedir.

Lazer Epilasyon Fiyatları

Lazer epilasyon fiyatları genellikle cihaza göre değişkenlik gösterir. Lazer Epilasyon Fiyatları ve uygulama hakkında daha fazla bilgi almak için 02122414624 no’lu telefondan polikliniğimizi arayabilirsiniz.

Bir yanıt yazın