Bazı kadınlarda doğumdan sonra veya genetik olarak vajinanın iç ve dış dudaklarında sarkıklık görünebilir. Bu durum yaş faktörüyle ortaya çıkabileceği gibi çevresel faktörlerden dolayı da meydana gelebilir. İç dudaklarda ter bezi oldukça yoğun olarak bulunduğu için bazı durumlarda nemden dolayı mikroplar hızla çoğalabilir.

Bu da enfeksiyona ve kokuya sebep olur. İç ve dış dudaklarda görülen sarkma Labioplasti ameliyatı ile pratik bir şekilde düzeltilir, kişilerin kendilerine olan güveni artar. Yaz aylarında bikini ve mayo giyerken kendilerini daha çekici hissederler.

İç Dudaklar Neden Sarkar?

İç dudakların sarkması ve deformasyona uğramasının çeşitli nedenleri vardır. Yaşlanmaya ve genetik yapıya bağlı olduğu gibi gebelik veya sigara kullanımı da neden olabilir. Bu ameliyatı 18 yaşını doldurmuş genital bölgesini beğenmeyen herkes olabilir. Labioplasti sonrası kişide duyu kaybı yaşanmaz, ya da cinsel ilişki sırasındaki orgazm azalmaz, birçok araştırma sonucu bu operasyonun kadınlarda cinsel hayatı olumlu yönde etkilediğini göstermiştir. Labioplasti ameliyatı normal doğuma engel değildir, doğum yapmamış hastalar da bu operasyonu rahatlıkla olabilir.

İç Dudak Sarkmasının Sonuçları Nelerdir?

İç dudaklar sarkmaya başladığında görülen en büyük problem hijyen sorunlarıdır. Sarkan iç dudakların temizlenmemesi zordur, dudakların arasında biriken nem zamanla mantar oluşmasına sebep yaratır. Sadece kozmetik sebeplerden değil aynı zamanda fonksiyonel nedenlerden dolayı da labioplasti ameliyatı yaptırmalısınız.

Labioplasti Ameliyatı Nasıl Yapılır?

İşlem sırasına uyuşturucu iğneler yapılarak ağrının minimum yaşanması sağlanır. Labioplasti ameliyatı lokal anestezi (bölgesel uyuşturma) veya sedasyon (hafif uyutma) ile) ortalama olarak 45 dakika- 1 saat kadar sürmektedir. Labia minora plasty adı da verilen bu ameliyat türünde sarkık olan iç ve dış dudakların fazla olan kısımları kesilerek dudaklara daha gergin ve sıkı bir görüntü yaratılır. Bu ameliyatta kendinden eriyen dikişler kullanıldığı için ameliyat sonrası iyileşme süreci hızlı ilerler. Vajen girişindeki kırışık, büyük, sarkık dudaklar tek bir ameliyatta giderilir.

Labioplasti Sonrası İyileşme Süreci Nasıldır?

Labioplasti ameliyatında estetik dikişler kullanıldığı için dikiş aldırmak için pansuman yapılmasına gerek yoktur. Ameliyattan sonraki gün evinize gidebilirsiniz. İlk üç günden sonra ılık duş almanız önerilir. Labioplasti ameliyatından sonra 6 hafta cinsel ilişkiye girmemeniz gerekir.

Ameliyat bölgesinin sağlıklı bir şekilde iyileşmesi için ilk dikkat etmeniz gereken kural, temizliktir. Temizlik kurallarını yerine getirmeli, dikişlerin enfeksiyon kapmasını engellemelisiniz.

Bir yanıt yazın