1. Genital estetik nedir?

Kadınlar arasında en sık başvurulan estetik ameliyatı arasında genital estetik uygulamaları gelmektedir. Kadınların genital estetik uygulatmak isteme nedenleri ise çeşitlilik gösterir. Genellikle gençlik zamanında labialar, vulva ve klitoris onarımı ile ilgili ihtiyaç ön plana çıkmaktadır. Doğum yapmış olan kadınlarda ise daha çok vajina genişliği, doğum izleri, iç ve dış dudaklarda görülen orantı dengesizlikleri ve sarkma ve kararmalar genital estetik ihtiyacını doğuran temel nedenler arasındadır.

 1. Genital yapıyı oluşturan bölümler nelerdir?

 • Vagen
 • Büyük ve küçük dudaklar
 • Kızlık zarı
 • Dudak bölgesinin üstünde yer alan tepe kısmı

Bu bölümler genital bölgesin temel yapısını oluşturur. Buralarda meydana gelen deformasyonlar ise kişiyi estetik açıdan oldukça rahatsız etmektedir. Aynı zamanda yalnızca estetik görünüm değil, kadınların cinsel yaşamında bir güvensizlik duymasına da yol açar.

 1. Genital estetik ameliyatları hangileridir?

 • İç dudak estetiği
 • Klitoral hudoplasti
 • Vajinoplasti
 • Perineoplasti
 • G noktası büyütme operasyonu
 • Puboplasti
 • Labia majora büyütme operasyonu
 • Labia majora sıkılaştırma operasyonu
 • Genital bölge beyazlatma

Ek olarak son zamanlarda bilhassa genital estetik alanında gelişmiş lazer işlemleri de oldukça yaygın olarak uygulanmaya başlanmıştır.

 1. Kadınlar niçin genital estetik ameliyatı yaptırır?

Herkesin vücudundan şikayet ettiği bölgeler farklılık gösterir. Kimisi burnundan kimisi ise göğüslerinden rahatsızlık duymaktadır. Daha farklı olması istenilen birtakım organların kişiyi rahatsız etmesi kişide sosyal anlamda bir uzaklaşma da meydana getirir. Örneğin burnunun çok büyük veya yamuk olmasından şikayetçi olan bir kişi insan arasına karışmak istemeyebilir. Aynı şey genital bölge için de geçerlidir. Genital bölgeden rahatsız olan bir kişi rahatlıkla cinsel hayat yaşayamaz. Ve bu sorunları dile getirmesi de diğer organlara göre daha çekingen davranmasına yol açabilir.

Bu gibi durumlarda estetik tıp kişinin yardımına koşmaktadır. Genital bölgesinden rahatsızlık duyan ve oluşan deformasyonları gidermek isteyen kişi genital estetik yöntemlerine başvurmaktadır.

 1. Genital bölgedeki deformasyonlar nelere sebep olur?

Genital bölgedeki deformasyonlar kişide özgüven problemlerini de beraberinde getirir. Bu problemler cinsel isteksizlik olacağı gibi, anorgazmiye kadar uzanır. Bu gibi kaygılar öncelikle cinsel isteksizlik ile başlayıp daha sonra duygusal ilişkilerde bozukluğa kadar ilerleyebilir. Estetik kaygılar dışında genital bölge söz konusu olduğu zaman fonksiyonel alanda da birtakım sorunlar meydana gelebilmektedir. Genişleyen bir vajina hem erkek hem kadın için cinsel ilişkiden haz alamamaya yol açar. Bu durum psikolojik olmaktan çıkıp fiziksel kaygı kategorisine girer ki bu durum genital estetik yöntemleriyle çözülebilmektedir.

 1. Genital estetik ameliyatlar, zor ameliyatlar mıdır?

Her cerrahi teknik gerektiren işlemin kendi içerisinde birtakım zorlukları ve riskleri bulunur. Ancak genel olarak denebilir ki genital estetik uygulamaları çok zor ve riskli ameliyatlar değildir. Fakat bu durum ameliyatı uygulayacak olan doktorun tecrübesine, bilgisinin genişliğine göre değişkenlik gösterir. Genital estetik ameliyatlarında zorluk derecesi hangi operasyonun yapılacağına bağlı olarak farklılık arz eder. Çoğunlukla tüm operasyonlar sonrasında hastanede en az yarım gün kalmak önemlidir. Ameliyat sonrası doktorun önerilerine sıkı sıkıya uymak da risk oranını düşürecektir.

 1. Genital estetik ameliyatları sırasında genel anestezi almak gerekli midir?

Her operasyon için gerekmeyebilir. Bazen lokal anestezi de yeterli olabilir, bazen de sedasyon anestezisi uygulanır. Bu operasyonlarda hangi tip anestezi kullanılacağına karar vermek tamamen anestezi uzmanının kararına bağlı olarak şekillenen bir durumdur. Bazı hastalarda bölgesel anestezi yöntemi tercih edilirken bazı hastalarda ise sedasyon anında lokal anestezi uygulanabilir. Lokal anestezi uygulanan hastalar uyanık halde iken operasyon başarı ile tamamlanır.

 1. Genital estetik ameliyatı iz bırakır mı?

 Genellikle vajen ve dudaklara yönelik cerrahilerde mukoza kısmında atılan dikişlerde iz kalmaz ve hızlı iyileşir. Aynı zamanda alanında uzman tecrübeli ve bilgili bir doktor tarafından yapılması, operasyon sırasında doğru teknik uygulanması ve düzgün dikiş materyalleri kullanılması iz kalma riskini en aza indirecektir.

     9. Genital estetik ameliyatı sonrasında arzu edilen görünüme kesin olarak kavuşmak mümkün müdür?

Hasta mutlaka işlem öncesinde ne sonuç ile karşılaşacağı hakkında doktor tarafından bilgilendirilmelidir. Estetik işlemlerde amaç yeni bir organ yaratmak değil var olan organı değiştirmek ve güzelleştirmektir. Genital estetik ameliyatları beraberinde çok büyük değişimleri getirecektir ancak bazı yapısal özellikleri bozmak mümkün değildir.

     10. Genital estetik sonrasında gündelik yaşama dönmek çok zaman alır mı?

Genital estetik ameliyatı sonrasında ilk 3 gün evde kalıp dinlenmek gerekir ancak hastanın devamlı yatması önerilmez. Ağır olmayacak şekilde gündelik işler yapılabilir. 3. gün bittikten sonra ise yavaş yavaş kişi eski düzenine dönmeye başlayabilir ancak 10.gününden sonra kişi eski yaşamına tamamen geri dönerek gündelik işlerine rahatlıkla koşturabilir. Aktif spor yapmak veya fazla sıcak ortamlara maruz kalmak için daha uzun süre beklemek gerekir.

     11.Genital estetik sonrasında sonuçtan memnun kalmayan bir kişi eski haline geri dönebilir mi?

Evet, dönebilir. Revizyon ameliyatı ile bu mümkündür. Ancak unutulmaması gereken bir nokta revizyon ameliyatları tek seferde uygulanan ameliyatın yerini almaz. Bu sebeple genital estetik yaptırırken cerrah çok iyi araştırılmalıdır.

       12. Genital estetik ameliyatlarını jinekolog mu yoksa plastik cerrahlar mı üstlenmeli?

Genital estetik ameliyatları için en sık sorulan sorulardan bir tanesi de uygulamayı jinekologların mı yoksa plastik cerrahların mı yapmasının daha doğru olacağıdır. Genital estetik vajina anatomisini çok iyi bilen uzman jinekologlar tarafından yapılır. Ancak bu estetik alanını da ilgilendirdiği için plastik cerrahların da ilgi alanına girmeye başlamıştır. Bu sorunun cevabı her ikisi de olabilir ancak önemli olan nokta doktorun tecrübesidir.

         13. Genital estetik ameliyatlarında operasyon süreci nasıl ilerler?

Her genital estetik ameliyatında aynı prosedür uygulanmamaktadır. Her genital estetik ameliyatının amacı farklıdır, bu nedenle müdahale yapılan dokular da aynı olmayacaktır. Çoğunlukla operasyon sürecine ilişkin bilinmesi gerekenler aşağıdadır:

 • Genital estetik ameliyatlarında genel anestezi veya lokal anestezi yöntemleri uygulanır.
 • Anestezi uygulandığı için hastalar işlem anında herhangi bir ağrı veya acı hissetmezler.
 • İyileşme süreci oldukça kısadır.
 • Genellikle operasyonun hemen arkasından hasta taburcu edilir.
 • Ameliyat esnasında kendi kendine eriyen dikiş ipleri kullanılmaktadır. Bu nedenle dikiş aldırma gibi bir gereksinim söz konusu değildir.
 • Her genital estetik ameliyatının iyileşme süreci farklılık gösterir.
 • Her hastanın iyileşme süreci de farklılık gösterir. Ancak genel olarak bir hafta veya 2 haftada hasta iyileşir.

       14. Genital estetik ameliyatı sonrasındaki süreç nasıl ilerler?

Hastaların çoğu genital estetik ameliyatlarında iyileşme sürecini oldukça merak ederler. Operasyon sonrasındaki sürece dair bilinmesi gereken detaylar ise aşağıdadır:

 • Operasyon sonrasında doktorun tavsiyelerine ve uyarılarına mutlaka uyulmalıdır.
 • Genital estetik ameliyatları sonrasında belli bir süre zarfında antibiyotik ilaç kullanmak önemlidir. Bu ilaçlar enfeksiyon riskini en aza indirmeyi amaçlar.
 • Vajina daraltma ameliyatı gibi bazı genital estetik uygulamalarından sonra cinsel ilişki esnasında enfeksiyon görülmesi olasıdır. Bu nedenle iyileşme döneminde mümkünse cinsel perhiz uygulanmalıdır.
 • İyileşme süreci bitene kadar enfeksiyon kapma riskinin olduğu deniz, havuz, sauna veya hamam gibi ortamlara girilmesi önerilmez.
 • Genital estetik ameliyatının ardından kontrollere düzenli olarak gelinmelidir.

   15. Labioplasti nedir?

Labioplasti, dış dudaklarda görülen deformasyonların ve estetik sorunların giderilmesinde önemli rol oynayan bir operasyondur. Oldukça güvenilir olup başarı oranı da bir hayli yüksektir.

   16. Ameliyatsız genital estetik mümkün mü?

Estetik tıbbın teknoloji yardımıyla ilerlemesi ile birlikte artık ameliyatsız yöntemleri de uygulatabilmek mümkün. Genital estetik de bu uygulamalardan payını alan bir alandır.

      17. Genital estetik işlemleri klinikte de yapılabilir mi? Ne kadar sürede gündelik yaşama dönülür?

Genital estetik uygulamaları hastanelere gerek olmadan klinik ortamında da lokal anestezi ile uygulanabilir. İşlem sonrasında yaklaşık 3-4 gün sonra günlük yaşama geri dönülebilir.

       18. Genital estetiğe neden ihtiyaç duyulur?

Estetik kaygılar genital estetiğe ihtiyaç duymanın başında gelse de kadınlarda genetik veya sonradan oluşan birtakım problemler de buna sebebiyet verebilir.

    19. En sık yapılan genital estetik uygulamalar nelerdir?

Labioplasti, vajina daraltma, genital gençleştirme ve vajina beyazlatma gibi uygulamalar en sık uygulanan genital estetik alanlarındandır.

     20. Vajina daraltma ne işe yarar?

Vajinanın genişlemesi veya eski sıkı formunu yitirmesi nedeniyle kadınlar vajina daraltma işlemlerine başvurabilir. Vajina genişliği hem kadında hem de erkekte cinsel tatminsizliğe ve haz alamamaya yol açar. Bu nedenle vajina daraltma işlemi uygulanır.

      21. Kızlık zarı dikimi güvenilir midir?

Doğru teknik uygulandığı takdirde güvenilir bir işlemdir.

       22. Vajinoplasti işlemi doğumdan ne kadar süre sonra yapılmalıdır?

Doğumdan sonra bu işlem için en az 3 ay beklemek gerekir.

          23. Normal doğum sonrası dikişler açılırsa bu durumla ilgili nasıl bir işlem uygulanabilir?

Perineoplasti, halk arasındaki ismi ile perine onarımı operasyonu ile bölgedeki deformasyon giderilir.

     24. Dışarıdan görünen büyük boyuttaki klitoris operasyonla düzeltilebilir mi? Operasyon riskli midir?

Düzeltilebilir. Riskli bir operasyon değildir.

       25. Doğumla beraber genital estetik de yaptırılabilir mi?

Doğumla beraber genital estetik ameliyatları uygulanmaz. Doğumdan sonra en az 3 ay beklemek doğru bir yaklaşımdır.

      26. Lazer ile daraltma mümkün müdür? Hemen etki eder mi?

Robotik kol yardımı ile 3 dakika gibi bir sürede lazer ile vajina daraltma operasyonu uygulanabilir. İşlem sonrası hemen gündelik yaşama dönüş mümkündür. Sadece işlem sonrası ilk hafta ilişki yasağı mevcuttur.

            27 .Daraltma işlemi yapılırken aynı zamanda perine onarımı da yapılabilir mi?

Yapılabilir. Etkili bir sonuç için uygulanmalıdır.

         28. Vajina girişinin dar ama iç kısmın geniş olması normal midir?

Vajina kanalı içine doğru girildikçe genişler. Aynı zamanda cinsel ilişki esnasında da genişler. Bu nedenle normaldir.

          29. Vajinadan gaz sesi gelmesinin sebebi nedir? Düzeltilebilir mi?

Söz konusu durum flatus vaginalis olarak bilinir. Vajinadan ilişki esnasında gaz sesi çıkabilir. Bazı insanlarda bu durum spor veya egzersiz sırasında da yaşanabilir. Vajinal lazer ile bu durum çözülebilir. Aynı zamanda bazı durumlarda vajina daraltma uygulaması da işe yarayabilmektedir.

          30.  Dış dudaklarda küçültme işlemi yapılabilir mi?

Evet, yapılabilir. Sık uygulanan genital estetik işlemlerindendir.

        31. Barbie vajina estetiği her hastaya uygulanabilir mi?

Her kadın rahatlıkla uygulatabilir. Barbie vajina estetiği iç dudakların daha kısa hale getirilmesi işlemidir.

           32 .Genital beyazlatma işlemi nedir? Renk açılmasının tamamlanması kaç gün sürer?

Lazer, mezoterapi veya renk açıcı solüsyonlar yardımıyla vajinanın beyazlatılması işlemidir. Sonuçları oldukça başarılıdır. Tedaviden bir ay sonra etkisini komple gösterir.

          33. Dış bölgede sarkma ve genişleme sorunum var. Fiyatlar nedir?

Genital estetik fiyatlandırma yapılan işleme göre değişiklik gösterir. En iyi tanıyı öğrenmek için bize ulaşabilirsiniz.

          34. Doğum sonrası idrar torbasında sarkma oluşan bir birey lazerle vajinal estetik yaptırabilir mi?

Sarkma hafif ise lazer uygulanabilir. Ancak ileri düzey bir sarkmadan söz ediliyor ise cerrahi tekniğe başvurmak kaçınılmazdır.

       35. Beyazlatma işlemi uygulanırken hangi cihazı kullanılıyor?

Vajina beyazlatma işleminde genellikle Femilift, MonaLisa Touch ve Beladona gibi karbondioksit lazerleri kullanılmaktadır.

         36. Vajina daraltma işlemi sonrasında ilişki esnasında ağrı yaşanır mı?

Ağrı yaşanıyorsa perine bölgesi gereğinden fazla yükselmiş demektir. Kısa ve basit bir işlem ile bu problem ortadan kaldırılabilir.

        37 .Vajinal genişliğim normal fakat fazla ıslanmadan dolayı genişlik hissi oluyor. Bu problemin bir tedavisi var mıdır?

Bazı kadınlarda genital bölgede bulunan ter ve yağ bezleri gereğinden fazla çalışabilir. Bu nedenle o bölge çok ıslak olur. Önemli olan nokta bu ıslaklığın asıl nedeninin bu olup olmadığının tespit edilmesidir. Patolojik kaynaklı bir neden var ise doktora başvurulmalıdır.

    38. Vajina girişinin çok açık olması ilişki esnasında haz almayı etkiler mi?

Bu durum vajinal gaping olarak adlandırılır ve basit bir cerrahi işlem ile kolayca ortadan kaldırılabilir.

          39. Perine düzeltme ameliyatı sonrası normal doğumda sorun olur mu? Yeniden epizyotomi gerekir mi?

Bu işlem sonrasında tekrar vajinal doğum yapmak sakıncalı değildir. Çoğunlukla bir sorun teşkil etmez.

      40. Genital estetik ameliyatları ne kadar? Genital estetik ameliyatları fiyatları nedir?

Genital estetik uygulamaları fiyatlandırması yapılan uygulamaya göre değişiklik gösterir. Sağlık Bakanlığı onaylı merkezlerin internet sitelerinde fiyat belirtmeleri yasal değildir. Bu nedenle +90212 241 46 24 no’lu telefondan polikliniğimizi arayarak genital estetik tedavileri fiyatları hakkında bilgi alabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.