Vulvoplasti Nedir?

Kadın vücudunda en fazla  rastlanan estetik problemlerden biri de genital bölgedeki dış dudakların büyüklüğü ve sarkmalarıdır. Genital bölgedeki dış dudak estetiği, diğer adıyla, Vulvoplasti kadınlarda özellikle doğumdan sonra karşılaşılan sorunlardan biridir.

Dış dudaklar sadece doğumsal olarak değil yapısal olarak da normalden büyük, uzun, asimetrik ya da sarkık olabilir. Genital bölgenin estetik görünmesinde dış dudaklar önemli bir rol oynar. Dış dudakların sarkık olduğu durumlarda kadınlar kendini güvende hissetmez, yaz aylarında bikini ve mayo giymeye çekinir. İnce kumaşlardan sarkan, taşan bir genital yapıya sahip kadınlar kendilerini hemcinsleriyle karşılaştırırlar ve bu durumlarından mutsuzluk duyarlar. Genital bölgedeki dış dudakların sarkması aynı zamanda cinsel ilişkiyi de etkiler. Bu bölgedeki şekil bozuklukları ve hacim değişiklikleri Vulvoplasti ameliyatı ile düzeltilebilir. Neredeyse hiçbir iz kalmadan tamamlanabilen bu estetik sayesinde kadınlar hayatlarına güven içinde devam edebilirler.

Vulvoplasti Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Vulvoplasti ameliyatı oldukça pratik bir ameliyattır. Kişinin dış dudaklarındaki şikayetine göre bu ameliyatın teknikleri değişebilir.

Vulvoplasti ameliyatında eğer hasta kalın ve büyük dış dudaklardan şikayetçiyse liposuction ile hastanın dış dudakları daha küçük ve sıkı bir hale getirilir. Sarkan dış dudaklar toplanarak kişiye daha genç bir genital bölge yaratılır. Kişinin muzdarip olduğu konu dış dudaklardaki fazla yağ ise her iki dudaktan da eşit derecede yağ çekilerek küçültme sağlanır. Fazla oranda dolgunluk ve bununla beraber sarkma da görülüyorsa kenarlarda bir kısmı kesilerek vücut dışına atılır. Sadece dış dudaklar çevresinde ameliyat planlanıyorsa lokal anestezi tercih edilir. Vulvoplasti ile farklı ameliyatlar kombinleyecekse genel anestezi daha uygun olacaktır.

Eğer kişinin genital bölgesindeki dış dudakları zayıfsa, yaşa bağlı olarak küçülme, dış dudak derisinde incelme ve sarkma görülebilir. Bunun nedeni bölgedeki yağ dokusunun azalmasıyla beraber hacim olarak da azalmanın görülmesidir. Yağ dokusundaki azalma dış dudakların kırışık görünmesine, bu bölgedeki derinin katlı görünmesine, cansız ve yaşlı görünmesine sebep olmaktadır. Dış dudak ameliyatında kişinin bölgesel yağları transfer edilerek dış dudakları daha dolgun bir hale getirilir. Hastaya sedasyon yani hafif uyku hali uygulanarak ve dış dudakların lokal anestezi ile uyuşturularak uygulandığı bu operasyon, kişinin erimeye direnç gösteren yağdan zengin bölgesinden yağ alma işlemi ile yapılmaktadır. Ortalama 50 ile 80 mililitre arasında vücut dışına alınan yağlar birtakım işlemlerden geçirilir. Transfer için uygun hale getirilen yağlar, iki büyük dudağa da simetrik ve eşit olarak enjekte edilir. Enjeksiyon işlemi özel kanüller sayesinde gerçekleştirilir. Dış dudak ameliyatında kişinin kendi vücut yağı kullanılarak yapılan bu işlemden sonra büyük dudaklar dolgun, estetik bakımdan genç, diri, pembe ve canlı görünürler.

Dış dudak ameliyatıyla beraber iç dudaklardaki sarkıklık da iç dudak ameliyatıyla yapılır. İç dudak ameliyatında küçük dudaklar uyuşturulur. Dış dudaklardan sarkmayacak biçimde kısaltılarak estetik bakımdan genç görünen iç dudak formu elde edilir.

Dış Dudak Estetiği (Vulvoplasti) Sonrası İyileşme Süreci

Vulvoplasti ameliyatı yaklaşık olarak bir saat sürer. Operasyon ağrılı ve acı veren bir işlem olmadığı için iyileşme süreci de buna bağlı olarak hızlıdır. Genital bölgeye yapılan estetik ameliyatlardan sonra iyileşme sürecine çok özen gösterilmesi gerekir. Bu bölgenin temizliği iyileşme sürecinde önemli rol oynar. Ameliyat edilen bölgenin şişmemesi için buz masajı yapılması önerilir. Hekiminizin verdiği kremleri düzenli uygulayarak bu bölgenin iyileşme sürecini kontrol edebilirsiniz. Operasyondan sonraki 3. günde duş alınması tavsiye edilir. Operasyonda vücut tarafından eriyen dikişler kullanıldığı için hastanın pansuman için tekrar gelmesine gerek kalmamaktadır.

Ameliyattan sonra bir ay boyunca ağır sporlardan uzak durmalı, cinsel ilişkiye girmemelisiniz. İlk günlerde şişlik ve morluk görebilirsiniz, normaldir. Zamanla ödem geçecektir. 3.ayın sonunda dış dudaklarınız da estetik ameliyatın sonuçlarını tam bir şekilde görebilirsiniz.

Dış Dudak Estetiği Sonrası Normal Doğum Yapılabilir mi?

Vulvoplasti (dış dudak estetiği) ameliyatı dış dudakları sarkan ve estetik dışı görünen kişiler için uygundur. Vulvoplasti ameliyatı cinsel ilişki kurmaya ve hamile kalmaya engel değildir. Dış dudak estetiğinden sonra normal doğum yapabilirsiniz. Fakat normal doğumun etkisi, aşırı kilo alıp verme ve yaş faktörünün eklenmesiyle Vulvoplasti ameliyatının etkisini daha az görebilirsiniz. Bu nedenle dış dudak estetiğini en çok doğum sonrası öneriyoruz. Doğumdan bir sene sonra dış dudaklarınızı küçülterek ameliyatın etkisini kalıcı bir hale getirebilirsiniz. Vulvoplasti ameliyatının cinsel hayat üzerinde pozitif etkisi olduğu görülmektedir.

Vulvoplasti Fiyatları

Sağlık Bakanlığı onaylı merkezlerin internet sitelerinde fiyat belirtmeleri yasal değildir. Bu nedenle +90212 241 46 24 no’lu telefondan polikliniğimizi arayarak Vulvoplasti (Dış Dudak Estetiği) fiyatları hakkında bilgi alabilirsiniz.

Vulvoplasti Estetiği (Dış Dudak Estetiği)” İçin 6 Sıkça Sorulan Sorular

 1. Deniz dedi ki:

  Merhaba, doğuştan gelen asimetrik görünüm sebebiyle, vulvaplasti ameliyatı olmak istiyorum. Bakire olmam sebebiyle endişeliyim, bir zararı olmayacağı açıklanmış ama yine de emin olmak isterim. Lokal anestezi ile yapılması daha mı sağlıklıdır? Aynı zamanda anestezi almışken, venüs gamzesi operasyonu yapılabilir mi Ücret bilgisi rica edeceğim. Teşekkürler

  1. quartz dedi ki:

   Merhaba, detaylı bilgi ve fiyat için tarafınıza mail ile dönüş yapılmıştır.
   Sevgiler,

 2. P dedi ki:

  Merhaba, daha önce ilişkiye girmediğim halde dış dudaklarda sarkma var. Bu durum beni çirkin bir görüntü yarattığı için rahatsız ediyor ve özgüvensiz kılıyor sebebiyle, vulvaplasti ameliyatı olmak istiyorum. Bakire olmam sebebiyle endişeliyim, bir zararı olur mu olmaz mı bilmiyorum. Genel anestezi mi yoksa lokal anestezi ile yapılması daha mı sağlıklıdır? Ücret bilgisi rica edeceğim. Teşekkürler

  1. quartz dedi ki:

   Merhaba, detaylı bilgi ve fiyat için tarafınıza mail ile dönüş yapılmıştır.
   Sevgiler,

 3. Yes dedi ki:

  Merhaba, doğuştan gelen dış dudak sarkıklığım söz konusu. Bekar olmama rağmen kilo alıp vermem nedeniyle daha da sarktığını farkediyorum. Ameliyat konusunda detaylı bilgi alabilir miyim? Fiyat dahil. Ben çalışıyorum. Operasyondan kaç gün sonra normal hayatıma dönebilirim? Geri dönüşünüz için şimdiden teşekkür ederim.

  1. quartz dedi ki:

   Merhaba, detaylı bilgi ve fiyat için tarafınıza mail ile dönüş yapılmıştır.
   Sevgiler,

Bir yanıt yazın