Mide botoksu Mide botoksu son zamanlarda çoğu kişinin başvurduğu bir zayıflama yöntemi haline gelmiştir. İştah fazlalığı, dengesiz ve sağlıksız beslenme, hastalık ve ilaçların etkisi gibi nedenlerden dolayı kilo almak hepimizin hayatında bir dönem yaşadığı sorunlardandır. Bazı kişilerde kilo alımı daha fazladır. Vücut kitle indeksi yüksek olan kişiler kolayca kilo veremediklerinde mide botoksu gibi yöntemlere başvurabilmektedir. Mide botoksu diğer cerrahi yöntemlere göre daha konforlu ve kolay uygulanabilen medikal bir zayıflama yöntemidir. Daha kolay ve kilo vermek isteyen kişilerin çoğuna uygulanabilmektedir. Mide botoksu sayesinde iştah kaybı yaşanır. İştah kaybının yaşanması ile kişi daha az yemek yer ver kilo verme süreci başlar.

Mide Botoksu Nedir?

Bu işlem endoskopik olarak yapılmaktadır. Endoskopi sayesinde yemek borusundan mideye ulaşılır. Midenin bir kısmına Botulinum toksin enjekte edilir. Bu botoks maddesinin sağlık açısından herhangi bir zararı yoktur. Botoks sayesinde midede yer alan kasların kasılması belli bir miktar sınırlandırılır. Böylelikle midede boşluk hissi ve iştahın azalması sağlanır. Mide botoksu uygulaması konforlu ve ağrısız bir işlemdir.

Mide Botoksu Nasıl Yapılır?

Mide botoksu uygulamasına geçilmeden önce hasta fiziki muayene edilip değerlendirilmelidir. Fiziki muayenede kişinin sağlık durumu, daha önce geçirdiği veya halen devam eden hastalıkları, kullandığı ilaçlar öğrenilir. Gerekli testler yapılır ve herhangi bir engel yok ise uygulamaya geçilir.

Mide botoksu uygulama aşamaları;

 • İşlem ağrısız olduğu için genel anestezi yapılmaz bunun yerine sedasyon anestezisi yapılır. 
 • Sonrasında ise ağızdan girilerek yemek borusundan mideye ulaşılır.
 • İşlem sırasında endoskop kullanılmaktadır.
 • Botoks midedeki belirli bölgelere enjekte edilir.
 • Uygulama ortalama olarak 15-20 dakika kadar sürmektedir.
 • İşlem sona erdikten sonra kişi 2-3 saat gözlem altında tutulur. Herhangi bir sorun yok ise aynı gün günlük hayata geri dönüş yapılabilir.

Mide Botoksu Etkisini Nasıl Gösterir?

İlk olarak 2000’li yılların başında uygulanmaya başlanan mide botoksu uygulaması giderek yaygınlaşmış ve etkinliği kanıtlanmış bir kilo verme yöntemidir. 

Mide botoksu uygulaması esnasında midedeki düz kaslara müdahale edilir. Böylece mide kaslarının kasılma sayısı sınırlandırılarak midenin geç boşaltılması sağlanır. Dolu bir mide kişiye uzun süreli tokluk hissi sağlar. 

Midenin geç boşaltılması sayesinde hastanın iştahında ve yenen yemek miktarında azalma meydana gelir. Sonuç olarak da istenen kilo kaybı gerçekleşmiş olur. Bu süreç bu şekilde devam ettikçe, yenen yemek miktarının azlığına bağlı olarak midede hacimsel küçülme de sağlanır. Mide hacmi küçülen kişiler, uygulamanın devamında az yemeye, sağlıklı beslenmeye ve spor yapmaya özen gösterirlerse verilen kilo miktarını uzun süreli olarak korumaları da mümkündür. 

Ancak hedeflenen kiloya ulaşılmasıyla beraber, 6 ay içerisinde mide botoksunun etkisi geçip kişinin tokluk süreleri kısaldıkça kişi çok ve sık yemeye başlarsa küçülen mide tekrar büyümektedir. Devamında da kişi küçük porsiyonlarla doymamaya başlar ve böylece kilo alımında yedikçe daha fazla yemeye neden olan kısır döngüye girmiş olur.

Mide Botoksu Kimler İçin Uygundur?

Uygulamanın yapılması için kişilerin uygun olması gerekir. Mide botoksu için uygun kişiler;

 • Ameliyat olmaktan çekinen ve daha konforlu uygulamalar ile kilo vermek isteyenler,
 • Obezite cerrahisi için uygun olmayanlar,
 • Mevcut hastalıklarından dolayı cerrahi işlemler uygulanamayanlar,
 • Yaş ve cinsiyetine bağlı olarak vücut kitle indeksleri özellikle 25-40 arasında olan kişilerdir.

Mide Botoksu İçin Kaç Kilo Olmak Gerekir?

Mide botoksu uygulamasının her ne kadar cerrahi bir operasyon olmaması sayesinde herkese uygulanabileceği söylense de verimli bir sonuç alabilmek ve hastanın beklentilerini karşılayan bir uygulama olabilmesi için hastanın vücut kitle indeksinin maksimum 40 olması gerekmektedir.

Vücut kitle indeksi 40’ın üzerinde olan hastalar obezite hastası sayıldıklarından dolayı bu kişiler için obezite cerrahisinin yapılması ve bu sayede kilo verilmesinin sağlanması çok daha uygundur. Maalesef mide botoksu bu kişiler için faydalı olmamaktadır. Vücut kitle indeksi 27-35 arasında olan, yaklaşık 10-20 kilo arasında bir kilo fazlalığı bulunan ve bu fazlalığı diyet ve spor yardımıyla verememiş olan kişiler mide botoksu uygulaması için çok uygun hastalardır.

Mide Botoksuna Uygun Olmayan Kişiler

Mide botoksunun riskli olduğu kişi gruplarını sıralayacak olursak;

 • Botoks maddesine karşı alerjisi olanlar,
 • Midesinde rahatsızlık, kitle veya yara olanlar,
 • Vücut kitle endeksi 25 altında olanlar,
 • Kas hastalığına sahip olan kişilerdir.

Mide Botoksunun Avantajları

Mide botoksu uygulamasının obezite cerrahisine göre birçok avantajı bulunmaktadır. Bu avantajlar;

 • Uygulama yapılırken herhangi bir kesik, dikiş atılmaz. Endoskopik bir işlem olduğu için konforlu, ağrısız ve kısa süren bir uygulamadır. 
 • Genel anesteziye gerek yoktur. 
 • İşlem sadece 15 dakika kadar sürmektedir.
 • İşlemden sonra günlük hayata dönüş süresi oldukça kısadır. 
 • Kilo verme konusunda oldukça etkilidir. 
 • Uygulamadan sonra herhangi bir ağrı veya yan etki riski yoktur.
 • Cerrahi uygulamalara kıyasla ekonomik açıdan daha hesaplıdır.

Mide Botoksu ile 1 Ayda Kaç Kilo Verilir?

Kişiden kişiye, bünyeden bünyeye değişmekle beraber botoks uygulaması sonrasında kişinin yapacağı beslenme düzenlemeleri ve egzersizler sayesinde sağlanan kilo kaybı maksimum düzeyde olabilmektedir. Ortalama olarak bakacak olursak, mide botoks uygulamasının ardından ilk aylar 20 kiloya kadar verilebileceğini, sonrasında ise ayda 10-15 kilo arası bir kilo kaybı yaşanabileceğini rahatlıkla söyleyebiliriz. Mide botoks uygulamasının ardından kişi sağlıksız beslenir ve egzersizden uzak durursa verilen kilo miktarı da oldukça düşük olacaktır. Dengeli beslenme ve hareketli bir yaşam mide botoks uygulamasının ardından istenen kiloların verilmesinde olmazsa olmazdır. 

Mide Botoksu Sonrasında Nelere Dikkat Etmek Gerekir?

Uygulamadan sonra dikkat edilmesi gereken en önemli konu beslenme şekli ve düzenidir. Kilo vermenize yönelik bir beslenme şeklini alışkanlık haline getirmeniz gerekiyor. Vücut kitle indeksine uygun olması ve kilo vermeyi hızlandırması açısından bir beslenme uzmanı kontrolünde diyet listenizi oluşturmanızı öneririz. Bunun yanı sıra vücutta ödem oluşmasını engellemek için günlük su tüketim miktarına dikkat etmelisiniz. Ayrıca spor ve egzersizler ile düzenli olarak hareket etmenizi öneririz. Bu noktalara dikkat ettiğiniz sürece daha sağlıklı ve kalıcı bir şekilde kilo verebilirsiniz.

Mide Botoksu Yan Etkileri Nelerdir?

Birçok estetik uygulamada kullanılan botoks maddesi, gerekli araştırmaları tamamlanan ve olası komplikasyon ile risklerinin yok denecek kadar az olduğu kanıtlanan bir enjeksiyon maddesidir. Bu nedenle güvenle kullanılmaktadır. 

Mide botoksu uygulaması öncesinde olası riskleri minimuma indirmek için hastanın herhangi bir alerjisinin olup olmadığı önem taşımaktadır. Bazı alerjik bünyeler vücut tarafından dışarıdan enjekte edilen maddeleri yabancı olarak algılayıp olması gerekenden daha fazla tepki verebilmektedir. Bu nedenle bu kişilere botoks uygulaması yapılmadan önce dikkatli olunmasında fayda vardır. Alerjik bünyesi olan hastaların mide botoks uygulaması için muayeneye gittiklerinde doktoru bilgilendirmeleri gerekir. 

Mide botoksu öncesi hastanın midesinde herhangi bir rahatsızlığının olmadığına emin olmak gerekir. Herhangi bir sorunun varlığında mide botoksu bu sorunların artmasına neden olabilir. 

Mide botoks uygulamasının ardından yaklaşık 4-6 ay kadar vücutta etkinliğini koruyan botoks maddesinin, midenin botoksa uygun bir alan olması sayesinde mideye herhangi bir zararı olmamaktadır. 

Mide botoks uygulaması esnasında midede bulunan düz kaslara işlem uygulanır. Sinir veya sindirim sistemine herhangi bir müdahalede bulunulmaz. Uygulamanın ardından ilk 3 gün boyunca hastada belirgin iştah azalması ve açlık hissinde gecikme görülür. 2. hafta itibariyle de hasta belirgin şekilde kilo vermeye başlar. Yaklaşık 6 ay kadar bu süreç devam eder ve 6 ayın sonunda botoksun mideye olan etkisi tamamen geçer. 

Mide Botoksu Fiyatları

Mide botoksu fiyatları, doktorun deneyimine ve uygulama yapılacak konuma göre değişebilir. Daha fazla bilgi almak için lütfen 0212 241 46 24 numaralı telefondan polikliniğimizi arayabilirsiniz. Sağlık Bakanlığı onaylı merkezlerin internet sitelerinde fiyat belirtmeleri yasal değildir.

Mide Botoksu Hakkında Sıkça Sorulan Sorular

Mide Botoksu İçin Yaş Sınırı Nedir?
Yaş sınırı +18’dir. Doktor onayı ve kontrolü ile yapılmalıdır.

Uygulama İçin Cinsiyet Farkı Var Mıdır?
Hayır yoktur. Hem erkek hem de kadınlarda kilo verme amaçlı kullanılmasında herhangi bir sakınca yoktur.

Mide Botoksu Sayesinde Ne Kadar Kilo Vermek Mümkündür?
Bu sorunun cevabı kişiden kişiye göre farklılık göstermektedir. Kişinin beslenme düzeni, hareket ve spor alışkanlığı, sağlık durumu gibi etkenler ne kadar kilo verileceğini değiştirmektedir. Ortalama bir değer vermek gerekir ise kilosunun %15-20 kadarını verebilir.

Mide Botoksu Sonrasında Hastanede Yatış Gerekli Midir?
Hayır değildir.  Kişi aynı gün günlük hayatına kolayca geri dönüş yapabilir. İşlemden sonra ilk birkaç saat kişi gözetim altında tutulur. Herhangi bir sorun yok ise taburcu edilir.

Midede Herhangi Kalıcı Bir Riske Sebep Olur Mu?
Hayır olmaz. Çünkü botoksun etkisi zamanla kaybolmaktadır. Bu süre 4-6 ay arasındadır. Herhangi bir kalıcı riske sebep olmamaktadır.

Mide Botoksu Kalıcı Mıdır?
Hayır değildir. Etkisi 4- 6 ay kadar sürmektedir. Bu süreçte verdiğiniz kiloları tekrar almamak için beslenme şeklinize dikkat etmeli ve hareketsiz bir yaşamdan uzak durmalısınız.

Mide Botoksu Etkisi Ne Zaman Geçer?
Mide botoksu etkisi ne zaman geçer sorusu ameliyatsız ve riskleri olmadan kilo vermeyi hedefleyen kişilerin sordukları sorulardan bir diğeridir. Herhangi bir cerrahi müdahale olmadan, genel anestezi yapılmadan, uzun ameliyat ve iyileşme süreçlerinin yaşanmayacağı yalnızca 15 dakika içerisinde tamamlanan mide botoksu uygulamasının etkileri maksimum 6 ay kadar sürmektedir.

Hamilelik ve Emzirme Döneminde Yaptırılır Mı?
Hayır yaptırılmaz. Bu dönemler sona erdikten sonra yaptırmalısınız. Aksi takdirde bebeğinizin sağlığını riske atmış olursunuz.

Botoks Vücutta Dağılır Mı?
Hayır dağılmaz. Uygulanan botoks mide kaslarının kasılmasını kısmen sınırlandırıp, iştah kaybı sağlamaya yönelik bir uygulamadır.


Kaynaklar: 

 • Gastric Botulinum Toxin-A Application for Weight Loss Therapy 2021 Jan;32(1):66-69. doi: 10.5152/tjg.2020.20076
  PMID: 33893767  PMCID: PMC8975509
 • Gastroparesis. Curr Opin Gastroenterol. 2021 Nov 1;37(6):596-601. doi: 10.1097/MOG.0000000000000782.
  PMID: 34560721

Bir yanıt yazın