mide balonuMide balonu tedavi yöntemi obezite hastalığının tedavisinde kullanılan ve etkili sonuçlar veren bir yöntemdir. Obezite günümüzün ciddi hastalıklarından biridir. Türkiye dünya obezite sıralamasında 3.sırada yer almaktadır. Her geçen gün artan obezite kişi sayısı beslenme alışkanlıklarımızın ne kadar kötü ve çok fazla hareketsiz bir yaşam sürdüğümüzün de kanıtıdır. Hazır yemeklere olan ilginin artması, sağlıksız bir şekilde çok fazla yemek yemek çok az hareket ederek yaşamak gibi nedenlerden dolayı obezite sorunu artık çoğu kişide görülebiliyor. En önemlisi de obezite yaşı gittikçe düşüyor. Obezite tedavisinde ilk olarak hastaya doğal yollar ile kilo verdirme prosedürü uygulanıyor. Eğer hasta bunun için uygun değil ise mide balonu ile kilo vermesi sağlanıyor. Mide balonu sayesinde kişi tok hisseder ve yemeğe olan ilgisi kısacası iştahı azalır. Böylelikle zamanla kilo verimi başlar. İdeal kiloya ulaşıldığında ise kişi sağlıklı yaşamına geri dönmüş olur.

Mide Balonu Nedir?

Mide balonu anestezi altında endoskopik olarak yapılan ameliyatsız bir işlemdir. İlk olarak mideye balon yerleştirilir. Yerleştirilme işlemi sonrasında ise kişinin durumuna bağlı olarak şişirme işlemi yapılır. Geçici bir yöntem olan mide balonunda amaç tokluk hissinin yaratılmasıdır. Mide balon sayesinde tok hisseder, kişinin iştahı azalır. Günlük alınan kalori miktarı azalınca kilo verimi başlar.

Mide Balonu Nasıl Takılır?

mide balonuMide balonu takılmadan önceki en önemli konu hastanın fiziki muayene edilmesidir. Fiziki muayene sırasında doktor kişinin mide balonu uygulaması için uygun olup olmadığını değerlendirir. Vücut kitle endeksine bakılır, kişinin sağlık geçmişi, var ise sahip olduğu hastalıklar ve kullandığı ilaçlar öğrenilir. Eğer operasyona engel bir durum yok ise mide balonu takılması için onay verilir. Eğer hasta mide balonu için uygun ise operasyon sırasıyla;

 • İlk olarak anestezi yapılır.
 • Anestezi sonrasında mideye yemek borusu aracılığı ile ışıklı bir kamera eşliğinde girilir.
 • Kamerayı kullanarak mideye balon yerleştirilir.
 • Sonrasında ise balonun şişirilmesi gerçekleştirilir.
 • Operasyon yaklaşık olarak 10-15 dakika kadar sürmektedir.
 • Sonrasında ise kişi müşahede altında tutulur ve herhangi bir sorun yok ise taburcu edilir.

Mide Balonu Çeşitleri

Mide balonunun çeşitlenmesi farklı durumlara bağlıdır ama her çeşidin etkisi aynıdır. Balonun midede ne kadar kalacağı, uygulama şekli, sonrasında ayarlanabilir olup olmaması gibi nedenler dolayı çeşitlenmektedir.

Sabit Hacimli Mide Balonları

Adından da anlaşılacağı üzere sabit hacimli mide balonu çeşitlerinin hacmi sonradan değiştirilemez. Mideye yerleştirilirken 400-600ml miktarında şişirilerek yerleştirilir. Bu mide balonu çeşidinin kullanım ömrü 6-12 aydır. 6-12 ay sonunda mideden çıkarılır.

Yutulabilir Mide Balonları

yutulabilir mide balonu

Bu çeşit yutulabilir özelliğe sahiptir. Bu nedenle mideye yerleştirilmesi için herhangi bir endoskopik işleme ihtiyaç duyulmaz.  4 aylık süreç sonunda balonun üst kısmında yer alan valf açılır. Valfin açılması ile balon söner. Dışarı atılımı ise bağırsaklar sayesinde doğal yollarla gerçekleşir.

Ayarlanabilir Mide Balonları

ayarlanabilir mide balonuAyarlanabilir mide balonlarının özelliği balon mideye yerleştirildikten sonra hacminde duruma göre değişiklik yapılabilir olmasıdır. Kişinin tolerans durumuna ve kilo verme durumuna göre şişirilme miktarı ayarlanabilmektedir. Genellikle ilk yerleşim sonrasında 400-500 ml kadar şişirilmektedir. Hasta kilo vermeye başladığında şişirilme miktarında ayarlamalar yapılabilmektedir.

Mide Balonu Kimler İçin Uygundur?

Mide balonu uygulaması herkes için uygun değildir. Uygun olan kişiler;

 • 18-70 yaş aralığında olması,
 • Vücut kitle indeksi en az 27 olanlar,
 • Kısa sürede kilo vermek isteyenlere,
 • Herhangi bir riskli sağlık sorunu olmayanlardır.

Tabi ki tam uygunluk kararını doktor sizi muayene edip tamamen değerlendirdikten sonra vermelidir.

Mide Balonu Hakkında Sıkça Sorulanlar

Yaş Sınırı Nedir?

Uygulama için yaş aralığı 18-70 yaştır.

Mide Balonun Ömrü Ne Kadardır?

mide balonuMide balonları ortalama 6-12 ay kadar kullanılabilmektedir. Sonrasında çıkarılmaktadır. Kişi ideal kilosuna geldiğinde mide balonunu kullanmak yerine doğru beslenme ve egzersizler ile kilosunu koruyabilir.

Mide Balonu Kimler İçin Uygun Değildir?

 • Yemek borusunda sorun olan kişiler,
 • Daha önce mide cerrahisi geçirmiş kişiler,
 • Midesinde kitle, yara veya sorun olanlar,
 • Akalazya, Özofagus gibi hastalığa sahip kişiler için uygun değildir.

Mide Balonu Taktırdıktan Sonra Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

İşlem sonrasında dikkat edilmesi gereken en önemli nokta beslenme şeklidir. Sağlıklı ve kalıcı bir şekilde kilo vermenizi sağlayacak beslenme şeklini hayatınıza dahil etmelisiniz. Bunun için vücut değerlerinize uygun beslenme düzenini uzman kontrolünde uygulamalısınız. Su tüketimine ve spor yapmaya özen göstermelisiniz.

İşlem Sonrası İyileşme Dönemi Nasıl İlerler?

İşlemden sonra herhangi bir sorun yok ise taburcu edilirsiniz. Midenizin ve sizin duruma alışma süreciniz 3-7 gün arasında değişiklik göstermektedir. İlk etapta kusma, mide bulantısı, kramp hissi, hafif ağrılar yaşanabilir. Bunlar midede yer alan balonun etkisi olduğu için normaldir. Bu durumların etkisini en aza indirgemek için doktorunuzun verdiği ilaçları düzenli ve doğru kullanmanız gerekmektedir. Genel olarak tok hissedersiniz. Burada hastaların yaptığı en büyük hata tokluk hissi nedeniyle hiç yemek yememeleri durumudur. Her ne kadar tok hissetseniz de vücudunuzun ihtiyacı olan besin ve mineralleri almak için beslenme düzeninize uymaya özen göstermelisiniz. Bu şekilde kaybettiğiniz kilolar kalıcı olacaktır.

Mide Balonu Uygulamasının Riskleri Nelerdir?

Yapılan araştırmalarda mide balonu taktıran kişilerde sonrasında reflü hastalığı görülmüştür. Bunun haricinde ilk 3-7 günlük süreçte çok fazla kusma durumu yaşanmaktadır. Kusma nedeniyle yaşanan su kaybını hasta gün içerisinde karşılamadığında ortaya farklı sağlık sorunları çıkabilmektedir. Mide balonun etkisi 6 ay kadardır. 6 ay sonunda çıkarıldığında verilen kiloların kalıcı olması için kişinin dikkatli olması gerekir. Aksi takdirde verilen kilolar tekrar geri alınabilir. Bazı kişilerde mide ülseri riski de nadiren görülmüştür. Yine çok nadir de olsa, mide balonu mide içinde sönerek bağırsaklarda takılabilir ve ameliyatla çıkarmak gerekebilir.

Mide Balonunun Avantajları Nelerdir?

Uygulamanın en büyük avantajı ameliyatsız olmasıdır. Yutularak veya endoskopik işlemler ile mideye balon yerleştirilir. Ağrısız ve konforlu bir uygulamadır. Kişi istediği kiloya ulaştığında 6 aylık süreç bitimini beklemeden istediği zaman balonu çıkarttırabilir. Uygulamanın süresi oldukça kısadır. Uygulama sonrası günlük hayata dönüş süresi de oldukça kısadır.

Mide Balonu Fiyatları

Mide balonu fiyatları hakkında daha fazla bilgi almak için bize iletişim sayfamızda yer alan bilgilerden ulaşabilir kolayca randevu oluşturabilirsiniz. Randevu aldıktan sonra kliniğimizde yer alan çalışan ve uzmanlar Mide balonu fiyatları hakkında aklınıza takılan tüm soruları cevaplayacaktır. 02122414624 no’lu telefondan polikliniğimizi arayarak Mide balonu fiyatları hakkında bilgi alabilirsiniz.

Bir yanıt yazın