Doğal bir proteinin “clostridium botulinum” saflaştırılmış bir versiyonu olan iki ayrı marka ya ait botoks ve Dysport, en sık uygulanan cerrahi olmayan estetik prosedürler haline gelmiştir. Botox® ve Dysport, kasları gevşeterek ve aktivitesini azaltarak çalışır, böylece kırışıklıkların görünümünü iyileştirir. Yüzdeki derin kırışıklıkları ve çizgileri gevşetmeye, pürüzsüzleştirmeye de yardımcı olabilir. Her ikisi de genellikle Bell felci , hiperhidroz, migren baş ağrıları ve masseter hipertrofisi gibi çeşitli durumlar için de kullanılmıştır .

Botoks Nasıl Çalışır?

Botoks, tedavi edilen bölgedeki kas kasılmalarını azaltarak çalışır, derin çizgilerin ve alın oluklarının bile daha pürüzsüz ve daha az belirgin hale gelmesine neden olur. Alın bölgesine bir dizi küçük deri altı enjeksiyon şeklinde uygulanır. Çoğu durumda anesteziye gerek yoktur, ancak özellikle hassassanız bölge buz torbası veya topikal anestezi krem ile uyuşturulabilir. Prosedürün kendisi yalnızca birkaç dakika sürer, ardından normal faaliyetlerinize devam edebilirsiniz. Botoks tedavisinin etkilerinin dört-altı aya kadar sürmesi beklenebilir ve etkiler geçtikçe tedavi gerektiği kadar tekrar edilebilir.

Dysport Nasıl Çalışır?

Dysport, aslında Botoks’a çok benzeyen bir kırışıklık yumuşatıcıdır. İstenilen etkiler aynıdır, ancak dozaj ünitelerinde küçük bir fark vardır. Bu da Dysport’un daha sıkı etki yaratan bir prosedür olabileceği anlamına gelir. Çoğu hasta Dysport ve Botox arasındaki farkı anlayamaz, ancak bazı hastalarımız Botoks’tan daha yumuşak etki ve mimik kullanımında daha etkili olduğuna inandıklarını söylediler.

Botox® ve Dysport Arasındaki Farklar!

Dysport ve Botox arasındaki farkları bilmek, bu tedaviler hakkında net bir fikir edinmenizi sağlar. Bu sayede kırışıklıklar için hangisinin daha iyi olduğuna karar vermeniz açısından faydalı olacaktır. Farklılıklar konusunda hekimler arasında farklı tartışmalar yapılmıştır ve ortaya çıkan varyasyonlardan bazıları şunlardır;

Kırışıklıklar için Botoks daha az keskindir. Öte yandan Dysport, odağını azaltan geniş alanlar için daha fazla etkili ve daha iyidir.

Botoksun dysporta oranla uzun süreli sonuçları vardır. Ancak Dysport, uzun süreli etkiler sağlamaz.

Dysport’un başlangıcı hızlıdır, yani 2 ila 5 gün içinde. Ancak Botoks söz konusu olduğunda başlangıcı 7 ila 10 gün sürer.

Bir Botoks enjeksiyonu, direnç geliştirme olasılığı daha yüksek olduğu için daha fazla yardımcı protein içerir. Dysport söz konusu olduğunda, daha az protein miktarı nedeniyle etkiler daha azdır.

Müşteri memnuniyet düzeyine gelince bu konuda araştırmalar yapılmıştır. Allergan tarafından Botoks’un memnuniyet düzeyini öğrenmek için çevrimiçi bir anket yapıldı ve yüzde 95’lik bir memnuniyet oranı ortaya çıktı. Öte yandan hakemli bir makaleye göre Dysport için müşteri memnuniyeti seviyesi de yüzde 95’tir.

Her iki tedavinin fiyatında fark yoktur. Yine de çoğu insan yeni bir tedavi denemek istemiyor ve alışkın olduklarını tercih ediyorlar. 

Botoks mu dysport mu Hangisini seçmelisin?

Artık Botoks ve Dysport ile ilgili tüm farklılıklara öyleyse, şimdi arzularınıza göre bir tedavi seçmek sizin kararınız olmalıdır. Bunu doktorunuzla tartışmayı unutmayın. Size en uygun tedavi konusunda daha iyi rehberlik edebilir. Kırışıklıkların tedavisi söz konusu olduğunda her iki tedavide etkilidir. 

Kişiye Özel Tedavi

Tüm Botox ve Dysport enjeksiyonları her bir kişiye göre kişiselleştirilir ve özelleştirilir. Botoksun yeri ve miktarı hastanın yaşlanma sürecine ve kas hareketlerine göre belirlenmesi gerektiği gibi iki hasta aynı şekilde tedavi edilmez. 

Tedavi Sonrası Yönergeler

  • Kızarıklık ve şişlik çözülene kadar aşırı güneş ve ısıdan kaçının
  • Agresif egzersizden kaçının
  • Sık sık güneş kremi kullanın. SPF 30 veya daha fazla olduğundan emin olun.
  • Doğrudan güneş ışığı altındaysanız, uygulama yapılan alanı kaplayan bir şapka giyin.

Botoks fiyat bilgisi alabilir miyim?

Sağlık Bakanlığı onaylı merkezlerin internet sitelerinde fiyat belirtmeleri yasal değildir. 02122414624 no’lu telefondan polikliniğimizi arayarak Botoks fiyatları yada Dysport fiyatları hakkında bilgi alabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir