botox

Dolgu mu botox mu seçimi en çok karıştırılan ve aydınlığa kavuşturulması gereken konuların başında gelir. Yıllar geçtikçe ciltte oluşan kırışıklıklar, izler, çöküntü ve deformasyon bozuklukları kişilerde memnuniyetsizlik yaratmaktadır. Bu şikayetlerin giderilmesi için başvurulan çeşitli yöntemler bulunmaktadır. Bu uygulamaların en etkili sonuç veren iki yöntemi dolgu ve botox olmuştur. Dolgu ve botoxun gençleştirme ve cilt deformasyonlarını azaltmadaki etkilerinden uzun yıllardan beri tıp dünyasında yararlanılmaktadır. Bu nedenle sıklıkla kullanılan, popüler yöntemlerdir.

Dolgu ve Botox Aynı Mı?

Dolgu ve botox kişiye estetik görünüm kazandırma açısından aynı amaca hizmet etse de kullanım yerleri, uygulama biçimleri, etkileri ve içerikleri açısından farklı yöntemlerdir.

Dolgu; hyaluronik asit içeren yapısıyla ciltteki derin kırışıklık, çöküntü, yara ve sivilce izi, hacim kayıplarından oluşan deformasyonu doldurmak için kullanılır ve daha sağlıklı ve genç bir görünüm kazanmayı sağlar. Vücudun pek çok yerine (yüz, göz altı, yanak, burun, çene, el, dudak) uygulanabilen bu yöntem acısız, yenilenebilir ve istenilen bölgede hacim ve dolgunluk etkisini hızlı ve uzun süre sağlayan bir yöntemdir. Kişiden kişiye değişkenlik göstermekle birlikte etki süresi 1,5 yıl kadar sürmektedir.

Botox; clostridium botulinum bakterisinin toksininden üretilmiş içeriğiyle mimik kırışıklıkları, yaşlanmaya bağlı kırışıklıklar, terleme gibi sorunları giderici etkiye sahiptir. Çene, boyun, alın, iki kaş arası, ağız çevresi, koltuk altı, el ve ayak bölgelerine sıklıkla uygulama yapılmaktadır. Botox’un etki alanı 1-2 cm yi kapsadığı için hafif kırışıklıklarda daha etkili bir yöntem olarak kullanılmaktadır. Botox işlemi yenilenebilir, acısız ve pratik bir yöntemdir. Botox uygulamasının etkisi 4 ile 6 ay arası olup kişiye bağlı olarak değişmektedir. 

Ciltte daha uzun süreli ve tamamlayıcı bir etki yaratmak için dolgu ve botox uygulamalarının birlikte kullanımları da bulunmaktadır. Botox ve dolgunun bir arada kullanımı, kişiye ne ölçüde, hangi bölgeye, nasıl uygulanacağı uzman doktor tarafından belirlenmektedir. 

Dolgu ve Botox Zararlı Mı?

Dolgu ve botox uzun yıllardır kullanılan etkili ve popüler uygulamalardır. Dolgu ve botoxun cilde, organlara ve genel olarak fizyolojiye zarar verici bir etkisi görülmemiştir. Kanser yapıcı, tümör oluşturucu bir etken maddeye sahip değildir. Körlük yapan veya koku ve tat alımını engelleyen zararlı bir içeriğe sahip değildir. Ciltte ya da iç organlarda görülen herhangi bir yan etkisi yoktur. 

Bu uygulamaların zararlı bir etkisi bugüne dek görülmemiş tam tersine kişiye sağladığı fayda ve yarattığı memnuniyet sebebiyle bu işlemler yararlı ve gerekli uygulamalardır. Uygulama enjeksiyon yardımıyla yapılmaktadır. İşlem bittikten sonra oluşan şişlik ya da morarma kısa sürede kaybolmaktadır. Dolgu ve botox uygulamaları genel anestezi uygulanmadan, lokal anestezik krem yardımıyla gerekli bölgelere yapılır. 

Dolgu ve botox işlemlerinin uygulamasından önce kişinin alerjik bir bünyesi olup olmadığı, kişinin sağlık geçmişi ve kullandığı ilaçlar göz önüne alınmalıdır.

Dolgu ve botox uygulamaları uzman bir hekim tarafından yapılmalıdır. Kişiler en çok sorunu yanlış uygulamalar nedeniyle yaşamaktadırlar. Bu uygulamalarda kişilerin memnuniyetsizliği uygulanacak bölgenin doğru seçilmemesi, botox ve dolgu içeriklerinin gerektirdiği miktardan çok fazla kullanılması ve kişilerin talebinin doğru algılanamaması gibi eksikliklere dayanmaktadır. Bu nedenle muayenehane koşullarında uzman bir hekim tarafından uygulama yapılması gereklidir. 

dolgu

Dolgu Çizgileri Yok Eder Mi?

Dolgu işlemi kişinin cildindeki yaşlılık izlerini gidermek ve kişiyi daha genç bir görünüme ulaştırmak amacıyla yapılır. Yaşlılığa bağlı olarak ciltte oluşan kırışıklıklar, göz altı morlukları, çöküntüler, cildin doku kaybına uğrayarak aşağı sarkması ve mimik kullanımına bağlı çizgiler dolgu yöntemiyle yok olmaktadır. 

Dolgu uygulaması; alın, iki kaş arası, boyun, dudak kenarları gibi bölgelerde oluşan çizgi ve kırışıklıkları doğru bir uygulama yöntemi ile tamamen yok etmektedir. Bu uygulamanın etki süresi kişiye bağlı olarak 1,5 seneye kadar görülmektedir. Acısız, zahmetsiz, en fazla 30 dakika süren bir işlem sonucunda kişi mustarip olduğu çizgi ve kırışıklıklardan kurtulmakta, daha genç, pürüzsüz ve estetik bir cilde sahip olmaktadır. Dolgu içeriği kişinin vücuduyla uyumlu doğal bir maddeden oluşmaktadır. 

Dolgu uygulamasından sonra dolgunun kayması, ciltte yer değiştirmesi söz konusu değildir. Dolgu işleminin etkisini yitirdiğinde yeniden uygulanabilir olması ve diğer uygulamalarla birlikte kullanımı alınacak sonuç açısından daha etkili ve avantajlı olmaktadır.

Dolgu Mu Pahalı Botox Mu?

Dolgu ve botox uygulamaları kişinin zamanla kaybettiği cilt etkilerini geri kazanmayı sağlamaktadır. Kişiler bu sayede daha genç, sağlıklı ve prezantabl bir görünüme ulaşmaktadır. Dolgu ve botoxun insan sağlığı, dış görünüş, moral ve motivasyonundaki etkisi düşünüldüğünde bu yöntemler pahalı değildir. Gelişen teknoloji ve talep yoğunluğuyla birlikte dolgu ve botox pratik ve uygun fiyatlı işlemlerdir.

Dolgu ve botox fiyatları standart olmayıp pek çok faktöre göre değişiklik göstermektedir. Botox ve dolgu uygulayacak kişinin tecrübesi, uygulanacak bölgenin genişliği, hangi miktarlarda kullanılacağı, hangi çeşit veya marka  botox ve dolgu seçileceği gibi çeşitli faktörler fiyatı belirlemektedir. Botox ve dolgu fiyatları ile ilgili 0212 2414624 nolu telefondan kliniğimizi arayarak detaylı bilgi alabilir, randevu ve muayene sonucunda uygulanacak işlem hakkında ayrıntılı bilgi edinebilirsiniz. 

Dolgu Olan Yere Botox Yapılır Mı?

Dolgu uygulaması yüz bölgesinde, ağız kenarları, iki kaş arası, dudaklar, alın, yanaklar, şakaklar, çene, göz altı, burun bölgelerine uygulanmaktadır. Dolgu yapılan bölgeye aynı esnada botox yapılmamaktadır. İki uygulamanın göstereceği sonuçlar birbirini etkilemekte ve olumsuz bir sonuç oluşmaktadır. Dolgu ve botox aynı anda farklı bölgelere yapılabilir. Uygulayan kişinin tecrübesiyle belirlenecek dolgu ve botox uygulaması birbirlerini destekleyecek şekilde farklı alanlarda beraber kullanılabilir.  

Botox ve Dolgu Arasındaki Fark Nedir?

Botox ve dolgu arasındaki farklar şunlardır:

*  İçerik açısından farklı maddelerdir. Botox clostridum botulinum bakterisinden üretilmiş bir içeriğe sahiptir. Dolgu ise; hyaluronik asit içeren yapısıyla jel kıvamında bir içeriğe sahiptir.

* Botox uygulaması derinleşmemiş, mimikten kaynaklanan ya da çizgi halinde olan az miktarda kırışıklıklarda daha etkilidir. Dolgu, derin kırışıklıklar, mimik olmasa da yüzde görülen çizgilerde ve çöküntülerde etkilidir.

* Botox, kasların gevşetilerek mimik ve kas hareketleri esnasında oluşacak kırışıklıkları engeller. Dolgu ise, içeriğinin sonucu uygulanan bölgede hacim ve dolgunluk yaratır. Pürüzsüz bir cilt görünümü sağlar.

* Botox, uygulama sonrası 3-10 gün içinde tam etkisini göstermeye başlar. Dolgu, ilk günlerde daha hızlı sonuç alınan bir yöntemdir. Tam etkisi için 10 günlük bir süreç öngörülmektedir.

* Botoxun kişilerde kalıcılığı 4-6 ay arasıdır. Dolgu daha uzun süreli etkiye sahip bir yöntemdir. 1,5 yıla kadar etkin olduğu görülmüştür. Bu etki, kullanılan botox ve dolgu çeşidi, içerik ve kişinin metabolizmasına göre farklılaşmaktadır.

*  Botox en çok kırışık görülen bölgelere uygulanmaktadır. Alın, göz kenarı, ağız köşeleri, iki kaş arası, boyun bölgelerine uygulanır. Dolgu ise daha derin kırışıklık, çöküntü ve doku kaybı olan alanlara, dudak, yanak, göz altı, çene, şakak, kaş arası, dudak kenarları, burun bölgelerine uygulanmaktadır.

Botox ve dolgu pek çok farkı olmasına rağmen doğru uygulandığında birbirlerini destekleyici ve daha başarılı sonuçlar almayı sağlayan uygulamalardır. 

Bir yanıt yazın