post bariatrik cerrahi Post bariatrik cerrahi uygulaması ile bariatrik cerrahi sonrası yaşanan sarkma ve vücut deformasyonları düzeltilmektedir. Günümüzde çoğu kişinin ortak sorunu olan obezite kontrol altına alınmadığında hayatı ciddi oranda kötü etkilemektedir.

Günlük basit aktivitelerin bile yapılmasına engel olmaktadır. Obezite sorunu Amerika gibi ülkelerde çoğu kişide görünmektedir. Ülkemizde de ciddi sayıda bir grupta obezite sorunu görülmektedir. Obezite sorununun farklı nedenleri bulunmaktadır. Farklı nedenler dolayı ortaya çıkan obezite sorunu ilerlediğinde bariatrik cerrahi uygulanmaktadır.

Bariatrik cerrahi sonrasında kısa sürede aşırı kilo verme nedeniyle vücut derisinde sarkmalar oluşmaktadır. Oluşan bu sarkmalar spor veya egzersiz ile düzelmemektedir. Bu nedenle Post bariatrik cerrahi ile fazla deri alınıp vücuttan uzaklaştırılmakta ve vücut germe işlemleri yapılmaktadır.

Post Bariatrik Cerrahi Nedir?

Metabolik hastalıklar sonucu oluşan aşırı kilo alımını durdurmak için bariatrik cerrahi yapılmaktadır. Bariatrik cerrahi sonucu ortaya çıkan sarkma, şekil bozuklukları ve düzensiz görüntüyü ortadan kaldırmak için yapılan estetik müdahaleye Post Bariatrik Cerrahi denilmektedir. Bu operasyon plastik ve estetik cerrahi uzmanları tarafından yapılmaktadır.

Post Bariatrik Cerrahi;

 • Yüz,
 • Popo,
 • Meme,
 • Karın,
 • Kollar,
 • Yüz ve boyun,
 • Sırt,
 • Uyluk bölgesine yapılmaktadır.

Post Bariatrik Cerrahi ve estetik cerrahi arasında uygulama açısından farklı prosedürler bulunmaktadır. Teknik açıdan farklı işlemler yapıldığı için her iki cerrahi aynı değildir. Estetik cerrahi de işlem yapılan hasta grubu ile Post Bariatrik Cerrahi de işlem yapılan hasta grupları oldukça farklıdır.

Estetik cerrahi genelde sağlık açısından sorunlu olmayan kişilere de yapılmaktadır. Post bariatrik cerrahi de ise hastalar bariatrik cerrahi sonrası vücuttaki denge bozulduğu için iyileşme süreçleri farklılık göstermektedir.

Post Bariatrik Cerrahi Ne Zaman Yapılmalıdır?

Bariatrik cerrahi sonrası estetik olarak vücut germe işlemlerinin yapılabilmesi için hastanın kilo vermesinin durmuş olması gerekir. Bu süreç yaklaşık bariatrik cerrahiden 1 yıl sonrasına denk gelir. Ayrıca post bariatrik vücut germe işleminin yapılabilir olması için bu hızlı kilo verme sürecinde vücudun genel dengesinin stabilize olması için mutlaka aynı kiloda en az 6 ay geçmiş olması gerekir.

6 ay sabit aynı kiloda olmak vücut kan değerlerini ve genel sağlığın sabitlenmesi için geçmesi gereken önemli bir süreçtir. Daha erken ameliyat olma durumunda fazla miktarda deri çıkarılacağından hem yara iyileşmesi sorunları olacak hem de genel sağlık bozulacak ve farklı komplikasyon süreçleri ile karşılaşma riski artacaktır.

Post Bariatrik Cerrahi Nasıl Uygulanır?

Operasyon öncesi ilk aşama mutlaka fiziki muayene olmalıdır. Fiziki muayene ile kişilerin vücutlarındaki sarkmalar belirlenir. Hangi alanlara işlem yapılacağı belirlenir ve hastanın sağlık geçmişi dinlenir. Herhangi bir kronik rahatsızlık var mı, kişinin yeni görüntüsü hakkındaki düşünceleri, ilaç kullanımı gibi detaylar öğrenilir.

Bu detaylar sonrasında cerrahiye engel bir durum olup olmadığını öğrenmek için bazı kan ve hormon testleri yapılır. Yapılan testler sonucunda risk yok ise cerrahi operasyon planlanır. Operasyon planlanırken çıkarılacak deri miktarına göre bazen germe işlemleri 2 seferde yapılacak şekilde planlanabilir. Burada hastanın genel sağlık durumu ve çıkarılacak deri miktarı önemli rol oynar.

Operasyon Süreci;

 • Hastaya genel anestezi yapılır. Genel anestezi sonrasında uzman doktor ve ekibi cerrahi işleme başlar.
 • Fiziki muayene sırasında belirlenen bölgelerde yer alan sarkmış deri uygun şekilde alınır ve deri germe işlemleri yapılır.
 • Yapılan işlem ve uygulanan teknikler işlem yapılan bölgeye göre değişkenlik göstermektedir.
 • Sorunlu bölgelerden alınan fazla doku sonrası vücut en iyi düzeyde şekillendirme işlemine tabi tutulur.
 • Tüm işlemler yapıldıktan sonra dikişler atılır ve operasyon sona erer.
 • Yapılan operasyonda gerilecek bölge miktarına ve sayısına göre genellikle 4-8 saat kadar sürmektedir.
 • Operasyon sonrasında kişi doktorun kararına göre en az 24 saat hastanede müşahede altında tutulur.
 • Durumu stabil ve risksiz olduğunda taburcu edilir.

Post Bariatrik Cerrahi Sonrası İyileşme Dönemi

post bariatrik cerrahi Uygulama yapılan bölgelerin daha kolay ve çabuk iyileşmesi için işlemi yapan cerrah uygun görür ise dren yerleştirilir. İyileşme dönemi 3 ay kadar sürmektedir. İlk 3 aylık süreçte mutlaka işlem yapılan bölgeye uygun korse giymek gereklidir.

İyileşme döneminde ağır spor, egzersiz veya ağır taşımaktan uzak durmak lazımdır. Bu süreçte dengeli ve sağlıklı beslenmeye, günlük yürüyüşler yapmaya özen göstermelisiniz. Aşırı derece kilo alıp vermediğiniz sürece yapılan işlem kalıcı olacaktır.

Tekrar obezite, aşırı kilo alıp vermenin yaşanması aynı sorunların ortaya çıkmasına neden olacaktır. Herhangi bir enfeksiyon oluşmaması için doktorunuzun verdiği antibiyotikleri belirlenen süre boyunca düzenli kullanmalısınız. İyileşme döneminde sigara ve alkol kullanmamalısınız.

Post Bariatrik Cerrahi Hakkında Sıkça Sorulanlar

Cerrahi İşlem İçin Yaş Sınırı Nedir?

Post Bariatrik Cerrahi aşırı kilo sorunu nedeniyle mide tüpü, kelepçesi gibi uygulamalar sonrasında sarkma sorunu yaşayan kişilere yapılmaktadır. Bu işlemler için minimum yaş düzeyi +18’dir. Genellikle +18 yaş üzerinde obezite cerrahisi geçiren ve farklı bölgelerde sarkması olan herkes için uygundur.

Post Bariatrik Cerrahi Riskli Midir?

Her cerrahi işlem gibi Post Bariatrik Cerrahi uygulamasının da riskleri vardır. Özellikle bariatrik cerrahi sonrası vücut dengesinin tam oturması önemlidir. Riskleri en aza indirgemek için doğru zamanda ve doğru cerrahinin planlanarak yapılması gerekir. Aksi takdirde komplikasyonlar ve deformasyonlar artabilir.

Post Bariatrik Cerrahi Sonrası Oluşan Komplikasyonlar Nelerdir?

Ameliyat sonrasında şişlik, morluk, ödem ve ağrı görülmesi oldukça normaldir. Yapılan cerrahi operasyon direk deri dokusuna yapılmaktadır. Operasyon sonrası kızarıklık veya morarmalar oluşmaktadır. Bu komplikasyonlar iyileşme dönemi sona erene kadar kendiliğinden geçecek kalıcı olmayan durumlardır. Komplikasyonların en aza indirilmesi için doğru planlama ve yakın takip önemlidir.

Post Bariatrik Cerrahi Sonrası İz Kalır mı?

Cerrahi işlemde uygulama yapılan bölgeye göre izler değişkenlik gösterebilir. Genellikle derinin çıkarıldığı ve dikişle kapatıldığı bölgeler iç çamaşırları içinde kalacak şekilde planlanarak yapılır. Örneğin meme kısmı için meme altı bölgesi, kalça kısmı için kalça alt çizgi alanında veya iç kısmından kesi atılmaktadır. Böylelikle işlem sonrasında oluşan dikiş izleri vücut çizgileriyle birleşmekte ya da çamaşır altında kalarak, ortaya doğal bir görünüm çıkmaktadır.

Hamilelik ve Emzirme Döneminde Yapılır mı?

Hayır yapılmaz. Post Bariatrik Cerrahi işlemleri ağır ve iyileşme dönemi uzun olan operasyonları içerir. Bu nedenle yapılmaz. Zaten bu operasyon kilo verme işlemleri yapılmış kişilere uygulanmaktadır.

Post Bariatrik Cerrahi Uygulaması Kimler İçin Uygundur?

Bu uygulama daha öncesinde kilo vermek amacıyla bariatrik cerrahi (obezite cerrahisi) işlemi görmüş kişilere yapılır. Bariatrik cerrahi sonrasında aşırı kilo verme nedeniyle vücutta sarkmalar yaşanmaktadır. Bu sarkmalar spor veya egzersizler ile tamamen düzeltilemez. Bu yüzden post bariatrik cerrahi işlemi yapılır.

Post Bariatrik Cerrahi Sonrası Ağrı Olur mu?

İyileşme döneminde ağrılar olur. Bu ağrıları en aza indirgemek için doktorunuzun verdiği ağrı kesici ve antibiyotikleri düzenli kullanmanız gerekmektedir.

Post Bariatrik Cerrahi Sonrasında His Kaybı Yaşanır mı?

Herhangi kalıcı bir his kaybı yaşanmaz. İyileşme döneminde geçici his kayıpları yaşanabilir. Bunlar sonradan düzelir.

Post Bariatrik Cerrahi Fiyatları

Estetik ve sağlık konularında internet sitelerinde fiyat vermek doğru değildir. Çünkü Sağlık Bakanlığının internet sitelerinde fiyat verme konusunda yasaları vardır. En doğru fiyat bilgisi için işlemi yaptıracağınız kliniğe gidip doktora muayene olmanız gerekir. Muayene sonrasında yapılacak işlemler belirlenir. Bu işlemlere göre size en doğru fiyat bilgisi çıkarılır.

Post Bariatrik Cerrahi hakkında daha fazla bilgi almak için bize iletişim sayfamızda yer alan bilgilerden ulaşabilir kolayca randevu oluşturabilirsiniz. Randevu aldıktan sonra kliniğimizde yer alan çalışan ve uzmanlar Post Bariatrik cerrahi hakkında aklınıza takılan tüm soruları cevaplayacaktır.

Daha sağlıklı, güzel ve genç görünüme kavuşmak, daha özgüvenli olmanız için sizlere estetiğin her alanında uzmanlarımız ile hizmet veriyoruz. 0212 241 46 24 no’lu telefondan polikliniğimizi arayarak Post Bariatrik Cerrahi uygulaması fiyatları hakkında bilgi alabilirsiniz.

Bir yanıt yazın