Cilt Neden Yaşlanır? Cilt Gençleştirme Nedir?

Fibroblast HücreYaş aldıkça cildin elastikiyet düzeyinde azalma meydana gelir ve ince kırışıklıklar belirmeye başlar. Aşırı güneş ışığına maruz kalma, kolajen kaybı ve toksik maddeye aşırı maruziyet gibi faktörler cildin yaşlanmasına neden olur. Cilt gençleştirme yöntemleri bu gibi hoşnut olmayan durumlara çare olan uygulamaların en önemlisidir. Zamanla ciltte oluşan hasar ve deformasyonların kaybı, kök hücre ile cilt gençleştirme yöntemleri uygulamalar ile yerine konarak cildin daha genç, canlı ve sıkı bir görünüme sahip olması amaçlanır.

Kök Hücre Nedir?

Kök hücre, işlevsel olarak değişik bir yapıya uğramayan, yani vücuttaki herhangi bir organ veya dokuda özel bir görevde bulunabilmek için tam anlamıyla olgunlaşmamış ve olgunlaşabilme potansiyeli olan hücredir. Bununla beraber kök hücre bedendeki diğer başka hücrelere de dönüşebilen bir yapıdadır. Kök hücreler embriyolojik kaynaklı olmak ya da yetişkin insan vücudundan meydana getirilen türler olmak üzere iki ayrı kısımda incelenir. Erişkin kökenli kök hücreler insan bedeninde oluşan birden fazla dokudan meydana gelebilmektedir. Embriyolojik kaynaklı olan hücrelerle birlikte ortak özellikleri ise şunlardır:

 • Kendiliğinden uygun büyüme ortamına konumlanabilirler.
 • Çoğalma kabiliyetleri vardır.
 • Başka türdeki hücreler ile farklılaşarak bu türlerin devamı niteliğinde olan yeni türler üretme kapasitesine sahiptirler.
 • Kendilerini yenileme gücüne sahiptirler. Aynı zamanda kendi hücre topluluklarının da sürdürülebilirliğini sağlayabilirler.
 • Vücudun bir yer hasar görmüşse bu hasarı takiben dokuyu onarma ve onu yeniden işlevsel hale getirme gibi bir potansiyeli de mevcuttur.

Kök Hücre (Fibroblast) Tedavisi Nedir?

Kök hücre ile yüz gençleştirme tedavisi hastanın kendisinden veya uyumlu ya da yarı uyumlu olan donörden alınan kök hücrelerin hastaya nakledilmesi ile hasar görmüş hücre ve dokuların yenilenmesini amaçlayan bir tedavi çeşididir. Kök hücreler insan bedeninde bulunan tüm yapıların kökenin oluşturmaktadır. Kendiliğinden yenilenebilen kök hücreler birçok hastalığın iyileştirilmesinde kullanılırlar. Önceleri sadece kök hücreler kemik iliğinden alınmakta ve tedavi bu şekilde uygulanmaktaydı. Fakat şimdi vücut dolaşımında bulunan periferik kandan ve kordon kanından da alınabilir. Aynı zamanda son zamanlarda yumurta ve yağ dokusundan da kök hücre elde edildiği saptanmıştır. Kök hücre tedavisi özellikle kalp, beyin ve sinir hastalıklarının tedavisinde başvurulan bir tedavidir.

Kök hücreler beyin dokusunun içine verildiği zaman sağlam olan beyin dokusu üzerindeki hücreleri harekete geçirdiği ve diğer yöntemlerden daha farklı bir iyileşme sağladığı tespit edilmiştir. Bu tarz özellikleriyle kök hücre tedavisi birden fazla hastalığın iyileşmesine uygulanacak olan en etkili tedavi yöntemlerindendir. Kök hücre tedavisi çalışmaları hız kesmeden devam etmektedir.

Kök Hücre (Fibroblast) ile Yüz Gençleştirme Tedavisi Nasıl Uygulanır?

fibrocellKök hücre ile yüz gençleştirme tedavisi için kulak arkasından anestezi uygulanarak ağrısız mercimek tanesi kadar deri parçası alınır, bu deri parçası labaratuvar ortamında özel işlemlerden geçirilerek 3 hafta bekletilir ve fibroblast kök hücreleri elde edilir. Bu kök hücreler mezoterapi yöntemiyle yani milimetrik iğnelerle enjeksiyon şeklinde cilde uygulanır. Genellikle tek seans uygulanır, 1’er ay ara ile 3 seansa kadar yapılabilir.

Kök Hücre ile Yüz Gençleştirme Tedavisi Aynı Zamanda bir Yüz Germe İşlemi midir?

Kök hücre ile yüz gençleştirme tedavisi cilt yapısını iyi hale getiren, iyileştiren bir uygulamadır. Bu işlemin en önemli sonuçlarından biri ince kırışıklıkların açılarak yüzün daha genç görünmesini sağlamaktır. Böylece yaşlanmayı geciktirir.

Kişinin kendi hücrelerinden yapıldığı için, doku reddi, alerji gibi riskler beklenmez.

Bunun yanı sıra yüz gençleştirme işlemi elastikiyet artışı sağladığı için yüzdeki sarkmaları toplayarak belli ölçüde gerilme sağlar. Ancak yüz germe işlemi ameliyat işlemidir ve ayrı bir işlemdir.

Kök Hücre ile Yüz Gençleştirme Tedavisi Hangi Bölgelere Uygulanabilir?

Kök hücre ile yüz gençleştirme tedavisi yüz bölgesi öncelikle olmak üzere eller, boyun, gerdan gibi cilt gençleştirmenin gerçekleşeceği birçok bölgede uygulanmaktadır. Ek olarak iz tedavilerinde de tercih edilir.

Kök Hücre ile Yüz Gençleştirme Tedavisi Ne İşe Yarar?

 • Kök hücreler doğrudan fibroblast hücrelerinden kolajen üretilmesini sağlayarak yüze parlaklık, canlılık ve dolgunluk verir.
 • Kök hücreler kırışıklıklardaki artışı önler. Derin cilt tabakalarını etkilerler. Böylece dermal kalınlık ve yoğunlukta artış sağlarlar.
 • Kök hücreler deride kanlanmayı artırırlar. Derinin onarım yeteneğini tetikleyerek canlılık ve parlaklık sağlarlar.
 • Kök hücreler ciltteki onarım uygulamalarını gerçekleştirir. Lekelerin azalmasını ve derideki dengesizliklerin giderilmesini sağlarlar.
 • Kök hücreler gençleşmeyi sağlar.
 • Kök hücreler cildin pürüzsüz görünmesini sağlayabilir. Aynı zamanda cildin daha sıkı bir yapıya ulaşmasında yardımcı olurlar.

Kök Hücre ile Yüz Gençleştirme Tedavisi mi PRP mi?

PRP uygulaması ile kanın trombosit ve büyüme faktörlerinden zengin olan kısımlarının alınıp hastanın hasar görmüş ve onarım ihtiyacı isteyen yüz bölgesine yapılması işlemine denir. Bu amaç ile hastadan alınan kan santrifüj işlemi sonrasında yüze verilir. PRP genellikle birkaç seanstan oluşan bir uygulamadır. PRP’nin etki derecesi kök hücre ile yüz gençleştirme tedavisine oranla daha sınırlıdır.

Kök Hücre ile Yüz Gençleştirme Tedavisi Etki Mekanizması Nedir?

Kök hücre ile yüz gençleştirme tedavisi etki mekanizması oldukça yüksek olan bir uygulamadır. Kök hücreler bulundukları alandaki hücre ve ortamlara uyum sağlarlar. Burada bulunan eksik doku ve hücreleri tamamlarlar. Kök hücreler kollajen üretiminin artmasını destekleyerek cildin elastikiyet seviyesini artırır. Aynı zamanda cildi yapılandırırlar. Bunun sonucunda daha canlı ve parlak bir cilt görünümü ortaya çıkar.

Kök Hücre ile Yüz Gençleştirme Tedavisi Kimlere Uygulanır?

Kök hücre tedavisi gençleşme etkisi bekleyen herkese yapılabilir. Aktif kanser hastalığı olan veya kemoterapi kullanan kişilerde tamamen iyileşene kadar uygulanması önerilmez.

Kök Hücre ile Yüz Gençleştirme Tedavisi ne Sıklıkla Uygulanır?

Yılda bir kez tekrar edilebilir.

Kök Hücre ile Yüz Gençleştirme Tedavisi Hemen Etki Eder mi?

Kök hücre tedavisi yağ enjeksiyonu ile yapılır. Yağ dokusunun yardımıyla da etki hemen fark edilir. Ciltteki parlaklık ve tazeliğin etkisi anında hissedilir. Fakat izole biçimde uygulanan fibroblast kültürü ve yağ kök hücrelerinin etkisi hemen görülmeyebilir. Yaklaşık 3 hafta içerisinde kök hücreler aktif hale gelmeye başlar. 6 ay içinde tam etki başlar, etkisi 2 yıla kadar devam eder.

Kök Hücre ile Yüz Gençleştirme Tedavisi Ağrılı bir İşlem midir?

Kök hücre ile yüz gençleştirme tedavisinde lokal anestezi uygulanır. Dolayısıyla ağrı ve acı hissi minimumdur.

kök hücre ile yüz gençleştirmeKök Hücre ile Yüz Gençleştirme Tedavisi Kalıcı mıdır?

Kök hücre ile yüz gençleştirme tedavisi 2 yıl etkisi devam eder, sonra zamanın etkisiyle yaşlanma süreci tekrar devam ettikçe yeni seanslara ihtiyaç duyulabilir.

Kök Hücre ile Yüz Gençleştirme Tedavisi Sonrası Şişlik veya Morarma Görülür mü? Günlük Hayata Ne Zaman Dönülür?

En sık görülen komplikasyonlar iğne giriş deliklerinde şişlik ve morluklardır. Nadiren bu gibi bir durumla karşılaşılsa dahi bu komplikasyonlar kapatıcılar ile kolaylıkla kapanabilir. Bir hafta içerisinde de kendiliğinden yok olurlar. Uygulama sonrasında gündelik yaşama hemen dönülür.

Kök Hücre ile Yüz Gençleştirme Tedavisi İçin Bir Yaş Sınırı Var mı?

Kök hücre ile yüz gençleştirme tedavisi herhangi bir ciddi yan etki taşımayan bir uygulamadır. Hastanın kendi kök hücresinden yararlanıldığı için uygulamada bir yaş sınırı bulunmamaktadır.

Kök Hücre ile Yüz Gençleştirme Tedavisi Etkisi Ne Kadar Sürer?

Tedavide geçen bir yıl sürenin ardından ciltte en çok 6. ay-2. yıl arasında belirgin etki görülmektedir, sonrasında yaşlanma sürecinin devam etmesiyle yeni seansa ihtiyaç duyulabilir.

Kök Hücre ile Yüz Gençleştirme Tedavisi Yan Etkileri Nelerdir?

Kişinin kendi vücudundan alınan kök hücreler kullanıldığı için hiçbir yan etkisi bulunmamaktadır.

Kök Hücre ile Yüz Gençleştirme Tedavisi ve Dolgu İşlemi Arasındaki Farklar Nelerdir?

Kök hücre fibroblast tedavisinde cildin kendi kolajen ve elastin üretimi tetiklenir, sonuçları daha geç ortaya çıkar fakat kişinin kendi dokusuyla tamamen uyumludur. Dolgu uygulaması ise hemen etki eder, sonuçları işlem sonrası anında ortaya çıkar, dudak ve göz altı bölgesinde kök hücreler kullanılmazken dolgu ile dudak şekillendirme ve göz altı morluklarının giderilmesi sık kullanılan başarılı yöntemlerdir

Kök Hücre ile Yüz Gençleştirme Tedavisi Sonrası İyileşme Dönemi Nasıldır?

Tedavi gören hastalar aynı gün evine giderek gündelik yaşamına dönebilir. Bu tedavi yöntemi hastanede yatış gerektirmez. Uygulama sonrası ilk birkaç gün nadiren de olsa kızarıklık ve ödem görülebilir. Yaşlanma sürecinin ciddiyetine göre değişerek iyileşme dönemi her hastada farklılık gösterebilir. Genellikle çoğu hasta 7 ila 10 gün içerisinde tamamen iyileşir. Tamamen iyileşen ciltte hem renk hem kalite açısından önemli farklılıklar görülmektedir. Bu tedaviyi uygulatan hastaların çoğunun yorumlarına göre cilt dokusu ve kalitesi 12-24 ay boyunca genç ve diri kalmaya devam eder. Ameliyatsız gençleşme isteyen hastalar için kök hücre tedavisi iyi bir seçenektir.

Kök Hücre ile Yüz Gençleştirme Tedavisi Avantajları Nelerdir?

Yaş arttıkça tüm vücutta görüldüğü gibi hem yüzde hem de dokularda deformasyon meydana gelir. Böylece yüzde hacim kaybı oluşur hem de kollajen ve elastin liflerde parçalanma ve azalma izlenir. Hastaların çoğu yüzünün eskisi gibi dolgun ve gergin olmadığını, sarkma ve gevşemelerin belirmesi şikâyeti ile kliniklerin kapısı çalmaktadır. Kök hücre tedavisi ile derideki onarım faaliyetleri başlar ve daha genç ve parlak bir yüz görünümü elde edilir. Ardından uygulanan kök hücre ile zenginleştirilmiş yağ enjeksiyonu ile de yüzdeki dolgunluk geri kazandırılır. Enjeksiyon sonrası etkiler hemen görülmeye başlar. Bunun yanında kök hücre tedavisi etkilerini uzun ve orta vadede sürdürebilen bir tedavi çeşididir.

Kök Hücre ile Yüz Gençleştirme Tedavisi Ne Kadar Sürer?

Fibroblast kök hücrelerin izole edilip kök hücreden uygulama sıvısının üretilmesi 3-4 hafta sürer, uygulama aynı gün yapılır.

Kök Hücre ile Yüz Gençleştirme Tedavisi Lokal Anestezi ile Birlikte Yapılır mı?

Bu tedavi çeşidi lokal anestezi yönteminden faydalanılarak yapılabilir. Kök hücre ile yüz gençleştirme tedavisinde genel anestezi şartı aranmaz. Uygulanacak bölgenin lokal olarak uyuşturulması ağrı hissedilmemesi için yeterlidir.

Kök Hücre ile Yüz Gençleştirme Tedavisi Kaç Seans Yapılmalıdır?

Tek seansta gözle görülür bir etki sağlayan kök hücre tedavisi diğer uygulamalara göre bu yönüyle bir avantajdır. İlk uygulamanın etkisi birkaç yıl devam eder. Hasta talep ederse uygulama tekrar edebilir. Tekrarlanan işleme kök hücre enjeksiyonları uygulamak uygulamanın kalıcılığını artıracaktır.

Kök Hücre ile Yüz Gençleştirme Tedavisi Fiyatları

Kök hücre ile yüz gençleştirme tedavisi için öncelikle kişiye en uygun tedavi yönteminin belirlenmesi gerekir. Fibrocell kök hücre fiyatları dolgu ve mezoterapiye göre daha yüksek seyreder. Kök hücre tedavisi fiyatları seans sayısına ve kişinin cilt problemlerine ve şiddetine göre değişiklik gösterebilir. Bu nedenle düzenli bir muayene sonrasında en uygun tedavi planı gerçekleştirilmelidir. Sağlık Bakanlığı onaylı merkezlerin internet sitelerinde fiyat belirtmeleri yasal değildir. Sizin için en uygun tedavi yöntemini saptamak ve diğer tüm merak ettikleriniz için kliniğimize 0212 241 46 24 adlı numaradan ulaşabilirsiniz.

Kök Hücre ile Yüz Gençleştirme” İçin 2 Sıkça Sorulan Sorular

 1. Gozde dedi ki:

  Merhaba kendi kök hücrelerimi daha önce saklatmıstım . Merkezinizde boyun ve yüz bölgesinde kullanmak fibroblast yaptırmak istiyorum . Ücretlerini öğrenebilir miyim?

  Ve bu fiyat eğer kök hücrelerimi de sizin merkezinizde aldırırsam ne olucak ? Bunu da öğrenmek istiyorum

  1. quartz dedi ki:

   Merhaba, eğer kök hücreleriniz hazır ise kök hücre üretim ücreti almıyoruz. Sadece bununla ilgili kök hücre enjeksiyonunu yapıyoruz. Randevu alarak gelip benimle görüşürseniz bu süreci beraber planlayabiliriz.

Bir yanıt yazın