ereksiyon tedavisi Erkeklerde sertleşme (ereksiyon) sorunu sık rastlanan fakat toplum içinde pek dile getirilemeyen bir durumdur. Ereksiyon sorunu olan erkekler kaliteli cinsel hayattan mahrum kalırlar, partnerleriyle yakınlaşmaya çekinirler, gitgide artan bir özgüven kaybı ve cinsel isteksizlik yaşarlar. Sertleşme bozukluğu sorun kaynağına bağlı olarak psikolojik tedavilerin yanı sıra ameliyatlı ve ameliyatsız tedavilerle de çözümlenmektedir. Penise şok dalga tedavisi (ESWT), P-Shot (PRP) uygulaması, kök hücre (SVF), Penil protez gibi tedavi yöntemleriyle ereksiyon sorunu ortadan kalkmakta, kişi mutlu, sağlıklı bir cinsel yaşam yaşayabilmektedir.

Sertleşme Bozukluğu Nedir?

Sertleşme bozukluğu kişinin cinsel ilişki esnasında peniste yeterli sertleşmeyi sağlayamaması veya devam ettirememesi hali olarak tanımlanır.  Sağlıklı ve tatmin edici bir cinsel ilişki yaşayabilmek için penisin sertliğini cinsel ilişkinin sonuna dek koruyabilmesi gerekir. Sertleşme bozukluğu tanısı koyabilmek için uzman doktor tarafından muayene edilmeli, sorunun kaynağı tespit edilerek tanı konmalıdır. Tıpta geliştirilen yeni tedavi yöntemleriyle sertleşme sorunu kalıcı olarak çözümlenebilmektedir. 

Erkeklerde Sertleşme Sorunu Neden Olur?

Erkeklerin hayatını kâbusa çeviren sertleşme sorununa yol açan etkenler şunlardır:

 • Yaşlanma 
 • Sedanter yaşantı (fiziksel aktivite azlığı)
 • Psikolojik rahatsızlıklar (stres, depresyon, anksiyete, özgüven eksikliği gibi)
 • Karın alt kısmı ile ilgili bazı ameliyatlar, bu bölgeye yapılan ışın tedavileri 
 • Şeker hastalığı (Diyabet)
 • Parkinson
 • Kalp ve damar  hastalıkları
 • Yüksek tansiyon
 • Sigara, alkol, yasaklı maddelerin tüketimi
 • Diyet yapma
 • Obezite
 • Hormon bozukluğu
 • Kullanılan ilaçların yan etkileri

Sertleşme sorunu her yaşta görülebilir. Yaş ilerledikçe özellikle 40 yaş sonrasında görülme sıklığı artar. Penis sertleşememe problemi sürekli ya geçici sürelerde görülebilir. 

Sertleşme (Ereksiyon) Sorunu Sertleşme Bozukluğu (İktidarsızlık) Belirtileri Nelerdir?

Nadiren iktidarsızlık yaşamak her erkeğin başına gelebilir ve normaldir. Sertleşme bozukluğu tanısı konabilmesi için bu durumun en az 6 aydır devam ediyor olması gerekir. İktidarsızlık belirtileri şunlardır:

 • Cinsel birliktelik için cinsel organda gerekli sertleşmenin olmaması
 • Cinsel birlikteliğin başında sertlik sağlanması fakat sonuna dek sürdürülememesi
 • Cinsel organın sertleşme kalitesinin bozulması
 • Sertleşememeye yönelik endişe olması
 • Cinsel istekte azalma
 • Erken boşalma

Sertleşme bozukluğunun en temel belirtisi penisin gerekli sertliğe hiç ulaşamaması ya da kısa süreli ulaşmasıdır.

Sertleşme Sorunu Nasıl Çözülür?

Sertleşme sorunu yaşayan erkekler için çeşitli tedavi yöntemleri mevcuttur. Her sorun kişiye özel olduğu için tedavi de kişiye özeldir. Bu nedenle uzman doktor kişinin sorununun kaynağını belirleyerek kişiye en uygun tedaviyi seçecektir. günümüzde sertleşme problemi olan hastada günü kurtarma tedavisi olan ilaç tedavilerinin yerini kalıcı tedaviler sunan rejeneratif (yenileyici) tedaviler almıştır. Sertleşme sorunu şu tedavi yöntemleriyle çözümlenebilmektedir

İlaç Tedavileri

Sertleşme sağlayan ilaçlar vücutta nitrik oksitin etkisini arttırmayı hedefler. Nitrik oksit sertleşmeyi sağlamada önemli bir moleküldür. İlaç, penisteki kan akışını hızlandırarak ereksiyona katkı sağlar. Fosfodiesteraz 5 İnhibitörleri olarak da adlandırılan sertleşme ilaçlarının ülkemizde tercih edilenleri şunlardır; Avanafil, Sildenafil (Viagra), Tadalafil (Cialis, Hardcis), Vardenafil (Levitra). Bu ilaçlar mutlaka doktor kontrolünde kullanılmalıdır. ilaçlar kullanıldıkları süre boyunca etkilidirler. kalıcı bir tedavi sağlamazlar.

Günümüzde sertleşme problemi olan hastada günü kurtarma tedavisi olan ilaç tedavilerinin yerini kalıcı tedaviler sunan rejeneratif (yenileyici) tedaviler almıştır.

şok dalga tedavisi

 • Şok dalga (ESWT): Şok dalga (ESWT) tedavisi sertleşememe sorununun damarsal nedenlerden kaynaklandığı kişilerde geçerli bir yöntemdir. Penisin sertleşmesi hedeflenen bu tedavide şok dalgalar ile kök hücrelerin harekete geçer ve bu sayede peniste yeni  damar oluşumu, damarlardaki tıkanıklıkların açılması ve penis yapısındaki kas ve sinirlerin yenilenmesi sağlanır. bu sayede hasta daha kaliteli ve iyi bir ereksiyona sahip olur.

ESWT uygulaması işleme ait özel bir cihazla gerçekleştirilir. Penis özel bir jelle kaplandıktan sonra aplikatör yardımıyla şok dalgalar penisin farklı noktalarına (5 noktaya) iletilir. ağrısız bir işlemdir. Her seansı 15-20 dakika süren bu uygulama genellikle toplamda 6 seans olarak haftada 2 kez yapılarak tamamlanmaktadır. Şeker hastalarında 12 seans tekrarlanarak başarı oranı yükseltilir. Kolay, ağrısız, anestezi almadan, kesi açılmadan gerçekleştirilen, yan etkisiz ve %70-80 başarı oranına sahip bir tedavidir. pshot prp

 • P-Shot tedavisi: P-Shot (PRP) tedavisi sertleşememe sorununun kan dolaşımı rahatsızlığı, damar sorunları, kas hastalıkları gibi nedenlerden kaynaklandığı durumlarda uygulanan bir tedavidir. 

P-Shot tedavisinde öncelikle kişiden kan alınır. Filtreleme ve santrifüj teknikleriyle PRP denilen kan küspesi elde edilir. PRP büyüme, gençleşme gibi kaliteli faktörler yoğun olarak bulunan bir sıvıdır. PRP sıvısı penisin iki yanındaki kavernozal dokuya enjekte edilir. 15-20 dakika süren bu işlem sonrasında kişideki etkisine göre 7 gün arayla 3 seans daha uygulanır. Toplam seanslar bittiğinde 3-6 ay sonra tekrar 1 seans daha düzenlenerek etkisi pekiştirilir. 

P-Shot tedavisi ereksiyonu gerçekleştiren dokulara uygulandığı için sertleşme sorununu çözerek, cinsel performasın artması, özgüven artışı gibi konularda da fayda sağlar. P-Shot tedavisi yaşlı, hastalık-operasyon geçirmiş, nikotin tüketen, diyabet, yüksek tansiyon hastalığı olan kişiler için de etkili bir uygulamadır.   

 • Kök hücre-SVF Kök hücre-SVF: Kök hücre SVF orta ileri düzeyde sertleşme problemi olan hastalar için son tıbbi yeniliklerle geliştirilen bir tedavidir. Liposuction yöntemiyle kişinin göbek bölgesinden alınan yağ dokusu çeşitli işlemlerden geçirilerek kök hücre elde edilir. Elde edilen kök hücrenin (SVF) kalitesi büyüme faktörü açısından yüksektir. 

Penis içinde sertleşmeyi sağlayan tüplere enjektörle aktarılan kök hücre sıvısı sertleşme, sertliği koruma konularında oldukça başarılıdır. Sedasyon ya da lokal anesteziyle uygulanan kök hücre tedavisi ortalama 30 dk. süreyle tek seans uygulanır. Etkisi 6–12 aylık sürede ortaya çıkan SVF yöntemi Şok dalga tedavisiyle kombineli uygulanmaktadır ve bu da başarıyı artırmaktadır.

 • penis protez Penis protez: Penis protez uygulaması ilaçla ve diğer tedavilerle başarı sağlanamayan  ya da mevcut bazı durumları nedeniyle diğer tedavilerin uygulanamadığı  hastalarda sertleşme sorununa kalıcı çözüm sunar. 

Ameliyatlı bir yöntem olan penis implantta penis içine 2 adet silindir silikonun yerleştirilmesiyle çözüm sağlanır. Penis protezleri 3 çeşittir: tek parçalı, 2 parçalı, 3 parçalı protez. Tek parçalı protez sabittir, penis sürekli dik durumdadır. 

2 parçalı protez şişirilebilir ve yarı sert özelliğe sahiptir. 3 parçalı protez ise şişirilebilir, sertleşmenin yanı sıra enine ve boyuna büyüme özelliği de içeren protezlerdir. Kişi için hangi protezin uygun olduğu hastanın ihtiyacı ve fizyolojik durumuna göre doktor tarafından belirlenir. 

Penis protez takılması genel anestezi altında, ortalama 1 saatte gerçekleşir. Ömür boyu kalıcı çözüm sağlaması penis protez yönteminin avantajıdır.  Hasta ve partner memnuniyetinin çok yüksek olduğu bir tedavi yöntemidir. 

Erken Boşalma ve Sertleşme Tedavisi

Erken boşalma ve sertleşme bozukluğu birlikte görülebilir veya yaşanan bir sorun diğerini oluşturabilir. Böyle bir durumda erken boşalma ve sertleşme tedavileri kombineli yapılır. Bu iki sorunu bir arada yaşayan kişilere öncelikli olarak sertleşme tedavisi uygulanır. Her iki sorunun çözümünde ilaç tedavisi, psikolojik danışmanlık, şok dalga (ESWT), P-Shot tedavisi, kök hücre tedavisi, penis protez uygulaması yapılabilir.  

Sertleşme Sorunu Tedavi Fiyatları

Erkeklerde sertleşme (ereksiyon) sorunu tedavisi, çeşitli yöntemlerle gerçekleştirilebilmektedir ve bu yöntemlerin maliyeti, kullanılan tedavi türüne ve sağlık hizmeti sağlayıcısına bağlı olarak değişkenlik göstermektedir. Tedavi seçenekleri arasında ilaç tedavisi, vakum cihazları, cerrahi müdahaleler ve psikoterapi bulunmaktadır. Ayrıca, bazı durumlarda hormon tedavisi de uygulanabilmektedir. Bu tedavilerin her birinin fiyatı farklı olup, hastanın bireysel ihtiyaçları maliyet üzerinde etkili olabilmektedir. Tedaviye başlamadan önce, detaylı bir muayene ve uzman doktorlarla yapılacak görüşmeler, en uygun tedavi yönteminin ve maliyetin belirlenmesinde önemli rol oynamaktadır.

penis ereksiyonİlişki Sırasında Erkeğin Sertliğinin Gitmesi Neden Olur?

İlişki sırasında penisi erekte durumda (sertlik) tutan penil kan akışının sürekliliği ve gelen kanın peniste hapsedilmesidir. Cinsel ilişki sona ermeden penisin sertliğinin kaybolması psikolojik bir nedene dayanmıyorsa penis damarsal yapılarındaki problemlerden kaynaklanmaktadır. Ya yetersiz kan akımı söz konusudur (arteriyel yetmezlik)  ya da penise yeterli kan gelmekte ancak burada tutulmadan hızla penisi terk etmektedir (venöz yetmezlik). 

Doğal Yollarla Sertleşme Sorununa Çözüm Mümkün Mü?

Sertleşme sorununa çözüm olarak doğal yollardan bitkisel krem kullanımı, bitkisel macun tüketimi, çeşitli gıdaların alınması, egzersiz gibi pek çok yöntem halk arasında söylenmektedir. Doktor kontrolünde ve doktor tavsiyesi olmayan hiçbir yöntem ve tedavi sertleşme sorununun çözümünde geçerli değildir. Sertleşme sorununun çözümünde uzman doktorun önermediği tüm uygulamalar riskli ve etkisizdir. Bu yöntemler erken dönemde faydalı gibi olsalar da uzun vadede hastada dönüşü olmayan ciddi sağlık problemlerine yol açabilmektedirler. 

Mastürbasyon Sertleşme Sorunu Yapar Mı?

Mastürbasyon sertleşme sorunu yapmaz. Sertleşme sorunu oluşturan faktörler psikolojik (depresyon, stres, kaygı bozukluğu, özgüven düşüklüğü gibi) ve fiziksel faktörlerden (yaş, hastalıklar, beslenme, yanlış tedaviler gibi) kaynaklanır. Mastürbasyonun  penis sertleşmesinde herhangi bir negatif etkisi yoktur.  

Sertleşme Bozukluğu İçin Hangi Doktora Gidilir?

Sertleşme bozukluğu için tanı, tedavi ve uygulamalar üroloji uzmanı tarafından yapılmaktadır. yapılan muayene ve tetkikler sonrasında kişinin sertleşme bozukluğunun psikolojik nedenlerden kaynaklandığı belirlenirse hasta gerekirse bir psikiyatriste yönlendirilir.

Sertleşme Tedavisinde En Hızlı ve Etkili Yöntem Nedir?

Sertleşme sorunu her erkekte farklı nedenlerden kaynaklanır. Uygulanacak tedaviler de kişinin sorununu oluşturan faktöre göre belirlenir. Bu nedenle sertleşme için en hızlı ve etkili yöntemin ne olduğuna uzman doktor karar verebilir. Doktor denetiminde olmadan ilaç, kozmetik, bitkisel besin uygulamaları kişinin sağlığı için risklidir ve kullanılmaması gerekir.

Bir Erkeğin İktidarsız Olup Olmadığı Nasıl Anlaşılır?

İktidarsızlık belirtileri; peniste hiç sertleşme olmaması, peniste kısa süreli sertleşme olması, cinsel isteksizlik gibi durumlarla anlaşılır. Bu belirtilerin nadiren görünmesi normaldir. Belirtiler kendini tekrarlıyorsa (en az 6 ay) sertleşme bozukluğu teşhisi için uzman doktora gidilmelidir.

Sertleşme Bozukluğu Kendiliğinden Geçer Mi?

Sertleşme bozukluğu kaynaklandığı neden ortadan kalkarsa (hastalık, obezite, psikolojik nedenler gibi) kendiliğinden geçebilir. Sertleşme bozukluğunu oluşturan neden kalıcı bir faktöre bağlıysa kişinin mutlaka uygun tedaviyi alması gerekir.

Ameliyatsız Ereksiyon Tedavisi Nedir?

Ereksiyon sorunu kişinin sorun kaynağına bağlı olarak ameliyatsız tedavi edilebilir.  Ameliyatsız yapılan sertleşme bozukluğu tedavi yöntemleri, penise şok dalga (ESWT),  P-Shot (PRP) ve kök hücre (SVF) yöntemleridir. Bu yöntemler penisi yapısal olarak tamir edip erektil dokunun yenilenmesini sağlarlar ve ereksiyon problemini kalıcı olarak tedavi ederler.

Bir yanıt yazın