11 Soruda Mini Karın Germe ile Tam Karın Germe Arasındaki Fark Nedir? 

Karın germe uygulaması yaptırmayı düşünen birçok kişinin ilk merak ettiği konulardan birisi tam karın germe ile mini germe arasındaki fark nedir sorusu olmaktadır. Genellikle ünlülerin yaptırdığı uygulama olan mini karın germe ve tam karın germe uygulamaları, işlemin popülerliğini de artırmıştır. Fakat unutulmaması gereken nokta mini karın germe ve tam karın germe ameliyatları herkes için uygun değildir. Kişinin vücut yapısı bu noktada büyük önem taşır.

   1) Mini Karın Germe Nedir?

Mini karın germe, bir diğer ismi ile mini abdominoplasti, bilhassa alt karındaki sarkıklığı gidermesiyle ön plana çıkan bir cerrahi prosedürdür. Bu işlem ile göbek deliğinin hemen altında yer alan kısım pürüzsüz bir hale getirilerek estetik bir görünüme kavuşturulur. Göbek deliğinin yeri değişmez.

Mini karın germe işlemi liposuction veya göğüs büyültme ameliyatı ile kombine edildiğinde çok daha etkili ve başarılı olabilen bir operasyondur.

   2) Kimler Mini Karın Germe İşlemi Yaptırmalıdır?

Mini karın germe ameliyatı genellikle kadınlar arasında daha yaygın olarak uygulanan bir cerrahi operasyondur. Fakat bazı ihtiyacı olan erkekler de mini karın germe operasyonunu geçirmektedir. Kişi belini büktüğü anda eğer bel üstünde bulunan deri katlanıyorsa, ya da ciddi anlamda bir sıkılaşmaya gerek var ise muhtemelen mini karın germe ameliyatından ziyade tam karın germe ameliyatı için daha uygun bir aday olabilirsiniz.

   3)Tam Karın Germe Ameliyatı Nedir?

Tam karın germe ameliyatı, göbek bölgesinde yer alan sarkmaların toparlandığı, özellikle alt ve orta karında bulunan fazla yağların alındığı, karın kaslarının daha sıkı hale getirildiği bir cerrahi işlemdir. Tam karın germe ameliyatı ile karın bölgesinde bulunan fazla yağlardan ve fazlalıklardan kurtulabilirsiniz. Ayrıca tam karın germe işlemi göbek bölgesindeki sarkıklığa da meydan okuyan önemli bir uygulamadır. Tam karın germe ameliyatı bünyesinde çeşitli teknikleri barındıran bir cerrahi prosedürdür. Tam karın germe işlemi aynı zamanda liposuction veya meme ameliyatları ile de birleştirilebilir.

     4) Tam Karın Germe (Abdominoplasti) Ameliyatı için Uygun Adaylar Kimlerdir?

Karın bölgesinde fazla birikmiş yağları bulunan ve ciddi bir sıkılaşma gereksinimi bulunan kişiler tam karın germe ameliyatı için doğru adaylardır. Çok aşırı kilo vermiş veya mide ameliyatı geçirmiş kişiler, göbek bölgesinde çatlakları bulunan ve sarkmış derisi olan kişiler, karın kasları incelmiş kişiler tam karın germe ameliyatını gönül rahatlığı ile yaptırabilirler. Ancak hamile olan veya ileride doğum yapmak gibi bir planı olan kişilerin bu işlemi yaptırması önerilmemektedir.

   5) Tam Karın Germe ile Mini Karın Germe Arasındaki Fark Nedir?

Operasyona başlanmadan önce hastaya tam karın germe mi yoksa mini karın germe mi uygulanacağı muayene ederek belirlenir. Bunun için gözetilen temel nokta ise karın bölgesinde bulunan fazla derinin yeri ve ne kadar alana yayıldığıdır. Yalnızca göbek altında yer alan deride fazlalık bulunuyorsa bu daha az kapsamlı bir işlem olacağından mini karın germe ameliyatı yeterli olacaktır. Ancak fazlalıklar daha fazla bir alana yayılmış ve daha fazla yer kaplayarak göbek deliğinin üstünde de bollaşma yapıyor ise tam karın germe ameliyatı daha uygundur.

Mini karın germe ameliyatında göbek deliğine herhangi bir işlem yapılmaz. Yalnızca göbek altında yer alan bölgedeki fazla yağlar alınır. Mini karın germe işlemi tam karın germe işlemine oranla daha az süreyle tamamlanan, bu nedenle daha az kesi meydana gelen ve daha az iz bırakan bir uygulamadır.

Tam karın germe ameliyatında ise yeni bir göbek deliği yeniden dizayn edilir. Alt karın bölgesindeki deri çıkartılarak göbek gerilir ise veya göbek çevresinde ciddi anlamda sarkmış ve kırışmış bir deri bulunuyor ise, tam karın germe ameliyatı yaptırmak çok daha yerinde olacaktır. Tam karın germe ameliyatı mini karın germe ameliyatına göre daha uzun süren ve daha meşakkatli bir işlemdir. Yalnızca alt karın değil üst karındaki yağlar da vücuttan atılır. Bu nedenle göbek deliğine de işlem uygulanır ve göbek deliği tekrar dizayn edilerek dikilir. Tam karın germe ameliyatındaki dikiş izi mini karın germe işlemine oranla daha uzun kalabilir.

    6) Tam Karın Germe Ameliyatının Artıları ve Eksileri Nelerdir?

Karın şekillendirme denilince ilk akla gelen ve en yaygın uygulanan operasyon tam karın germe ameliyatıdır. Bu ameliyat abdominal liposuction ile birlikte uygulandığında çoğunlukla yalnızca karın germe ya da lipoabdominoplasti olarak adlandırılır.

Tam karın germe ameliyatı uygulanırken kesiler kasık bölgesine paralel olarak yer alırlar ve tam bikini çizgisi kesiği olarak da anılırlar. Tam karın germe ameliyatında alt karın bölgesinde yer alan fazla yağlar ve sarkmış deriler alınmaya çalışılır, ek olarak üst karın bölgesine de liposuction uygulanır. Çoğunlukla bu gaye ile yapılan en popüler işlem ise vaser liposuction denilen yöntemdir. Tam karın germe ameliyatında aynı zamanda karın kasları da onarılır.

   7) Tam Karın Germe Avantajları Nelerdir?

  • Üst ve alt karın bölgesinde yer alan fazla deri ve fazla yağlar bu işlem ile tamamen alınarak göbek deliğinin altında ve üstünde bulunan gevşemiş kaslar ve sarkmış deri toparlanır.
  • Tam karın germe yaptıran birçok kişinin yorumu oldukça olumlu yöndedir. İşlem son derece başarılı ve etkilidir.

   8) Tam Karın Germe Dezavantajları Nelerdir?

  • Tam karın germe ameliyatındaki dikiş izi mini karın germeye oranla daha uzundur ve daha belirgindir. Kasık bölgesine paralel olarak uzanır ancak iç çamaşırının altında yer alacak şekilde kesi çizilir.
  • Tam karın germe ameliyatında iyileşme süreci mini karın germe işlemine oranla daha uzun olacaktır. Bu nedenle kişi ameliyat sonrasında hemen gündelik yaşamına geri dönemeyebilir.
  • Göbek deliğinin yeri değiştiğinden ve yeniden yapılandırıldığından, doktorun bu konudaki tecrübesi genel göbek görünümünü değiştireceğinden en çok dikkat edilmesi gereken noktadır.

   9) Mini Karın Germe Avantajları Nelerdir?

  • Mini karın germe işlemindeki dikiş izi tam karın germe işlemine oranla daha kısadır ve iz daha az belirgindir.
  • Mini karın germe ameliyatında iyileşme süreci daha kısa ve hızlıdır. Daha pratik bir işlemdir. Bu nedenle mini karın germe ameliyatı olan kişi gündelik yaşamına hızlıca dönebilmektedir.

    10) Mini Karın Germe Dezavantajları Nelerdir?

  • Mini karın germe ameliyatı yalnızca alt karın bölgesinde yer alan fazla deri ve fazla yağlara müdahale edilen bir uygulamadır. Bu nedenle üst karın bölgesinde herhangi bir etkisi bulunmaz.
  • Mini karın germe ameliyatı tam karın germe ameliyatına göre sonuçları fazla sarkması olan hastalarda daha az etkili olan bir uygulamadır.

   11) Mini Karın germe ve Tam Karın Germe Ameliyatı Fiyatları

Mini karın germe ve tam karın germe ameliyatı birlikte uygulanacak diğer işlemler de göz önünde bulunduğunda farklılık gösterebilir. Bu nedenle fiyatlandırma kişiden kişiye değişir. Sağlık Bakanlığı onaylı merkezlerin internet sitelerinde fiyat belirtmeleri yasal değildir. +902122414624 no’lu telefondan polikliniğimizi arayarak mini karın germe ve tam karın germe tedavisi fiyatları hakkında bilgi alabilirsiniz.

Bir yanıt yazın