İlk dudak dolgusu kaç ml olmalı sorunun cevabına geçmeden önce, dilerseniz dudak dolgusu ile ilgili bilinmesi gerekenlere ve uygulamanın nasıl yapıldığına bir göz atalım.

Dudaklar hem dişiliğin bir ifadesi oldukları hem de yüz bölgesinde dikkat çeken bir nokta oldukları için birçok kadın tarafından önemsenmektedirler. 

Yaş aldıkça kırışıp incelen veya doğuştan ince olan dudaklar, belirgin ve çekici dudaklara sahip olmak isteyen kadınların psikolojilerini de bozabilmektedir. Oysa ki gelişen teknoloji ve estetik sektörü sayesinde oldukça kısa sürede ve acısız bir şekilde uygulanan dudak dolgularıyla istenilen dudaklara kavuşmak mümkün olmaktadır.

Dudak dolgularında kullanılan en uygun dolgu malzemesi insan vücudunun yapısında bulunan ve kişinin vücudunda herhangi bir negatif reaksiyona neden olmayıp geçici dolgunluk sağlayan hyaluronik asitlerdir. Hyaluronik asit, yüksek su tutma kapasitesine ve nemlendirme özelliğine sahip bir maddedir. Hyalüronik asitten üretilen dolgularda moleküller birbirine çapraz bağlar ile bağlanarak aynı bölgede toplanması sağlanır.

Dudak büyütmede kullanılan bu hyaluronik asit içeren dolguların kalitesi de uygulamanın verimliliği ve tatmin edici sonuç elde etmek açısından oldukça önemlidir. Genellikle 1 ml ve 0,5 cc’lik enjektörler olarak mevcutturlar. İlk dudak dolgularında sıklıkla 1 ml’lik dolgular kullanılırken, devamında gereken ek uygulamalar için 0,5 cc’lik dolgular ile ekleme yapılabilir.

dudak dolgusuDudak dolgu uygulamaları öncesinde, uygulama esnasında hastanın herhangi bir acı hissetmemesi için dudak bölgesine lokal anestezik krem uygulaması yapılır. Ardından yapılan dudak dolgu enjeksiyonu ise yaklaşık olarak 5-10 dakikalık bir süre içerisinde tamamlanır. İşlem sonrasında şişlik ve kanamanın oluşmaması için buz uygulamasının yapılması oldukça önemlidir.

Dudak dolgu enjeksiyonu sonrasında belirli bir süre beklenir ve ardından doktorun uygulayacağı masaj ile beraber dolgunun dağıtılarak tüm dudağa eşit olarak yayılması sağlanır. Sonrasında eğer gerek görülürse dudak kontürünün sağlanması açısından dudak çizgilerine de bir miktar dolgu enjeksiyonu yapılabilir. Kişi, uygulamanın ardından hemen farkı görür. Ayrıca uygulamanın hemen ardından sosyal hayatına da rahatlıkla devam edebilir.

Hareketli bir yapı olmasından dolayı dudak dolgularının kalıcılık süresi ise 12-15 ay arasında değişmektedir. Uzman doktorun uygun göreceği sıklıkta yapılan ilave dudak dolgularıyla, sağlanan kalıcılık süresinin uzatılması da mümkündür.

Dudak dolgusu yapılırken dikkat edilmesi gerekenler;

  • Dudak dolgu uygulamaları tamamen kişinin dudak yapısına özel olarak yapılmalıdırlar. Standart bir şekilde yapılan uygulamalar, kişiyi tatmin edici sonuca ulaştırmaz. Bunun için alt veya üst dudak inceliğine, kıvrımına, düşüklüğüne ve dudak çizgisi belirginliğine göre ihtiyaç duyulan bölgeye ve ihtiyaç duyulan miktarda dolgu yapılmalıdır.
  • Dudak dolguları yapılırken doğallıktan uzaklaşılmaması oldukça önemlidir. Kişiye İlk dudak dolgusu kaç ml olmalı sorusu gun olan dudak büyüklüğünün dışına çıkılması ve bunun için gereğinden fazla oranda dolgu enjeksiyonunun yapılması yalnızca kişiyi doğallıktan uzaklaştırmakla kalmayıp aynı zamanda dudak fonksiyonlarının zarar görmesine de neden olabilmektedir.
  • Özellikle ileri yaştaki kişilere yapılacak olan dudak dolgu uygulamalarında en temel amaç dudağa elastikiyet katıp daha belirgin kenar hatları sağlayarak dudağın görünümünü iyileştirmektir. Bu nedenle, dolgu enjeksiyonu sırasında dudağı dolgunlaştıracak noktalara enjeksiyon yapılması yerine dudak hattını belli edecek noktalara enjeksiyon yapılarak dolgun ve estetik bir görünüm sağlanmalıdır.
  • Dudak dolgu enjeksiyonları uzman olmayan kişiler tarafından yapıldığında ördek dudağına benzeyen bir görünüme neden olabilmektedirler. Bunun sebebi, dolgu enjeksiyonunun dudağın pembe renkli kısmı yerine kas içerisine yapılmış olmasıdır. Bu tarz yapılan yanlış uygulamalarda dudak kaslarına müdahale olduğundan dolayı istenmeyen sonuçlarla karşılaşılması çok olasıdır.

Dudak Dolgusu Kaç CC Yapılır?

dudak dolgusu-Dudak dolgusu yapılırken kaç cc yapılacağı tamamen kişinin dudak yapısına göre değişkenlik göstermektedir. Hacimli dudaklar için 1 cc yeterli olabilirken, daha ince olan ve daha fazla dolgunlaştırma ihtiyacı hissedilen dudaklarda 2-3 cc’lik uygulamaların yapılabileceği şeklindedir. Burada dikkat edilmesi gereken nokta, dudaktaki doğal görünümün bozulmaması ve dudak dokusuna zarar gelmemesi için tüm dozun tek seansta uygulanması yerine, 3-4 haftalık aralıklarla yapılacak olan seanslarda yeterli dozun uygulanmasıdır.

1 ml Dudak Dolgusu Yeterli mi?

İstenen dudak dolgunluğunun miktarına göre 1 ml’lik dudak dolguları yeterli ya da az gelmektedir. Dudak dolgu uygulamalarında ilk seferde genellikle 0,5-2 ml arasında dolgu enjeksiyonu yapılmaktadır. Dudağın genişliğine, uzunluğuna, dokusuna ve incelik miktarına bağlı olarak uygulanan dolgu miktarı da değişmektedir. Ancak yine burada önemli olan gereken dolgu miktarının tamamının tek seansta uygulanması değil, doktorun uygun göreceği aralıklarla uygun dozlarda uygulanmasıyla dudakta istenen dolgu görünüme kavuşulmasıdır.

Doğal Dudak Dolgusu Kaç CC?

Dudaklarında dolgun bir görünüm isterken doğal dudak görüntüsünden de uzaklaşmak istemeyen hastalar, doğal dudak dolgusu için gereken dolgu miktarını merak etmektedirler.  Dudak dolgu uygulamalarında eğer dudak orta hacimli bir dudaksa 1 cc’lik dolgu enjeksiyonları yeterli olurken, çok ince dudaklarda 3 cc’lik dolgu enjeksiyonlarına kadar uygulama yapılabilmektedir. Yüksek oranda dudak dolgusunun enjekte edileceği uygulamalarda, dolgunun tamamı tek seansta enjekte edilmez. Doktorun uygun göreceği aralıklarla daha düşük dozlarda enjeksiyon yapılarak istenen sonuca ulaşılır. Dudak dolgu uygulamalarında üst ve alt dudak arasındaki orantıya da dikkat edilmesi gerekmektedir. Bu orantıyı sağlayabilmek adına alt ve üst dudağa farklı oranlarda enjeksiyon uygulamaları yapılabilmektedir.

1 Dolgu Kaç CC?

Genellikle 1 cc’lik enjektörler halinde üretilen dolguların 1,2 cc’lik enjektörlerde olanları da vardır. Dudak dolgusu uygulamalarında hastanın dudak inceliğine ve şekline göre değişmekle beraber ilk önce 1 cc’lik dolgular kullanılmakta ve ilk seferinde 0,5 ml si uygulanarak geri kalanı kontrol randevusunda yapılmak üzere saklanır. Devamındaki uygulamalarda ise 0,5 cc’lik dudak dolgularının uygulanması tercih edilmektedir. Hastanın dudak görünümünde doğallığın korunması açısından 0,5 cc veya 1 cc’lik hyaluronik asit içeren dolgular yeterli olmaktadır.

En Erken Dudak Dolgusu Kaç Yaşında Yapılır?

Dudaklarının görünümünden ve dolgunluğundan memnun olmayan ve daha dolgun dudaklara sahip olmak isteyen kişiler, bir an evvel dudak dolgusu yaptırmak ve hayal ettikleri dudaklara kavuşmak isterler. Dudak dolgusu veya diğer dolgular için geçerli olan yasal yaş sınırı 18’dir. Bu yaşın altındaki kişilere dolgu uygulamasının aile izni olmadan yapılması yasaktır. 18 yaş itibariyle kişinin hem ruhsal hem de fiziksel gelişimi tamamlanmaya başlandığı için, çok özel durumlar dışında belirlenen bu yaştan önce dudak dolgu uygulaması da yapılmamaktadır.

1 ml Dolgu Kaç TL?

Hastalar bir yandan dudaklarında hayalini kurduğu dolgun görünüme kavuşmak isterken bir yandan da tekrar uygulamaları gerektiren bir işlem olması nedeniyle de dudak dolgu fiyatlarını öğrenmek istemektedirler. Ancak bu sayede uygun hastalar için sağlanan sonuçlar da sürdürülebilir olmaktadır.

Dudak dolgusu fiyatı, kullanılacak olan dolgunun markasına, miktarına ve uygulayacak olan doktorun tecrübesine göre değişkenlik göstermektedir. Yine aynı şekilde 1 ml’lik dolgu fiyatları da dolgunun markasına göre farklılık gösterir. Kişiler kendilerine yapılacak olan dudak dolgu işleminin ve 1 ml’lik dudak dolgusunun fiyatını, işlemin sıklıkla yapıldığı kliniklerde uzman doktor tarafından yapılan muayene sonrasında öğrenebilirler.

Bir yanıt yazın