Yüze dolgu uygulamaları yüzdeki kırışıklıkları azaltıp yaşlanmanın negatif etkilerini ortadan kaldıran, kolajen, hyalüronik asit ve bazı markalarda kalsiyum hidroksiapatit içeren, cilde ve yüze daha canlı bir görünüm katan uygulamalardır.

Zaman içerisinde yaş aldıkça azalan kolajen kaybı nedeniyle oluşan kırışıklıkları azaltmayı ve yüzde yağların erimesi ile oluşan çökmelerin meydana geldiği bölgelere dolgunluk verilmesini sağlarlar. Yüze yapılan dolgular kalıcı değil, yarı kalıcı çözümlerdir ve birden fazla çeşitleri bulunmaktadır.  Bunların içerisinde en sık kullanılan vücutta doğal olarak bulunması nedeniyle ciltle tamamen uyumlu hyalüronik asit içeren dolgulardır.

Yüz-Dolgusu Yaş almanın etkisiyle ciltte meydana gelen kırışıklık ve çökmelerin nedeni ciltteki hyalüronik asit miktarının ve yağ dokusunun azalmasıdır. Hyalüronik asit içeren dolgular doğal olarak vücutta bulunan ve zaman içerisinde vücutta eriyip kaybolan dolgular oldukları için herhangi bir negatif reaksiyona da neden olmamaktadırlar.  Hyalüronik asit içeren dolgu maddeleri yaklaşık 15-20 dakikalık bir işlemle ince kanüller aracılığıyla cildin altına enjekte edilir ve yüzün daha genç daha canlı görünmesini sağlarlar. Uygulamanın hemen ardından kişi günlük hayatına rahatlıkla dönebilmektedir. Yalnızca dolgu işleminin yapıldığı bölgeye 2 saat boyunca su değmemesi ve o gün içerisinde makyaj uygulamasının yapılmaması tavsiye edilir.  Yüz dolgu uygulamasının yapıldığı bölgede oluşabilecek hafif kızarıklık ve ödem dışında herhangi bir yan etkisi de olmamaktadır. Bu hafif yan etkiler maksimum 1-2 gün içerisinde tamamen kaybolmaktadırlar.

Yüze Yapılan Dolgular;

  • Zaman içerisinde hacmini ve dolgunluğunu kaybeden yanaklara eski formunu vermek için,
  • Yer çekimi ve sarkmalar nedeniyle keskinliğini kaybeden çene hattını daha belirgin hale getirmek için,
  • Elmacık kemiklerindeki çıkıklığı arttırmak ve yüzün görünümünde ön plana çıkararak daha sağlıklı bir görünüme kavuşturmak için,
  • İnce dudak hattını dolgunlaştırmak ve daha belirgin hale getirmek için,
  • Kişiyi rahatsız eden burun ve dudak kenarı ile dudak üstündeki ince çizgileri ortadan kaldırmak için,
  • Geride kalan alın bölgesine bombe vererek bu bölgeyi ön plana çıkarmak için,
  • Düşük olan burun ucunu kaldırmak ve törpülemeden kemerli burun görüntüsünü dolaylı olarak hafifletmek için,
  • Düşük olan kaşları kaldırarak daha aydınlık ve daha genç bir göz çevresine kavuşturmak için,
  • Akne sonrası oluşan derin çöküklüklerin görünümünü hafifletmek için,
  • Yüz bölgesinde kaybedilen dolgunluk ve hacmi geri kazandırmak için kullanılmaktadırlar.

Yüze Yapılan Dolgu Kayar mı?

Yüze yapılan dolgu kayar mı sorusu yüz dolgusu yaptırmayı düşünen kişilerin hakkında en çok endişelendiği başlıklardan biridir. Hyalüronik asit dolgular insan vücuduyla tamamen uyum içerisinde ve insan doğasında bulunan içeriğe sahip dolgular olduğu için kayma veya yer değiştirme gibi bir durumlar söz konusu olmaz. Ancak kalsiyum hidroksiapatit ve Polyacrylamide içeren dolgularda nadirde olsa kayma ve yer değiştirme sorunu meydana gelebilmektedir. Özellikle dudaklara yapılan kalsiyum hidroksiapatit içerikli dolgular, dudakların sık hareket etmesi nedeniyle kaslar içerisinde hareket ederek dudağın belirli bölgelerinde nodül şeklinde toplanmalar yapabilmektedir. Polyacrylamide içeren dolgu uygulamalarında ise bu durum hastaların yaklaşık %3’ünde görülmektedir. Bu durumların önüne geçebilmek için en güvenli dolgular hyalüronik asit içeren ve zamanla eriyen dolgulardır. Yüz dolgu uygulaması sonrasında kişinin memnuniyetsiz olması halinde ise erimeyen dolgularda olduğu gibi zorlu çıkarma süreçleri değil, hyalüronik madde ile etkileşime geçtiğinde hızlı bir şekilde eriten enzim uygulaması yeterli olmaktadır.

Yüze Yapılan Dolgu Etkisini Ne Zaman Gösterir?

Yüze yapılan dolgular etkisini hemen işlemin ardından göstermeye başlar. Yüz nihai şeklini ise ödem tamamen geçtikten sonra yani 10-15 gün içerisinde alır. Yüz dolguları hyalüronik asit içeren dolgular olduklarından dolayı kalıcı dolgular değillerdir. Yaklaşık 8-12 ay içerisinde etkileri yavaş yavaş ortadan kalkarak eski haline gelir. Bu süre dolgunun nereye enjekte edildiğine, enjekte edilen dolgu miktarına ve kişinin cilt yapısına bağlı olarak ufak değişkenlikler gösterebilmektedir. Hyalüronik dolguların vücut tarafından zaman içerisinde emilme süreleri kişinin yaşı, cilt elastikiyeti, beslenme şekli, dolgu maddesinin kalitesi ve daha pek çok faktöre bağlı olarak değişkenlik göstermektedir. Yüze yapılan dolgunun etkisini kaybetmesinin ardından kişi istiyorsa işlemin tekrarlanmasında herhangi bir sakınca bulunmamaktadır.

Yüze Yapılan Dolgu Eritilir mi?

Yüz-Dolgusu Yüze yapılan dolgu eritilir mi sorusu, yüz dolgu işleminin sonucundan memnun kalmayıp 6-12 ay aralığındaki erime sürecini beklemeden hemen çözüm bulmak isteyen kişilerin sorduğu sorulardandır. Yüze yapılan dolgu eritilir mi sorunun cevabı ise, evet eritilebilir. Yüze yapılan dolgu uygulamalarında kullanılan dolgular hyalüronik asit içeren dolgular olup vücutta kalıcı olarak bulunmadıkları için hyaluronidaz enzim uygulaması sayesinde eritilebilmektedirler. Hyaluronik asit yapıdaki dolgular hyaluronidaz enzimi ile karşılaştıklarında hızla eritilerek vücuttan atılırlar. Yüze dolgu işlemi esnasında uygulanan dolgu miktarına göre bu enzimin etkinliği de değişmektedir. Eğer kişinin uygulama yapılan yüz bölgesinde nodül veya dolgu toplanması gibi bir sorun oluştuysa bu enzimin oldukça yavaş ve kontrollü bir şekilde uygulanması gerekmekte ve uygulama sıklığı 2 hafta aralıklarla yapılmalıdır.

Tüm bu süreçleri yaşamamak adına yüz dolgu uygulamalarının uzman doktorlardan tarafından yapıldığından emin olunmasında fayda vardır. Bunun yanı sıra yüz dolgusu talep eden kişiye tüm dolgu işleminin tek seferde yapılması yerine kademeli olarak yapılması ve hastanın dokuları dolgu ile uyum sağladıkça uygulamanın tekrarlanması oluşabilecek memnuniyetsizlik ihtimalini azaltmaktadır.

Yüz Dolgusu Etkisi Geçince Ne Olur?

Yüz dolgusu etkisi geçince ne olur, yüzümde sarkma meydana gelir mi soruları kişilerin işlem sonrası için uzun vadede endişelendikleri bir konudur. Yüz dolguları hyalüronik asit içeren dolgular olup vücut tarafından en geç 12 ay içerisinde tamamen emildiklerinden dolayı yüz dolgusu etkisi geçince yüz eski haline gelecektir. Yapılan dolgu uygulaması sebebiyle herhangi bir ekstra sarkma meydana gelmemekle beraber, yüz dolgusunun etki ettiği yaklaşık 12 ay boyunca kişinin gözleri dolgu sayesinde kırışıklık ve sarkmaların giderildiği bir yüze alışacağından dolayı göz yanılsaması olabilir. Sarkma her ne kadar dolgu öncesinden daha fazla olmasa da kişiye daha fazla olmuş gibi gelebilir. Bu nedenle, yüz dolgusu tamamen erimeden önce doktora kontrole gelmekte ve doktorunuzun uygulamanın tekrarında bir sorun olmadığını söylediği zaman diliminde tekrarlanmasında fayda vardır. Böylece kişinin moralinin bozulması ve özgüven sorunu yaşamasının önüne geçilmiş olunur. Eğer kişi daha belirgin ve daha uzun süreli diri bir cilt görünümünü arzu ediyorsa ve doktoru da uygun bulursa yüz dolgusunun etkisinin arttırılması için uygulanabilecek kombine işlemlerle beraber dolgunun etkinlik süresi uzatılabilir.

Dolgu Yüzü Genişletir mi?

Dolgu yüzü genişletir mi sorusunun cevabı, yüz dolgusunun uzman kişiler tarafından uygun oranda uygulanıp uygulanmadığına göre değişmektedir. Alanında uzman kişiler yüze olması gerektiğinden fazla dolgu enjekte etmeyecekleri için uygulanan dolgu yüzü genişletmez. Ancak alanında uzman olmayan doktorlar, daha fazla dolgunun daha genç bir cilt görünümünü sağlayacağına dair bir yanılgıya düşebilmektedirler. Bu durumda yüze uygulanan fazla dolgu yüzün orantısını bozup yüzü genişleteceğinden dolayı kişiyi olduğundan daha yaşlı bile gösterebilmektedir. Yüz dolgu uygulaması esnasında enjekte edilen fazla dolgu deriyi genişletir ve fazla dolguya maruz kalan cilt gerilip uzar. Sonucunda da özellikle uzun vadede yüzde genişleme ve yaşlanma belirtileri görülmektedir.

Bir yanıt yazın