ip askı Yüze ip askı ne zaman etkisini gösterir sorusu, yüzüne ip askı uygulamasını yaptırmak isteyen kişilerin cevabını en çok merak ettiği sorulardan biridir.  Herkesin merak ettiği bu sorunun cevabına geçmeden önce dilerseniz gelin yüze ip askı uygulaması hakkında biraz detaylı bilgi verelim…

Zaman içerisinde ciltte meydana gelen ve kişiyi oldukça rahatsız eden sarkma, elastikiyetini kaybetme ve kırışma gibi problemleri gidermek üzere uygulanan yöntemlerden biri de yüze ip askı uygulamasıdır.

Yüze ip askı uygulaması, zaman içerisinde hem yer çekiminin hem de yaş almanın negatif etkileriyle beraber yüzündeki dolgunluğu kaybeden, sarkma ve kırışıklıkların meydana geldiği ve sonuç olarak da kişinin psikolojisini ve özgüvenini olumsuz olarak etkileyen bu durumların genel anestezi ve yüksek riskler olmadan ortadan kaldırılmasına yarayan bir işlemdir.

Yüze ip askı uygulaması yaklaşık olarak 45 dakika içerisinde uygulanıp tamamlanır ve uygulama bölgesinde önemli bir şişlik, morluk ve ödem gibi yan etkilere neden olmaz. Bu sayede uygulamanın ardından kişi rahatlıkla sosyal hayatına dönüş yapabilir.

Yüze ip askı uygulamasında ilk öncelikle uygulamanın yapılacağı bölge uzman doktor tarafından değerlendirilir ve yüz germe işlemi esnasında iplerin cilt altına giriş çıkış yapacağı bölgeler işaretlenir. Bu sayede uygulama esnasında bu bölgenin dışına çıkılmamış olur. Ardından işlemin uygulanacağı bölge özel solüsyonlarla temizlendikten sonra hastanın konforu için lokal anestezi ile uyuşturulur. İnce uçlu iğneler bu uyuşan bölgede cilt altına girerek iplerin derinin 4-5 mm altında bulunan bağ dokusuna yerleştirilmesini sağlarlar. Sonrasında cilt altı dokusuna yerleştirilen bu özel ipler yukarıya doğru çekilerek yüzde germe işlemi ve istenen görünüm sağlanmış olur.

Uygulama esnasında kullanılacak iplerin özellerine bağlı olarak, yaklaşık olarak 1,5-2 sene ile 5-7 sene arasında işlemin kalıcılığı devam eder. Yüz germe işleminin etkisinin geçmesinin ardından yüzdeki görünüm eski halini alır. Bu durumda kişi eğer istiyorsa işlemin tekrarında herhangi bir sakınca yoktur.

Peki yüze ip askı ne zaman etkisini gösterir? Yüze ip askı uygulaması uygulamanın hemen ardından etkisini göstermeye başlar. Cilt altına yerleştirilen bu ipler, cilt altı dokuda kaldıkları süre boyunca kolajen üretimini desteklemeye devam ederler. Bu sayede işlemin etkileri her geçen gün artmaya ve belirgin olmaya başlar. Maksimum etki ise işlemin üzerinden 3 ayın geçmesiyle alınır. 3.ayın sonunda ciltte ve yüzün görünümünde en belirgin fark meydana gelmiş olur.

Yüze ip askı uygulaması, 35-50 yaş arasında olup cildinde fazla sarkma ve deformasyon bulunmayan, yüzdeki çizgilerin çok derinleşmediği, hafif kırışmaların başladığı, özellikle ağız çevresi ve çene bölgesi sarkmalarından rahatsız olan, botoks ve dolguya göre daha uzun süreli bir çözüm arayan ancak estetik ameliyatlarından kaçınan kişilere rahatlıkla uygulanabilmektedir.

İp Askısı Ne Zaman Oturur?

Yüzüne ip askı uygulaması yaptırarak yüzdeki sarkma, gevşeme, elastikiyetini ve yüz hatlarındaki netliği kaybetme gibi kişiyi rahatsız eden durumları ortadan kaldırmak için estetik uzmanına başvuran kişiler, ip askı işleminin sonuçlarını ne zaman göreceklerini merak etmektedirler. Yüze yapılan ip askı işleminin etkisi hemen görülmeye başlar ancak yine de oturma süresi uygulamanın ardından ilk 3 ay içerisinde olsa da yüz ip askı uygulaması esnasında cilt dokusunun altına yerleştirilen ipler burada kaldıkları sürece kolajen üretimini desteklemeye ve cilt dokusunun yenilenmesine katkıda bulunmaya devam ederler.

Uygulamanın ardından 3 ayın geçmesiyle beraber yüz ip askı işlemini yaptıran kişi, işlemin maksimum etkisini görmüş olurken, devam eden 1,5-2 yıllık süre boyunca da yüzündeki dirilik ve dolgunluk hissi ile aydınlanmayı fark etmeye devam eder.

İp Askı Kaç Yıl Kalıcı?

iple yüz askı İp askı uygulamasının kalıcılığı, bu uygulamayı yaptırmayı düşünen kişilerin uygulamadan beklentilerinin şekillenmesinde oldukça önemlidir. Yüz germe ameliyatlarının sonrasındaki süreçten ve ameliyat esnasında alınan genel anesteziden çekinen kişilere önerilen ilk yöntem ip askı yöntemidir.

Her ne kadar yüz estetiği ameliyatlarına güzel bir alternatif olarak sunulsa da ip askı yönteminin kalıcılığı yüz estetiği ameliyatlarında olduğu gibi sürekli değildir. Kişinin cerrahi herhangi bir işlem olmadan yaşlılık belirtilerinden kurtulmasına olanak tanırken, lokal anestezi aracılığıyla uygulanan ip askı işleminin kalıcılığı, uygulama esnasında kullanılan ipin türüne göre değişiklik göstermektedir.

Eriyebilen iplerle yapılan ip askı uygulamasının kalıcılığı yaklaşık olarak 1,5-2 yıl arasındayken, kalıcı yani vücut tarafından eritilmeyen; ancak herhangi bir negatif reaksiyona da neden olmayan iplerle yapılan ip askı uygulamalarının kalıcılıkları ise 5-7 yıl arası olmaktadır.

İp Askıda İpler Ne Zaman Erir?

İp askıda ipler ne kadar süre cilt altı dokusunda kalacakları ve ne zaman eriyecekleri, ip askı uygulaması esnasında tercih edilen ip türüne göre değişkenlik göstermektedir.

İp askı uygulamalarında hem eriyebilen hem de kalıcı ipler kullanılabilmektedir. Eriyen ipler, zaman içerisinde vücut tarafından tamamen eritilen ipler olmakla beraber kalıcılıkları daha kısa süreli olan iplerdir.

Kalıcı ipler ise vücut tarafından zaman içerisinde eritilmeyen, genellikle klasik ameliyatlarda kullanılan ve insan vücudunda kaldıklarında herhangi bir reaksiyona neden olmadıkları kanıtlanmış olan iplerdir. İp askı uygulaması esnasında kullanılan eriyen ipler yaklaşık 1,5-2 sene içerisinde tamamen eriyerek kaybolurlar.

Kalıcı iplerin ise erime gibi bir durumu söz konusu olmamakla beraber, eriyen iplerin yaratmış olduğu cilt germe etkileri maksimum 2 sene kadar sürerken, kalıcı iplerin yüzde yaratmış olduğu görünüm ve gerginlik hissi yaklaşık olarak 5-7 yıl kadar sürebilmektedir.

Kişinin yaşam şekli, stres seviyesi, sigara tüketimi, yaptığı mimik sıklığı ve bakımlar bu sürelerin uzayıp kısalmalarında oldukça etkilidir. Düzenli bakım ve kontrollerine gelen kişilerde bu süreler daha uzun olurken, cildine ve bedenine iyi bakmayan kişilerde işlemin pozitif etkileri çok daha kısa sürebilmektedir. İp askı uygulamasının ardından iplerin erimesiyle beraber yüzün görünümünde kişiyi rahatsız edecek boyutta eskiye dönüş yaşandığı zaman, işlemin tekrarı mümkündür.

İp Askı İşlemi Ne Kadar Sürer?

İşlem öncesi uygulama bölgesinin belirlenip özel solüsyonlarla dezenfekte edilmesiyle beraber, ardından lokal anestezi uygulaması yapılarak bölgede uyuşma sağlanır. İnce uçlu kanüller aracılığıyla ip askı işleminde kullanılacak olan ipler cilt altına yerleştirilir. Devamında bu iplerin yukarıya doğru çekilmesiyle, hastanın kırışıklık, sarkma ve gevşeme görünümünden rahatsız olduğu bölgelerde germe işlemi yapılmış olur. Tüm bu süreçler yaklaşık olarak 30-45 dakika arası sürmektedir.

Ancak fazla sayıda ip uygulaması yapılırsa süre uzayabilir. Bu süre boyunca hasta oldukça konforlu bir şekilde işlemin tamamlanmasını beklemektedir.

İp Askı Ağrısı Ne Zaman Geçer?

İp askı ağrısı ne zaman geçer, çok ağrı olur mu, sosyal hayatıma dönmekte zorlanır mıyım soruları ip askı uygulama sürecinde gündeme oldukça sık gelen sorulardandır.

İp askı uygulamasının öncesinde uygulama bölgesinde iğne giriş çıkış yerleri lokal anestezi aracılığıyla uyuşturulduğundan dolayı işlem esnasında kişi herhangi bir acı hissetmez.

İşlem sonrası ağrı, şişlik, morarma gibi hafif yan etkiler ise yüz estetik ameliyatlarına oranla yok denecek kadar azdır. İp askı uygulama sonrasında çok hassas ve ağrı eşiği çok düşük olan kişilerde uygulama bölgesinde hafif kızarıklık, şişlik ve morluk oluşması oldukça normaldir.

Ancak doktorun önereceği hafif ağrı kesici ilaçlarla bu süreç kolaylıkla geçirilebilirken, şişlik ve morluklar ise kişinin sosyal yaşamına dönmesine engel olacak seviyede değillerdir ve birkaç gün içerisinde ise tamamen geçmiş olurlar.

Bir yanıt yazın