BMI BMI formülü ile vücut kitle indeksi hesaplamak, kendisi nispeten basit ve inanılmaz derecede kullanışlıdır. Kilonuzu kilogram cinsinden boyunuzun metre karesi cinsinden böler.

Genellikle yaklaşık 15-40 arasında olan ortaya çıkan sayı, BMI grafiği ile karşılaştırılır. Bu, düşük kilolu, sağlıklı kilolu, fazla kilolu veya obez olup olmadığınızı gösterir.

VKİ’niz veya Vücut Kitle İndeksiniz düşük kilolu ile obez arasında kategorize edilir ve boyunuza göre sağlıklı bir kiloda olup olmadığınızı belirler. Fazla kilolu veya obez olmak, kalp hastalığı ve felç riskini artırmaya katkıda bulunan faktörler olabilir.

Vücut Kitle İndeksi Hesaplama

İdeal ağırlık aralığında olup olmadığınızı öğrenmek için aşağıdaki hızlı BMI Hesaplamak için Diyetisyenimize ulaşabilirsiniz. Vücut kitle indeksi (BMI), boyunuza göre sağlıklı bir kilo aralığında olup olmadığınızı belirlemek için kullanılır. Yetişkin erkekler ve kadınlar için geçerlidir.

Şunları hatırlamak önemlidir:
Vücut kitle indeksi hesaplama hamile kadınlar veya çocuklar için kullanılmamalıdır.

VKİ’niz yüksek olabilir, ancak kaslı veya atletikseniz sağlıklı kabul edilen bir kiloda olabilirsiniz.

Normal bir vücut kitle indeksine sahip olabilirsiniz ve yine de yetersiz besleniyor olabilirsiniz.

Kiloya bağlı sağlık riskleri hakkında diyetisyeniniz ile konuşmak önemlidir.

BMI Aralıkları
Çoğu insan için 18,5 ila 24,9 arasında bir BMI sağlıklı aralıktadır. Normal kas yapısına sahip kişilerde bu kesinlikle geçerli olacaktır, ancak daha büyük kas kütlesine sahip olanlar kendilerini sağlıklı bir kilo aralığında daha yüksek bir sayı olarak görebilirler.

Aralıklar şu ölçülerde ölçülür:

  • 18.5’in altında: zayıf
  • 18,5 ile 24,9 arasında: sağlıklı kilo
  • 25 ile 29.9 arası: fazla kilolu
  • 30 ile 39,9 arası: obez
  • 40 yaş üstü: ciddi derecede obez

BMI’Nizi Tahmin Etmek
Yukarıdaki formülü kullanarak VKİ’nizin kaba bir tahminini bulmak yeterince kolaydır. Her zaman% 100 doğru olması için hesaba katılacak çok fazla değişken vardır, bu nedenle gerçek miktarlar kişiye göre değişecektir, ancak kilo seviyenizin oldukça makul bir ölçüsünü alabilirsiniz.

BMI Nasıl Kullanılır?

BMI’nizi bilmek inanılmaz derecede faydalı olabilir. Diyetisyenler tarafından, kişinin genel sağlığı ile ilgili olarak biyometrik bir belirteç olarak kullanılır.

Bazı prosedürlerin güvenliği genellikle bir kişinin BMI’sinin sağlıklı bir aralıkta olmasına bağlıdır, ancak kalp hastalığı veya diyabet gibi kronik hastalıklar geliştirme olasılığı çok yüksek olmamasına bağlı olabilir.

Ayrıca kendi sağlık ve zindelik hedeflerinizi belirlemede de yararlıdır. 17 BMI değerine sahip olduğuna karar verirseniz, kilo almanız gerektiğini bilirsiniz.

Bir yanıt yazın