Yaş faktörü, genetik miras, yer çekiminin etkisi birleşince yüzde bazı değişiklikler meydana gelir. Bunların başında da yüz bölgesindeki şakaklar gelir. Her insanda alın, şakak ve yüz bölgesindeki çizgileri cilt elastikiyetine bağlı olarak birbirinden farklıdır. Bu çizgiler kişide daha yorgun, bitkin bir ifadeye neden olmaktadır. Özellikle 40 yaşından sonra cildin elastikiyeti azalır. Bu da ciltte deformasyonlara sebep olur. Alın bölgesindeki cilt yerçekimine karşı koyamaz. Aynı şekilde şakak bölgesi ve göz kenarları da sarkmaya başlar. Yılların geçmesiyle ciltte var olan mevcut çizgiler derinleşir. Cilt gevşer ve sarkmaya başlar. Şakaklarda aşağı doğru bir hareketlenme görünür, bu da gözlerin dış kısmına ve kaşlara baskı yapar. Bu sarkmanın sonucunda şakak bölgesindeki deri deforme olur. Şakak bölgesindeki sarkmanın tek çözümü şakak germe estetiğidir. Şakak germe estetiğinde şakaklardaki fazla deri kesilerek yüze genel olarak daha genç bir hava verilir.

Temporal Lift alın germe olarak da bilinen kaş kaldırma, alın, üst göz kapakları ve kaşlardaki yaşlanma belirtilerini azaltan cerrahi bir işlemdir. Ayrıca kaşları kaldırarak gözlerin daha açık görünmesini sağlar.  Kaşlar, cerrahınız tarafından tasarlanan ideal yerleşimde tutar ve zamanla çözülerek kasları ve cildi yeni, tazelenmiş pozisyonunda stabilize bırakır. Daha kısa kesiler, daha kısa bir iyileşme süresi ve saç çizgisinin arkasındaki kafa derisinin arkasında uzun, kafa bandı tipi bir modelde yapılan bir kesi kullanan geleneksel koronal kesi yaklaşımından daha az yara izi anlamına gelir.

 Şakaklar Neden Sarkar?

Yüz ifadelerimiz, şakaklarımızın görünümünden büyük ölçüde etkilenir. Kaşlarımız birçok duyguyu, somurtmayı, şaşkınlığı, mutluluğu ve üzüntüyü ifade eder. Moda ve trendler değişiyor ama genel olarak kaşın şekli dış kısımda yaylandığında estetik olarak hoşa gidiyor. Tersine, düşük bir yanal kaş pozisyonu üzüntü veya yorgunluğu gösterir. Ağır bir orta kaş, öfke veya sıkıntıya işaret eder. Göz kapaklarına benzer şekilde, kaşın erken yaşlanması kısmen kalıtsaldır, ancak düzeltilmesi çok kolaydır.

Şakaklar, yüz bölgesindeki genel deformasyona bağlı olarak sarkar. Tabii bu sarkmanın en önemli sebeplerinden biri de  yer çekimidir. Yerçekiminin etkisine dayanamayan cilt dokusu zamanla yumuşar, gevşer ve sarkma görülür. Bu kişide yorgun bakışlı bir ifadeye neden olur.  Yerçekiminin yanı sıra yaş faktörü, sigara kullanımı, cilt yapısı, spor yapmamak, vitamin-mineral-protein destekli beslenmemek, düzensiz yaşam stili, uyku problemleri, stres, cilt bakımlarının az, yetersiz ya da hiç yapılmaması şakak bölgesinin erken yaşlanmasına sebep olur. Mimiklerin çok kullanılmasına yerçekimi etkisi de eklenince estetik açıdan yaşlı görünmeye sebep olan bu görüntü ortaya çıkar.

Şakak Germe Estetiğini Tercih Edenler

Şakak germe estetiği, alın çizgilerinden yakınan, kaş düşüklüğünden mustarip, göz kenarlarında kaz ayağı denilen ince kırışıklıklara sahip olan, alın ve çevresindeki çizgiler derinleşmiş olan, cilt elastikiyeti azalmış, yüzünde sürekli yorgun, halsiz, bitkin bir ifadeye sahip olan 40 yaşın üzerindeki, herhangi bir sağlık problemi olmayan kadın ve erkek hastalara uygulanır. Genel olarak şakak germe estetiği ihtiyacı 40 yaşının sonlarında da görülse dış faktörlerden dolayı şakak germe estetiğine genç yaşta da başvuranlar olmaktadır.

Yanal Temporal ile Kaş Kaldırma

Bu, tek başına lokal anestezi altında yapılabilen çok basit bir işlemdir. Mükemmel bir kaldırma sağlarken morarmayı, şişmeyi ve duruş süresini en aza indirdiği için tercih ettiğim tekniktir. Aynı zamanda medial kaşı serbest bırakmadığı için sınırlı bir diseksiyondur.  Şakak saç çizgisinin arkasına ortalama 3 cm’lik bir kesi yapılır ve alın derisi ve kas fasyası kaldırılır. Daha sonra daha iyi bir pozisyona kaldırılır ve dikişlerle sabitlenir.

Şakak Germe Estetiği Nasıl Yapılır?

Deri ve çevresindeki yumuşak dokuların elastikiyetinin kaybı nedeniyle kaşlar aşağı doğru hareket ettikçe kaş ve kirpik mesafesi de kısalır. Bu olduğunda kaşların aşağı pozisyonu sizi daha yaşlı, üzgün, kızgın ve yorgun gösterebilir. Bunu düzeltmek için, kaşları kaldıran ve böylece size tazelenmiş ve daha hoş bir görünüm veren bir alın germe gereklidir.

Temporal lift veya kaş kaldırma, alın derisi, üst göz kapakları ve kaşlardaki sarkmaları kaldırmak ve sıkılaştırmak için yapılan kozmetik bir işlemdir.

Şakak germe estetiği yüz bölgesine yapılan en hızlı ve en risksiz ameliyatlardan biridir. Şakak germe estetiği şakakların saçlı deri ile birleştiği yerden başlar. Saçlı derinin içine uygulanan kesilerden şakak derisi yukarı doğru kaldırılarak çekilir. Eğer kişinin şakak bölgesindeki deri fazlaysa, bu bölümdeki fazla deri kesilerek çıkartılır. Şakak germe estetiği lokal anestezi altında gerçekleştirilir. Ortalama süresi 30 dakika ila 60 dakikadır. Süratli, risk içermeyen ve kişiye genç bir ifade vermesinden dolayı yüz bölgesinde en çok tercih edilen ameliyatlardandır.

Bazı kişilerde şakak germe estetiği ile beraber göz çevresi estetiği de yapılmaktadır. Özellikle göz çevresine yoğun kırışıkları olan kişiler göz kapağı estetiği, şakak germe ve kaş kaldırma estetiğini kombine olarak yaptırıyor. Mimiklerini çok kullanan kişiler ile güneş gözlüğü kullanmayan kişilerde daha fazla görülen kırışıklıklar için uygulanan bu estetikler sayesinde yüzdeki yorgun ve yaşlı görünüm gider, daha zinde, daha genç, daha canlı bir ifade gelir. Eğer siz de göz çevrenizde fark edilebilir bir değişiklik görmek istiyorsanız kombine ameliyatları değerlendirebilirsiniz.

Temporal lift daha genç ve enerjik bir görünüm yaratır. Diğer faydalar arasında;

  • Üst göz kapaklarının sarkık görünümünde azalma
  • Alında kırışıklık görünümünde azalma
  • Doğal temporal sırtı boyunca yeniden konumlandırılmış ve yükseltilmiş kaş çizgisi
  • Kaz ayaklarının görünümünde iyileşme
  • Çatık kaş görünümünde iyileşme

Şakak Germe Estetiği Sonrası İyileşme Süreci

Şakak germe estetiğinden sonraki erken dönem genel olarak rahat geçmektedir.  Bu işlem ağrısızdır. İşlem sonrası kanama ve şişmeyi önlemek için bölge steril bir tampon ve elastik bir bandaj ile sarılır. Ameliyat yerinde geçici rahatsızlık ve uyuşukluk hissedilir ancak bunlar genellikle reçete edilen ağrı kesicilerle kontrol edilir. Daha fazla şişmeyi önlemek için, ameliyattan sonra 2-3 gün başın yüksekte tutulması önemlidir. Hastalar işlemden 3 saat sonra ayağa kalkabilirler ve yemek yiyebilirler. Genelde aynı gün içinde operasyondan yaklaşık 6 saat sonra taburcu edilirler. Uygulamadan sonra alın ve göz bölgesinde şişlik ve morarma oluşabilir. Gerginlik ve uyuşma yaşanabilir. Bu semptomlar iki hafta içerisinde kendiliğinden geçmektedir. Bazı durumlarda eğer doktor uygun görürse baş sargısı uygulanabilir. Bu sargı baş bölgesinde iki gün kalabilir ancak daha sonra çıkması gerekmektedir. Kontrol ve operasyon sonrası muayene için doktorla görüşülür. İşlem yapılan bölgenin en az 3 ay boyunca direk güneş ışıklarından korunması gerekmektedir.

İyileşme süresinde kişilerin şakaklarını, gözlerini ve kaşlarını zorlayan mimiklerden uzak durmaları önerilir. Bu süreçte ne kadar az mimik kullanırsanız sizin için o kadar iyi olacaktır. Şakak germe estetiğinden sonra iyileşme süreci genellikle 2 haftadır. 2.haftanın sonunda morluklar, şişlikler inmiş olur. Operasyonun sonuçlarının uzun süre kalıcılığı vardır. Cilt yapısı kalın ve ağır bir forma sahip olanlarda bir miktar düşme yaşanmaktadır. Cilt yapınız orta ya da ince ise işlem sonuçlarından çok uzun süre memnun kalırsınız. Şakak germe ameliyatından sonra yüz ifadeniz de bir değişiklik olmaz, genel olarak yüzünüze genç ve sağlıklı bir ifade kazandırılır.

Şakak Germe Estetiği Fiyatları

Sağlık Bakanlığı onaylı merkezlerin internet sitelerinde fiyat belirtmeleri yasal değildir. 02122414624 no’lu telefondan polikliniğimizi arayarak Şakak Germe estetiği fiyatları ve yağ aldırma ameliyatı hakkında bilgi alabilirsiniz.

Bir yanıt yazın