penis protezi Penis protezi (penil protez) erkeklerin önemli sorunu olan sertleşme bozukluğunu kesin olarak çözümlemeye yönelik bir ameliyattır. Hiç sertleşememe ya da kısa süreli sertleşme olarak tanımlanan sertleşme bozukluğu kişinin cinsel hayatını direkt etkilediğinden bu duruma bağlı olarak kişinin yaşam kalitesi, partneriyle olan ilişkisi, moral ve motivasyonu da olumsuz etkilenir.

Penil protez ile ereksiyon sorununda kişiye özel, işlevsel, kalıcı çözüm sağlanarak bireyin mutlu, kendine güvenli, aktif bir cinsel yaşama ulaşması hedeflenir. Penil protez ameliyatı güvenli, kişiye uygun çözümler sunan, kolay bir uygulamadır.  

Penil Protez (Penis Protezi) Nedir?

Penil protez tek ya da birden fazla parçalı vücut ile uyumlu silikondan yapılmış implantın peniste gerekli bölümlere takılmasıyla ereksiyon bozukluğundan kurtulmayı garantileyen bir ameliyattır.   

Penil protez sertleşme sorunu yaşayan erkeklere ilaçla ya da ameliyatsız tedavilerle çözüm sağlanamadığı, yada kişinin mevcut rahatsızlıkları nedeniyle bu tedavileri alamadığı durumlarda uygulanan kalıcı yöntemdir. Sertleşme sorunu kişinin cinsel yaşamı ve partneriyle ilişkisini negatif etkilemenin yanında günlük yaşamında da sıkıntılar oluşturur. Kişinin kendine güveni kaybolur, çekimser, utangaç, içine dönük bir ruh haline bürünür. Penis implantları kişi için en uygun çözümü sağlayarak kişiyi idealindeki cinsel yaşama ve kendine güvenli ruh haline ulaştırır. 

Penis Protez Çeşitleri Nelerdir?

Mutluluk çubuğu da denilen penis protezi her kişinin ihtiyacını karşılamaya yönelik farklı çeşitlerdedir. Hangi penil protezin kişiye uygun olduğu doktor ve hastanın karşılıklı görüş birliğine varmasıyla belirlenir. Penis protez kişinin kullanımına, sertleşme sorununa, penis yapısına, mevcut sağlık durumuna en uygun malzeme ve işlevselliğe göre seçilir. Penil protez çeşitleri şunlardır:  

 • Tek Parçalı Bükülebilir Penis Protezi

Sürekli ereksiyon durumu sağlayan protezdir. 2 adet bükülebilir silindirden oluşur. penis alt kısmından yapılan küçük bir kesi ile yerleştirilir. Bükülebilir özelliği sayesinde penis tek hareketle bükülüp çamaşır içine saklanabilir.

Penis istenildiği zaman tek hareketle dik konuma getirilebilir. Tek parçalı penis protez, çoklu mekanizmaya sahip diğer penis protezleri kullanamayacak yada penis yapısı diğer protez türlerine uygun olmayan kişiler içindir. Elleriyle ilgili sorunu olanlar, parkinson hastası olanlar  için gayet kullanışlıdır. 

Tek parçalı bükülebilir penis protezin (malleable) avantajı diğer protez çeşitlerine göre daha ekonomik olmasıdır. Penisin sürekli ereksiyon halinde olması da kişiye göre avantaj olarak düşünülebilir. 

 • İki Parçalı Şişirilebilir Penis Protez

İki parçalı şişirilebilir penis protezi şişirilebilir 2 adet silindirden ve 1 adet pompadan oluşur. Silindirler penis içerisine, pompa tetislerin olduğu skrotum içine yerleştirilir. Kişi ereksiyon olmak istediğinde manuel olarak pompaya dokunarak pompa içindeki sıvının silindirlere iletilmesini ve penisin ereksiyon haline gelmesini sağlar. İlişki sonrasında kişi tekrar pompa üzerine dokunarak sıvının silindirden pompaya geri dönmesini ve ereksiyonun sonlanmasını sağlar. İki parçalı şişirilebilir protez tek parçalı proteze göre daha doğal görünümlü ve işlevseldir.  

 • Üç Parçalı Şişirilebilir Penis Protez

Üç parçalı penil protez penis içine takılan silindir implant, skrotum bölgesine takılan pompa ve karın bölgesine takılan hazneden oluşur. Kişi ereksiyon olmak istediğinde pompaya dokunarak karındaki hazne içindeki sıvının penisteki silindir implanta gelerek penisin erekte konuma gelmesini sağlar. Erekte durumu sonlandırmak için tekrar pompaya dokunularak sıvının penisten karın haznesine dönmesi sağlanır. 

Üç parçalı şişirilebilir protez diğer implantlardan farklı olarak penisin ereksiyon olmasının yanı sıra enine ve boyuna da genişlemesini sağlar. Üç parçalı protezler hasta memnuniyetini sağlamada diğer protezlere oranla daha başarılıdır ve en yaygın kullanılan penil protezdir.. 

Penil Protez Kimlere Yapılır?

Penil protez sertleşme sorunu yaşayan erkeklere ilaçla ya da ameliyatsız tedavilerle çözüm sağlanamadığı, yada kişinin mevcut rahatsızlıkları nedeniyle bu tedavileri alamadığı durumlarda uygulanan kalıcı yöntemdir. Penis protez yapılan kişilerin sertleşme bozuklukları genelde şu rahatsızlıklar kaynaklıdır:

 • Şeker hastalığı
 • Prostat kanser ameliyatları
 • Penis sertleşme problemiyle birlikte olan ileri seviyede penis eğriliği 
 • Omurilik rahatsızlığı geçirme
 • Kalp ve damar hastalıkları 
 • Rektum kanseri ameliyatları 
 • karın alt kısmı olarak tabir edielen pelvik bölgeye yapılan ışın tedavileri

Bu rahatsızlıkları geçirmiş kişilerin sertleşme bozukluğu tedavileri penis protezi ameliyatı ile sağlanır. 

Penil protez ameliyatları için bir yaş sınırı yoktur.  

penil protez Penis Protez Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Penil protez ameliyatı genel anestezi ile uygulanır. Tüm implantlar penis ile yumurtalık arasındaki bölgeden yapılan küçük bir kesi açılarak yerleştirilir. Kesi izi görünmeyecek ve kişiyi rahatsız etmeyecek bir bölgededir. Tüm protezler (tek, iki, üç parçalı) dışarıdan bakıldığında belli olmaz. 

Mutluluk Çubuğu Fiyatları

Mutluluk çubuğu (penil protez) fiyatları kişinin gereksinmesi, fiziki durumu göz önünde bulundurularak seçilen protez çeşidine göre değişir. Kullanılan malzeme kalitesi, doktor deneyimi, ameliyatın yapıldığı hastane gibi unsurlar da fiyatı etkilemektedir. Doğru, net penil implant fiyatı alabilmek için uzman doktor muayenesinden geçmeli ve doktor ile birebir görüşerek bilgi edinilmelidir. 

Penil Protez Ameliyatı Kaç Saat Sürer?

Penil implant ameliyatı 45 ile 90 dakika arası sürer. Ameliyat süresi hangi çeşit protezin takılacağına ve ilave uygulamalar gerekip gerekmemesine göre değişir. tüm protezler penis alt kısmından yapılan tek kesi ile yerleştirilebilirler. 

Penil Protez Kaç Günde İyileşir?

Penil protez ameliyatı sonrası 1 gece hastanede kalınır. Ertesi gün taburcu olan kişi doktor önerilerine uyarak 1 hafta içinde günlük yaşamına dönebilir. Kişinin iyileşme sürecini tamamlaması 1 ay, cinsel birlikteliğe başlaması 6 hafta sürer. 

Penis Protez Ameliyatı Sonrası

Penil protez ameliyatı sonrası kişi 1 gece hastanede kalır. İlk günler ameliyat alanında şişlik, kızarıklık gibi etkiler görülebilir. Buz kompres uygulanarak rahatlama sağlanabilir. İyileşme sürecinde pansumanları aksatmamak oldukça önemlidir. Kişi 7 gün içerisinde günlük yaşamına dönebilir. 

Ameliyat sonrası dikkat edilmesi gereken durumlar şunlardır:

 • Spor yapılmamalı, yorucu faaliyetlerden kaçınılmalıdır.
 • Ameliyat bölgesinin hijyen ve bakımına dikkat edilmelidir.
 • Bol su tüketilmelidir.
 • Ağır eşya kaldırılmamalıdır.
 • Uzun süre ayakta durulmamalıdır.
 • Sıcak su ve buharlı ortamlardan (sauna, hamam) uzak durulmalıdır.
 • 6 hafta cinsel ilişki kurulmamalıdır.

Penil Protez Kesin Çözüm Mü?

Penil protez deneyimli bir doktor tarafından, doğru protez çeşidi seçilerek yapıldığında kişi için kesin çözüm sağlar. Protezin kalitesi protezin işlevselliği ve ömrünü de etkiler. mekanik bir problem olmadığı sürece protez ömür boyu kullanılabilir. Kullanım  ömürleri 15-20 yıldır.

penis protez Mutluluk Çubuğu Nasıl Çalışır?

Tek parçalı mutluluk çubuğu her an kullanıma hazır durumdadır. Tek hareketle bükülebilir yapıya sahip olan penil protez sürekli ereksiyon halindedir. Kullanılacağı zaman bükülmeyi geri alarak dik konuma getirilir.

İki ve üç parçalı mutluluk çubukları pompanın elle aktiflenmesiyle kolaylıkla işlevsel hale gelir. İki parçalı mutluluk çubuğunda pompa haznesinde yer alan sıvı kanal aracılığıyla penise iletilir.

Üç parçalı mutluluk çubuğunda pompanın aktiflenmesiyle karın bölgesindeki haznede bulunan sıvı penise iletilir. Şişirilebilir protezlerde ilişki sonrasında penisi normal haline getirmek için pompanın yanında bulunan tuşa bir defa basılır ve penis sönük hale gelir.

Tüm mutluluk çubuklarının kullanımı pratik ve hızlıdır.   

Mutluluk Çubuğu Kimlere Takılır?

Mutluluk çubuğunun kimlere takılacağı, hangi protez çeşidinin kullanılacağı kişinin ihtiyacına göre doktor tarafından belirlenir. Mutluluk çubuğu takılacak kişilerin ortak özelliği sertleşme sorunu olan erkeklerin cinsel birliktelik sırasında sertleşmeyi hiç sağlayamamaları ya da kısa süreli sağlamalarıdır. Mutluluk çubuğu ereksiyon halini ideal şekilde gerçekleştirerek cinsel birleşmenin sonuna dek sürekliliğini sağlar.

Mutluluk Çubuğu Takılan Kişi Boşalır Mı?

Mutluluk çubuğu (penis protez) takılan kişi cinsel yaşamını normal şekilde gerçekleştirir. Kişinin boşalması, orgazm olması gibi durumlarda sıkıntı oluşturmaz. Mutluluk çubuğu takılan kişiler rahatlama, kendine güven kazandıkları için zevk duyumları ve isteklerinde de psikolojik olarak artış olmaktadır. 

Mutluluk Çubuğu Dışarıdan Belli Olur Mu?

Mutluluk çubuğu hangi çeşit protez kullanılırsa kullanılsın dışarıdan belli olmaz. Tek parçalı bükülebilir protezler sürekli ereksiyon durumunda olduğu için bükülerek çamaşır içine gizlenebilir.

İki ve üç parçalı protezler kişinin kendi aktive ettiği bir mekanizma olduğu için kişi istediği zaman ereksiyon olmakta ve erekte olmadığı zamanlarda normal bir görünüm sergilemektedir.

Mutluluk Çubuğu Kaç Yıl Kullanılır?

Mutluluk çubuğu ömür boyu kullanılabilir mekanizmalardır. Arıza olması, mekanizmanın bozulması seçilen protezin kalitesinden kaynaklanan ve nadir görülen durumlardır. Kliniğimizde sadece FDA onaylı, yüksek kaliteli ve garantili protezler kullanılmaktadır.

Mutluluk Çubuğu Kaç cm?

Mutluluk çubuğu ameliyatında kişinin fiziki özelliklerine uygun uzunlukta protez seçilir. Sabit bir mutluluk çubuğu ölçüsü yoktur. Kişinin penis boyutu, kullanılacak protez çeşidi gibi özelliklere bağlı olarak uygun ölçüde protez belirlenir.

Mutluluk Çubuğu Nasıl İner?

Tek parçalı mutluluk çubuğu indirilmek istendiğinde bükülerek aşağıya indirilebilir. İki parçalı ve üç parçalı mutluluk çubukları pompa mekanizmasına dokunularak penisteki sıvının pompa ya da karın haznesindeki yerine geri dönmesi sağlanarak indirilir.  

Mutluluk Çubuğu Kaç cm ve Boyları Nelerdir?

Tek parçalı, iki parçalı ve üç parçalı mutluluk çubukları farklı yarıçaplarda 11-30cm boylarında mevcuttur. Penis protezler kişinin fiziki özellikleri, penis yapısı, sağlık durumu göz önünde bulundurularak belirlenir.

Bir yanıt yazın